Mobilus telefonas mokykloje – būtinybė ar trukdis?

Agnė LEKAVIČIENĖ, 2012-04-02
Peržiūrėta
2369
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Mobilus telefonas mokykloje – būtinybė ar trukdis?

 

Šiais visuotinės „mobilizacijos“ laikais būtų sudėtinga rasti mobilaus telefono kišenėje nesinešiojančio moksleivio. Ir nors prieš rugsėjo pirmąją Sveikatos apsaugos ministerija išplatino rekomendaciją mokykloms griežtai drausti mobiliuosius telefonus, daugelis „Palangos tilto“ kalbintų mokyklų vadovų pripažino, kad moksleiviai mobiliuosius telefonus visuomet turi po ranka.

 

 

Trukdis, bet...

Palangos Vlado Jurgučio pagrindinės mokyklos direktorės pavaduotoja ugdymo reikalams Tatjana Suchanova laikraščiui sakė, kad mobilusis telefonas moksleiviams yra trukdis.

„Mokykloje nešiotis mobilių telefonų nedraudžiame, tačiau prašome, kad vaikai per pamoką juos išsijungtų. Nemanau, kad telefonas vaikui padeda susikaupti, juk jeigu reikėtų ekstra pagalbos, mokykloje yra laidinis telefonas, kuriuo būtų galima išsikviesti tėvus“, – kalbėjo pašnekovė.

„Mobilus telefonas mokytojui? Būtinybė. Dažnai kontaktuojame su tėvais, visokių nesklandumų per dieną iškyla, tad ir tėvai, ir pedagogai turi būti pasiekiami“, – komentavo T. Suchanova.

Kurorto Senosios gimnazijos pavaduotoja ugdymo reikalams Zinaida Bružienė laikėsi tokios pat pozicijos: „Žinoma, kad telefonas pamokų metu vaikams trukdo, tad prašome per pamokas juos išjungti. Ar moksleiviai taip ir elgiasi? Tikrai ne visuomet. Jeigu tai yra rimtesnė pamoka, griežtesnis mokytojas, tuomet taip, vaikai telefonus išjungia. Bet būna, kad per kitas pamokas ir paskambina, ir trumpąsias žinutes parašo“.

 

Mokytojai – lankstūs

Pavaduotoja laikraščiui sakė, kad visi moksleiviai žino mokyklos vidaus taisykles, su jomis jie yra supažindinami prieš kiekvienus naujus mokslo metus. „Pamokų metu besinaudojantis telefonu moksleivis yra baudžiamas. Mokyklos vidaus taisyklės leidžia mokytojui iš vaiko telefoną atimti bei perduoti jį tėvams. Toks atvejis mokykloje jau yra buvęs. Kaip į tai reagavo moksleivis? Ramiai. Juk jie visi žino mokyklos vidaus taisykles. Aš dažnai mokiniams sakau: „Jeigu vairuotojas gatvę kirs degant raudonam šviesoforo signalui, jis pažeis kelių eismo taisykles“. Tai lygiai taip pat ir su mobilių telefonų naudojimusi pamokų metu, moksleivis pažeidžia mokyklos taisykles“, – pasakojo Z. Bružienė.

Tačiau kad ir kokios griežtos mokyklos taisyklės bebūtų, visuomet yra išeičių: „Mokytojai juk ne žvėrys, į daugelį dalykų stengiamės žvelgti lanksčiai. Juk visokių situacijų pasitaiko: ar šeimoj kažkas serga, ar moksleivis laukia kažkokios ypatingos žinios. Tuomet prieš pamoką jis pasisako, kad laukia svarbaus skambučio ir mes leidžiame jam naudotis telefonu“.

 

Mobilūs pradinukai

Palangos „Baltijos“ mokyklos pavaduotojas ugdymui Dainius Navickas laikraščiui sakė, kad telefonas mokykloje – ne būtinybė.

„Pamokų metu moksleiviai mobiliaisiais telefonais negali nei naudotis, nei jų turėti. Daug kas priklauso nuo mokytojo, tačiau piktnaudžiavimo mobiliaisiais telefonais atvejų mokykloje nėra buvę. Ar mobilūs telefonai būtinybė mokytojams? Pamokos metu tikrai ne“, – sakė D. Navickas.

Pradinės mokyklos mokinių taisyklės sako, kad mokinukai turi stropiai mokytis, atidžiai klausytis mokytojo aiškinimo, kruopščiai ir savarankiškai atlikti visas jo skirtas užduotis, tinkamai elgtis per pamokas. Nevėluoti. Dalyvauti mokyklos veikloje, savo klasės gyvenime, padėti draugams. Globoti augalus ir gyvūnus. Tausoti mokyklos turtą, savo ir draugų daiktus. Kas rytą daryti mankštą. Visada būti švariam ir tvarkingam. Laikytis dienos režimo. Naudingai leisti laisvalaikį. Mandagiai elgtis mokykloje, namie, gatvėje. Sutikus mokytojus, kitus mokyklos darbuotojus, pažįstamus ir draugus, pasisveikinti su jais. Visada duoti kelią ir užleisti vietą vyresniems. Laikytis eismo taisyklių. Klausyti tėvų ir vyresniųjų šeimos narių, padėti jiems. Rūpintis mažesniaisiais. Vykdyti mokytojų ir budinčiųjų mokinių reikalavimus. Vienas iš mokytojų reikalavimų: pamokų metu mobilūs telefonai turi būti išjungiami.

„Pradinukai mobiliuosius į mokyklą nešiojasi, tačiau viena iš mokyklos taisyklių – per pamokas tiek moksleiviai, tiek mokytojai telefonais naudotis negali. Tikrai nesame turėję atvejų, kuomet teko bausti per pamokas besinaudojantį mobiliuoju telefonu pradinuką. Vaikučiai tikrai mūsų klauso. O telefonai jiems reikalingi dėl to, kad po pamokų galėtų susisiekti su tėveliais“, „Palangos tiltui“ sakė pradinės mokyklos direktoriaus pavaduotoja neformaliam (papildomajam) ugdymui Loreta Dumčienė.

 

Ir būtinybė, ir trukdis

Senosios gimnazijos moksleivė Brigita Miseliūnaitė laikraščiui sakė, kad telefonas mokykloje ir būtinybė, ir trukdis: „Savo gyvenimo be mobilaus telefono neįsivaizduoju. Neįsivaizduoju ir kaip reikėtų ištverti jo nesinešiojant į mokyklą, juk kartais tikrai atsiranda svarbių reikalų, kuriuos reikia sutvarkyti čia ir dabar. Taigi, tikrai nesugebėčiau išbūti be telefono. Tačiau yra ir kita medalio pusė: telefonas trukdo susikaupti per pamokas, moksleiviai dažnai nė mokytojo nepastebi, kai telefonu naršo internete, ar žaidžia žaidimus“.

Paklausta ar mokytojai visuomet prieš pamokas primena išsijungti mobilų telefoną, pašnekovė atsakė: „Priklauso nuo mokytojo. Griežtesnis mokytojas telefonų netoleruoja ir liepia juos išjungti, kitas ne“.

 

Telefonas – privalumas

Vien tik privalumus nešiojantis mobilųjį telefoną į mokyklą mato ir Monika Urnikytė. „Per dieną visko pasitaiko. Pavyzdžiui, dienos bėgyje suprastėja oras, tad tenka rašyti, skambinti tėvams, kad šie pasiimtų iš mokyklos. Dažnai susiskambiname su draugais ir aptariame dienos planus, ar pranešame vieni kitiems apie pamokų pasikeitimus ir panašiai. Žinoma, mokytojai pyksta dėl telefonų naudojimosi, juolab, kad tikrai yra vaikų, kurie per pamokas su jais žaidžia ir nesimoko. Tačiau ne visi jie ir prieš pamokas įspėja apie tai, kad telefonus būtina išjungti“, pasakojo Monika.

Monika prisiminė, kad pernai yra buvęs atvejis, kuomet supykęs mokytojas grasino atimsiąs mobilųjį: „Tačiau tai buvo daugiau geranoriškas pagąsdinimas nei rimtas ketinimas. Taigi, tikrai suprantu mokytojus, kuriems toks moksleivio elgesys nepriimtinas“.

 

Mobilūs telefonai – pavojingi sveikatai

Šių metų pavasarį Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) išplatino pranešimą, kad radijo dažnio elektromagnetiniai laukai gali padidinti riziką susirgti smegenų vėžiu. Darbo grupės, kurią sudarė 31 mokslininkas iš 14 šalių, pirmininkas teigė, kad įrodymai vis dar kaupiami, bei nurodė, kad egzistuoja tam tikro lygio ryšys tarp mobiliųjų telefonų naudojimo ir tam tikro vėžio atsiradimo, nors tiesioginis ryšys esą dar nenustatytas. Pasak šios darbo grupės, poveikis sveikatai gali atsirasti nuolatos ilgą laiką naudojantis mobiliuoju telefonu (30 minučių ir ilgiau per dieną).

Remdamasi šiuo pranešimu ir kitais tyrimais, Europos Tarybos parlamentinė asamblėja priėmė rezoliuciją, kad šiuo aspektu turėtų būti ypatingas dėmesys skiriamas vaikų sveikatos apsaugai. Vienas Europos tarybos komitetas buvo dar griežtesnis – mokyklose mobilieji telefonai turėtų būti uždrausti. Netikinčiųjų šiais skaičiais ir mokslininkų teigimu, visuomet bus, tačiau bėda ta, kad dabar vaikams iš tiesų nieko nenutiks, nes elektromagnetinės spinduliuotės rezultatai išryškėja tik po 10 ar 15 metų.

 

Galvos augliai – spinduliuotės įtaka?

Kita vertus, onkologai sako, kad jau dabar trylikamečiams operuoja galvos auglius. Žinoma, jie atsiranda ne tik nuo mobiliųjų telefonų, bet visgi tai elektromagnetinės spinduliuotės įtaka. Mat ji keičia ląstelės sudėtį, dėl ko ji piktybėja. Mokslininkai teigia, kad mobiliųjų telefonų poveikis vaikų sveikatai yra didesnis nei suaugusiems, nes jų galva mažesnė (mažesnis spinduliuotės veikiamas plotas) ir jų organizme daugiau vandens (vandenį šios bangos veikia stipriau). Psichologai teigia, kad vaikui intensyviai besinaudojant telefonu jam gali išsivystyti „suerzinto silpnumo sindromas“. Jauno mokyklinio amžiaus vaikams šis sindromas pasireiškia nuolatiniu kaprizingumu, o vyresniems vaikams — emocijų nevaldymu ir sparčia bei dažna nuotaikų kaita. 

 Straipsnis skelbiamas „Palangos tiltui" vykdant Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondo (SRTRF) projektą „Mes-juros vaikai".

 

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Jeigu kada nors išauštų diena X – Lietuvą užpuolus agresoriui ir pasipylus raketoms – gyvenimas pasikeistų neatpažįstamai – palangiškiams teks skubėti slėptis. Žinoma, neduok Dieve, kad tai kada  nors įvyktų, tačiau, anot senolių išminties, atsarga gėdos nedaro. Kaip išsiaiškino „Palangos tiltas“, šiuo metu Palangos savivaldybėje yra patvirtinta 21 priedanga, jose laikinai prisiglausti...


Ar žinojote, kad „Tele2“ salonuose galite ne tik pasikonsultuoti visais rūpimais klausimais, bet ir pasinaudoti kitomis įrenginių priežiūros paslaugomis? 


Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija  primena, kad skiepijimas nuo COVID-19 yra saugus ir efektyvus vaikams – tai patvirtina tarptautinių organizacijų renkami duomenys apie vakcinų saugumą bei jų efektyvumo vertinimo rezultatai.


Antrajame teisinių žinių konkurso “Temidė” etape rungėsi moksleivių komandos, geriausiai įveikę pirmąjį – protų mūšio – etapą, kuris vyko Klaipėdos apskrities miestuose ir rajonuose. Antrajame etape - “Pabėgimo kambarys” - moksleiviai greičiau nei per 45 minutes turėjo “pabėgti” iš kambario, spręsdami įvairias užduotis...


Palangoje vasaros sezonas jau baigėsi, o su juo skaičiuojamos ir įvykdytos nusikalstamos veikos. „Šią vasarą buvo ramiau negu pernai, nes įvyko mažiau skaudžių vagysčių“, – apibendrino Palangos miesto policijos komisariato viršininkas Algirdas Budginas.


Gegužės 11 dieną Palangoje lankėsi sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga, tačiau vizitas praėjo labai tyliai. Net žiniasklaidai apie tai nebuvo pranešta. Dėl ko vėliau redakcijos darbuotojai sulaukė ir piktų skaitytojų reakcijų. „Jūs gal nusiteikę prieš sveikatos apsaugos ministrą, kad nieko nepaskelbėte?“ – klausė žmonės. Ir atsakymų, kodėl vizitas...


Šiais laikais telefonas yra nepamainomas beveik kiekviename mūsų žingsnyje. Ko gero, daugelis žino tą jausmą, kai išmanusis ima ir netikėtai sugenda.Taip nutikus,taisyklų toli ieškoti nereikia – sugedusį prietaisą galima atnešti į bet kurį „Tele2“ saloną.


Savaitė be mobilaus telefono – įmanoma?

Eglė PALUBINSKAITĖ, 2016 05 13 | Rubrika: Miestas

Naujosios technologijos mokykloje vis labiau randa savo vietą. Šiandien net pats mažiausias mokinukas nebeįsivaizduojamas be mobiliojo telefono rankose. Neabejojama – tai reikalinga susisiekimo priemonė, tačiau dažniausiai telefonas mokykloje naudojamas ne pagal paskirtį ir neprotingai naudojantis netgi gadina mokymosi procesą. Tad Palangos Vlado Jurgučio pagrindinės mokyklos...


Iki rugsėjo vidurio ikimokyklinukų bei mokyklą jau lankančių vaikų tėvai privalo pasirūpinti vaiko sveikatos pažyma, kuri nuo šių metų gegužės mėnesio papildyta nauju punktu – odontologo įvertinimu. Pasak Palangos gydytojų, toks įvertinimas yra išties reikalingas, nors jaunieji pacientai dėl pažymos sugaišta daugiau laiko. Tačiau, kaip ir kasmet, pastebima, jog...


Šiais visuotinės „mobilizacijos“ laikais būtų sudėtinga rasti mobilaus telefono kišenėje nesinešiojančio moksleivio. Ir nors prieš rugsėjo pirmąją Sveikatos apsaugos ministerija išplatino rekomendaciją mokykloms griežtai drausti mobiliuosius telefonus, daugelis „Palangos tilto“ kalbintų mokyklų vadovų pripažino, kad moksleiviai...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius