STT: penkiuose rajonuose keičiant sklypų paskirtį yra korupcijos rizikų

Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) įžvelgia korupcijos rizikų Birštono, Druskininkų, Elektrėnų, Palangos ir Trakų rajono savivaldybėms keičiant žemės sklypų paskirtį.
„Savivaldybėse taikomi skirtingi reikalavimai žemės paskirties keitimo prašymams ir jų nagrinėjimui. Kai kuriais atvejais prašymai buvo atmetami dėl neaiškiai suformuluotų reikalavimų, o analogiškiems prašymams kituose sklypuose buvo pritarta. Tai kelia neteisėtų susitarimų ir piktnaudžiavimo rizikų“, – ketvirtadienį pranešė STT.
Pasak tarnybos, priimant sprendimus galėjo būti manipuliuojama teritorijų planavimo dokumentų interpretacijomis, nustatant ar keičiant pagrindinę žemės naudojimo paskirtį ir būdą vadovaujamasi neapibrėžtais vertinimo kriterijais.
„Šie kriterijai palieka plačias interpretavimo galimybes specialistams, nagrinėjantiems prašymus, o tai gali sudaryti prielaidas dirbtinėms kliūtims atsirasti“, – teigė STT.
Tarnyba taip pat užfiksavo atvejų, kai prašymai buvo nagrinėjami greičiau nei numatyta, arba priešingai – iki trijų kartų ilgiau nei nustatyta.
„Galiojantis reglamentavimas galimai nėra pakankamai aiškus sklypų savininkams, todėl jie gali nežinoti, kada jų teisės pažeidžiamos, ir nesikreipia dėl galimų pažeidimų. Be to, institucijoms taikomos baudos už procedūrų ir terminų pažeidimus nėra proporcingos“, – nurodė tarnyba.
Anot STT, kai kurios savivaldybės kartais neskelbė atmestų prašymų, sudarant galimybę atitinkamiems sprendimams likti nepastebėtiems, taip pat kai kuriose savivaldybėse už procesų priežiūrą atsakingi tie patys darbuotojai, kurie sprendžia dėl prašymų tenkinimo – tai kelia subjektyvių sprendimų riziką.
STT Valstybinei teritorijų planavimo ir statybos inspekcijai, Statybos sektoriaus vystymo agentūrai ir Aplinkos ministerijai pateikė siūlymus dėl teisinio reglamentavimo ir praktinio procedūrų tobulinimo. Institucijos turi per tris mėnesius viešai paskelbti, kaip atsižvelgė į STT pastabas ir pasiūlymus.
Viena iš tarnybos rekomendacijų – vieningos metodikos ir aiškių kriterijų nustatymas visoms savivaldybėms, privalomas prašymų teikimas tik elektroniniu būdu, nepriklausoma sprendimų peržiūra ir viešinimas.
BNS
„Palangos tilto“ redakcija
Jūsų komentaras:
Taip pat skaitykite
STT: penkiuose rajonuose keičiant sklypų paskirtį yra korupcijos rizikų
2025 03 14 | Rubrika: Miestas
Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) įžvelgia korupcijos rizikų Birštono, Druskininkų, Elektrėnų, Palangos ir Trakų rajono savivaldybėms keičiant žemės sklypų paskirtį.
Danijos atsinaujinančios energetikos kompanija „European Energy“ į metanolio ir žaliojo vandenilio gamyklą Kretingos arba Akmenės rajonuose ketina investuoti apie 400 mln. eurų – 1,6 karto daugiau nei skelbta anksčiau.
Dėl preliminaraus nenaudojamų, apleistų žemės sklypų sąrašo sudarymo
2023 07 14 | Rubrika: Miestas
Palangos miesto savivaldybės taryba 2019 m. gegužės 30 d. sprendimu Nr. T2-123 patvirtino Nenaudojamų, apleistų kitos paskirties žemės sklypų nustatymo tvarkos aprašą.
Pajūrio savivaldybėse išduodant statybų leidimus – korupcijos rizikos
2023 01 10 | Rubrika: Miestas
Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) atliko korupcijos rizikos analizę Klaipėdos miesto, Klaipėdos rajono ir Palangos miesto savivaldybėse išduodant statybą leidžiančius dokumentus.
Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) vasarą atliko korupcijos rizikos analizę ir įvertino Klaipėdos, Palangos miestų ir Neringos savivaldybių veiklą finansuojant kultūros ir meno projektus bei kitus tokio pobūdžio renginius. Buvo nustatyta daugybė taisytinų dalykų. Konkrečiai kalbant, STT Palangai pateikė 17 pasiūlymų. Savivaldybės per tris mėnesius privalėjo informuoti STT, kaip atsižvelgta ar...
Suskaičiavo apleistą žemę – kas rekordininkai, Palanga gali pasidžiaugti – neturi tokių sklypų
"Delfi", 2021 06 16 | Rubrika: Palangos nekilnojamas turtas
Šalyje apleistų žemių plotas ir toliau stabiliai mažėja – šiuo metu Lietuvoje užfiksuota beveik 45,5 tūkst. apleistų sklypų, arba ketvirtadaliu mažiau nei prieš metus, o bendras apleistos žemės plotas sudaro 26 tūkst. hektarų (ha), arba taip pat ketvirtadaliu mažiau nei praėjusiais metais. Daugiausia tokių žemių galima rasti Vilniaus rajono, Molėtų ir Utenos rajonuose. Lietuvoje yra...
Dėmesio: Palangoje bus sudaromas apleistų žemės sklypų sąrašas
***, 2021 06 11 | Rubrika: Miestas
Privačių žemės sklypų savininkai raginami tinkamai rūpintis savo nuosavybe ir, esant poreikiui, kuo skubiau susitvarkyti jiems priklausančius žemės sklypus, antraip sklypas gali būti įtrauktas į nenaudojamų, apleistų sklypų sąrašą. Tai grėstų didesniais – 4 procentų – žemės mokesčio ar žemės nuomos mokesčio tarifais.
Palangoje korupcijos nebuvo ir nėra?
Ugnė RAUDYTĖ, 2010 12 13 | Rubrika: Miestas
Lietuvai kylant korupcijos laiptais į viršų, Palanga – skaidrumo sostinė? Praėjusį ketvirtadienį buvo minima Tarptautinė antikorupcijos diena. Nors visoje Lietuvoje, specialiųjų tyrimų duomenimis, korupcija plinta, o Lietuva laikoma viena labiausiai korumpuotų Europos šalių, tačiau Palangoje per pastaruosius du metus nėra nustatyto nei vieno korupcijos atvejo. Ar dėl to kaltas gyventojų...
Taryboje pasklido korupcijos tvaikas
Šarūnas VAITKUS, Palangos miesto savivaldybės tarybos narys, 2010 03 27 | Rubrika: Miestas
Praėjusį ketvirtadienį Palangos miesto savivaldybės tarybos posėdyje valdančioji dauguma balsavo už korupcijos tvaiką skleidžiantį Tarybos sprendimą.
Moksleivių klubas lėšas naudoja ne pagal paskirtį
Dalia JURGAITYTĖ, 2009 05 06 | Rubrika: Miestas
Savivaldybės Kontrolierų tarnybos auditorės, atlikusios Palangos moksleivių klubo finansinį auditą bei įvertinusios biudžetinės įstaigos finansų valdymą, nustatė trūkumus, kurių esminis – viršijami patvirtinti Palangos miesto savivaldybės tarybos asignavimai darbo užmokesčiui ir tampama skolininkais už tiekiamą šilumą.