Praėjusiais metais mažylių Palangoje krykštavo daugiau

Rasa GEDVILAITĖ, 2011-01-05
Peržiūrėta
2282
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Prieš keletą dienų visi išlydėjo dar vienerius metus. Kiek gi šiemet palangiškių pasitiko naujuosius metus, galbūt miestelėnų sumažėjo? Palangos Civilinės metrikacijos skyriaus vedėja Vida Buivydienė pradžiugino, nes praėjusiais metais gimė daugiau kūdikių nei 2009 metais, deja, ir mirė daugiau. „Palangoje gyventojų skaičius išlieka daugmaž panašus – jis nesikeičia metai iš metų“, - patikino vedėja.

 

Gyventojų skaičius mažai kinta

Palangoje šiuo metu gyvena 17 tūkst. 842 gyventojai, iš jų 9668 – moterys ir 8174 vyrai. Daugiausia kurorte gyvena žmonių, kuriems nuo 45 iki 65 metų, tačiau ne ką daugiau atsilieka ir dar jaunesnių žmonių skaičius – nuo 25 iki 45 metų žmonių Palangoje yra 4494. Taigi, teiginys, jog kurorte daugiausia pensininkų – klaidingas. Įdomu, jog vyrų ir moterų skaičius ne visuomet yra silpnosios lyties persvaroje, vyrai jas lenkia netgi riboje tarp 25 ir 45 metų. Jų dar keletu yra daugiau, tačiau vėliau šis skaičius vis mažėja, o galiausiai – nuo 85 metų sumažėja keturgubai. Šio amžiaus tarpsnio žmonių Palangoje gyvena mažiausiai, jų yra 305, panašus skaičius ir paauglių (nuo 16 iki 18 metų) – 416. 

 

Gimimų ir mirčių daugiau

Tigro metai, kaip teigė V.Buivydienė, gimimų skaičiumi pralenkė 2009 metus – šiemet Palangoje užregistruoti 197 naujagimiai, o ankstesniais metais buvo 186. „Žinoma, šis skirtumas nėra didelis, tačiau visgi didesnis“, - pasidžiaugė vedėja. Tačiau mirčių skaičius džiugina mažiau. 2010 metais užregistruota 200 mirčių, o 2009-aisiais jau buvo pasiekta pusiausvyra, panašus gimimų ir mirčių skaičius, tuomet buvo užregistruotos 184 mirtys.

 

Populiarūs visoje Lietuvoje

Vedėjos V.Buivydienės duomenimis, dažniausiai kūdikiams teikiami vardai nelabai skiriasi nuo visoje Lietuvoje vyraujančių populiariausių vardų. Pasak jos, mergaitėms mielai duodami Určių, Eglių, Gretų, Gabijų, Emilijų vardai, o berniukams – Matų, Jonų, Jokūbų, Paulių, Domantų. Pastarieji ypač malonina lietuvių ausį, nes vardai – lietuviški. „Praėjusieji metai buvo Jonų metai“, - patvirtino ir vedėja, pastebėjusi, jog šis vardas jau buvo ėmęs prarasti populiarumą. Kai kurie miestelėnai nesibodėjo vaikams suteikti ir itin retus vardus, tokius, kaip Milena, Estela, Tira, Vasarė, nustebino ir tėvų noras savo berniukui duoti Jaunėlio vardą.

 

Mieliau renkasi tradicijas

Šiemet buvo suteikta galimybė poroms susituokti netradicinėse vietose, tad naujovę išbandyti panoro 15 porų. Šie žmonės rinkosi tuoktuves gamtos apsuptyje, kaip prisiminė Civilinės metrikacijos skyriaus vedėja, dažniausiai pajūryje ar ant Birutės kalno. „Išties pastebėjom, jog ne visos vietos labai tinkamos tuoktuvėms, pavyzdžiui, pajūris vasaros metu, kuomet apstu poilsiautojų, tačiau tai buvo naujovė, tam, jog įgauti jausmingumą, pajusti ceremonijos svarbą gamtos apsuptyje, tikriausiai reikia laiko. Žinoma, pastebim, jog jaučiantys pagonišką dvasią žmonės, kitokios auros apsupti ir susituokia“, - savo nuomone pasidalino V.Buivydienė.

Tradicijas laužyti lietuviai sunkiai pasiryžę, tad visgi buvo daugiau tokių, kurie tuokėsi Civilinės metrikacijos skyriuje. Viso Tigro metais susituokė 180 porų, o šis skaičius atskleidžia, jog jų buvo 40 daugiau nei ankstesniais metais. „Tuoktis leidžiama pagal gyvenamąją vietą, tačiau jei būtų panaikintas šis cenzas, tai vargiai bespėtume tuokti visus norinčius. Vis teiraujasi ne vietiniai, ar galėtų susituokti Palangoje“, - papasakojo vedėja.

Šiemet šiek tiek daugiau buvo užregistruota ir ištuokų – 57, 2009 metais jų buvo 48.

 

Pavardes besikeičiančių mažiau

Vis „maištaujančios“ moterys nesiliovė ir šiemet rodyti savo savarankiškumo ir keistis joms mielesnes pavardes – sutrumpinti vyrų ar „ištraukti“ iš savosios giminės šaknų. „Šiemet jau buvo mažiau norinčių keistis pavardes, ne taip, kaip įsigaliojimo pradžioje“, - pripažino vedėja. Pasak jos, besituokiančioms poroms pasirinkti pavardę paprasčiau, tačiau nesudėtinga ir panorusioms vėliau. Tereikia, jog pavardė atitiktų taisykles, būtų viena iš mamų ar senelių pavardžių, Teisingumo ministerija įvertina jos tinkamumą, taip pat ir trumpinant vyro pavardę. „Kartais pačios patariam besituokiančioms moterims iškart susitrumpinti pavardę, ypač, jei ji baigiasi galūne –ė“, - atskleidė V.Buivydienė. Kaip prisiminė vedėja, kartais moterų noras pasikeisti pavardę ir nustebina, nes kai kurios sutrumpintos įgauna neigiamą atspalvį, vartojamą vienokioje ar kitokioje tarmėje. Žinoma, pasitaiko ir tokių atvejų, kuomet moteris stengiasi po skyrybų susigrąžinti savo tapatybę.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Pastaraisiais metais Palangoje žmonių miršta beveik dukart daugiau nei gimsta kūdikių. Kaip „Palangos tiltą“ informavo Žaneta Žulkuvienė, Palangos miesto savivaldybės Civilinės metrikacijos skyriaus vedėja, 2022 metais Palangoje gimė 151 kūdikiai, mirė 263 gyventojai, 2023 metais gimė 145, mirė 254. Tiesa, Palanga yra viena iš nedaugelio savivaldybių šalyje su teigiamu gyventojų saldo – į ją...


Pernai metais bankrutuojančiomis paskelbtos kone 1000, turto areštus patyrė 3,5 tūkstančio, be personalo liko per 5 tūkst. įmonių, skelbiama pranešime žiniasklaidai. 


Ką tik pasibaigę 2022-ieji Lietuvos verslui atnešė 37 proc. daugiau bankrotų, 4 proc. gausiau įmonių, likusių be personalo ir 3,9 proc. mažiau naujų verslų nei užpernai, rašoma pranešime žiniasklaidai. 


Dėl gyventojų skaičiaus pokyčių praėjus dvejiems metams po Seimo rinkimų ties koregavimo riba jau atsidūrė 13 rinkimų apygardų iš 70-ies esančių Lietuvos teritorijoje.


2021 metais šalies ekonomika augo 5,1 proc. ir pasiekė vieną geriausių rezultatų Europoje. Gyventojai įsigijo rekordinį kiekį būstų, vystytojai rinkai pristatė rekordinį kiekį projektų. Mažėjo naujų būstų pasiūlos kiekis, augo kainos. Verslo centrų rinka pajuto didesnį pandemijos poveikį – vakansijos augo, nuomos kainos išliko panašiame lygyje kaip ir 2020-ųjų pabaigoje. Logistikos grandinių...


Palangoje pernai NT išleista 49 procentais daugiau pinigų nei 2019 metais

„Palangos tilto“, l.rytas.lt inf., 2021 03 25 | Rubrika: Miestas

Ekspertai sutaria – nekilnojamojo turto rinką ir kainas pandemija paveikė kitaip nei dauguma prognozavo praėjusių metų kovą, NT pardavimams staiga sustojus. „Ober-Haus“ Rinkos tyrimų vadovas Baltijos šalims Raimondas Reginis banko „Luminor“ virtualiame renginyje „NT rinka karantino laikotarpiu: 2020 faktai, 2021 prognozės“ kalbėjo, jog 30...


Kovo 5 d. nuotoliniu būdu pristatyti 2020 m. Palangos m. PK veiklos rezultatai. Kriminogeninę padėtį Palangoje, apžvelgė policijos komisariato viršininkas Algirdas Budginas.


Palangos kredito unija (PKU) su nerimu stebėjo beveik COVID-19 uždarytą Palangą kovą ir balandį – ne vienas smulkiojo verslo atstovas paprašė „kredito atostogų“, tačiau gegužė ir ypač birželis Sandrą Garjonytę, PKU valdybos narę ir pirmininkę, nuteikia optimistiškai. „Vis daugiau sulaukiame užklausų ir paskolų paraiškų, kuriose prašoma...


Po rekordinių 2015-ųjų, kai per metus Lietuvos oro uostai aptarnavo 4,2 mln. keleivių ir 50 tūkst. skrydžių, Vilniaus, Kauno ir Palangos oro vartai neketina sustoti. Pusmečio statistika rodo, kad šiemet sausio-birželio mėnesiais per Lietuvos oro uostus jau skrido 2,2 mln. žmonių – t. y. 14,6 proc. daugiau negu pernai tokiu pačiu metu. Skrydžių skaičius per tą patį laiką ūgtelėjo...


Prieš keletą dienų visi išlydėjo dar vienerius metus. Kiek gi šiemet palangiškių pasitiko naujuosius metus, galbūt miestelėnų sumažėjo? Palangos Civilinės metrikacijos skyriaus vedėja Vida Buivydienė pradžiugino, nes praėjusiais metais gimė daugiau kūdikių nei 2009 metais, deja, ir mirė daugiau. „Palangoje gyventojų skaičius išlieka daugmaž panašus – jis nesikeičia metai iš metų“, -...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius