Kodėl svetimoje vietoje prasčiau išsimiegame?

Palangos tiltas, 2016-06-09
Peržiūrėta
2599
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Kodėl svetimoje vietoje prasčiau išsimiegame?

Daugelis bijo tos akimirkos, kai reiks praleisti naktį ne įprastoje aplinkoje – nakvoti viešbučiuose ar kitoje naujoje vietoje. Mokslininkai atrado priežastį, kodėl žmonės svetimose vietose prasčiau miega. Pasak jų, dėl to kaltas yra kairysis smegenų pusrutulis, neleidžiantis prarasti budrumo ir pasinerti į gilų miegą.

Japonų patarlė sako: jeigu pakeisite pagalvę, nebeužmigsite. Dabar JAV mokslininkai ištyrė, kodėl žmogus, iškeitęs savo lovą, nepailsi. Pasirodo, tai reguliuoja kairysis smegenų pusrutulis, tokiu būdu – neatsipalaidavimu – ši organizmo dalis ir sureaguoja. Kelia nerimą nepažįstama aplinka ir kairysis smegenų pusrutulis išlaiko budrumą. Taip aiškina profesoriaus Yuka Sasaki iš Brauno universiteto komanda.
„Mes žinome, kad jūriniai gyvūnai ir kai kurie paukščiai geba miegoti taip, jog viena smegenų dalis išlieka budri, o kita miega“, – sako kognityvinės lingvistikos ir psichologijos profesorius. Net jeigu ir dirbtų žmogaus smegenys taip, kaip tokių gyvūnų, asimetriškai, žmonių smegenys netruktų susikurti savo sistemą. Taip ir yra, nes pastebima tarsi miniatiūrinė sistema, kuri taip pat būdinga banginiams ir delfinams, sako Y. Sasaki.
Profesoriaus suburta komanda tyrė 35 savanorių miego potyrius, jų smegenų veiklą. Sutikę atlikti eksperimentą žmonės buvo tiriami aštuonias naktis. Rezultatas: pirmąją naktį kairioji smegenų pusrutulio pusė itin reagavo į bet kokį pašalinį triukšmą. Stebėję skirtumus tarp dešiniosios ir kairiosios smegenų pusės mokslininkai aptiko, jog žmogaus smegenys sukuria tarytum režimo tinklą, padedantį nugrimzti į nieko neveikimo – atsipalaidavimo – būseną. Tuomet žmogaus smegenys būna tarsi atskirtos nuo foninio triukšmo ir ima generuoti dienos metu išrutuliotas svajas ir veja minčių grandinę.
Kodėl budrioji smegenų pusė yra kairioji, o ne dešinė, mokslininkai dar negali paaiškinti. Jie taip pat pastebėjo, kad bandomojo eksperimento dalyvių smegenys labiausiai įsitempusios yra tik pirmąją naktį.
Miego tyrėjas Dieter Riemann iš Freiburgo universiteto klinikų šį studentų eksperimentą įvertino labai palankiai. Miegą tokiu požiūriu dar niekas iki šiol nėra taip giliai nagrinėjęs.
D. Riemann nuomone, šis eksperimentas gali pagelbėti žmonėms su chroniškomis miego problemomis. Ekspertai jau seniai daro prielaidą, jog žmonės su miego problemomis kenčia dėl nuolatinės patiriamos įtampos, kitaip tariant, būdravimo. Tokiu atveju gali padėti taikomi atsipalaidavimo metodai.
Norintiems pabėgti nuo pirmosios nakties svetimoje vietoje „prakeikimo“, profesorius Y. Sasaki rekomenduoja vežiotis savo pagalvę arba visada rezervuoti kambarius tik panašiuose viešbučiuose.
Brauno universiteto mokslininkai šiuo metu tiria, ar pavyktų pagerinti miego būseną „išjungiant“ smegenis su tam tikra technika, ar taip miegas pagerėtų. Kol kas rezultatų niekas neatskleidžia.

Parengė
Rosita SIMONAUSKAITĖ

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Lietuvoje valstybės lėšomis finansuojamos penkios ligų prevencijos ir ankstyvosios diagnostikos programos. Šiemet joms skirta daugiau nei 46 mln. eurų, tačiau net keturi iš dešimties gyventojų šiomis programomis nesinaudoja. Tad kyla klausimas: kodėl?


Šiandien mus yra siūlome tūkstančiai gaminių, kurie vienaip ar kitaip, naudingi mūsų organizmui. Vis dėlto, kai pasiūla yra tokia stulbinanti, daugeliui žmonių yra sudėtinga nuspręsti, į ką verta investuoti savo pinigus. Vis dėlto, viskas bus kur kas paprasčiau, jei susipažinsite su priežastimis, kodėl verta naudoti vieną ar kitą gaminį. Na, o priežasčių, kodėl turėtų būti vartojamas ...


„7bet-NKL“ sezonui jau prasidėjus ketvirtoje turnyrinės lentelės vietoje besirikiuojanti Palangos „Kuršių“ (4-2) ekipa sulaukė pastiprinimo.


Unikalioje vietoje – pušynų apsuptyje ir visai šalia jūros esanti „Auska“ bei jai priskirta teritorija bus panaudota sveikatinimo ir socialinėms reikmėms, nusprendė Palangos miesto savivaldybė.


Palangos miesto savivaldybės administracijos Viešosios tvarkos skyriaus specialistai kone kas savaitę gauna pranešimų apie ne vietoje, tiesiog ant šaligatvio sukrautus šiukšlių maišus ar stambiagabarites atliekas. Kaskart, gavus tokią informaciją, skubama į vietą ir, prieš išvežant ne vietoje paliktas atliekas į tam skirtą vietą, pirmiausia jos patikrinamos – siekiama nustatyti, kas tokiu būdu...


Šią, kaip ir praėjusią, vasarą daugybės lietuvių keliai ves į Palangą. Populiariajam pajūrio kurortui jau dešimtmetį vadovaujantis meras Šarūnas Vaitkus nesidrovėdamas tvirtina, kad per šį laikotarpį Palanga smarkiai pasikeitė ir yra ant sėkmės bangos. Panašu, jog nė pandemija kurortui nesmogė žemiau juostos – meras šį laikotarpį apibūdina kaip...


Projektui „Aš myliu Lietuvą“ didžiausio šalies kurorto meras Šarūnas Vaitkus papasakojo apie tai, kodėl jo gimtoji Palanga yra gražiausias miestas ir kodėl jam svarbus Vytautas Landsbergis.


Daugelis bijo tos akimirkos, kai reiks praleisti naktį ne įprastoje aplinkoje – nakvoti viešbučiuose ar kitoje naujoje vietoje. Mokslininkai atrado priežastį, kodėl žmonės svetimose vietose prasčiau miega. Pasak jų, dėl to kaltas yra kairysis smegenų pusrutulis, neleidžiantis prarasti budrumo ir pasinerti į gilų miegą.


Gegužės 4-10 dienomis visi šalies dešimtokai laikė Pagrindinio ugdymo pasiekimų patikrinimo (PUPP) egzaminus. Tikrinamos gimtosios kalbos ir matematikos žinios yra neišvengiamos nė vienam, nes iki dešimtos klasės pagrindinis mokslas šalyje yra privalomas. Visuotinai teigiama, kad rezultatai kasmet vis prastėja, o priežasčių tam ne viena, tačiau Palanga...


Laidotuvės – labai sunkus metas tiems, kurie amžino atilsio išlydi artimus žmones. Sunku ir dvasiškai, ir finansiškai, nes palaidoti velionį nėra pigu. Į mūsų laikraščio redakciją paskambinę palangiškiai pasakojo, kad juos nemaloniai nuteikė miesto laidojimo namuose taikomi įkainiai: jeigu neperki karsto čia pat, vietoje, už salės nuomą turi mokėti...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius