Šventosios Respublikoje užsigavėta ir blynais, ir šiupiniu
Užgavėnių vakarą Šventojoje prie numarinto kultūros centro „Eldija“ virte virė gyvenimas: aplink ant laužo savo baigties laukiančiąją puošniąją iš Brigmanų sodybos kilusią Morę būriavosi Šventosios seniūnijos bendruomenės sukviesti kaukėti ir tiesiog šventiškai nusiteikę maži žmogučiai ir dideli žmonės, nešini lauknešėliais su Užgavėnių vaišėmis ir net keptuvėmis, kuriose čia pat, lauke, pastatytose ant ugnies trys įkaitusios gaspadinės kepė blynus.
Kol aplink Morę ratelius ėjo persirengėliai, įtraukdami į linksmybes juos stebėti mėginusius drovesnius bendruomenės narius, prie Vasario 16-ąją įkurtos Šventosios Respublikos valiutos keityklos išsirikiavo eilutė Respublikos gyventojų ir jos svečių. Valiuta tądien pirmąkart buvo paleista apyvarton. O prieš ją išspausdinant būta rimto balsavimo, kaip valiutą pavadinti. Absoliučią balsų daugumą, aplenkęs Šventį, Kuršį, Luotą, Letą, Žvynaudą, Švetą ir Jūrį, surinko pavadinimas „Žvynas”. „Išspausti” kelių nominalų banknotai su Šventosios Respublikos herbu. Trijų žvynų banknotą puošia Žvejo dukrų skulptūros bei Šventosios uosto senojo molo nuotraukos...
Beje, Šventosios Respublikos valiutos jos gyventojai padovanojo ir Palangos merui Šarūnui Vaitkui, kai Pelenų dieną bendruomenės atstovai rinkosi pas jį į pasitarimą.
Valiutos keityklai vadovavęs po kauke sunkiai atpažįstamas Šventosios seniūnijos bendruomenės pirmininkas Valdis Skudikis vos spėjo suktis: norinčių išsikeisti valiutą santykiu 1:1 (nesvarbu – ar 1 litas, ar euras, ar doleris, ar svaras) buvo daug. Tik įsigiję žvynų, šventojiškiai skubėjo už juos įsigyti ir čia pat kepamų ar iš namų atsineštų blynų – mielinių, miltinių, bulvinių, su uogiene, su daržovėmis, – ir žuvies, ir visokiausių pyragų. Stalo puošmena – šventei vadovavusio Jūrininko pagal visas senąsias tradicijas – su kiaulės knyslėmis bei ausimis – pagamintas šiupinys. Bet ir neturėjusieji valiutos nuskriausti nebuvo: gaspadinės – dosnios, vaišino ir ne už žvynus.
Užsigavėję ir karšta arbata Užgavėnių vakarienę užsigėrę Šventosios Respublikos piliečiai skubėjo rašyti Konstitucijos, kurios pirmasis punktas skelbia: „Šventosios žmogus yra šventojiškis”. Ir čia pat punktas papildytas ne mažiau svarbiu papunkčiu: „Šventojiškis – šventas žmogus”. Iki Užgavėnių vakaronės pabaigos į Konstitucijos projektą atgulė tokie punktai: „Laisvė zuikiams!”, „Leisti praustis kasdien tiems, kas tingi kasytis”, „Jei atvažiavai kartą į Šventąją, turi atvažiuoti dar bent 100 kartų”, „Mylėk Šventąją kaip save patį”, „Šventojoj – kiekviena diena šventė”, „Šventojiškiai, būkime vieningi!”.
Nusileidus sutemoms, atėjo metas Morės pakasynoms: skambant graudžiai giesmei, pamažėl įsiliepsnojo laužas, ant kurio ir supleškėjo Morė. Verkiančių nebuvo: su paskutinėmis kibirkštimis išsisklaidė ir paskutiniai žiemos likučiai, o išvarę ją šventojiškiai toliau šoko bei dainavo prie laužo, kviesdami ir pavasarį, ir vasarą.
Pačios bendruomenės surengta šventė buvo tokia smagi, kad paskutinysis įrašas Šventosios Respublikos projekte skelbia: „Š.Š.Š. – šventojiškiai, švęskime šventes!!!”
„Palangos tilto“ redakcija
Jūsų komentaras:
Ged 2017-03-21 00:35 (IP: 89.117.242.224)
daGediminas2 2017-03-21 00:35 (IP: 89.117.242.224)
TestPasigesta.. 2014-03-07 10:11 (. / IP: 86.100.63.40)
-o kur nuotraukos,strp., iš Palangos UŽGAVĖNIŲ šventės?Ar svarbiausia "pliusiukas" padėtas?!? 2014-03-07 10:08 (. / IP: 86.100.63.40)
šaunuoliai, pagaliau atgaivino UŽGAVĖNES" kaip ir turi jos būti! -"įtraukti ir drovesni" ir vaikai! (nuotr.)jie-ypač labai "nustumti" ir neprileidžiami ir nematomi prie Užgavėnių šventimo - taip bent yra Palangoje!..O kiek vaikučiai tam tuošiasi , perka čigoniškus ,žydukų aprangos rūbus, išsidažo, išmoksta šokių ir eilėraščių..bet jie lieka -kitoj pusėj gatvės..O daugiabučių koridoriai užrakinami geležinėm durim ir su vėzdu saugomi,- kad tik nieks neįeitų...=O gal nenubėdnėtume jei kiekvienas nors už 2 Lt saldainiais juos pamalonintume?...Taip pat skaitykite
Knygos „Būtingės ir Šventosios kalbų žodynas“ pristatymas Šventosios bibliotekoje
2024 11 14 | Rubrika: Miestas
Lapkričio 9 d. vyko Šventosios bibliotekos organizuotas tarptautinis renginys – latviškos knygos „Būtingės ir Šventosios kalbų žodynas“ pristatymas.
Šventosios bibliotekoje - „Prikeltos knygos“
2024 09 27 | Rubrika: Miestas
Šventosios bibliotekoje (Šventosios g. 1, ) eksponuojama Šilalės rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Pajūralio bibliotekininkės Staselės Pūdžemienės kūrybinių darbų paroda „Prikeltos knygos“. Parodos eksponavimo laikas: 10 01 – 10 31 .
Olga Dejienė išrinkta Šventosios seniūnaite, Ramutis Šeštokas liko nieko nepešęs
Linas JEGELEVIČIUS, 2023 10 28 | Rubrika: Miestas
Šventosios seniūnaite išrinkta Olga Dejienė, kuri nuo 2012 metų buvo Monciškių seniūnaitė. Kaip sakė „Palangos tiltui“ Jurgita Vanagė, Palangos miesto savivaldybės mero patarėja, Šventosios seniūnaičio rinkimuose dalyvavo 709 gyventojų (iš viso Šventosios seniūnaitijoje deklaravusių gyvenamąją vietą gyventojų skaičius – 1764), tačiau, patikrinus balsavimo biuletenius, buvo...
Palangos meras Šarūnas Vaitkus: Šventosios uosto atgimimas sparčiai judės į priekį
"Palangos tilto" informacija, 2023 07 03 | Rubrika: Miestas
Palangos meras Šarūnas Vaitkus savo feisbuko paskyroje pasidžiaugė Šventosios uosto atgimimu. Jis informavo, kad Lietuvos premjerei Ingridai Šimonytei pristatė jau atliktus darbus bei būsimuosius kitus Šventosios uosto statybos etapus. Meras tikisi, kad Šventosios uosto atgimimas sparčiai judės į priekį. „Atgimstančiame Šventosios uoste šeštadienį apsilankė premjerė Ingrida Šimonytė –...
Palangos miesto savivaldybė Šventosios seniūnijos gyventojus kviečia dalyvauti apklausoje dėl „Pietinio Šventosios paplūdimio funkcinių zonų suskirstymo (pliažas, skirtas lankytis su gyvūnais, moterų pliažas, vyrų pliažas, nudistų pliažas, bendrasis pliažas bei pliažas, pritaikytas žmonėms su negalia)“.
Įsibėgėjo Šventosios uosto statybos darbai
2021 08 07 | Rubrika: Miestas
Šventosios uostas pagaliau sulaukė statybininkų: čia bendrovės „Plungės lagūna“ darbininkai pradėjo Lietuvos Respublikos remiamo Europos jūros reikalų ir žuvininkystės fondo projekto „Investavimas į tvarią žuvininkystę“ įgyvendinimą ir vykdo žvejybos infrastruktūros plėtros Šventosios valstybiniame jūrų uoste rangos darbus, kurie turi būti baigti 2022-ųjų rugpjūtį, rašo „Pajūrio naujienos"...
Kasmetinės „Vikingų“ laivų lenktynės Šventosios upe vyks liepos 31 d.
2021 07 09 | Rubrika: Miestas
Kviečiame sporto entuziastus, įstaigų, kolektyvų atstovus dalyvauti kasmetinėse „Vikingų“ laivų lenktynėse Šventosios upe, kurios vyks Jūros ir žvejų dienos metu Palangos miesto savivaldybės Šventosios seniūnijoje liepos 31 d. 13.00 val . Nugalėtojams bus įteikta Mero taurė.
Šventosios Respublikoje užsigavėta ir blynais, ir šiupiniu 4
Livija GRAJAUSKIENĖ , 2014 03 06 | Rubrika: Miestas
Užgavėnių vakarą Šventojoje prie numarinto kultūros centro „Eldija“ virte virė gyvenimas: aplink ant laužo savo baigties laukiančiąją puošniąją iš Brigmanų sodybos kilusią Morę būriavosi Šventosios seniūnijos bendruomenės sukviesti kaukėti ir tiesiog šventiškai nusiteikę maži žmogučiai ir dideli žmonės, nešini lauknešėliais...
Šventosios uoste vyksta valymo darbai
Ugnė RAUDYTĖ, 2011 04 13 | Rubrika: Miestas
Šventosios uosto direktorė Airida Čėsnienė informavo, kad nuo balandžio pirmosios dienos prasidėjo uosto valymo darbai. Konkursą laimėjusi Latvijos kompanija „BGS“ jau kurį laiką valo Šventosios uostelio įplaukos kanalą. Iš viso planuojama iškasti per 66 tūkstančius kubinių metrų grunto. Jis nebus plukdomas į jūrą, o liks formuoti būsimo Šventosios uosto teritorijai. Nuo 20-30 centimetrų...
Šventosios upė neužteršta
„Palangos tilto“ informacija, 2009 10 28 | Rubrika: Miestas
Praėjusią savaitę susirūpinę šventojiškiai pranešė, kad Šventosios upė užteršta neaiškios kilmės teršalais. Nuvykus ir apžiūrėjus upės vagą pastebėta, kad vanduo parudavęs ties Beždžionių tiltu bei uosto teritorijoje. Prie Šventosios upės meškeriojęs žvejas tikino, kad per dvidešimt metų nebuvo matęs tokia spalva nusidažiusios upės.