Dviračių žygis Toskanoje: už Lietuvą, Palangą ir jos vaikus

"Palangos tilto" informacija, 2019-10-17
Peržiūrėta
2356
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Įveikta kalvota trasa, keliauta akmenuotu žvyrkeliu: prakaitas, nuovargis, smulkūs nusibrozdinimai, nuolatinis stabdžių spaudimas, ypač stačiose įkalnėse ir be galo daug adrenalino – visa tai dėl kilnaus tikslo – už Lietuvą, Palangą ir jos vaikus. Palangos miesto meras Šarūnas Vaitkus, verslininkas Dainius Drungilas, Palangos miesto savivaldybės tarybos narys Bronius Vaitkus, Savivaldybės administracijos Kultūros skyriaus darbuotoja Jūratė Mitkevičiūtė bei palangiškė Rūta Jonaitytė Toskanoje mynė vintažinių dviračių pedalus, siekdami palengvinti specialiųjų poreikių palangiškių vaikų kasdienybę. Buvo surinkta daugiau kaip 3 tūkstančiai eurų.

Reginys, pritraukiantis tūkstančius žmonių
Labdaros akcijos, socialinės iniciatyvos populiarėja visame pasaulyje. Žmonės ieško būdų ne tik smagiai praleisti laiką, o išsikelti truputėlį kilnesnius tikslus, jų siekti, kad ir kaip tai būtų sudėtinga. Aktyvi veikla, nuolatinis bendravimas su žmonėmis – leidžia ieškoti naujų veiklos formų, idėjų ir galimybių. Vos tik sužinojus apie galimybę prisidėti, renkant paramą Palangos vaikams, palangiškių komanda pasinėrė į gerumą skatinančias veiklas. Jau ne vienerius metus visame pasaulyje vyksta dviračių entuziastų žygiai „Eroica“, kurių tikslas – surinkti lėšų labdaringiems tikslams. 1997 metais prasidėjusi iniciatyva išaugo į pasaulinio lygio judėjimą – renginį, pritraukiantį tūkstančius dviratininkų mėgėjų ir jų palaikymo komandų visame pasaulyje. Žygio dalyviai važiuoja ne moderniais ir mums jau įprastais, o vintažiniais dviračiais. Prie starto linijos prileidžiami tik tie žygio dalyviai, kurie savo aprangoje turi nors vieną praėjusio šimtmečio aksesuarą. Jie patys renkasi, kokią trasą jie sieks įveikti, o trasų ilgis svyruoja nuo 46 iki 209 kilometrų. Labdaros akcijos dalyviai renka lėšas per minios finansavimo platformą savo užsibrėžtiems kilniems tikslams.

"Jaučiausi lyg važiuoju tarka"
„Sunkiausi buvo pirmieji 30 kilometrų, o vėliau, kuomet suvoki, jog iki finišo lieka vos 16 kilometrų, atsidaro lyg ir antrasis kvėpavimas, įsižiebia pasiryžimas bet kokia kaina pasiekti užsibrėžtą tikslą. Renginyje dalyviai galėjo rinktis keturias trasas. Trumpiausia – 46 kilometrų, kiek ilgesnė – 81, dar ilgesnė – 135 ir 209 kilometrų. Anksčiausiai nuo penkių valandų ryto išdardėjo tie, kurie rinkosi įveikti pačia sudėtingiausią – 209 kilometrų trasą. Mes išvykome kartu apie 9 val. ryto. Aš, Ilona, Dainius ir Jūratė įveikėme 46 kilometrų trasą vintažiniu dviračiu, kurio padangos tikrai plonos, o ir kalnuotos Toskanos senieji žvyro dangos keliai – toli gražu ne Palangos dviračių takai. Vienu metu jaučiausi lyg važiuoju „tarka“, – dalijosi kelionės įspūdžiais miesto meras Šarūnas Vaitkus. Jis atviravo, jog Tarybos narys Bronius Vaitkus su drauge Rūta įveikė dvigubai ilgesnę trasą, net 81 kilometrą, o štai dviračių sporto entuziastas Šveicarijoje gyvenantis Johanas Emanuelsson įveikė net 135 kilometrus.

Palanga-širdyje
Meras atvirai pasakojo, kad ši iniciatyva užgimė tuomet, kai užsimezgė graži pažintis su Šveicarijoje gyvenančia Ilonos ir Joachimo Emanuelsson šeima. Kadangi kitąmet Palangoje vyks grandiozinis renginys – Europos varinių pučiamųjų orkestrų čempionatas, aptarti organizacinius klausimus mūsų miesto atstovams tenka vykti ir į užsienį. Tad prieš vieną palangiškių kelionę į Šveicariją, merą socialiniame tinkle pasiekė ponios Ilonos žinutė, pageidavimas susitikti, ir pabendrauti. Kadangi ji pati yra kilusi iš Palangos, tad šis miestas jai esąs labai brangus, ir visai nesvarbu, kad jos šeima šiuo metu gyvena Šveicarijoje, o susitikimas dėl būsimo Europos varinių pučiamųjų orkestrų čempionato vyks visai netoli tos vietos, kur gyvena Ilonos ir Joachimo šeima. Vos gavus žinutę, jos pažinti negalėjo, dėl pakitusios pavardės, tačiau susitikus išryškėjo gerai pažįstamas veidas. Juk Palanga nedidelis kurortas. Čia žmonės kartu mokosi, prasilenkia gatvėse. Įsibendravus paaiškėjo, kad Ilonos vyras yra dviračių sporto entuziastas, jis papasakojo apie savo veiklą ir galimybę įsijungti į nuostabų labdaros renginį.
„Pokalbių metu svarstėme, kaip padidinti Palangos miesto įvaizdį ir pasauliniame kontekste, diskutavome ar Palangai nereikėtų daugiau tarptautinio masto renginių. Emanulesson šeima pristatė www.justgiving.com minios finansavimo platformą internete bei Gaiole in Chanti miestelį Toskanoje, kur rengiamas vintažinių dviračių žygis ir yra galimybė rinkti lėšas labdaringiems tikslams. Jie pasiūlė jungtis prie žmonių, neabejingų specialiųjų poreikių turintiems kurorto vaikams, bei padėti surinkti lėšų mažiesiems itin reikalingoms ugdymo priemonėms ir infrastruktūrai. Net nedvejodami sutikome leistis į kelionę, bet galvoje sukosi ir kita mintis – o gal analogiškas renginys galėtų vykti ir Palangoje?.. Gal jis sutrauktų daugiau žmonių ir į mūsų kurortą ir prisidėtų prie mūsų miesto įvaizdžio formavimo ir tarptautiniame kontekste?.. Tapome pirmosiomis kregždėmis, kurios išbandė šį renginį, patys sėdome ant dviračių ir keliavome gan ilga dviračių trasa“, – atviravo Š. Vaitkus.
Jis labai džiaugėsi, kad užsienio lietuviai labai aktyvūs, nepamiršta Palangos, siūlo idėjas, kviečia susitikti. Net išvykę gyventi svetur, Palangą išlaiko savo širdyse. Palaikyti draugiškus ryšius su užsienio lietuviais labai padeda socialiniai tinklai, kurie taip pat tampa priemone naujoms idėjoms, naujiems iššūkiams, naujiems darbams.

Atpažino klasiokę
„Pamačiusi Iloną atpažinau, kad ji yra mano klasiokė, kartu baigėme Palangos „Baltijos“ pagrindinę mokyklą. Nors ji gyvena svetur, tačiau yra didžiulė mūsų krašto patriotė, – pasakojo dviračių žygio dalyvė Jūratė Mitkevičiūtė. – Ji nuolat jungiasi į labdaros akcijas, atveža dovanų – knygelių palangiškiams vaikams. Tad vos išgirdę apie galimybę dalyvauti labdaros renginyje, iškart sutikome. Pasiruošimo specialaus nebuvo, o ir laiko tam neturėjome. Tačiau norėjome, kad pasaulis mus atpažintų, jog esame iš Palangos, tas visi pasirūpinome įsigyti vienodus komandos marškinėlius su Lietuvos bei Palangos atributika. Išnuomotas dviratis gerokai skyrėsi nuo to, kuriuo esu įpratusi važinėtis, tad kelionė tikrai nebuvo lengva. Skaudėjo nugara, kaklas, kojos. Laimei, turėjome pasiėmę specialius dviratininkų šortus, nes kitu atveju, minti per akmenuotą žvyrkelį, tikrai nebūtų buvę labai patogu. Finišą pasiekti motyvavo išsikeltas tikslas, šiltos žmonių emocijos ir adrenalinas. Kelionėje pamatėme be galo nuostabų reginį. Italija – mados šalis. Šalia mūsų trasoje keliavo vintažiniais rūbais pasipuošusios komandos, kurie neprarado stiliaus pojūčio. Dalis renginyje surinktų lėšų buvo skirta išsaugoti autentiškus Toskanos dviračių takus, o mes lėšas rinkome palangiškiams vaikams, kvietėme aukoti ir savo draugus, pažįstamus“, – kalbėjo J. Mitkevičiūtė.


Grandiozinis renginys

„Įsivaizduokite šio renginio mastą – mano numeris ant dviračio buvo 7215. Tai daugiau nei 7000 vien dviratininkų, o ką jau kalbėti apie žiūrovus. Viso renginio metu vyravo labai šiltos emocijos, juk kiekvienas dalyvis žinojo, jog keliauja ne be prasmės, o su kilniu tikslu – surinkti lėšų skirtingiems labdaros tikslams. Mums Ilona bei Joachimas pasiūlė atkreipti dėmesį į specialiųjų ugdymosi poreikių turinčius Palangos vaikus, kuriems labai reikalingos mokymo, edukacinės, ugdymo priemonės, kurios yra pakankamai brangios. Lėšos renkamos svarais. Kiekvienas galėjo paaukoti pagal savo galimybes – auka nuo 10 svarų. Per kelias savaites internetu pavyko surinkti apie 4000 eurų. Aukoti galima ir iki šiol. Manau, kad gyvenime reikia suvokti esminę tiesą – gyvenime reikia dalintis, suprasti, kad Jūsų pagalba gali pakeisti sunkiau gyvenančio žmogaus situaciją. Suprantu, kad gal tie 4000 eurų pasaulio nepakeis, bet jei kiekvienas po truputėlį prisidėsime, mes patys tapsime laimingesniais, nors maža dalele pakeisime šalia esančiųjų gyvenimą“, – kalbėjo Š. Vaitkus.


Ne lenktynės
„Svarbiausia, kad tai nebuvo lenktynės. Kelionėje lydėjo nuostabus oras. Važiavome, ilsėjomės, sustojimo stotelėse pristatinėjome Lietuvą, Palangą italams, kitiems dviračių žygio dalyviams iš Italijos, Lenkijos, kitų pasaulio kraštų. Akį traukė nuostabios terasos, vynuogynai, kalvos, pilys. Visus dalyvius vienijo bendras tikslas, tad vyravo labai draugiška atmosfera, palaikymas. Organizatoriai pasirūpino dalyvių patogumu, įrengė specialias stoteles, kur galima buvo užkąsti, pasipildyti vandens atsargas. Dažnai sustodavome, fotografavomės. Svarbiausia trasą reikėjo įveikti iki 20 val. Mes finišą pasiekėme 16 valandą. Man tai buvo puikus savęs išbandymas, galimybė jausti puikią komandinę dvasią, žiūrovų aplodismentus ir palaikymą ties startu ir finišu ir begalinę ramybę kelyje. Galvoje sukosi mintis, kad panašus renginys galėtų atsirasti ir Palangoje. Bet vargu, ar mes galėtume parūpinti nuomai apie 8000 vintažinių dviračių žygeiviams. Tai galėtų įgyti kitokį mastą, kitokį atspalvį, bet neprarasti savo socialinės iniciatyvos“, – apie panašios iniciatyvos perkėlimą į Palangą svarstė Dainius Drungilas, kuris yra nuolatinis įvairių socialinių akcijų, rekordų ir unikalių iniciatyvų rengėjas Palangoje, vaikų vasaros ambasados – didžiausio batutų parko įkūrėjas.

Kad neaplenktų ir Palangos

„Norėčiau, kad socialinį atspalvį turintys renginiai neaplenktų ir Palangos. Tarptautiniai renginiai praplėstų veiklos galimybes kurorte, pritrauktų daugiau poilsiautojų, o ir skleistų dalinimosi, aukojimo idėjas. Tai buvo grandiozinis tarptautinis renginys, kurio rengimui reikia stipraus pasiruošimo. Įdomus, vaizdingas maršrutas, gana nelengva dviračių trasa, įrengti medicinos punktai, poilsio stotelės, dviračių nuomos punktas – visa tai reikalauja gerų organizacinių gebėjimų. Tam, kad šis žygis pasiektų Palangą, reikia nemažai padirbėti. Viliuosi, kad ateinančiais metais į žygeivių gretas įsilies didesnis būrys palangiškių – visuomenininkų, verslininkų, bendruomenės atstovų, o po kelerių metų ir mes surengsime, gal ne tokį, bet panašų renginį, bet ne Toskanoje, o Palangoje“, – svarstė apie dviračių žygių rengimo galimybes Palangoje Š Vaitkus. O atsisveikindamas jis pažadėjo: – jei dalyvausiu šiame žygyje ateinančiais metais, bandysiu užsibrėžti tikslą įveikti 81 kilometro trasą dviračiu. Gal net pradėsiu treniruotis – po darbų dviračiu važiuosiu iš Palangos į Šventąją, kad palaikyti sportinę formą.

 

Jūsų komentaras:

Dalia 2019-10-17 22:40 (IP: 84.15.183.76)
Kilni ir graži akcija vardan vaikų

Taip pat skaitykite

Minint Pasaulinę turizmo dieną, Palangos turizmo informacijos centras (TIC) šiandien, penktadienį, 16 val. visus kviečia sudalyvauti smagiame ir nuotykių kupiname orientaciniame dviračių žygyje „Pažink Palangą“.


World Wellness Weekend rugsėjo 21 dieną kviečia į šeimų žygį dviračiais į Šventąją!  


Minint Mažosios Lietuvos prijungimo prie Didžiosios Lietuvos 100-metį, birželio 16–18 d., organizuojamas net tris dienas truksiantis „Šimtmečio vėliavų žygis“.


Pamažėl šylant orams, kretingiškiai dviratininkai vėl prisiminė valdžios pažadą nutiesti dviračių taką į Palangą. Jau daugel metų gyventojams žadama įrengti kone 5 km ilgio dviračių taką iš Kretingos iki Vydmantų, kur jis susijungtų su jau anksčiau palei magistralinį kelią Šiauliai–Palanga įrengtu taku į kurortą. Savivaldybė pernai žadėjo, kad darbai bus pradėti šiemet, tačiau yra aišku, kad...


Sausio 29 d., šeštadienį, didžiausias Baltijos šalyse pėsčiųjų žygių organizatorius „TrenkTuras“ organizuoja žygį Palangoje „Žiemos žygis“. Jame dalyvauti planuoja apie 4 tūkst. žygeivių iš visos Lietuvos, organizatoriai kviečia prisijungti ir kurorto gyventojus.


Palanga vasarą tampa vagių rojumi – vieni jų vagia prabangius automobilius – praėjusį savaitgalį buvo pavogtas daugiau kaip 100 tūkstančių eurų kainuojantis automobilis „BMW“ – jų detales, kiti – dviračius. Kol policija vis dar ieško vagišių, nugvelbusių ne tik minėtąjį „BMW“, bet ir trijų automobilių „Porsche“ žibintus...


Įveikta kalvota trasa, keliauta akmenuotu žvyrkeliu: prakaitas, nuovargis, smulkūs nusibrozdinimai, nuolatinis stabdžių spaudimas, ypač stačiose įkalnėse ir be galo daug adrenalino – visa tai dėl kilnaus tikslo – už Lietuvą, Palangą ir jos vaikus. Palangos miesto meras Šarūnas Vaitkus, verslininkas Dainius Drungilas, Palangos miesto savivaldybės tarybos narys Bronius...


Grupė Palangos Trečiojo amžiaus universiteto Kraštotyros ir turizmo fakulteto dviračių entuziasčių mokslo metų užbaigimo proga saulėtą pavasarišką gegužės dieną leidosi dviračiais į žygį Šventosios link.


Šiandien, rugsėjo 4 d. prasideda istorinis žygis žemaitukų žirgais apie Lietuvą – „Žemė-žmogus-žirgas“. Vidurdienį, apie 12 valandą, iš Šventosios pajūrio 10-ies žygeivių ir 12-os žirgų draugija iškilmingai bus palydėta į penkias savaites truksiančią kelionę aplink Lietuvą.


Dar pernai vasarą suplanuotas Palangos jaunimo žygis dviračiais iki Talino vos nesibaigė skaudžia nelaime – likus 120 km iki galutinio kelionės tikslo Estijos sostinės Talino pagrindinį šio žygio iniciatorių palangiškį Tautvydą Lubį partrenkė mikroautobusas, kuris trenkėsi ir į jį lydėjusią komandą vežusį mikroautobusą. Laimei, itin skaudžių sužalojimų išvengė ir...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius