Tradicinis pėsčiųjų žygis ,,Klaipėdos sukilėlių kelias“

Palangos tiltas, 2024-01-24
Peržiūrėta
1139
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Tradicinis pėsčiųjų žygis  ,,Klaipėdos sukilėlių kelias“

Žygis buvo skirtas karo lakūnui, vyriausiojo Mažosios Lietuvos Gelbėjimo Komiteto nariui Steponui Dariui atminti. Maršrutu Priekulė – Klaipėda buvo keliaujama sausio mėnesio 19 -20 dienomis.

Lietuvos vyriausybė nusprendė slaptai improvizuoti Klaipėdos krašto gyventojų sukilimą, kad remiantis jų pareikšta valia, šį kraštą būtų galima prijungti prie Lietuvos. 1922 metų gruodžio mėnesį sukilimą organizuoti pavesta Šaulių sąjungai ir jos vadovui Vincui Krėvei. Sukilimo vadu paskirtas Lietuvos kariuomenės kontržvalgybos viršininkas Jonas Polovinskas – Budrys. Užimti Klaipėdos kraštą turėjo Kaune suformuota ypatingos paskirties rinktinė.

Karo lakūnas, oro žvalgas Steponas Darius, 1922 metų pabaigoje buvo komandiruotas į Klaipėdą padėti rengti sukilimą. Jis pasižymėjo aktyvia žvalgybine veikla. Sukilimas prasidėjo  1923 metų sausio mėnesį. Nesulaukus rimtesnio prancūzų pasipriešinimo, Lietuvos kariuomenė įžengė į Klaipėdos kraštą ir jį  užvaldė.  Po įvairių valstybių sprendimų, sukilimas vertinamas kaip vienas drąsiausių Lietuvos Respublikos žingsnių.

Klaipėdos sukilimui atminti tapo tradicija kasmet rengti naktinius žygius. Dalyviai buvo kviečiami įveikti 26,8 km. atstumą – iš Priekulės į Klaipėdą. Žygio pradžia sausio 19 d. 22 val. iš Priekulės kultūros centro. Žygio pabaiga sausio mėn. 20 d. 6 val. ryto Klaipėdos moksleivių saviraiškos centro pastate. Kiekvienas žygeivis gavo žemėlapį, kuriame turėjo pažymėti kelionės trasą bei kontrolės postus. Antrame kontrolės poste degė laužas, prie kurio galima buvo sušilti, išgerti arbatos, pasistiprinti kareiviška koše. Trečiame kontrolės poste, prie Klaipėdos, registraciją atliko Palangos 306 kuopos antro būrio šauliai: Dainius Bertašius, Remigijus Stankus, Vaidotas Kaklys. Žygeiviai atvyko iš visos Lietuvos. Dalyvavo šauliai, kariškiai, studentai, moksleiviai, pavieniai asmenys ir grupės. Iš Palangos suaugusių grupėje žygiavo 306 kuopos antro būrio vadas Kęstutis Overlingas ir Martynas Milius. 

Norisi pasveikinti jaunuosius šauliukus ,kurie sėkmingai įveikė nelengvą, sniego padengtą trasą. Tai –306 kuopos šaulių būrelio vadovė Greta Marija Ruseckaitė, Džiumana Jasinskaitė, Lukas Paulauskas, Ainius Arlauskas, Indraja  Černiauskaitė, Vygintas Juška,  Simona Markovaitė,  Elzė Kurmanskytė,  Elija Trakauskaitė.

Sėkmingai įveikę visą kelią, turintys visų punktų registraciją, žygeiviai gavo diplomus ir atminimo medalius. 

Žygyje dalyvavo  apie tris tūkstančius dalyvių. Šis gerai organizuotas renginys – patriotiškumo pamoka jaunimui,  pagarba ir padėka žmonėms, kurie prieš šimtą metų gražino mums Klaipėdos kraštą.

  Palangos generolo Jono Žemaičio jūros šaulių 306 kuopos vadas Adolfas Sendrauskas

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Liepos 26-27 dienomis Palangoje prisipildys vaikiškų balsų ir juoko – į koncertus pakvies tradicinis vaikų vokalinės muzikos festivalis „Laumės juosta“.


Žygis buvo skirtas karo lakūnui, vyriausiojo Mažosios Lietuvos Gelbėjimo Komiteto nariui Steponui Dariui atminti. Maršrutu Priekulė – Klaipėda buvo keliaujama sausio mėnesio 19 -20 dienomis.


Sausio 29 d., šeštadienį, didžiausias Baltijos šalyse pėsčiųjų žygių organizatorius „TrenkTuras“ organizuoja žygį Palangoje „Žiemos žygis“. Jame dalyvauti planuoja apie 4 tūkst. žygeivių iš visos Lietuvos, organizatoriai kviečia prisijungti ir kurorto gyventojus.


Trečiadienį, lapkričio 17 d., Palangoje pėsčiųjų perėjoje partrenktas 16-metis paauglys.


Šis kelias vingiuos  liepos 2 d. 18 val. , o jį poezijos posmais nuties Palangos literatai: Nijolė Bagdonienė, Zita Pūkinienė, Vytautas Lukšas, Dalia Petkuvienė, Asta Brazaitienė, Janina Vambutienė, Nijolė Fultinavičienė, Alma Viskontienė, Stefanija Šaltienė, Jonas Brazdžionis, Nerijus Stasiulis, Adelė Daukantaitė, Eglė Baranauskaitė, Albinas Antanas Kazlauskas.


Žygis, skirtas Klaipėdos krašto prijungimui prie Lietuvos paminėti, o šiemet ir Lietuvos šaulių sąjungos 100-mečiui, organizuojamas kasmet, jau 18 metus, ir kaskart į jį leidžiamasi iš skirtingų vietų. Šįkart išžygiuota iš Kretingos.


Šį savaitgalį prasideda tradicinis ITF Palanga OPEN teniso turnyras. Džiugu, kad jau 51 kartą į Palangą susirinks ne tik stipriausi Lietuvos teniso žaidėjai, bet ir stiprūs žaidėjai iš užsienio.


Palangoje baigti pėsčiųjų perėjų apšvietimo montavimo darbai – nuo šiol mieste tamsiu paros metu 24 perėjos bus ne tik geriau apšviestos, bet ir išryškintos baltesne, nei bendras gatvių apšvietimas, spalva. Dar vienas sprendimas, atkreipsiantis vairuotojų dėmesį į tai, kad artėjama prie pėsčiųjų perėjos – beveik prie visų šių...


Palangiškiai ir kurorto svečiai kviečiami prasmingai ir jaunatviškai paminėti artėjančią svarbią istorinę datą – Palangos krašto prijungimo prie Lietuvos 1921 m. kovo 30 d. metines. Šia proga kovo 29 d. kurorte jau trečius metus iš eilės organizuojamas pėsčiųjų žygis „Gintaro kelias Palanga – Šventoji 2014“.


Norintieji turiningai ir prasmingai praleisti pirmąjį balandžio šeštadienį, balandžio 6 d. kviečiami dalyvauti pėsčiųjų žygyje „Gintaro kelias Palanga – Šventoji 2013“. Šis renginys skirtas paminėti istorinį įvykį – 1921 m. kovo 30 d. įvykusį Palangos krašto prijungimą prie Lietuvos. Šį pėsčiųjų žygį jau antrus metus...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius