Sunkiai neįgaliųjų įveikiama užduotis – nesibaigiantys laiptai

Rasa GEDVILAITĖ, 2016-10-03
Peržiūrėta
2373
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Sunkiai neįgaliųjų įveikiama užduotis – nesibaigiantys laiptai

„Sunku jau vien į pastatą patekti, ką jau kalbėti apie tai, kad reikia užsikerėplinti į trečią aukštą“,–kalbėjo apie Gintaro gatvėje įsikūrusį Palangos socialinių paslaugų centro kabinetą palangiškė Vida Butkienė, kuri judėti gali tik su lauko vaikštyne. Moteris pastebėjo, jog bent į tokias įstaigas turėtų būti suteikta galimybė patekti neįgaliems žmonėms. Kaip paaiškėjo, šis opus klausimas sprendžiamas ir ieškoma tinkamesnės vietos, tačiau kada tai bus padaryta, dar neaišku.

Samdo žmogų
Palangos savivaldybė ne kartą viešai skelbė, jog neįgalieji žmonės kurorte yra laukiami, todėl tam, kad jų poilsis būtų kuo patogesnis, pasirūpinta takais, vedančiais į pliažą. Nepamiršti ir svarbūs strateginiai objektai, į kuriuos neįgalieji gali patekti be problemų. Bet kai kas, panašu, nėra taip lengvai įgyvendinama.
„Jau vien privažiuoti prie to pastato neįgaliam žmogui sunku, į pastatą patekti reikia įveikti nemenkus laiptus, o pastate dar į trečią aukštą užlipti. Tai nelengva užduotis net sveikam žmogui, o ką jau kalbėti apie neįgalų“, – situaciją apibūdino palangiškė, paminėjusi, kad baiminasi dienos, kai jai vėl reiks atvykti į šį pastatą, o ko paprašyti, kad vietoj jos sutvarkytų būtinus dokumentus, neturi. Tad moteriai tenka samdyti žmogų, kuris padėtų jai įveikti šį nelengvą kelią.
Į šį kabinetą žmonės kreipiasi dėl kompensuojamos technikos – lovų, judėjimo prietaisų, lazdelių ir kt.
Moteris pripažino, kad Palangoje įprastai nėra didelės bėdos neįgaliam žmogui savimi pasirūpinti – suteiktos galimybės patekti žmogui į reikalingus objektus. „Galiu nueiti ir apsipirkti į parduotuves. Kur negaliu, ten ir neinu“, – teigė palangiškė.

Neįgalieji kartais apleisti
Palangos neįgaliųjų draugijos pirmininkas Antanas Šiupinys nesistebėjo, kad neįgalieji susiduria su tokiomis problemomis. „Man pačiam teko ten kreiptis, išties nėra lengva neįgaliam žmogui ten patekti, todėl prireikus neįgalieji siunčia artimuosius, kuriems tai nėra problema. Žinoma, jeigu nėra ko paprašyti, tada iškyla daugiau nepatogumų. Kiek teko girdėti, šios patalpos tėra laikinas prieglobstis. Daugmaž viskas jau Palangoje blizga, bet mūsų žmonės dar kai kada kaip ir apleisti“,–sakė A. Šiupinys.
Kaip pastebėjo pirmininkas, net į pačios draugijos patalpas neįgaliesiems su vežimėliais patekti sunku. Laimei, jau numatytos kitos patalpos, kuriose bus daug patogiau, tačiau dar neaišku, kada pavyks ten persikelti.
„Gavome naujas patalpas buvusios mokyklos pastate Smilčių/Jūratės gatvių sankirtoje. Ten kelsis ir Palangos sutrikusios psichikos žmonių globos bendrija, kuriais vadovauja Anė Petrikienė. Tik dar neaišku, kiek užtruks patalpas tinkamai paruošti, kad galėtume kraustytis. Jeigu viskas gerai, ten mūsų draugijos nariams bus patogiau bent jau patekti į pastatą“, – papasakojo Palangos neįgaliųjų draugijos pirmininkas.

Laukiama sprendimo
Palangos miesto savivaldybės administracijos Socialinės rūpybos skyriaus vedėja Genutė Kavarzienė apie tai, kad Gintaro gatvėje esantis Socialinių paslaugų centro kabinetas kelia problemų, pritarė.
„Kai persikraustėme iš Žvejų gatvėje buvusių patalpų, Savivaldybės administracija sprendė klausimą, kur perkelti ir šį kabinetą. Neradus tinkamos vietos, nuspręsta laikiną prieglobstį suteikti Gintaro gatvėje. Žinome, kad žmonėms sunku patekti į reikalingą aukštą, todėl darbuotojai yra labai supratingi – prireikus patys nusileidžia ir padeda sunkiai judantiems žmonėms“, – kalbėjo G. Kavarzienė.
Palangos socialinių paslaugų centro direktorė Daiva Dekontaitėpatvirtino, kad laukiama naujo sprendimo, kur perkelti šią funkciją vykdančius darbuotojus.
„Buvo planuota kabinetą perkelti į mūsų Centrą, esantį Klaipėdos plente, bet atsisakyta šios minties dėl atstumo. Pamanėme, kad žmonės piktinsis, kai reiks įveikti nemenką atstumą, nors važiuoja ir viešasis transportas. Nuspręsta laikinai kabinetą įkurti Gintaro gatvėje. Puikiai suprantame, kad žmonėms su negalia sunku ten patekti, todėl darbuotojai visada pasiruošę ištiesti pagalbos ranką. Būna taip, kad ir patys darbuotojai nuvažiuoja pas neįgalų sunkiai judantį žmogų“, – pasakojo D. Dekontaitė.
Kaip pastebėjo direktorė, šis kabinetas Gintaro gatvėje veikia metus, laikas bėga greit, bet tokie klausimai nėra taip greit išsprendžiami.

Kita opi problema
Kita problema, kurią įžvelgė neįgalūs palangiškiai – fizioterapijos kabinetas, esantis Palangos pirminės asmens sveikatos priežiūros centre. Ten, anot jų, taip pat sunku neįgaliam žmogui patekti.
Palangiškiai ne vienerius metus siekė, kad Klaipėdos Jūrininkų ligoninės Palangos departamente įkurtas fizioterapijos kabinetas būtų perkeltas į patogesnę vietą – Pirminės asmens sveikatos priežiūros centrą. Gyventojai argumentavo, jog ligoninė gerokai per toli, būtų kur kas patogiau, jeigu būtų miesto centre. Savivaldybės atstovai galiausiai išgirdo šį norą ir kabinetas buvo perkeltas. Tačiau susidurta su kita problema.
Savivaldybės gydytoja Milda Gedvilienė papasakojo, jog ši problema netrukus bus išspręsta. „Sulaukėme nepasitenkinimo iš gyventojų, tad nuspręsta įrengti keltuvą. Numatyta, kad šis įrenginys Pirminės asmens sveikatos priežiūros centre bus įrengtas iki naujųjų metų“, – naujiena pasidalino Savivaldybės gydytoja.
Pašnekovė akcentavo, kad sunkiai judantys žmonės visada gali sulaukti pagalbos iš darbuotojų, jie visada pasirengę pagelbėti.
Beje, Pirminės asmens sveikatos priežiūros centro laukia ir didesni pokyčiai. Rengiamas renovacijos projektas, tad pasikeis visas pastatas, bus atliekamas ir vidaus remontas.

Palangos miesto savivaldybės administracijos direktorė Akvilė KIlijonienė:
– Du variantus svarstome: galvojome kabinetą perkelti į Savivaldybės pastatą (Vytauto g. 112), tačiau čia numatyta patalpa šiek tiek kelia abejonių. Kitas variantas – buvusioje mokykloje Smilčių gatvėje, kur planuojama suteikti patalpas Palangos neįgaliųjų draugijai ir Sutrikusios psichikos žmonių globos bendrijai. Manome, kad taip neįgalią turintiems žmonėms būtų daug patogiau.
Suprantame, kad žmonėms su negalia šiuo metu sunku patekti į reikalingą Socialinių paslaugų centrą Gintaro gatvėje. Šio pastato pritaikyti neįgaliųjų reikmėms neįmanoma, todėl ir svarstomos galimybės.
Problema tame, kad būtina šias patalpas suremontuoti, o svarbiausia, įrengti šildymo sistema, nes ten jos nėra. Tinkamai parengus patalpas, jomis galės naudotis minėtosios organizacijos, o galbūt atsiras vietos ir Socialinių paslaugų centro kabinetui.

 

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Socialinis klubas, kultūros ir vakarėlių bei gastronomijos erdvė Palangoje „Rąžė“ skelbia oficialų sezono atidarymą. Vasaros sezonas žada naujienų: stebins kur kas platesnė kultūrinė programa ir naujai atgimusios diskusijos, degustacijos, dar spalvingesnis skonių pasaulis bei šokių vakarėliai.


Antrąjį Advento sekmadienį Šventosios Švč. Mergelės Marijos, Jūrų Žvaigždės parapijos bendruomenė susibūrė iškilmei, nes išsipildė ilgai brandinta svajonė – bažnyčios bokšte įrengti laiptinę ir apžvalgos aikštelę.


Klaipėdos apygardos teismas apeliacine tvarka išnagrinėtoje baudžiamojoje byloje dėl transporto eismo tvarkos ir saugumo taisyklių pažeidimo, kai dėl to buvo sunkiai sutrikdyta žmogaus sveikata, pripažino, kad dviračių taku važiavęs vyras yra kaltas dėl moteriai padarytų sužalojimų.


Rugsėjo viduryje grupė Palangos neįgaliųjų draugijos narių ir ansamblio „Atgaiva“ dainininkės kartu su vadovu Rimgaudu Juozapavičiumi važiavo į Kuršėnus, kur vyko neįgaliųjų meno mėgėjų kolektyvų šventė „Vilties paukštė“.


Rugsėjo pradžioje grupė Palangos neįgaliųjų draugijos narių vyko į Raseinius, kur Maironio parke buvo surengta antroji respublikinė neįgaliųjų meno kolektyvų dainų šventė – konkursas „Lik sveika, vasara“.


Vasario 27 d. įvyko Lietuvos neįgaliųjų draugijos Palangos skyriaus atsakaitinis susirinkimas.


„Sunku jau vien į pastatą patekti, ką jau kalbėti apie tai, kad reikia užsikerėplinti į trečią aukštą“,–kalbėjo apie Gintaro gatvėje įsikūrusį Palangos socialinių paslaugų centro kabinetą palangiškė Vida Butkienė, kuri judėti gali tik su lauko vaikštyne. Moteris pastebėjo, jog bent į tokias įstaigas turėtų būti suteikta galimybė patekti neįgaliems...


Lepos 17 dieną Palangos m. neįgaliųjų draugijos   nariai išvyko į Respublikinę neįgaliųjų asociacijų šventę   Pasvalio rajone, Talačkonyse.


Trečiadienio pavakare Sporto gatvėje nuo komunalininkų genimų medžių krentanti šaka sunkiai sužalojo pro šalį dviračiu važiavusį 1948 m. gimusį palangiškį. Į ligoninę vežamas vyriškis labiausiai sielojosi ne dėl savo traumos, o dėl to, kad jo namelyje liks uždaryti augintiniai: šuniukas ir kačiukas.


Prancūzų neįgaliųjų kelionės po Lietuvą idėja gimė prieš porą metų, kai Klaipėdos krašto socialinio tinklo darbuotojai lankėsi Dordonėje. Lietuvių viešnagės metu vienas iš susitikimų vyko Prancūzijos paralyžiaus asociacijos būstinėje. Sutikti asociacijos nariai prancūzai labai susidomėjo Lietuva ir joje veikiančiomis neįgaliųjų įstaigomis bei draugijomis....


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius