VRK pradėjo būsimųjų kandidatų į Seimo narius dokumentų patikrinimą

Palangos tiltas, 2024-08-25
Peržiūrėta
458
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

VRK pradėjo būsimųjų kandidatų į Seimo narius dokumentų patikrinimą

Praėjusį penktadienį baigėsi pareiškinių dokumentų pateikimas dalyvauti Seimo rinkimuose. Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) informuoja pradėjusi būsimųjų kandidatų duomenų patikrinimą.

Šiuo metu iš viso dėl 141 Seimo nario mandato planuoja varžytis 1766 būsimieji kandidatai: 1109 vyrų (63 proc.) ir 656 moterys (37 proc.).

Lietuvos žaliųjų partija kelia po lygiai vyrų ir moterų (po 58). Daugiausiai vyrų savo sąraše kelia Tėvynės sąjunga – Lietuvos krikščionys demokratai (102), Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (98), Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos" ir Liberalų sąjūdis (po 92).

Didžiausias skaičius moterų yra Lietuvos lenkų rinkimų akcijos – Krikščioniškų šeimų sąjungos (83), Lietuvos regionų partijos (62) ir Lietuvos žaliųjų partijos (58) kandidatų sąrašuose.

71 vienmandatėse rinkimų apygardose ketina dalyvauti iš viso 713 kandidatų, taigi vidutiniškai po 10 kiekvienoje. Daugiausia (14) kandidatų keliama Naujoje Vilnioje, mažiausia (po 6) Jonavos, Raseinių–Josvainių ir Tauragės rinkimų apygardose.

Net keturiose vienmandatės apygardose keliama po lygiai vyrų ir moterų: Naujininkų–Rasų (po 6), Naujosios Vilnios (po 7), Raseinių–Josvainių (po 3), Žiemgalos rytinėje (po 4).

Jotvingių, Sėlos rytinėje ir Vilkaviškio rinkimų apygardose nekeliama nei viena moteris.  

Penkiose apygardose moterų planuoja kandidatuoti daugiau nei vyrų: Aukštaitijos (5 iš 9), Gargždų (4 iš 7), Kalniečių (6 iš 10), Naujamiesčio–Vilkpėdės (6 iš 11) ir Savanorių (6 iš 11).

Asmenų, numatomų kelti kandidatais, amžiaus vidurkis siekia kiek mažiau nei 49 su puse metų, vyrų amžiaus vidurkis – virš 50 metų, moterų – vos daugiau kaip 48.

Jauniausi kandidatai kandidatuoja Žemaitijos šiaurinėje rinkimų apygardoje. Jų amžiaus vidurkis siekia 41 metus. Solidžiausio amžiaus kandidatai keliami Šilutės rinkimų apygardoje. Jų amžiaus vidurkis – kiek daugiau nei 60 metų.

Jauniausius kandidatus (virš 38 su puse metų) kelia Laisvės partija (amžiaus vidurkis apie 38 metus), vyriausius – Partija „Laisvė ir teisingumas", jų keliamų kandidatų amžiaus vidurkis – 55 metai.

Svarbu! Pareiškinius dokumentus pateikusių būsimųjų kandidatų skaičius dar gali keistis, jei patikrinimo metu paaiškėtų, kad kai kurie jų neatitinka LR Konstitucijoje arba Rinkimų kodekse numatytų reikalavimų.

Tam, kad VRK puslapyje rinkėjai rastų patikimus ir patikrintus kandidatų duomenis, dirba daug tarnybų ir institucijų.  

VRK paaiškino, kokie patikrinimai yra atliekami iki kandidatų registravimo momento, kad būtų galutinai įsitikinta, jog asmuo gali dalyvauti rinkimuose.

Pirmasis filtras, pagal kurį tikrinama, ar asmuo gali kandidatuoti į Seimą yra valstybės įmonės Registrų centras valdomi Gyventojų registro duomenys. Čia VRK sužino, ar asmuo yra Lietuvos Respublikos pilietis ir ar rinkimų dieną bus sulaukęs 21 metų – amžiaus, nuo kurio galima kandidatuoti į Seimo narius.

2022 m. Seimui priėmus Konstitucijos pataisą, kuria nuspręsta sumažinti amžiaus ribą ir leisti Seimo nariais rinkti asmenis, kurie rinkimų dieną yra ne jaunesni kaip 21 metų. VRK turimi duomenys rodo, kad šiuo metu į Seimą kandidatuoja 37 asmenys, kurie yra jaunesni nei 25 metų.

Taip pat Lietuvos gyventojų registre kaupiama ir informacija  apie deklaruotą kandidatų gyvenamąją vietą. Registrų centro valdomame Neveiksnių ar ribotai veiksnių asmenų registre taip pat pažiūrima, ar konkrečiam kandidatui nėra apribota rinkimų teisė.

Bene labiausiai rinkėjus dominantys duomenys apie kandidatų finansinę situaciją į VRK informacinę sistemą, o iš jos – į interneto svetainę patenka tiesiogiai iš Valstybinės mokesčių inspekcijos prie LR finansų ministerijos (VMI) informacinės sistemos. Įrašai apie kandidatuojančių asmenų disponuojamą turtą, turimas pajamas, prisiimtus įsipareigojimus ar suteiktas paskolas yra tiksliai tokie, kokius kandidatai yra deklaravę VMI. VRK neturi teisės šių duomenų pildyti, koreguoti, ištrinti ar atlikti kitokių korekcijų.

Panašiai VRK svetainę pasiekia ir faktai apie kandidatų viešuosius ir privačius interesus. Vyriausiajai tarnybinės etikos komisijai (VTEK) kandidatų pateiktos interesų deklaracijos yra automatiškai perkeliamos į VRK informacinę sistemą, iš kurios publikuojamos interneto svetainėje, kur rinkėjai gali matyti kandidatų ir jų sutuoktinių darbovietes ir kitus ryšius su juridiniais asmenimis.

Informaciją, ar kandidatas praeityje yra sąmoningai bendradarbiavęs su buvusios SSRS specialiosiomis tarnybomis, pagrindiniam rinkimų organizatoriui suteikia Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras. Tokiu atveju, jei tikrinant duomenis paaiškėtų kandidato nuslėptas bendradarbiavimas, tai būtų laikoma šiurkščiu Rinkimų kodekso pažeidimu ir asmuo būtų šalinamas iš rinkimų.

Iki pat rinkimų dienos VRK taip pat nuolat tikrina, ar kandidatas neturi nebaigtos atlikti jam teismo paskirtos bausmės. Duomenis apie su kandidatais susijusius teismo nuosprendžius VRK gauna iš Įtariamųjų, kaltinamųjų ir nuteistųjų registro, kurį administruoja Informatikos ir ryšių departamentas prie LR vidaus reikalų ministerijos.

Kad rinkėjams nekiltų abejonių dėl to, ar kandidatas neturi kitos valstybės pilietybės, tikrindama duomenis VRK bendradarbiauja su Migracijos departamentu prie LR vidaus reikalų  ministerijos. Tai daroma tam, kad būtu užtikrinta, jog į Seimo nario pareigas kandidatuojantis asmuo nėra priesaika susijęs su kita valstybe.

Kad įsitikintų, ar kandidatai šiuo metu neatlieka tikrosios karo prievolės tarnybos arba alternatyvios krašto apsaugos tarnybos, VRK kreipiasi į Lietuvos kariuomenės Karo prievolės ir komplektavimo tarnybą, kadangi tokią tarnybą atliekantis asmuo negali būti renkamas Seimo nariu.

Tačiau ne visa kandidatų pareiškiniuose dokumentuose pateikiama informacija yra gaunama iš kitų institucijų ar su jomis tikrinama. Anketas ir biografijas kandidatai (ar jų atstovai) pildo patys ir tik jie atsako už šių duomenų teisingumą.

VRK neturi pareigos tikrinti kandidatų biografijose pateiktų duomenų apie išsilavinimą, užsienio kalbų mokėjimą, šeiminę padėtį, vaikų skaičių, pomėgius, visuomeninę veiklą ir pan. Šių duomenų tikslumas priklauso tik nuo kandidatų sąžiningumo.

Galutinis registruotų kandidatų sąrašas bus patvirtintas ir publikuotas ne vėliau kaip rugsėjo 13 d. Iki šio termino VRK savo svetainėje atvers rinkėjams duomenis apie kandidatus.

Seimo rinkimai vyks spalio 13 dieną. 

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Iki Seimo rinkimų likus kiek  daugiau kaip mėnesiui, Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) visuomenei paskelbė registruotų kandidatais į Seimo narius asmenų sąrašus. 


Kasmetinį viso Lietuvoje esančio nekilnojamojo turto vertinimą valstybės reikmėms atliekantis Registrų centras kviečia visuomenę aktyviai dalyvauti viešame masinio vertinimo dokumentų svarstyme.


Praėjusį penktadienį baigėsi pareiškinių dokumentų pateikimas dalyvauti Seimo rinkimuose. Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) informuoja pradėjusi būsimųjų kandidatų duomenų patikrinimą.


Kasmetinį viso Lietuvoje esančio nekilnojamojo turto vertinimą valstybės reikmėms atliekantis Registrų centras kviečia visuomenę aktyviai dalyvauti viešame masinio vertinimo dokumentų svarstyme. 


Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) atliko apžvalgą, kaip keitėsi kandidatų skaičius visuotiniuose savivaldybių tarybų rinkimuose. 


Lietuvos archyvui ketvirtadienį, liepos 1 d., grąžinti tarpukario Užsienio reikalų ministerijos dokumentai, tarp kurių – ir svarbių šalies istorijai tarptautinių sutarčių originalai. Vienas iš dokumentų – Lietuvos ir Latvijos sutartis dėl Palangos grąžinimo Lietuvai.


Visi 12 kandidatų Mėguvos rinkimų apygardoje, kurioje beveik pusė rinkėjų yra palangiškiai, noriai siūlo įstatymines pataisas ar net naujus įstatymus, kaip padėti jaunoms šeimoms, tačiau trečdalis kandidatų yra išsiskyrę.


Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) patvirtino galutinį kandidatų į Seimą vienmandatinėse apygardose sąrašą. Mėguvos vienmandatinėje rinkimų apygardoje - net 12 kandidatų. „Palangos tiltas“ supažindina palangiškius su jais.


Po „Palangos tilto“ straipsnio apie tai, kaip jauni mažeikiškiai tėvai – Rūta ir Auris Vaišvilos – buvo jėga atplėšti nuo staiga automobilyje mirusios dukrytės Saulės, o tėvas buvo sulaikytas ir apkaltintas pasipriešinimu pareigūnams, kilus visuomenės pasipiktinimui, Telšių policija pradėjo tarnybinį patikrinimą, per kurį žada...


Jeigu 2012-ųjų pradžioje, suėmę Palangos kredito unijos (PKU) steigėją Evaldą Petrauską, teisėsaugininkai tikėjosi jį greitai sudoroti justicijos vikšrais, tai po dvejų metų žemesnės instancijos teisėjai ir prokurorai jau yra prikandę lūpas. Virš verslininko kaboję grėsmingi kaltinimai – pasisavinimas, klastojimas – buvo pakeisti į mažesnius, o aukštesnės...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius