Skverui suteikė skulptoriaus Antano Mončio vardą

Palangos tiltas, 2020-12-07
Peržiūrėta
1784
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Skverui suteikė skulptoriaus Antano Mončio vardą

Palangoje prieš Antano Mončio namus-muziejų esančiai erdvei suteiktas pavadinimas: Palangos miesto savivaldybės taryba pritarė pasiūlymui skverą pavadinti mūsų kraštiečio skulptoriaus Antano Mončio vardu.

Prašymą suteikti skverui didžiąją gyvenimo dalį Prancūzijoje gyvenusio ir kūrusio, iš Kretingos rajono kilusio, didelę dalį savo kūrybos palikimo padovanojusio gimtajai Lietuvai skulptoriaus Antano Mončio vardą pateikė Antano Mončio namai-muziejus.

Kaip „Pajūrio naujienoms“ sakė namų-muziejus direktorė Loreta Birutė Turauskaitė, mintis pavadinti skulptoriaus vardu prieš muziejų esančią erdvę su želdiniais ir pėsčiųjų takeliais kirbėjusi jau seniai. O kadangi kitąmet, 2021-ųjų birželio 8 dieną bus minimos Antano Mončio šimtosios gimimo metinės, nuspręsta šitaip įamžinti ir įprasminti jo atminimą.

„Esame dėkingi, kad Palangos miesto taryba pritarė šiam sprendimui, – sakė A. Mončio dukterėčia L. B. Turauskaitė. – Žinoma, norėtųsi, kad skverui būtų ne tik vardas suteiktas, bet ir sutvarkyta pati erdvė. Tikimės, kad ateityje tai bus įmanoma padaryti.“

Antanas Mončys (1921–1993) gimė Mončių kaime, mokėsi Kretingos Pranciškonų gimnazijoje, 1942–1943 m. studijavo architektūrą Vytauto Didžiojo universitete Kaune. Didžiąją savo gyvenimo dalį jam teko gyventi ne Lietuvoje. Pasirinkęs menininko kelią, A. Mončys savo kūrybos ir kūrybinės veiklos pėdsakus paliko Prancūzijoje, Vokietijoje, JAV, Kanadoje, Italijoje, Monake ir kitose valstybėse.

1989 metais lankydamasis Lietuvoje nusprendė didelę savo kūrybos dalį padovanoti gimtajai šaliai ir išreiškė pageidavimą, kad jo kūriniai visuomenei būtų rodomi Palangoje. Po dešimties metų, 1999-aisiais, Palangoje duris atvėrė Antano Mončio namai-muziejus.

Per savo kūrybinės veiklos metus A. Mončys surengė daugybę personalinių parodų. Jo kūryba eksponuota ir kartu su visame pasaulyje garsių menininkų, pavyzdžiui, Pablo Pikaso (Pablo Picasso), Henrio Muro (Henry Moore) kūriniais. Skulptoriui teko dirbti kartu su Marku Šagalu (Marc Chagal), broliais Marteliais (Jan et Jo?l Martel). Įkūrus Antano Mončio namus-muziejų Palangoje, menininko kūrybos parodos buvo surengtos Nacionaliniame dailės, Nacionaliniame Mikalojaus Konstantino Čiurlionio, Vytauto Kasiulio ir kituose Lietuvos muziejuose ir galerijose, taip pat Danijoje, Suomijoje, Vokietijoje, Paryžiaus Pompidou centre (Prancūzija).

Skulptorius Antanas Mončys amžino poilsio atgulė Grūšlaukės kapinėse.

Livija GRAJAUSKIENĖ,

FOTO: Kęstučio Stoškaus

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Rugsėjo 19 d. per vykstančius Šv. Mato atlaidus Grūšlaukėje (Kretingos raj.), Šv. Jono Nepomuko bažnyčioje atidaryta fotografijų paroda „Antano Mončio (1921–1993) Kryžiaus kelio stotys. Laonas“. Anksčiau eksponuota Palangos Švenčiausiosios Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčioje, o dabar lankanti skulptoriaus ir jo tėvų amžinojo poilsio vietą, ši paroda – padėka gimtajai žemei, jos žmmonėms...


Antano Mončio namai-muziejus maloniai kviečia į skulptoriaus Antano Mončio (1921-1993) gimimo šimtųjų metinių paminėjimo dienos renginius, kurie vyks birželio 8 d.


Palangoje prieš Antano Mončio namus-muziejų esančiai erdvei suteiktas pavadinimas: Palangos miesto savivaldybės taryba pritarė pasiūlymui skverą pavadinti mūsų kraštiečio skulptoriaus Antano Mončio vardu. Prašymą suteikti skverui didžiąją gyvenimo dalį Prancūzijoje gyvenusio ir kūrusio, iš Kretingos rajono kilusio, didelę dalį savo kūrybos palikimo padovanojusio...


Netrukus Palangos miesto Garbės piliečių sąrašą gali papildyti dar vieno kilnaus žmogaus pavardė – šią savaitę įteikti parašai-prašymai miesto mero Šarūno Vaitkaus patarėjui Pranui Žeimiui miesto Garbės piliečio vardą suteikti Vidmantui Griciui, kuris iki iškėlimo į Veiviržėnų Šv. apaštalo evangelisto Mato parapiją Klaipėdos rajone...


Minint Paryžiuje gyvenančio lietuvių skulptorius Adomo Stanislovo Raudžio-Samogits 80-mečio sukaktį, balandžio 29 d. 17 val. „Ramybės“ galerijoje (Vytauto g. 35, Palanga) atidaroma paroda „Sugrįžimas į tėviškę“. Į atidarymą atvyks ir autorius. Paroda bus eksponuojama iki gegužės 20 d.


Metų knygą užverčiantis lapas suteikė džiaugsmo

Alvydas ZIABKUS “Lietuvos ryto” apžvalgininkas, 2015 12 18 | Rubrika: PT redaktoriaus skiltis

Jau visai šalia alsuojančios Kalėdos ir vos už dviejų savaičių prasidėsiantys Naujieji metai verčia atsigręžti ir žvilgtelėjus bent per petį įvertinti, regis, taip greitai praskriejusius 2015-uosius. Kaip per tą laiką pasikeitė Palanga, ko pasiekė mūsų kurortas?


Antano Mončio namuose-muziejuje atidaryta Algio Kasparavičiaus paroda, kurioje savo darbais iš akmenų, metalo ar stiklo autorius prabyla apie subtilų vidinį žmogaus pasaulį. O prieš parodos atidarymą pirmajame aukšte esančioje salėje antrajame muziejaus aukšte veikiančioje nuolatinėje skulptoriaus kūrinių ekspozicijoje buvo surengta prisiminimų apie Antaną Mončį...


Jeigu viskas vyks, kaip suplanuota, metų pabaigoje Palanga pagaliau turės ilgai lauktą universalią sporto salę. Ir ne tik ją: ruošiamasi atnaujinti futbolo aikštę bei sirgalių tribūnas, kalbama apie naują aikštę su dirbtine danga. Tačiau ar liks kam atstovauti mūsų miestui, nes, kaip beveik kasmet, Palangos vardą garsinantys krepšinio ir futbolo klubai abejoja, ar...


Pagerbti Palangos vardą garsinantys jaunieji sportininkai

"Palangos tilto" informacija, 2012 09 21 | Rubrika: Sportas

Vakar kurorto vadovai pagerbė keturis jaunuosius Palangos sporto centro auklėtinius už tai, kad, pasiekę puikių rezultatų aukšto lygio varžybose, jie garsina mūsų miesto vardą šalyje ir už jos ribų.


„Banguolis“ aktyviai garsina kurorto vardą

Lina Žukauskienė, tautinių šokių kolektyvo „Banguolis“ narė, 2010 04 17 | Rubrika: Miestas

Palangos kultūros centro vyresniųjų žmonių tautinių šokių kolektyvas „Banguolis“, kuriam vadovauja Janina Serapinienė, aktyviai dalyvauja įvairiuose konkursuose, garsina Palangos vardą ir patys pasisemia naujų jėgų bei idėjų drąsiai žengti toliau. Vykę į Salantus, o neseniai sugrįžę iš Žiežmarių, jie iki šiol gyvena patirtais įspūdžiais.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius