Vasario 16-oji minėta ir tremtyje

Palangos tiltas, 2015-02-09
Peržiūrėta
2312
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Petras Neverauskas - pirmas iš kairės;
Petras Neverauskas - pirmas iš kairės;

Mes, tremtiniai, atplėšti nuo savojo krašto, nors ir gyvenome sunkiomis sąlygomis, minėdavome Vasario 16-osios šventę.
Pagerėjus gyvenimui, mama suruošdavo šventinį stalą. Prieš sėsdami prie jo, sukalbėdavom maldą, palinkėdavome geros kloties ir visiems grįžti į laisvą Lietuvą.
Buvo žinoma, kad tais Stalino vergijos laikais Irkutsko mieste ant aukšto Kuibyševo gamyklos kamino buvo iškelta trispalvė Lietuvos vėliava. Be abejo, išskyrus tremtinių jaunimą, niekas kitas to negalėjo padaryti. Tačiau kas konkrečiai iškėlė vėliavą, saugumas taip ir neišsiaiškino.
Iki kariuomenės dirbau Irkutsko mieste vairuotoju. Kariuomenėje patekau į automechanikų karo mokyklą, kuri buvo Altajaus krašte, Bijsko mieste, o vadovavo jai papulkininkis Žukovas. Mokykloje buvo 450 kursantų, tarp jų – trys lietuviai, visi paimti į kariuomenę vienu metu iš Irkutsko srities. Ruošė mus, jaunus specialistus, daliniams. Mokykla buvo pavaldi Maskvai, N14, slaptoji.
Baigus mokyklą, 138 kursantai, tarp jų – ir aš, buvome pasiųsti į Kaliningrado sritį, Černiachovsko miestą. O iš ten – į Kauną, į geodezijos dalinį N17965 Šančiuose. Buvau paskirtas autokuopos būrio vado padėjėju, man priklausė būrys su trisdešimt vairuotojų. Kuopoj buvo 84 vairuotojai, tarp jų dalis lietuvių iš pačios Lietuvos. Taip prasidėjo mano antrieji geresni, lengvesni tarnybos metai. Lengvesni, nes aš tarnavau savo krašte. Daug skyrėsi maistas, nes Kaune buvo gerokai geresnis. Dalinys turėjo savo kiaulių fermą.
Aštuoni lietuviai suorganizavome chorą su savo akordeonistu Vytautu Sakalausku. Teko dalyvauti išvykoje Kaune, radijo gamykloje, kur buvome labai šiltai sutikti. Gavome apdovanojimus, nes visi buvo nustebę, kad rusų kareiviai dainuoja lietuviškas dainas. Prisimenu, kaip didžiulė salė atsistojusi mums plojo – tai man liko visam gyvenimui atmintyje. Tą jausmą sunku pamiršti, nes tai buvo susitikimas su tauta, su Lietuva.
Artėjant Vasario 16-ajai, suorganizavau tą datą pažymėti taip: pasiūliau visiems lietuviams nusiskusti plaukus plikai. Nusiskuto, nors ne visi. Apie tuos tolimus laikus kariuomenėje Kaune byloja nuotrauka, kurioje iš kairės stovi seržantas Petras Neverauskas, lenkas Strelkovskij, dešinėje – Žybartas Vyšniauskas iš Plungės.
Vasario 16-oji – mūsų prosenelių, senelių, tėvų jaunystė. Po Nepriklausomybės paskelbimo reikėjo ją įtvirtinti, apginti. Tai – kova su lenkais, bermontininkais, kurie 1921 m. buvo sutriuškinti prie Radviliškio. Kiek daug pastangų įdėjo, kad to „brudo“ neliktų Žemaitijoje, pulkininkas Povilas Plechavičius su savo broliu. O kur dar Klaipėdos išvadavimas 1923 m., kuriame dalyvavo ir mano tėvas, 1902 m. gimęs Antanas Neverauskas. Jis tada buvo sužeistas, gulėjo karo ligoninėje.
Lietuviams reikėjo daug pastangų, pasiaukojimo, kad sutvirtėtų mūsų Tėvynė. Mūsų senelių, tėvų pastangomis jau 1939 metais pragyvenimo lygis Lietuvoje buvo geresnis negu Suomijoje. Mūsų litas buvo tvirčiausia valiuta.
Važiuojant per mūsų Lietuvą matosi, kaip ji atkūrus Nepriklausomybę keičiasi, gražėja keliai, miesteliai, miestai. Džiaukimės ir didžiuokimės savo mielu kraštu, nes gražesnio už jį nerasit.
Su nuostabia švente – Vasario 16-ąja – sveikinu visus jus.

Petras NEVERAUSKAS
Palangos jūrų šaulių 6-osios kuopos būrio vadas, tremtinys

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

UAB "Palangos vandenys" informuoja, kad vasario 19 d. nuo 9 val. iki 13 val. dėl tinklų remonto bus laikinai nutrauktas vandens tiekimas Taikos g. 68A.


Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 17 straipsnio 9 ir 12 dalimis, Palangos miesto savivaldybės tarybos veiklos reglamento, patvirtinto Palangos miesto savivaldybės tarybos 2023 m. kovo 29 d. sprendimo Nr. T2-41 „Dėl Palangos miesto savivaldybės tarybos veiklos reglamento patvirtinimo“ 1 punktu, 47.1 ir 48.1 punktais, sušaukiu 10-ojo šaukimo Palangos miesto...


Kaip ir kasmet, vasario 1 d. įsigalioja draudimas žvejoti lydekas, jis tęsis iki balandžio 30 d. Taip pat iki balandžio 30 d. draudžiama žvejoti masalui naudojant žuvelę (išskyrus žvejybą Kuršių mariose ir žvejybą žuvies gabalėliu).


Informuojame, kad pradedami platinti Pranešimai apie rinkimus. Jie bus išnešioti po namus iki vasario 25 d.


Antradienį, vasario 1 dieną, palangiškis Seimo narys Mindaugas Skritulskas šventė 47-ąją gimtadienį. Ta proga Palangos meras ir M. Skritulsko bičiulis Šarūnas Vaitkus paliko žaismingą įrašą-gimtadienio sveikinimą savo Facebook.


UAB „Palangos šilumos tinklai“ informuoja, kad sąskaitos už gautas paslaugas vasario mėnesį vėluos dėl AB „Lietuvos paštas“ vykdomų darbų diegiant automatizuotą siuntų skirstymą.


Birželio 14-ą dieną - Gedulo ir vilties dieną - visa Lietuva prisimena tremtyje žuvusius lietuvius. Kviečiame visą sekmadienį, Jums patogiu metu, aplankyti Tremtinių kryžių Palangoje, pagerbti žuvusiuosius ir ištremtus lietuvius, ir uždegti žvakutę už juos.


Mes, tremtiniai, atplėšti nuo savojo krašto, nors ir gyvenome sunkiomis sąlygomis, minėdavome Vasario 16-osios šventę.


Visą praėjusią savaitę Palangos lopšelyje-darželyje „Gintarėlis“ vyravo energijos sklidina atmosfera. Mažieji ugdytiniai drauge su savo auklėtojomis įvairiomis pramogomis minėjo sporto ir sveikatos savaitę, pavadintą itin įkvepiančiu pavadinimu „Judėk, sportuok, sveikai maitinkis – būsi sveikas“. Vaikams ši savaitė buvo ypatingai naudinga, mat jie ne tik aktyviai sportavo, tačiau taip pat...


Renginys ,,Kinijos Liaudies Respublikos poezija, fotografija ir kinofilmai Palangoje 2010“, skirtas KLR 60-mečiui paminėti ir Kinų Naujiesiems metams pasitikti 2010 m. vasario 12 d.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius