Siužetus dailininkams diktavo Šventosios istorija

Palangos tiltas, 2016-11-14
Peržiūrėta
2739
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Dailininkai ir parodos atidarymo svečiai dalijosi įspūdžiais.
Dailininkai ir parodos atidarymo svečiai dalijosi įspūdžiais.

„Kuršių žemė“, „Kopa“, „Medžio šviesa“, „Pajūrio žolės“, „Šventosios žvilgsnis“, „Miško ir jūros kova“, „Liuteronų bažnytukės varpas“, „Išlikimas“,– tokius ir dar daugybę kitų siužetų rugpjūčio pabaigoje vykusiame XI dailės plenere-simpoziume „Šventosios žemės atminties ženklai“ dailininkams diktavo Šventosios istorija, kurią, perteiktą ant drobės, šilko ir popieriaus, galima išvysti penktadienį Palangos miesto savivaldybės viešojoje bibliotekoje atidarytoje parodoje.
Į parodos atidarymą susirinkusiems svečiams projekto sumanytojai šventojiškiai menininkai Audronė Bukauskienė ir Petras Baronas priminė, jog dailininkai ir dailės pedagogai Šventojoje kūrė jau vienuoliktą kartą. Antrąkart menininkai rinkosi senoje kuršiškoje sodyboje „Giruli“. Jos šeimininkas, Šventosios seniūnijos bendruomenės pirmininkas Domininkas Jurevičius jau ketvirtą kartą remia plenerą, kuriam šiemet negauta absoliučiai jokio finansavimo.
Kaip ir kasmet, vienuoliktasis pleneras turėjo savo temą. Net dvi, nes šiemet Šventoji minėjo du svarbius jubiliejus: sukako 80 metų, kai pradėtas sodinti Šventosios miškas ir imtasi apželdinti bei sutvirtinti pajūrio kopas, o prieš 90 metų Būtingės evangelikų liuteronų bažnyčioje pirmąkart prabilo iki šios dienos skambantis varpas.
Savaitę trukusio plenero metu važiuota į Būtingės evangelikų liuteronų bažnyčią pažiūrėti varpo – jubiliato, Šventosios girininkijos pastate, statytame 1827 metais, susitikta su Šventosios girininku Egidijumi Japertu bei ilgamečiu Kretingos miškų urėdu Antanu Baranausku. Ir, žinoma, semtasi įkvėpimo bendraujant su visų plenerų metu aibes idėjų kūrėjams pažeriančiu kraštotyrininku Mikeliu Balčiumi bei vaikštinėtapo Šventosios apylinkes renkant irkūriniuose perteikiant šios žemės, šio krašto atminimo ženklus.
Šiemet į plenerą iš visos Lietuvos suvažiavo ir jo „senbuviai“, ir pirmąkart atvykę menininkai: Algimantas ir Audronė Vorevičiai iš Šakių, Arūnas ir Ingrida Vaitkai iš Alytaus, klaipėdiškė Rima Baukaitė, Ramūnas Dagys iš Radviliškio, panevėžietė Ilona Žvinakienė, Elma Šturmaitė iš Druskininkų, Nijolė Trinkūnienė iš Ignalinos, Saulė Urbanavičiūtė iš Vilniaus ir palangiškė Rasa Užpelkytė. Per savaitę jie sukūrė 124 darbus, kurie paskutinį rugpjūčio sekmadienį buvo eksponuojami Ošupio take antrus metus veikusioje improvizuotoje „Patvorių galerijoje“.
Į parodos atidarymą Palangos miesto viešojoje bibliotekoje atvažiavę dailininkai A. Vorevičius, A. Vorevičienė, R. Baukaitė ir R. Užpelkytė kartu su visų vienuolikos plenerų įkvėpėjais A. Bukauskiene ir P. Baronu, mecenatu D. Jurevičiumi bei atidaryme buvusiais svečiais, dalis kurių turėjo progos apžiūrėti baigiamąją plenero parodą „Patvorių galerijoje“, dalijosi įspūdžiais. Bene ryškiausiais jų – būtent improvizuotoji galerija: baigiamoji plenero paroda eksponuota ant „Giruli“ ir šalia esančios sodybos tvorų bei sienų, o kaimyninės sodybos kiemelyje visą savaitę veikė per dešimt metų sukurtų darbų ekspozicija. Beje, joje buvo galima įsigyti patikusius dailininkų darbus, o už surinktus pinigus išleistas XI plenero „Šventosios žemės atminties ženklai“ bukletas, kurį sukūrė dizainerė Gražina Eimanavičiūtė.
„Temų Šventojoje pakaktų dar kelioms dešimtims plenerų. Tačiau šis – paskutinis“,– nelinksma gaida parodos pristatymą baigė skulptorius, Šventosios herbo autorius P. Baronas.
Projekto „Šventosios žemės atminties ženklai“ XI plenero – vienuoliktojo žingsnio, siekiant pajusti ir perteikti šios žemės dvasią visiems, norintiems ir gebantiems suprasti meno kalbą, – paroda Palangos miesto savivaldybės viešojoje bibliotekoje veiks visą lapkričio mėnesį.

Palangos viešosios bibliotekos inf.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Lapkričio 9 d. vyko Šventosios bibliotekos organizuotas tarptautinis renginys – latviškos knygos „Būtingės ir Šventosios kalbų žodynas“ pristatymas.


Rugsėjo 27-ąją, Seimo narys Mindaugas Skritulskas, kuris yra kandidatas į 2024-2028 Seimą Mėguvos vienmandatėje rinkimų apygardoje, Seimo Antikorupcijos komisijoje davė paaiškinimus dėl jo tariamo dalyvavimo Palangos apžvalgos rato versle. „Mindaugas aiškiai papasakojo, kaip buvo kurpiama ši rinkiminė „istorija,“ – po posėdžio įraše Facebook komentavo Palangos meras ir M. Skritulsko...


Neseniai pradėto rekonstruoti senojo Kretingos miesto parko istorija siekia beveik 100-metį. Istoriko Juliaus Kanarsko duomenimis, Kretingos dvaro Vaitiškių 21 ha sklypas miestui atiteko 1925 m. Žemės reformos komisijai jį suvalstybinus.


Šventosios biblioteka kviečia susipažinti su 1920-1940 m. Būtingės pereinamojo punkto viršininku dirbusio Benedikto Bagdanavičiaus šeimos gyvenimo istorija.


Liepos 25 d. 18 val., pirmą kartą po renovacijos, žiūrovams atvers duris Palangos Kurhauzo teatro salė su muzikiniu operetės spektakliu „Išsipildžiusios svajonės istorija."


 Palangos Kurhauzo salėje birželio 23 dieną, 18 valandą, liepos 25 dieną, 18 valandą, ir rugpjūčio 21 dieną, 18 valandą, bus rodomas muzikinis operetės spektaklis „Išsipildžiusios svajonės istorija“.


Pirmadienį Palangos kurorto muziejuje vyko mokslinė konferencija „Palangos žydai. Išnykusi miesto bendruomenės dalis“. Konferencijoje dalyvavo būrys mokslininkų, nagrinėjusių temas apie žydus, taip pat būrys ir vietinių palangiškių, besidominčių šia tauta ir jos istorija. Konferencija rengta kartu su Klaipėdos universiteto Baltijos regiono istorijos ir...


„Kuršių žemė“, „Kopa“, „Medžio šviesa“, „Pajūrio žolės“, „Šventosios žvilgsnis“, „Miško ir jūros kova“, „Liuteronų bažnytukės varpas“, „Išlikimas“,– tokius ir dar daugybę kitų siužetų rugpjūčio pabaigoje vykusiame XI dailės plenere-simpoziume...


Palangos Birutės parko Sodininko namelyje (ties centriniu įėjimu į parką, Vytauto g. 19) duris atvėrė unikali paroda, skirta šio parko istorijai. Pasak parodos koordinatorės Aušros Latonienės, parko istorija besidominčiųjų šią vasarą lauks ne vienas renginys, o jų ciklas.


Šeštadienį, birželio 14-ąją, Palangoje paminėta Gedulo ir vilties diena. Po Šv. Mišių Palangos Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčioje, plazdančių vėliavų vedama palangiškių, kuriems 1941-aisiais prasidėjusi tautos kančios istorija – ne vien datos ir sausi faktai, eisena pro skaudžius įvykius menančią Senąją vaistinę, kur 1944-1951 m....


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius