Tradicijos keičiasi: pajūrio verslininkai patenkinti sėkmingu vasaros sezonu

Palangos tiltas, 2024-09-02
Peržiūrėta
517
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Palanga / J. Stacevičiaus / LRT nuotr.
Palanga / J. Stacevičiaus / LRT nuotr.

Baigiantis šiltajam sezonui, pajūrio verslininkai tikina, kad ši vasara buvo sėkminga kaip ir pernai – lepino šiluma, saule. Visgi pastebėta, kad maitinimo įstaigoms dalį išlaidų teko dengti iš savo kišenės, nes šiemet buvo panaikinta PVM lengvata.

Saulėti ir šilti orai vis dar leidžia tęsti vasariškas pramogas, tad dalis gyventojų toliau mėgaujasi pušų ir jūros malonumais Palangoje.

Kad vasaros sezonas buvo geras, LRT.lt sako Palangos viešbučių ir restoranų asociacijos prezidentė Laura Taučiūtė.

„Vasaros sezonas tikrai buvo neblogas, galime džiaugtis orais. Kai Palangą lepina orai, automatiškai mes sulaukiame gausesnio svečių srauto. Vienareikšmiškai svečių daugiausia buvo iš Lietuvos, bet džiugina, kad didėjo svečių srautas iš užsienio. Tikslūs duomenys bus rugsėjį, bet iš esmės turistų iš užsienio skaičius paaugo nuo 7 proc.“, – teigė pašnekovė.

Anot jos, įtempta geopolitinė situacija labiausiai darė įtaką svečiams, norintiems atvykti atostogauti į pajūrį. Tačiau Lietuva vis dažniau turistams tampa patrauklesnė dėl gerėjančių orų.

„Ispanijoje, Prancūzijoje, Italijoje yra labai dideli karščiai, tai dauguma svečių nebesirenka tų šalių, o atvyksta į mūsų kraštą, nes orai nėra per karšti. Žmonės, kurie nemėgsta karščio, renkasi Lietuvą arba kitas Baltijos šalis“, – akcentavo L. Taučiūtė.

Svečių srautas, anot asociacijos prezidentės, buvo arba vienodas kaip ir praėjusiais metais, arba keliais procentais didesnis. Kaip ir būna įprasta, birželį pajūryje atostogauja mažesnis skaičius poilsiautojų, tačiau gausesnis būrys suguža liepą, rugpjūtį.

„Tai džiugina, nes šių metų vasara mums buvo palanki. Pajamos nebuvo tokios kaip praėjusiais metais, kainos kai kur didėjo keliais procentais, bet ne tiek, kiek augo išlaikymo kaštai: padidėjo PVM, vidutinė alga augo, kainodaros savikaina išaugo. Pelningumas, jeigu svečių srautas toks pats arba šiek tiek didesnis, išlieka vienodas, o kai kur ir mažesnis“, – teigė atstovė.

LRT.lt primena, kad nuo šių metų sausio maitinimo įstaigoms buvo panaikintas lengvatinis PVM tarifas, kuris siekė 9 proc., – šiuo metu yra taikomas standartinis 21 proc. PVM tarifas.

Kalbėdama apie išleidžiamas sumas asociacijos prezidentė pabrėžė, kad vidutinio čekio suma tiek restoranuose, tiek viešbučiuose Palangoje kai kur sumažėjo 20–30 proc.

„Tai reiškia, kad svečiai, rinkdamiesi apgyvendinimo įstaigą, pirmiausia perka pigesnius kambarius. Pokovidiniu laikotarpiu gyventojai rinkdavosi geresnius kambarius, o dabar imami pigiausi. Tą tendenciją pastebėjome praėjusiais metais, šiemet ji tęsiasi. Svečias daug mažiau išleidžia papildomoms paslaugoms: SPA procedūroms ir kitokioms pridėtinėms vertėms“, – teigė L. Taučiūtė.

Jos teigimu, dėl išaugusių kaštų verslas prisiėmė didelę atsakomybę sau, kad pernelyg nedidintų kainų ir pritrauktų daugiau svečių.

„Žmonės daug dažniau gamina namie, prekybos tinklai lūžo nuo žmonių srauto. Kai į restoraną ateina pavalgyti šeima, jie tikrai pasiskaičiuoja, kiek gali išleisti“, – sakė pašnekovė.

Atstovė teigė, kad gyventojai pradėjo taupiau atostogauti dėl augusių palūkanų ir kitų išlaidų.

„Žmonės pradėjo skaičiuoti, gal kai kurie nori atsidėti pinigų dėl saugumo, geopolitinės situacijos, nežinomybės“, – akcentavo L. Taučiūtė.

Kambarį kitiems metams rezervuoja atostogų metu

Viešbučio „Palangos vėtra“ direktorė Audra Vainoraitė LRT.lt sakė, jog taip pat džiaugiasi svečių gausa viso vasaros sezono metu.

„Buvo ir daugiau aspektų, kurie lėmė mūsų rezultatą: per pastaruosius metus atlikome kambarių atnaujinimo darbus viešbutyje. Taip pat ir sezoniškumas Palangos mieste vis mažėja – anksčiau Palanga buvo vasaros kurortas, dabar matome, kad nebėra ryškaus atotrūkio. Sezoniškumas yra nuplaukiantis – nuo pat sausio gausiai turėjome svečių, užimtumas džiuginantis“, – sakė ji.

Anot vadovės, daugiausia į viešbutį atvyksta apsistoti Lietuvos gyventojai. Ji taip pat minėjo, kad dalis svečių yra nuolatiniai – atvyksta ir po keletą kartų per metus, žino, kuris kambarys jiems patinka, tad kitiems metams apartamentus rezervuoja dar atostogaudami Palangoje.

„Galbūt tai džiugina, kad lietuviai 2–3 metus kambarius rezervuoja iš anksto, taip gauna ir geresnę kainą, ir gali pasirinkti kambarį, kuris patenkins lūkesčius, o ne rinksis paskutinę minutę. Išankstinių rezervacijų gausėja. Galbūt ir orai nebeturi tokios lemiamos įtakos pasirinkti, nes Palangoje yra gausu įvairių renginių, nemokamų treniruočių, sporto, muzikinių renginių. Tai žmonės atvažiuoja ir dėl koncertų, o po to ilgiau pasilieka atostogauti“, – teigė A. Vainoraitė.

Direktorė sakė, kad dalis svečių apsistoja ir ilgesniam laikui, pavyzdžiui, 2 savaitėms ar net visą vasarą.

„Dabar ir darbdaviai yra sudarę sąlygas darbuotojams dirbti nuotoliu, daugelis, manau, tuo naudojasi, įprotis jau susiformavo. Manau, kad jis liks ir ateityje, kad būtų galima suderinti ir poilsį su šeima, ir darbą nuotoliu“, – sakė pašnekovė.

Kalbėdama apie vasaros mėnesius vadovė akcentavo, kad ir birželis tapo aktyvus, nors anksčiau būdavo silpnesnis mėnuo.

„Pastarieji dveji metai rodo, kad žymiai šoktelėjo užimtumas birželio mėnesį. Atvykdami svečiai nori turėti ne prastesnes gyvenimo sąlygas, nei yra įpratę [namie]. Visi mes norime komforto“, – tvirtino A. Vainoraitė.

Prie restorano klientai laukia eilėje

Svečių namų „Vila Šilelis“ vadovas ir meksikietiško restorano „Bodega“ vienas iš įkūrėjų Domas Grecevičius LRT.lt sakė, jog palankūs orai lėmė sėkmingą sezoną.

„Atrodo, kad žmonių daugėja per kiekvieną sezoną. Palanga vis gražėja, tai visi ir nori ten važiuoti. Šiek tiek daugiau atvyksta ir estų, latvių, vokiečių. Mes iš tų verslininkų, kurie nesiskundžiame, – mums kiekvieni metai yra geri ir vis kažko naujo išmokstame, stengiamės tobulėti ir toliau važiuoti į priekį“, – sakė pašnekovas.

Anot jo, rugpjūtis buvo aktyvesnis mėnuo pagal lankytojų skaičių. Panašu, kad ir rugsėjis bus toks, nes žadami geri orai.

„Tai ir planuojame visą rugsėjį dirbti bent jau kalbant apie mūsų meksikietišką restoraną“, – sakė jis.

D. Grecevičiaus teigimu, klientai išlaidauja panašiai kaip ir praėjusiais metais, nes restoranas kainų nedidino.

„Atrodo, gal pas mus klientų daugiau buvo, nes žinau, kad kitose vietose padidino bent 10–20 proc. kainas dėl PVM. Kadangi palikome tas pačias kainas, tai eilės buvo beveik kiekvieną dieną liepos ir rugpjūčio mėnesiais“, – tvirtino direktorius.

Viešbučio „Gradiali“ rinkodaros specialistė Eglė Plesevičiūtė LRT.lt komentavo, kad šį vasaros sezoną vertina teigiamai, nes pavyko ir plėtra, ir kambarių skaičiaus didinimas.

Ji sakė, kad renkantis atostogų vietą žmonėms svarbi visuma: ar bus ką veikti prastu oru, kur skaniai pavalgyti, papramogauti, ar visų šeimos narių poreikiai bus patenkinti.

„Žmonės iš naujo atranda Lietuvos pajūrį, o mes stengiamės, kad veiklos čia netrūktų ištisus metus. (...) Lietuvoje geras oras nėra garantuotas net ir vasaros įkarštyje, todėl stengiamės savo svečiams pasiūlyti įvairių pramogų ir įspūdžių, kuriais jie galėtų mėgautis nepriklausomai nuo oro“, – teigė E. Plesevičiūtė.

Atstovė sakė, kad lietuviai vis dar linkę pasverti ir ieškoti geriausio kainos ir kokybės santykio.

„Tikrai nėra perdėtai išlaidūs, tačiau atostogų metu savęs taip pat nevaržo: lankosi restoranuose, SPA procedūrose, investuoja į įspūdžius ir pramogas. Užsieniečiai ir užsienyje gyvenantys lietuviai vasarą tikrai sugrįžta į Lietuvos pajūrį. Ši tendencija išlieka. Tačiau taip pat auga ir lietuvių skaičius, kurie vis dažniau pasirenka atostogas Lietuvoje“, – teigė ji.

E. Plesevičiūtė pabrėžė, kad Palanga nuolat keičiasi, sezono metu čia persikelia ir madingos sostinės vietos bei restoranai, vyksta daugybė renginių ir koncertų.

„Visa tai taip pat prisideda prie išaugusio kurorto populiarumo“, – teigė pašnekovė.

Atkeliauja aksominio rudens laikas

Viešbučio „Gabija“ direktorė Indrė Stasiulaitytė LRT.lt komentavo, kad poilsiautojai savęs nevaržė ir išlaidavo rinkdamiesi kokybiškas paslaugas: investavo į sveikatą, sportą, poilsį, gerą maistą.

„Atsidarė daug naujų maitinimo vietų, pramogų zonų. Suaktyvėjo sportinės veiklos: tenisas, dviračiai ir kt. Vasaros sezonu sulaukėme nemažai svečių, kurie nuotoliu darbavosi prie jūros“, – kalbėjo ji.

Atstovė sakė, kad vasarą galima suskirstyti į tris dalis: birželis – konferencijų, renginių mėnuo, liepa – aktyvus ir pats karščiausias mėnuo, rugpjūtis – lėtos prabangos mėnuo.

„Pagrindiniai ir aktyviausi mėnesiai liepa ir rugpjūtis, kai prasideda atostogos mokiniams, studentams“, – vardijo I. Stasiulaitytė.

Palangos turizmo informacijos centro direktorė Rasa Kmitienė LRT.lt komentavo, kad šis sezonas buvo intensyvesnis. Ir nors vasaros sezonas buvo aktyvus, dabar jau laukiama aksominio rudens.

„Į pajūrį, galima sakyti, atkeliauja aksominis atostogų laikas, kai daugiau senjorai arba šeimos su mažais vaikais, kurie neina į mokyklą, renkasi ramesnį poilsį Palangoje“, – sakė ji.

Robertas Macius, LRT.lt

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Pasibaigus vasaros sezonui Palangos verslininkai džiaugiasi išaugusiu poilsiautojų srautu, bet pastebi, jog svečiai tapo taupesni ir nelinkę daug išleisti papildomiems malonumams.


Vasaros orai buvo dosnūs, todėl visą sezoną pajūryje netrūko poilsiautojų. Verslininkai džiaugiasi, kad ši vasara buvo sėkminga. Tačiau įtakos mažesniam restoranų pelnui turėjo padidėjęs pridėtinio vertės mokesčio (PVM ) tarifas maitinimo įstaigoms bei lietuvių taupumas. 


Baigiantis šiltajam sezonui, pajūrio verslininkai tikina, kad ši vasara buvo sėkminga kaip ir pernai – lepino šiluma, saule. Visgi pastebėta, kad maitinimo įstaigoms dalį išlaidų teko dengti iš savo kišenės, nes šiemet buvo panaikinta PVM lengvata.


Kol įvairios tarnybos čeburekų prekeivius stumia lauk iš paplūdimių, vieni Šventosios verslininkai sugalvojo kaip šių riebaluose keptų skanėstų mėgėjus prisivilioti pas save.


Palangos verslininkai su nerimu laukia vasaros – dalis kavinių po karantino užsidarė, dalis ėmė paskolas, kad išsilaikytų, o nuo Naujųjų panaikinta PVM lengvata taip pat nepadeda sugrįžti į stabilias vėžes. O kur dar atlygis už darbą: gera virėja už ačiū taip pat nedirba.


Iki vasaros liko dar mėnuo, tačiau pajūrio nuomotojams rezervacijos plaukia jau nuo kovo mėnesio. Nors dėl vėsios gegužės verslininkai ir negali džiaugtis poilsiautojų būriais, tačiau su nekantrumu laukia jų prie jūros sugužant liepą-rugpjūtį. 


 Palangos verslininkai atsisveikina su vasaros sezonu. Šį vertina palankiai. Šiltuoju metų laiku kurortą aplankė išrankūs šalies gyventojai, kurie nors ir taupė, tačiau noriai lankėsi kavinėse ar restoranuose. Deja, verslininkai šiemet pasigedo mielai išlaidaujančių turistų, rašo lrytas.lt


Šalyje paskelbtas karantinas sujaukė visų verslininkų planus, tačiau apie laukiantį prastesnį vasaros sezoną šiandien kalba ir Palangos viešbučių ir restoranų asociacijos vadovė Ingrida Valaitienė. Jos teigimu, žmonės rezervacijas atšaukinėja ne tik pavasariui, tačiau didesnės grupės jas jau anuliuoja ir birželiui bei liepai.


Klaipėdos apskrities valstybinė mokesčių inspekcija (Klaipėdos AVMI) informuoja, jog kaip ir kasmet, taip ir šiemet, padėdama sąžiningai pajūryje verslą vykdantiems verslininkams užtikrinti pajamų apskaitymą ir mokesčių sumokėjimą, šią vasarą vykdys prevencines, stebėjimo bei kontrolės priemones apgyvendinimo ir maitinimo paslaugų sektoriuose. Vasaros sezonas pasirinktas, nes...


Ruošiantis artėjančiam vasaros sezonui viešbutyje „Palangos vėtra“ Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato Palangos miesto policijos komisariato pareigūnai susitiko su Palangos viešbučių ir restoranų asociacijos nariais bei apgyvendinimo, maitinimo paslaugas poilsiautojams teikiančiais verslininkais aptarti saugios aplinkos Palangos svečiams...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius