Renovacija Palangoje: kodėl stringa sklandžiai prasidėjęs procesas?

Livija GRAJAUSKIENĖ , 2013-11-07
Peržiūrėta
2581
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Vasario 16-osios g. 1 namo gyventojai tikėjosi jau pavasarį prasidėsiančios renovacijos, tačiau, kaip ir dar 7 daugiabučių gyventojai, turės palaukti...
Vasario 16-osios g. 1 namo gyventojai tikėjosi jau pavasarį prasidėsiančios renovacijos, tačiau, kaip ir dar 7 daugiabučių gyventojai, turės palaukti...

Daugiabučiuose gyvenantys ir renovacijos laukiantys palangiškiai turėtų kuo džiaugtis: nuo spalio 30-osios, prasidėjus antrajam daugiabučių gyvenamųjų namų renovacijos etapui, dar 57 atnaujinimo laukiančių Palangos namų gyventojams suteikta tokia galimybė. Tačiau džiaugsmas apkartintas tuo, kad dėl kai kuriuos daugiabučius administruojančios UAB „Palangos butų ūkis“ sprendimų stringa ir pirmojo renovacijos etapo įgyvendinimo pradžia.

Antrame etape –
57 daugiabučiai

Antrajame daugiabučių namų atnaujinimo etape Aplinkos ministerija patvirtino 57 Palangos daugiabučių, dalyvausiančių būsto renovacijos programoje, sąrašą. Pirmajame etape jau dalyvauja 16 daugiabučių.
„Net nesitikėjome, kad tiek daug daugiabučių Aplinkos ministerijos sprendimu pateks į dalyvausiančių antrajame renovacijos etape Palangoje sąrašą, – „Palangos tiltui“ prisipažino UAB „Palangos komunalinis ūkis“, kuri Savivaldybės administracijos direktorės įsakymu yra paskirta Palangos daugiabučių namų renovacijos administratore, direktorius Konstantinas Skierus. – Kad projektas būtų pradėtas įgyvendinti, šių 57 daugiabučių gyventojai savo norą ir sutikimą renovuoti būstus turi atitinkamai įteisinti, kaip tai darė 16 jau dalyvaujančių programoje namų gyventojai“.
Antrajame daugiabučių renovacijos etape Aplinkos ministerijos sprendimu dalyvaus: Bangų g. 6; J. Biliūno g. 9, 11; Druskininkų g. 3, 5, 10; Ganyklų g. 19, 35, 47, 53, 59; J. Janonio g. 16;  Jūratės g. 33; Kastyčio g. 35, 38; Klaipėdos g. 50A; Kretingos g. 33, 35, 37, 41, 43, 62; Laukų g. 4, 8; Lieknų g. 14; Mokyklos g. 14; S. Nėries g. 7; Saulėtekio tako 2, 3, 4, 9, 18, 20, 26; Taikos g. 12; M. Valančiaus g. 6; Vytauto g. 69, 122, 124, 138, 140, 146, 156; Žvejų g. 42 namai.
Pirmajame būsto atnaujinimo programos etape dalyvauja J. Biliūno g. 3; Druskininkų g. 1; Ganyklų g. 29, 37, 41; Jūratės g. 26, 28; Medžiotojų g. 10; S. Nėries g. 3, 5; B. Oškinio g. 5; Sodų g. 11; Vasario 16-osios g. 1; Vytauto g. 81, 120 ir Žemaitės g. 4 daugiabučiai.

Įsijungė „stabdžiai“
„Kalbant apie pirmąjį etapą, iš pradžių viskas vyko gana sklandžiai. Manau, faktas, kad iš 16 namų 15-os gyventojai iš pirmo karto sušaukė susirinkimus ir priėmė sprendimus, jau daug ką pasako. Tikėjomės, kad ir toliau viskas vyks taip pat gerai, ir kad šiai dienai jau būsime pasirinkę rangovus renovacijos darbams atlikti, o kai kurių namų atnaujinimo darbai jau bus ir prasidėję – pavyzdžiui, namo Vytauto g. 120 ar Druskininkų g. 1. Tačiau, deja, viskas pradėjo strigti dėl biurokratinių „stabdžių“, – apgailestavo K. Skierus.
O biurokratiniai „stabdžiai“ įsijungė tiems daugiabučiams, kuriuos administruoja UAB „Palangos butų ūkis“, kurio žinioje – namai Druskininkų g. 1; Ganyklų g. 37 ir 41; Jūratės g. 26; S. Nėries g. 3; Vasario 16-osios g. 1, Vytauto g. 81 ir Žemaitės g. 4.
Pagal renovacijos programą, šiuos daugiabučius administruojantis „Palangos butų ūkis“ su paskirtaisiais renovacijos administratoriais – „Palangos komunaliniu ūkiu“ turi pasirašyti pavedimo sutartį, kurios esmė – daugiabučio namo administratorius paveda renovacijos administratoriui atlikti namo modernizavimą.
„Aplinkos ministerija yra parengusi pavyzdinę Pavedimo organizuoti daugiabučio namo atnaujinimo projekto parengimą ir (ar) įgyvendinimą, ir (ar) finansavimą sutarties formą. Šias sutartis dėl kiekvieno „Palangos butų ūkio“ administruojamo daugiabučio mes jiems ir nusiuntėme prieš gerą mėnesį, rugsėjo pabaigoje. Čia viskas ir sustojo. O sustojo todėl, kad „Palangos butų ūkis“ mėnesį laiko sutarčių nepasirašė – neva derina ir nagrinėja su savo juristais, nors Aplinkos ministerijos jau viskas pagal galiojančius teisės aktus suderinta“, – pasakojo K. Skierus.
Būtina pabrėžti, kad kol nėra pasirašyta pavedimo sutartis, daugiabučio renovaciją finansuojantis bankas – šiuo atveju „Šiaulių bankas“, – negali pradėti kredituoti renovacijos proceso.
 

Įtraukė savų punktų
O spalio pabaigoje iš „Palangos butų ūkio“ gautos iš pagrindų pakeistos pavedimo sutartys.
„Padaryti pakeitimai tiesiog nesuvokiami sveiku protu, – piktinosi „Palangos komunalinio ūkio“ direktorius. – Visų pirma, toje sutartyje neva nuo sutarties pasirašymo iki visiško renovacijos proceso užbaigimo – iki pat to laiko, kol bus išmokėtos paskolos, o tai gali užtrukti iki 17 metų, – daugiabučio gyventojai negali keisti namo administratoriaus. O jeigu staiga gyventojai, remdamiesi Civilinio kodekso nuostatomis, nuspręstų administratorių pakeisti, pavyzdžiui, administratoriumi pasirinktų mūsų įmonę, mes privalėtume sumokėti „Palangos butų ūkiui“ 100 tūkst. litų baudą. Kodėl ir už ką? Kai bandėme jiems užduoti šį klausimą, gavome atsakymą: jie yra daugiabučio administratoriai, vadinasi, jie yra šio namo šeimininkai. Nors iš tiesų pagal galiojančius Lietuvoje įstatymus, jeigu ketvirtadalis namo gyventojų pareikš norą ir kreipsis su prašymu į Savivaldybės administracijos direktorių dėl daugiabučių administratoriaus pakeitimo, po atitinkamų procedūrų tai teisiškai galima padaryti be jokių išlygų“.
Antras momentas – pagal „Palangos butų ūkio“ perrašytąją sutartį, kol vyks renovacijos procesas, galintis užtrukti iki 2 metų, dabartinis namo administratorius iš gyventojų vis tiek rinks visus namo administravimo ir eksploatacijos mokesčius. Tai reiškia, kad gyventojai mokės už namo konstrukcijų, bendros nuosavybės elementų priežiūrą, kurie tuo metu kaip tik bus renovuojami. Bet juk jų prižiūrėti nebereikės, nes visa atsakomybė, tarkim, jei kas nors įskils, jei kas nors kur nors pratekės, teks renovacijos administratoriui – komunalininkams – ir darbus vykdysiančiam rangovui.
„Tai už ką gyventojai turės mokėti? Juolab, kad Aplinkos ministerijos parengtojoje sutartyje tokio punkto nėra?” – retoriškai teiravosi K. Skierus, akcentavęs, jog šis punktas geriausiai parodo ir įrodo, kaip privatus verslas bet kokia kaina ir bet kokiom sąlygom nori pats nieko nedarydamas tiesiog prievarta rinkti pinigus iš gyventojų.

Kerštas Tarybai?
Paklaustas, kokia galėtų būti išeitis, K. Skierus atsakė, jog minėtų daugiabučių gyventojai buvo informuoti apie susidariusią situaciją. Gyventojai gi, remdamiesi Civilinio kodekso 3.85 straipsnio nuostatomis, kreipėsi į Savivaldybės administracijos direktorę ir pranešė, jog per dvi savaites bus sušaukti butų savininkų susirinkimai, ir kad skubos tvarka bus prašoma pakeisti administratorių.
„Tačiau jų būstų renovacijos pradžia nusitęs ilgesniam laikui. Ir nors procesas jau galėjo prasidėti, dėl dabartinio daugiabučių administratoriaus kaltės to nėra padaryta“, – apgailestavo direktorius.
Beje, tas pats vyksta ir Kretingoje. Pasak K. Skieraus, kuris yra Kretingos rajono savivaldybės tarybos narys, kretingiškiai net aiktelėjo pamatę, kokias sutartis jiems bruka tos pačios „Vitės valdos“, kurioms priklauso ir „Palangos butų ūkis“, ir „Kretingos butų ūkis“. Tačiau kretingiškių situacija liūdnesnė – ten visus daugiabučius administruoja privati bendrovė, ir alternatyvų nėra.
„Grįžtant prie tų daugiabučių, kurie dalyvauja pirmajame etape ir kuriuos administruoja mūsų įmonė, tai jau kitą savaitę prasidės viešųjų pirkimų procedūros rangovams parinkti, – informavo direktorius. – Tą patį būtume galėję daryti ir su likusiais daugiabučiais, tačiau procesas vėluos mažiausiai porą mėnesių“.
K. Skierus siūlė pasvarstyti: kam tai naudinga? Tikrai ne gyventojams.
„Matant privačios įmonės, administruojančios daugiabučius Palangoje, veiksmus, susidaro įspūdis, kad jie specialiai stabdo Vyriausybės programą, pasinaudodami savo, kaip daugiabučių administratoriaus, padėtimi. Kodėl stabdo? Mano įsitikinimu, jie suvedinėja sąskaitas su Palangos miesto savivaldybės taryba, kad ji atsakingais už namų modernizavimo administravimą paskyrė ne juos, o savo pačių, t.y., Tarybos kontroliuojamą įmonę, iš kurios tikrai galės išreikalauti, kad daugiabučių renovacija vyktų taip, kaip privalu. O ką galima išreikalauti iš privatininko? Tad dar kartą kartoju: šie veiksmai – tam tikras kerštas Tarybai. Tačiau argi galima taip elgtis?“ – kalbėjo K. Skierus.

Išeitis – keisti
administratorių

Beje, iš 57 į antrąjį daugiabučių renovacijos etapą patekusių namų 40-ties administratorius yra UAB „Palangos butų ūkis“.
„Noriu pasakyti tų daugiabučių, kuriuos administruoja „Palangos butų ūkis“ gyventojams: rinkit parašus, jei norite pasikeisti administratorių. Nes priešingu atveju susidursite su tomis pačiomis problemomis ir bėdomis, kaip minėtuose septyniuose nelaiminguose namuose gyvenantys palangiškiai. Ir tai daryti reikia kuo greičiau“, – paragino direktorius.
K. Skierus priminė ir dar vieną svarbų palangiškiams faktą: birželio mėnesį vykusiame susitikime su 16 į pirmą renovacijos etapą patekusių daugiabučių gyventojais, buvo pažadėta, kad prasidėjus renovacijos procesui bus mažinamas daugiabučių administravimo bei eksploatacijos mokestis. Beje, šiuo metu jis ir taip yra mažesnis, nei „Palangos butų ūkio“ administruojamuose namuose: komunalininkų žinioje esančių namų gyventojai už administravimą moka 15 ct už 1 kv. m (be PVM) ir 23 ct už eksploataciją, „Palangos butų ūkio“ prižiūrimuose daugiabučiuose atitinkamai 17 ir 25 ct.
„Šiandien galiu pasakyti: yra rengiamas įsakymas, kad prasidėjus renovavimo procesui, atnaujinamuose namuose už administravimą mokestis bus iki 10 ct už 1 kv. m, o už eksploatavimą – iki 16 ct. Prašau gyventojų atkreipti dėmesį ne tiek į skaičius, bet į esmę: atėjo pats laikas pagalvoti, ar verta pasitikėti „Palangos butų ūkiu“? O gal vis dėlto verčiau būtų, kad ir daugiabučio administravimas, ir namo renovacijos administravimas būtų tose pačiose rankose? Juolab, kad „Palangos komunalinį ūkį“ kontroliuoja savivaldybės Taryba, o politikus į Tarybą išrenka patys palangiškiai“, – aiškino K. Skierus, dar kartą akcentavęs, jog  jo vadovaujama įmonė pavaldi Savivaldybės administracijai ir atskaitinga Tarybai. O privatus verslas daro, ką nori, ir nelabai kreipia dėmesį tiek į gyventojų interesus, tiek į Tarybos sprendimus. Ir net į Aplinkos ministerijos direktyvas, jeigu sugeba prirašyti jiems vieniems naudingų punktų į pavyzdinę sutartį.

Kaišioja pagalius į visus ratus
K. Skierus atkreipė dėmesį ir į dar vieną svarbų faktą, kuris susijęs jau ne vien su daugiabučių renovacija, o su pačiu jų administravimu.
Kaip žinia, palangiškiai gali rinktis administratorių iš dviejų įmonių. Šiai dienai „Palangos komunaliniam ūkiui“ savo namų priežiūrą yra patikėję 34 daugiabučių gyventojai. Tačiau realiai tik 23 namuose komunalininkai gali dirbti, nes 11 daugiabučių gyventojų pareikštos valios „Palangos butų ūkis“ nepaiso, ir buvo apskundęs Teismui Savivaldybės administracijos direktorės A. Kilijonienės įsakymus dėl administravimo perdavimo – neva minėtieji įsakymai prieštarauja Civiliniam kodeksui ir buvo pasirašyti nesilaikant visų reikalingų formalumų.
„Pirmosios instancijos teismai jau atmetė visus 11 „Palangos butų ūkio“ ieškinius dėl Savivaldybės administracijos direktorės įsakymų panaikinimo, juolab nebuvo uždėti jokie apribojimai, jokios laikinos priemonės dėl įsakymų sustabdymo. Pirmosios instancijos teismų sprendimus „Palangos butų ūkis“ apskundė aukštesnės instancijos teismams, taigi, vėl vilkinamas laikas, ir mūsų įmonė negali administruoti šių namų. Nes prieš imdamiesi darbų mes privalome pasirašyti priėmimo-perdavimo aktus, o juos savo ruožtu užregistruoti Registrų centre. Visa tai tęsiasi nuo balandžio mėnesio. Aš abejoju, ar „Butų” ūkis tuose namuose atlieka savo pareigas, tačiau laikas eina, mokesčiai renkami“, – sakė K. Skierus.
Pasak „Palangos komunalinio ūkio“ direktoriaus, tikslinga būtų nebelaukti, kiek užtruks bylų svarstymas apeliaciniuose teismuose, nes daugiabučių Vytauto g. 81, Sodų g. 8 ir 61, Taikos g. 11,  Medvalakio g. 23, Druskininkų g. 10, J. Biliūno g. 3, M. Valančiaus g. 6, Medvalakio g. 21, S. Nėries g. 5, Jūratės g. 28 gyventojai dabar „kybo“ tarp dangaus ir žemės: savo valią jie išreiškė, tačiau ją pamina pasitikėjimą praradęs namų administratorius.
„Kadangi teismai neuždėjo jokių apribojimų, o gyventojų interesai yra akivaizdžiai pažeidžiami, ir jų pasirinkimo teisės yra atvirai nepaisoma, Savivaldybės administracija turėtų kreiptis į prokuratūrą dėl gyventojų viešo intereso gynimo. Galų gale turėtų būti priimtas sprendimas, įpareigojantis „Palangos butų ūkį“ pasirašyti namų perdavimo aktus“, – įsitikinęs K. Skierus.

Užs. Nr. 010

Jūsų komentaras:

SVARBU 2013-12-16 20:00 (IP: 83.181.98.37)
kuriem bus renovuoti namai,pasitikrinkit projekta ar faktiniu ir skaiciuojamuju silumos sanaudu skirtumas nevirsija 15% jei virsija tuomet viska reikia perskaiciuoti pagal faktini suvartojima(projekto rengimo tvarkos aprasas) TAI JUMS SUTAUPYS LESU RENOVACIJAI!

Pritarta palangiškei 100 % 2013-11-08 08:47 (. / IP: 86.100.60.112)
-Kuo greičiau iš šitų aferiūgų nasrų!..( į kuriuos mus sukišo Savivaldybė ir meras P.Ž.)Lietuvoje, vieninteliame Palangos mieste, -sukurta ši alternatyva pereiti gyventojams į kitą, namus administruojančią - normalią bendriją Palangos Saviv. prikl. "Komunaliniame ūkyje"vad. p. K.Skierus; Daugelis miestų labai domisi šia alternatyva! Pagaliau atsigaus žmonės, kai ims administruoti žmonės! o ne pinigų rykliai...

palangiškė 2013-11-08 08:22 (IP: 78.61.56.200)
uAB"Palangos butų ūkis" tikrenka didelius mokesčius, o per visą "administravimo" laikotarpį nematėme jų atstovų,nebuvo jokių paaiškinimų dėl mokesčių.Ačiū ,kad yra galimybė,surinkus gyventojų parašus,atsikratyti šio administratotiaus paslaugų.Tą stengsimės padaryti kaip galima greičiau.

Taip pat skaitykite

Kviečiame į seminarą gyventojams, juos atstovaujančioms ir vienijančioms organizacijoms daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) tema. Seminaro vieta: Vytauto g. 112, Palangos miesto savivaldybė Seminaro laikas: 2019 m. rugsėjo 12 d. 9:30val. Seminare bus aptariama naujausia informacija daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) klausimais, susijusiais su statybiniu-energetiniu...


Bankams skyrus antrajam kurorto daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) etapui finansavimą, Palangoje renovacija turėtų vykti sparčiau. Nors renovacijos procesas mieste, kaip ir visoje šalyje, patiria trikdžių, renovacijos programos įgyvendinimo administratoriui UAB „Palangos komunalinis ūkis“ bei renovacijos prievaizdui, Aplinkos ministerijos Būsto Energijos Taupymo...


Praėjusį penktadienį Palangos miesto savivaldybės meras Šarūnas Vaitkus, administracijos direktorė Akvilė Kilijonienė ir UAB „Palangos komunalinis ūkis“ direktoriaus pavaduotoja miesto daugiabučių renovacijai Kristina Viščiūnienė lankėsi Aplinkos ministerijoje, kur dėl II-ojo etapo daugiabučių renovacijos finansavimo kalbėjosi su viceministre Daiva Matoniene, taip...


„Palangos tiltas” baigia straipsnių ciklą apie Palangos daugiabučių renovaciją. Vykdomo tyrimo metu buvo aptikta bei užfiksuota nemažai paliktų pažeidimų ir defektų renovuojamuose daugiabučiuose. Kas dėl to kaltas? Kas turėtų už tai atsakyti? „Palangos tiltas” kalbėjosi su renovacijos darbus atliekančia UAB „Konsolė“ ir renovacijos administratoriumi...


Palanga – regiono lyderė daugiabučių renovacijos procese

Palangos m. savivaldybės informacija, 2014 11 27 | Rubrika: Verslas pinigai

Palangos miesto savivaldybė – regiono lyderė daugiabučių renovacijos procese. Tokį įvertinimą kurorto vadovai parsivežė iš Vilniaus, Lietuvos valdovų rūmuose vykusio renginio, skirto apibendrinti šiųmečius daugiabučių renovacijos rezultatus.


Palangoje startuoja daugiabučių namų renovacijos antrasis etapas

„Palangos tilto“, Palangos m. sav. inf., 2014 03 24 | Rubrika: Miestas

Palangoje startuoja antrasis daugiabučių namų renovacijos etapas – penktadienį pasirašyta Savivaldybės administracijos ir UAB „Terma Consult“ sutartis dėl 58 kurorto daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) energinio naudingumo sertifikatų bei investicinių planų parengimo.


Penktadienį Aplinkos ministerijoje pasirašyta rangos darbų sutartis dėl 14 Palangos daugiabučių renovacijos pradžios. Tad jau metų pabaigoje nemaža dalis kurorto gyventojų galės įvertinti namo renovacijos naudą – iki lapkričio dalyje miesto daugiabučių bus baigti modernizavimo darbai.


Daugiabučių namų renovacijos procesas Lietuvoje vis sparčiau įsibėgėja – jau 756 namai pritarė renovacijos projektų įgyvendinimui, 146 daugiabučiuose pradėti atnaujinimo darbai, rangos pirkimai vyksta dėl 100 pastatų atnaujinimo. Šiaulių bankas iš viso pritarė 346 pastatų renovacijos projektams, kurių įgyvendinimo suma siekia 64 mln. eurų.  


Daugiabučiuose gyvenantys ir renovacijos laukiantys palangiškiai turėtų kuo džiaugtis: nuo spalio 30-osios, prasidėjus antrajam daugiabučių gyvenamųjų namų renovacijos etapui, dar 57 atnaujinimo laukiančių Palangos namų gyventojams suteikta tokia galimybė. Tačiau džiaugsmas apkartintas tuo, kad dėl kai kuriuos daugiabučius administruojančios UAB „Palangos butų ūkis“...


Praėjusį penktadienį, Aplinkos ministerijoje Palangos savivaldybės administracijos direktorė Akvilė Kilijonienė pasirašė partnerystės sutartį dėl daugiabučių namų renovacijos. Šia sutartimi Savivaldybė įsipareigojo organizuoti konkursus ir pirkti investicijų projektus, o su tuo susijusias išlaidas padengs Aplinkos ministerija. Tad gyventojai, norintys atnaujinti savo...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius