Pensiją gaus tik du iš trijų

Dovydas BAJORAS, 2010-03-06
Peržiūrėta
2060
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Man 24 metai, šiandien esu darbingas ir energingas, turiu aukštąjį išsilavinimą ir susirasti darbą nematu didesnės problemos. Neseniai išgirdęs apie valdžios pertvarkas SODROS sistemoje susimasčiau, kas manęs laukia ateityje: ar susirgęs gausiu ligos pašalpą, kada galėsiu išeiti į pensiją, kokias tada gausiu pajams? Pradėjau domėtis ir skaičiuoti.

 

Pabendravus su statistikos departamento darbuotoja sužinojau, kad 2008 m. mirė daugiau kaip 43 tūkst. nuolatinių Lietuvos gyventojų, iš jų daugiau kaip 14 tūkstančių nesulaukė 65 metų amžiaus, kaip tik iki tiek ruošiamasi ilginti pesinį amžių. Šis skaičius mane pribloškė, nes tai reiškia, kad 33 proc. gyventojų pensijos nesulauks, nebent staiga Lietuvoje visi pradėtų virsti ilgaamžiais. Jei įstatymas bus priimtas, galėsime manyti, kad kas trečias lietuvis moka įmokas SODRAI ir laukia pensijos beprasmiškai, nes gyventojų mirtingumo statistika rodo, kad pensiją gaus ne daugiau kaip du iš trijų gyventojų, šiuo metu sąžiningai mokančių įmokas SODRAI. Tikiu, kad rengdami SODROS gelbėjimo planą, šį faktorių plano rengėjai taip pat įvertino, tačiau jei siekiama išgelbėti SODRĄ neišmokant gyventojams jų uždirbtų pensijų ir tai daryti prisidengiant vis ilginamu pensiniu amžiumi, ar tai nėra amoralumo viršūnė.

Manau, Sodros sistema yra didesnė apgaulė nei bet kokia nelegali finansinė piramidė. Iš esmės žvelgiant į ilgalaikę perspektyvą, ypač mąstant apie senatvės pensiją, SODRA nieko konkrečiai negarantuoja. Ar yra kur nors parašyta, kad išėjus į pensiją žmogus gaus dviejų trečdalių, pusės ar nors vieno trečdalio dydžio pensiją nuo savo gautų darbinių pajamų, atlyginimo? Taip parašyta ir garantuota nėra niekur, nei viename įstatyme. Taigi SODROS sistema neilgalaikė, ją gali įtakoti kiekviena valdžia, atėjusi į Seimą, o taip tikrai neturi būti. Šiandien ji tiesiog neformaliai pasižada žmogui, mokančiam nemenkas įmokas, išėjus į pensiją sugražinti dalį pajamų. Tačiau statistika rodo, kad ne visi pensijos sulauks.

SODROS sistema absoliučiai paini, sakyčiau, neskaidri (nekorupcine prasme), neaišku, kiek kainuoja mūsų įmokų administravimas, ji neduoda vertybių, už kurias mes sumokame mokėdami įmokas. Tačiau net ir tokią sistemą Seimo narys Rimantas Dagys, kuris pagal išsilavinimą yra chemikas, ir kai kurie kiti gina. Neseniai laidoje 24/7 jis teigė, kad pensijų fondai nėra panacėja, o valstybinė sistemą vis vien garantuoja stabilumą, anot jo, kad ir kokie laikai bebūtų ar kokia valdžia beateitų, ji ras iš ko mokėti pensijas. Gerbiamas Seimo narį, gal jūs ir tikite tuo, ką šnekate, aš nesu toks tikras, kad bet kuri ateities vyriausybė, jei nieko dabar nekeisite, ras iš ko mums sumokėti pensiją, turiu galvoje tik tuos du iš trijų gyventojus, kurie statistiškai pensijos sulaukti turėtų. Noriu priminti, kad dar neseniai mes nesuvokėme ir nežinojome, kaip gali bankrutuoti valstybė, tačiau tai tapo įmanoma. Prie bankroto slenksčio jau stovi Islandija ir Graikija, turbūt yra ir daugiau valstybių, kurių situacija panaši, tik jos savo tikrąją finansinę būklę dar sugeba nuslėpti. Nėra garantijos, kad Lietuvai taip nenutiks, tai matant, argumentas, kad bet kuri ateities vyriausybės ras iš ko mokėti pensijas, nėra įtikinantis. Sutinku, kad pensijų kaupimo fondai nėra panacėja, tačiau aš manau, kad jų sistema skaidresnė nei SODROS jau vien dėl to, kad kartą per metus aš gaunu laišką iš savo fondo, kuriame parašyta, kiek į jį pervesta pinigų, koks prieaugis ar nuosmukis. Jei pensinis fondas ir bankrutuotų ar kitaip sudegintų ten esančius pinigus, bent jau žinočiau, kiek jų ten buvau sukaupęs, turėčiau šiandien jų siunčiamas ataskaitas, sutartį, pasirašytą su fondu, o tai jau būtų vis šioks toks pagrindas bandant atgauti pinigus. Kiek šiandien esu sukaupęs pensijos SODROS kišenėje, nežinau ir nemanau, kad kuris nors tiksliai žino. Su SODRA mes nepasirašome jokių sutarčių, taigi ji mūsų įmokas tvarko kaip jai patinka. Dar vienas didžiulis pensinių fondų pliusas, kad ten sukauptas lėšas galima paveldėti, taigi jei pensijos nesulauksiu, pinigus gaus mano vaikai, o kur nuplauks sukaupti pensijos pinigai SODROS seifukuose, jei aš nesulauksiu vis ilginamo pensinio amžiaus?

Labai norėčiau sužinoti ar pensinio amžiaus ilginimas iki 65 metų jau riba? Kur garantija, kad po keleto metų nebus priimtas dar vienas įstatymas, pagal kurį pensinis amžius bus dar labiau ilginamas. Gal reikėtų vienos naujos eilutės Konstitucijoje, kuri numatytų, žmogaus teisę išeiti į pensiją nuo 63 metų ir garantuotų poilsį senatvėje.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Palangoje buvo radijo stoties savininkas bei redaktoriaus pavaduotojas trumpai gyvavusiame kurorto laikraštyje „Mūsų Palanga“, taip pat dirbo direktoriaus pavaduotoju Palangos moksleivių klube, o emigracijoje, Jungtinėje Karalystėje – apsaugininkas. Buvęs palangiškis Romualdas Rima mielai atsakė į „Palangos tilto“ klausimus. 


Palangos miesto savivaldybė jau kitą savaitę greičiausiai pritars siūlymui didinti pagalvės mokestį nakvynę kurorto viešbučiuose užsisakantiems svečiams.


Vilija Butkuvienė, Klaipėdos rajono laikraščio „Banga“ redaktorė, Nacionalinės rajonų ir miestų laikraščių leidėjų asociacijos valdybos pirmininkė kartu su savo vyru Vytautu – jos didžiausiu gyvenimo ramsčiu ir paguoda – gargždiškiai iki kaulų smegenų. 


Rusijos piliečiai, kad ir ne itin gausiai, bet noriai įsigyja nekilnojamojo turto (NT) Lietuvoje, ypač viename ypatingame gamtos kampelyje, kur kainos – bene didžiausios Lietuvoje, o pasirinkimas išties nedidelis, ir toli gražu ne kiekvienam įmanomas.


Pristatome Rasą Bluškę, Klaipėdos teritorinės muitinės Muitinės kontrolės organizavimo skyriaus viršininkę, šiuo metu dar laikinai einančią ir Muitinės priežiūros uostuose skyriaus vedėjo pareigas. Leiskime jai pačiai papasakoti apie savo darbo pradžią, patirtį dirbant muitinėje, kuriozinius atvejus, kontrabandą bei pasvarstyti, kas yra geras muitininkas.


45-ąjį gimtadienį atšventęs Palangos meras Šarūnas Vaitkus prisipažįsta: „Kai buvau 25-erių, keturiasdešimtmečiai man atrodė jau seni. Dabar, kai pats sulaukiau 45-erių, tokios mano mintys tada man kelia tik šypseną.“ Paklaustas, ar save matąs Europos Parlamente po 15 metų, Š. Vaitkus išsisuko nuo tiesaus atsakymo: „Planų ir siekių...


Kaip informavo „Palangos tiltą“ Laima Domarkienė, Klaipėdos apskrities valstybinė mokesčių inspekcijos atstovė spaudai, Palangos įmonės gaus apie 478 tūkstančius eurų negrąžintinų subsidijų dėl COVID-19.


Man šiandien nelengva: sunkios ligos prispaustas, privalau nepalūžti, nes turiu dar daug nebaigtų darbų... Nežinau, ką man žada rytojus, tačiau gyvenu šia diena – esu laimingas, kad turiu puikią šeimą, anūkus ir dėl to jaučiuosi laimingas. Pragyvenau jau 78 metus, ir jie nebuvo betiksliai.


Netrukus ateis kalendorinis pavasaris. Ilgės dienos, daugės saulės spindulių. Politinis pavasaris, prasidėjęs su dešiniųjų partijų valdančiosios koalicijos sudarymu, jos programos įgyvendinimu, nežiūrint į kartais valdžios dvaro padangę užtraukiančius tamsius smulkių intrigų ar korupcijos debesis, tęsiasi ir tęsis toliau. Bet šį kartą ne apie tai.


Pensiją gaus tik du iš trijų

Dovydas BAJORAS, 2010 03 06 | Rubrika: Miestas

Man 24 metai, šiandien esu darbingas ir energingas, turiu aukštąjį išsilavinimą ir susirasti darbą nematu didesnės problemos. Neseniai išgirdęs apie valdžios pertvarkas SODROS sistemoje susimasčiau, kas manęs laukia ateityje: ar susirgęs gausiu ligos pašalpą, kada galėsiu išeiti į pensiją, kokias tada gausiu pajams? Pradėjau domėtis ir skaičiuoti.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius