Tragiškus Sausio 13-osios įvykius mokiniams primena ir asmeninės patirtys

Vaidilė GEDMINAITĖ, 2015-01-12
Peržiūrėta
2326
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Tragiškus Sausio 13-osios įvykius mokiniams primena ir asmeninės patirtys

Tragiški sausio 13-osios įvykiai pamažu vis labiau grimzta į praeitį. Daugelis „Palangos tilto“ skaitytojų, kurie yra gyvi šios atmintinos dienos liudininkai, tikriausiai niekada nepamirš, ką tuomet patyrė mūsų tauta. Šiems žmonėms neabejotinai tie, šiandien jau gana tolimi įvykiai, yra svarbūs, aktualūs, neleidžiantys jų užmiršti.

Kaip vertina jaunoji karta?
Tačiau ateina naujos kartos, kurių atstovams sausio 13-osios faktai tampa žinomi tik iš tėvų pasakojimų, filmų ar istorijos vadovėlių. Ar jaunieji mūsų valstybės piliečiai taip pat kaip ir vyresnieji vertina šią datą, ar jiems tai tėra tik viena iš mokykloje dėstomų Lietuvos istorijos temų? Ar pakankamai dėmesio įsimintinos dienos įvykiams skiriama mokyklos programoje? Kalbinti istorijos ir pilietiškumo mokytojai „Palangos tiltui“ pasakojo, jog sausio tryliktosios įvykius savo ugdytiniams nušviečia kiek kitaip nei likusias istorijos temas.
Palangos senosios gimnazijos istorijos mokytojas Audrius Stonkus įsitikinęs, jog sausio 13-osios įvykiams, nors daug pamokų ir neskirta, mokyklos programoje skiriama pakankamai dėmesio.
Nors tragiški sausio įvykiai – tik viena iš mokykloje dėstomų istorijos temų, mokytojas teigė ją moksleiviams dėstantis kitaip nei likusias, kadangi tai yra jo paties gyvenamojo laikotarpio dalis. „Skirtumas yra, kadangi pats esu tų įvykių liudininkas. Tuo metu kaip tik studijavau Vilniaus universitete, todėl tie istoriniai įvykiai man nėra svetimi“, – sakė istorijos mokytojas.
Pašnekovo teigimu, moksleiviams ši tema yra aktuali ir įdomi. Nors patys jie ir nebuvo istorinių įvykių dalyviai ar liudininkai, tačiau jų aplinkoje yra nemažai sausio tryliktosios įvykius gyvai stebėjusių žmonių. „Dalies vaikų tėvai vienaip ar kitaip susieti su tais įvykiais. Mokiniai pakankamai patriotiškai žiūri į šią dieną, jiems ji yra svarbi. Nors ne visi įvykiai jiems vienodai gerai žinomi, bet vaikai domisi, pasitikslina, kaip viskas vyko, kadangi jiems jau daug kas iš to laikotarpio painiojasi – kas, kaip ir po ko vyko“, – pasakojo pedagogas.
A. Stonkaus nuomone, tragiški sausio tryliktosios įvykiai prisideda ir prie moksleivių patriotiškumo ugdymo mokykloje.

Pateikia autentiškų išgyvenimų
Palangos „Baltijos“ pagrindinės mokyklos direktorius, istorijos mokytojas Alvydas Kniukšta sako, kad mokyklos programoje Sausio 13-ajai nestokojama dėmesio. „Manau, kad dėmesio šiai temai skiriama užtektinai. Čia ir nuo mokytojo priklauso, – kalbėjo direktorius ir pridūrė, jog pats šiuos įsimintinus įvykius mokiniams pateikia kiek kitaip nei likusias istorijos kurso temas, dėstydamas juos išskiria iš kitų. – Pats tuose įvykiuose dalyvavau. Tuo metu mes buvome penktame kurse. Pats buvau ir prie bokšto, ir prie parlamento“.
Savo pamokose kalbėdamas apie tragiškus sausio tryliktosios įvykius A. Kniukšta naudojasi autentiška patirtimi, pateikia mokiniams ne vadovėliuose aprašytų, bet dar nežinomų faktų iš to laikotarpio, ir tai ugdytinius sudomina. „Kalbėdamas apie tuos įvykius pasakoju savais žodžiais ir tada mokiniams pasidaro įdomiau – tai jau nebe sausi faktai, nes jei pateiksi vien tik faktus, vaikams ši tema niekuo nesiskirs nuo kitų mokykloje dėstomų istorijos temų. Turiu surinkęs ano meto laikraščių, kur rašoma apie tuos įvykius, atnešu į klasę parodyti. Ir vaikai pavarto, susidomi. Tada jau jie kitaip žiūri į šią datą“, – kalbėjo istoriją dėstantis mokyklos vadovas.
Pasiteiravus, ar šie tragiški tautos istorijos įvykiai prisideda prie moksleivių patriotizmo formavimo mokykloje, „Baltijos“ pagrindinės mokyklos direktorius A. Kniukšta sakė tuo neabejojantis. „Be abejo. Pasakoji savus išgyvenimus, pateiki pavyzdžių iš savo gyvenimo, nepublikuotų faktų. Štai, pavyzdžiui, kaip su savo būsima žmona bėgame per tiltą, važiuoja tankai ir ji šaukia, kad nenori mirti, nes nemoka plaukti – negali šokti nuo tilto. Vaikams tokie dalykai patinka – tai ne tradiciniai faktai, kurie visiems žinomi, tarkime, ne pasakojimai, kaip statytos barikados. Ir tai padeda vaikus sudominti, įtraukti“, – sakė pašnekovas.

Žvakučių akcija vienija
Minint šią svarbią mūsų valstybei datą, mokyklose vyksta ir įvairūs renginiai bei akcijos, skatinančios moksleivius nelikti abejingais, ugdančios pilietiškumą. Sausio 13 dieną, 8 valandą Palangoje, kaip ir visoje Lietuvoje, vyks Tarptautinės komisijos nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti inicijuojama visuotinė pilietinė akcija „Atmintis gyva, nes liudija“, kurios metu valstybės institucijose, Palangos mokyklose kiekviename lange dešimčiai minučių įsižiebs atminties žvakutės, kviečiančios nepamiršti 1991 m. sausio 13-ąją žuvusiųjų už Lietuvos laisvę. Palangos kultūros centro kultūrinės veiklos vadybininkė Monika Jarulytė „Palangos tiltui“ sakė, jog akcija skatina moksleivius ir visą visuomenę nepamiršti šių tautai svarbių istorinių įvykių bei nuo Sovietų sąjungos agresijos nukentėjusių laisvės gynėjų. „Manau, kad mokinius tai paveikia teigiamai ir primena šią svarbią datą. Visa visuomenė, ne tik moksleiviai, vėl prisimena tuos įvykius. Mes tariamės su mokyklomis, jie kasmet vykdo šią akciją ir, manau, ji yra graži ir labai prasminga. Kai tokia akcija vyksta daugelyje miestų, manau, tai yra labai reikalinga, nes vienija ir moksleivius, ir visą visuomenę“, – kalbėjo kultūrinės veiklos vadybininkė.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Palanga jau netrukus pasidabins miesto vėliavomis bei pasiners į kultūrinių renginių šurmulį – kurorto bendruomenė kviečiama džiugiai minėti net du miestui svarbius įvykius ir aktyviai dalyvauti tam skirtuose renginiuose.


Vasario 28 d. mūsų darželyje įvyko metodinė diena „STREAM ugdymas darželyje. Gerosios patirtys“ ir saviraiškos programos „Keliauju su STEAM. Matematika lagamine“ pristatymas.


Palangos koncertų salės apšvietimas primins reikšmingus įvykius bei minėtinas dienas.


Palangos miesto savivaldybės administracijos Socialinės rūpybos skyrius kviečia kreiptis dėl socialinės paramoms mokiniams 2023-2024 mokslo metams.


Šiais metais tradicinis Šventosios pagrindinėje mokykloje vykdomas projektas ,,Nuo Vasario 16-osios iki Kovo 11-osios" įprasmintas daugybe renginių ir gražių akcijų. Vienybės, patriotiškumo ir laisvės vertės suvokimas kaip niekada suvienijo visą mokyklos bendruomenę.  


Šiandien, kovo 11-ąją minime mūsų Valstybės Nepriklausomybės atkūrimo dieną. Stebėdami įvykius Ukrainoje, matome, kokia trapi gali būti laisvė, todėl tokiu įtemptu laiku kaip niekad svarbu ją saugoti ir branginti.


Tragiški sausio 13-osios įvykiai pamažu vis labiau grimzta į praeitį. Daugelis „Palangos tilto“ skaitytojų, kurie yra gyvi šios atmintinos dienos liudininkai, tikriausiai niekada nepamirš, ką tuomet patyrė mūsų tauta. Šiems žmonėms neabejotinai tie, šiandien jau gana tolimi įvykiai, yra svarbūs, aktualūs, neleidžiantys jų užmiršti.


Praėjusį antradienį, Palangos moksleivių klube vyko prevencinė popietė moksleivių klubo būrelių mokiniams. Renginyje dalyvavusi Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato viešosios tvarkos skyriaus prevencinio poskyrio vyr. specialistė Genovaitė Jociuvienė palietė mokiniams aktualias temas.


Minint 1991 metų sausio 13 dienos sovietinės agresijos ir nepavykusio perversmo 21-ąsias metines, kalbiname Kovo 11-osios akto signatarą, Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios tarybos deputatą, buvusį Palangos miesto merą Algimantą Vincą Ulbą.   Laisvės gynėjų dienos liudininko atmintyje tebegyvi prisiminimai apie tuos metus, kuomet visa Lietuva ruošėsi atstatyti...


Rytoj bus minima jubiliejinė Sausio 13-oji – Laisvės gynėjų diena. Praėjo 20 metų, kuomet lietuviai taip įnirtingai kovojo už savo laisvę. Metams bėgant pamirštami įvairūs gyvenimo įvykiai, tačiau šis įsirėžęs į daugelio lietuvių atmintis labai giliai. „Atvykę į vietą, pajutom tokią didžiulę vienybę, visi susitikę apsikabindavome, kaip seniai regėti draugai, jautėmės visi tokie artimi...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius