Etnografinių kapinių lankymas galėtų būti vienas iš turizmo maršrutų

Ugnė RAUDYTĖ, 2010-12-01
Peržiūrėta
2584
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Pagal Europos Sąjungos Sanglaudos skatinimo veiksmų programą yra vykdomas ES projektas „Nidos ir Preilos senųjų (etnografinių) kapinių sutvarkymas“. „Projekto tikslas – išlaikyti pažintinio turizmo objektus, kurie yra itin autentiški ir įdomūs. Atnaujintose kapinėse turistai galės jas pamatyti tokias, kokios jos buvo kadaise, o tai – labai didelė vertybė“, - kalbėjo Neringos savivaldybės verslo ir strateginės plėtros skyriaus vyriausioji specialistė Valentina Burkšienė.

 

Kuršių nerijos gamtinis ir etnokultūrinis unikalumas įvertintas Lietuvoje ir pasaulyje. Senosios Nidos bei Preilos etnografinės kapinės – reikšminga šio krašto etnokultūrinio paveldo sudėtinė dalis. Jos yra raiškus memorialinis architektūrinis ansamblis, kurį formuoja originalūs mediniai antkapiniai paminklai (krikštai, kryžiai), aptvaras su vartais, želdiniai. „ES finansuojamas projektas jau eina į pabaigą, todėl visi svarbiausi darbai jau yra atlikti. Restauratoriai vežėsi į dirbtuves paminklus, kuriuos galėjo atnaujino, kurių jau nebe – statėme naujus. Itin gražiai atnaujinti buvo paminklų užrašai, dabar jie bus puikiai matomi“, - kalbėjo apie įvykdytus darbus V. Burkšienė.

Kapinaitės – tai svarbus ir gausiai lankomas turistinės traukos objektas šiandieninėje Nidoje, jas mėgsta aplankyti ir turistai, apsistoję Palangoje. Pagal kultūros paveldo centro aprašą, senųjų Nidos kapinių fizinė būklė įvertinta tik patenkinamai – nyksta mediniai kryžiai, neišliko dauguma senų medinių antkapinių paminklų, dalis medinių kryžių kūrybiškai pakeista į krikštus. Krikštai – tai viena iš pačių seniausių antkapinių paminklų formų Lietuvoje. Krikštai buvo daromi iš medžio, puošti kiaurapjūviu. „Krikštai yra labai autentiški, jie buvo atnaujinti, restauratoriai net impregnavo juos specialiomis priemonėmis, tai turėtų padėti krikštams išsilaikyti dar geriau“, - aiškino V. Burkšienė.

Preilos etnografinių kapinių būklė yra dar blogesnė: nyksta kapai ir antkapiniai mediniai kryžiai, prižiūrima tik keletas kapų, tiesiant aukštos įtampos elektros liniją, dalis kapinių pietų pusėje sunaikinta. Prieš 30 metų atstatyta kapinių tvora vėl buvo apipuvusi, o autentiški vartai nebuvo atstatyti. „Jau dabar visi šie planuoti darbai yra įvykdyti ir kavinaitės puikiai atrestauruotos“, - pridėjo V. Burkšienė.

Nidos kapinėse tik prie įėjimo yra žibintas. Preilos kapinėse iš viso nebuvo jokio apšvietimo. „Kadangi apšvietimo neleido daryti pačiose kapinėse, tai jis buvo padarytas už jų. Dabar kapinės atrodo jaukiau ir šviesiau“, - kalbėjo Neringos savivaldybės verslo ir strateginės plėtros skyriaus vyriausioji specialistė V. Burkšienė.

Tiek Nidos, tiek Preilos etnografinės kapinės nepritaikytos lankytojams su negalia, todėl etnografinės kapinės buvo sutvarkytos pagal paminklotvarkos sąlygas, kad būtų išsaugotos nuo natūralaus autentiškos medžiagos savaiminio nykimo, sudarant sąlygas jas viešai eksponuoti, lankyti, išsaugoti jų autentišką sudėtį bei apimtį, pagrindinius kultūrinės vertės požymius. „Sutvarkytos Nidos ir Preilos senosios kapinės, tikimės, bus vienas iš lankomiausių turizmo objektų Neringoje. Šio objekto patrauklumas ir prieinamumas sukuria pridedamąją vertę ne kuriai nors konkrečiai turizmo veiklai, bet visoms Neringos savivaldybėje teikiamoms privačioms paslaugoms. Etnografinių kapinių lankymą galima būtų įtraukti į pažintinio – kultūrinio turizmo maršrutus“, - informavo V. Burkšienė.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Šiemet 110-ąjį jubiliejų švenčianti puošniausia Lietuvoje Kretingos II senųjų kapinių tvora su dviem aukščiausiais šalyje kapinių vartais iki šiol džiugina Vilniaus gatve einančius ar kapines lankančius žmones, ir tik retas žino, kad jų autorius – lenkų kilmės architektas statybos inžinierius ir pedagogas Juozapas Padlevskis (Jozef Padlewski, 1863–1943).


Ateinančią savaitę vyksiančiame savivaldybės Tarybos posėdyje bus teikiamas sprendimo projektas padidinti Vietinę rinkliavą už naudojimąsi Palangos miesto viešąja turizmo ir poilsio infrastruktūra, dar kitaip vadinamą pagalvės mokestį, kurio dydis nesikeitė jau septynerius metus. 


Palangoje baigtas įgyvendinti kapinių plėtros projektas – esama kapinių teritorija buvo sutvarkyta ir pritaikyta laidojimo vietoms tarp Laidojimo namų, senųjų kapinių bei kapinių šiaurinėje pusėje.  


Kaip informavo Savivaldybė „Palangos tiltą“, šiuo metu įgyvendinamas kapinių plėtros projektas, kuriuo numatyta esamą kapinių teritoriją (beveik 4400 kv. metrų) sutvarkyti ir pritaikyti laidojimo vietoms tarp Laidojimo namų, senųjų kapinių bei kapinių šiaurinėje pusėje.  


Rugsėjo 27-ąją visame pasaulyje minima Pasaulinė turizmo diena. Šių metų Jungtinių Tautų Pasaulio turizmo organizacijos paskelbta Pasaulinės turizmo dienos tema – „Turizmas – pokyčių ir augimo veiksnys“.


Rugsėjo 27 dieną Lietuvoje švenčiama pasaulinė turizmo darbuotojų diena. Ši diena ypač ypatinga Palangos Turizmo Informacijos centrui, kuris šią savaitę švenčia centro įkūrimo dvidešimtemtį. Palangos TIC direktorė Rasa Kmitienė dėkojo visiems atvykusiems į šventę ir visiems linkėjo kantrybės, ištvermės ir sugebėjimo nuspėti turistų...


Kodėl nėra tualetų prie senųjų kapinių?

"Palangos tilto" informacija, 2019 08 23 | Rubrika: Skundų dėžutė

Užėjusi į PT redakciją, ponia Zita pasiskundė, kad prie senųjų miesto kapinių nėra jokio tualeto. „Yra tik rodyklė, nurodanti naudotis tualetu laidojimo namuose, bet tai – nepatogu, ypač senjorams,“ – sakė palangiškė.


Palangos miesto savivaldybės įgyvendintas pirmasis projekto „Kempingo Nemirsetoje, Palangoje įrengimas“ etapas Ūkio ministerijos organizuotame geriausių ES paramos projektų rinkimuose pripažintas geriausiu turizmo projektu. Tai patvirtinantis diplomas Palangos miesto savivaldybės administracijos direktorei Akvilei Kilijonienei įteiktas pirmadienį, gruodžio 1 d.


Rusijos ir Baltarusijos turizmo verslo atstovai viešėjo Palangoje

„Palangos tilto” informacija, 2013 05 06 | Rubrika: Miestas

Paskutinėmis balandžio ir pirmosiomis gegužės dienomis Palangos turizmo informacijos centro (TIC) kvietimu Lietuvoje viešėjo turistinių turų operatoriai iš Maskvos, Kaliningrado, Smolensko ir Minsko. Svečiai buvo supažindinti su Vilniaus, Kauno, Trakų, Nidos, Druskininkų ir, žinoma, mūsų miesto turizmo infrastruktūra bei naujovėmis. Kaip sakė Palangos TIC direktorė Alla...


Pagal Europos Sąjungos Sanglaudos skatinimo veiksmų programą yra vykdomas ES projektas „Nidos ir Preilos senųjų (etnografinių) kapinių sutvarkymas“. „Projekto tikslas – išlaikyti pažintinio turizmo objektus, kurie yra itin autentiški ir įdomūs. Atnaujintose kapinėse turistai galės jas pamatyti tokias, kokios jos buvo kadaise, o tai – labai didelė...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius