Septyni klausimai apie gripą

"Palangos tilto" informacija, 2012-10-04
Peržiūrėta
2237
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Septyni klausimai apie gripą

Vėstant orams vis daugiau žmonių ima varginti peršalimo ligos. Peršalimas dažnai maišomas su rimtesne liga – gripu. Kokie gripo simptomai, kaip nuo jo apsisaugoti – Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuro sudarytame klausimyne.

Kokie yra gripo požymiai? Gripas – tai virusinė kvėpavimo takų liga. Šis susirgimas atsiranda šaltuoju metų sezonu. Tačiau ne kiekvienas peršalimas ar virusinė kvėpavimo takų infekcija yra gripas. Gripas paprastai prasideda staigiu karščiavimu ir galvos skausmais, taip pat gelia kojų sąnarius, maudžia raumenis, laužo kaulus. Liga pavojinga ne tik dėl aukštos temperatūros, kuri gali laikytis keletą dienų ir sekinti organizmą, bet taip pat ir dėl itin dažnų komplikacijų. Dažniausios – plaučių, širdies raumens, smegenų dangalų uždegimai, o taip pat blogėjanti kitų lėtinių susirgimų – endokrininių, inkstų, kepenų, širdies ir kraujagyslių eigą.

Kaip užsikrečiama gripu? Virusą žmonės vieni kitiems perduoda oro lašeliniu būdu – užsikrėtusiam žmogui kosint ar čiaudint. Užsikrėsti galima ir netiesiogiai, sveikiems žmonėms rankomis liečiant paviršius, ant kurių yra nusėdusių sergančių asmenų seilių ir nosies išskyrų lašelių, o vėliau – savo nosį ir burną, o taip pat virusai gerai išsilaiko aplinkoje.
Kasmet gripu suserga 5-10 proc. Lietuvos gyventojų. Lietuvoje sergamumo gripu ir kitomis ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis kyla gruodžio-vasario mėnesiais.

Kokios yra didžiausios gripo rizikos grupės? Kasmet nuo gripo ir jo komplikacijų pasaulyje miršta apie vienas milijonas žmonių. Gripas ypatingai pavojingas tiems asmenims, kurių imuninė sistema arba dar nespėjusi galutinai susiformuoti, arba nusilpusi dėl amžiaus bei netinkamo gyvenimo būdo. Taigi, į didžiausią rizikos grupę patenka: vaikai, ypač – iki penkerių metų amžiaus; asmenys vyresni nei 65 metų; asmenys sergantys lėtinėmis širdies ir kraujagyslių, plaučių, inkstų ir kt. lėtinėmis ligomis; nėščios moterys (gripas ypatingai pavojingas iki antrojo nėštumo trimestro pradžios); asmenys, dirbantys visuotinių susibūrimų vietose, bei jų šeimos nariai; rūkantys ir kitų žalingų įpročių turintys asmenys.

Ar skiepai gali padėti išvengti gripo? Skiepai yra viena iš veiksmingų priemonių išvengti ne tik gripo, bet ir skaudžių jo padarinių. Skiepytis patartina iki gripo epidemijos pradžios, dažniausiai didžiausias sergamumas vasario-kovo mėnesiais, tad geriausia spėti iki jo.
Paprastai intensyvus gripo sezonas Lietuvoje tęsiasi apie šešias savaites. Tad, kad susidarytų pilnavertis imunitetas skiepytis nuo gripo geriausia spalio-lapkričio-gruodžio mėnesiais: šiuo metu žmogaus organizmui yra pakankamai laiko suformuoti stiprų imunitetą.

Koks yra skiepų poveikis?
Suaugusieji nuo gripo skiepijami vieną kartą. Tas pats galioja ir vaikams nuo 8 metų. Jaunesniems, jei skiepijami pirmą kartą nuo gripo tenka suleisti dvi skiepo dozės su 4 savaičių pertrauka. Po skiepų organizme susidarantis antikūnų kiekis priklauso nuo žmogaus imuniteto: kuo šis stipresnis, tuo daugiau antikūnų pagaminama.
Gripo vakcina yra gerai toleruojama, todėl pašaliniai reiškiniai reti. Visuomenėje yra nusistovėjusi klaidinga nuomonė, kad vakcina gali sukelti gripą. Iš tiesų vakcina pagaminta iš skaldyto gripo viruso, tad ligos sukelti negali. Po skiepo 1-2 proc. asmenų gali pasireikšti šalutiniai padariniai: galvos skausmas, prakaitavimas, neintensyvus kūno maudimas, aukštesnė nei įprastai temperatūra. Taip pat gali būti jaučiamas nuovargis, krėsti drebulys. Tačiau tai – ne gripas, o normali organizmo reakcija į skiepą, trunkanti ne ilgiau nei keletą dienų.

Ar tikrai verta skiepytis kasmet? Gripo virusas turi savybę greitai kisti, todėl kasmet kuriama nauja vakcina prognozuojamiems gripo viruso tipams. Šiuolaikinė medicina gripo virusą sukeliančias atmainas prognozuoja iš anksto ir pradeda skubiai gaminti naują vakciną. Skiepijantis keletą metų iš eilės, kiekvieną kartą įgyjamas vis stipresnis imunitetas prieš gripą. Šiemet vakcinoje bus apsauga nuo dviejų naujų gripo viruso tipų. Taip pat vis dar bus apsauga nuo 2009 metais didžiulę pandemiją sukėlusio vadinamojo pandeminio gripo.

Kaip užkirsti kelią gripui?
▬ Dažnai plauti rankas, ypač jei kosėjate ir čiaudite; reikėtų plauti mažiausiai 20 sekundžių.
▬ Vengti artimo kontakto su sergančiais asmenimis; jei patys sergate – laikykitės kuo atokiau nuo kitų asmenų
▬ Vengti masinio žmonių susibūrimo vietų;
▬ Kosint ir čiaudint prisidengti burną;
▬ Neplautomis rankomis neliesti akių, nosies ir burnos;
▬ Gerai vėdinti patalpas; bei krauopščiai plauti dažnai liečiamų baldų paviršius, jei namuose yra sergantis asmuo;
▬ Susirgus kreiptis į savo šeimos gydytoją, gerti daug skysčių, likti namuose;
▬ Naudoti vienkartines nosinaites, o panaudotas išmesti;
   

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite


Erkinis encefalitas – paralyžių ir mirtį galinti sukelti virusinė liga, kuri pažeidžia galvos ir nugaros smegenis. Šia liga galima užsikrėsti vartojant termiškai neapdorotą pieną ir jo produktus arba įsisiurbus erkei, kurios šylant orams persikelia vis arčiau žmonių – į parkus, namų kiemus ar sodybas. Anot „Camelia“ vaistininkės Lauros Masiulienės, vaistų nuo šios pavojingos ligos nėra...


Informuojame, kad asmenys, kurie neturi galimybės PGR tyrimui užsiregistruoti  www.1808.lt , ar nepavyksta to padaryti per Karštąją liniją tel. Nr. 1808, gali būti PGR tyrimui užregistruoti per savo šeimos gydytojus, o moksleiviai ir pedagogai - per Palangos miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro atstovus


Palangos miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro geriausia 2020 metų specialiste tapo visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Agnė Leonavičiūtė, įvertinta už atsakingą, nuoseklų darbą stiprinant Palangos miesto savivaldybės gyventojų sveikatą nuo įstaigos įsikūrimo pradžios. Specialistę pasveikino Palangos miesto savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Violeta...


Nuo praėjusių metų vidurio mieste veikiantis Palangos miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras (toliau – Sveikatos biuras) rūpinasi savivaldybės gyventojų sveikata, organizuoja ir vykdo įvairias sveikatinančias veiklas, siekdamas įgyvendinti šiuolaikinę visuomenės sveikatos misiją – gerinti gyventojų sveikatą bei mažinti sveikatos netolygumus.


Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos (NVSC) specialistai informuoja, kad5 sav. (sausio 29 d. – vasario 4 d.) Klaipėdos apskrityje sergamumo gripu ir ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) rodiklis padidėjo46,1 proc. (nuo 131,9 atvejo/10 000 gyv. iki 192,7atvejo/10 000 gyventojų). Vaikų sergamumas gripu ir ŪVKTI sudarė 67...


Liepą veiklą kurorte pradėjo Palangos miesto visuomenės sveikatos biuras, besirūpinsiantis miesto gyventojų sveikata bei aktyvų laisvalaikį mėgstantiems kurorto gyventojams ir svečiams pasiūlysiantis įdomių nemokamų sveikatai naudingų veiklų.


Palangiškių gripas nepuola, bet peršalimo ligos kimba

Livija GRAJAUSKIENĖ , 2015 02 05 | Rubrika: Sveikata

Visuomenės sveikatos specialistų teigimu, gripo epidemijų „sezonas“ Lietuvoje prasideda gruodį ir tęsiasi beveik iki pavasario pradžios – kovo mėnesio. Gruodį bei sausį didelio sergamumo gripu bei ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) tiek visoje šalyje, tiek mūsų mieste nebuvo užfiksuota. Tačiau pastaruoju metu sergančiųjų skaičius auga. Ir...


Gripas dar nepuola, bet peršalimo ligos atakuoja

Livija GRAJAUSKIENĖ , 2013 10 24 | Rubrika: Sveikata

Visuomenės sveikatos specialistų teigimu, gripo sezono pradžia laikomas spalio mėnuo. Tačiau kol kas didelio sergamumo gripu ir ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) nei Klaipėdos apskrityje, nei Palangoje neregistruojama, nors sergamumo rodikliai viršija pernykščius. Tačiau slogos, kosuliai, žodžiu, įprastos peršalimo ligos atakuoja tiek...


Septyni klausimai apie gripą

"Palangos tilto" informacija, 2012 10 04 | Rubrika: Sveikata

Vėstant orams vis daugiau žmonių ima varginti peršalimo ligos. Peršalimas dažnai maišomas su rimtesne liga – gripu. Kokie gripo simptomai, kaip nuo jo apsisaugoti – Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuro sudarytame klausimyne.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius