Planuojant atostogas žvilgsnis į dangų: kokių orų tikimasi įsibėgėjant vasarai
Vasarą visi tik ir laukia, kada saulutė daugiau palepins. Juk taip norisi išlėkti prie vandens telkinių. Atostogos be tokių pramogų retam kuriam įsivaizduojamos. Planuojant atostogas ne vienas žvilgteli į orų prognozes, kurios įprastai pasufleruoja, kokia veikla bus galima daugiausiai užsiimti – atvirame lauke ar uždaroje patalpoje. Apie tai, kokie orai nusimato liepą, kalbėjomės su Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos Klimatologijos skyriaus vyresniąja meteorologe Viktorija Mačiulyte.
Birželis – vėsiausias
Birželis šalies gyventojų nelepino – šiltų dienų beveik nebuvo, tad teko gaudyti kiekvieną išlindusį saulės spindulėlį, kurių nebuvo tiek daug. Ar birželį mėnesį vėsesni orai įprasta? Kaip pasakojo V. Mačiulytė, išties iš vasaros mėnesių birželis būna vėsiausias. „Iš visų vasaros mėnesių (birželis, liepa, rugpjūtis) vėsiausias yra birželis. Įprastai (standartinė klimato norma, kuri yra 1981–2010 m. vidurkis) birželio vidutinė oro temperatūra vakarų Lietuvoje yra apie 15-16 laipsnių temperatūros. Šiais metais birželio 1-27 d. pajūrio regione vidutinė temperatūra yra apie 15 laipsnių temperatūros, todėl sąlygos iš tiesų gana įprastos“, – sakė meteorologė.
Pasak pašnekovės, svarbu paminėti tai, kad vidutinė mėnesio temperatūra neatspindi oro temperatūros svyravimų, nes pasitaiko ir šiltesnių, ir vėsesnių dienų, tačiau tai tinkamas rodiklis analizuojant anomalijas.
Liepą saulė spindi ilgiau
Atostogauti dažnas susiruošia būtent liepos mėnesį, kuomet jau ir tikimasi šiltesnių orų. Tai, jog liepa tinkamiausia mėgautis saulės teikiamais malonumais, neslėpė ir specialistė. Tačiau ji akcentavo, jog net ir meteorologai neišsirinktų tiksliai palankiausių dienų atostogauti, žvelgiant į viso artėjančio mėnesio prognozes, tačiau jie gali nuspėti vadovaudamiesi kitokia praktika.
„Pagal standartinę klimato normą vakarinėje Lietuvos dalyje saulė spindi ilgiau nei kitur ir būtent liepos mėnuo yra palankiausias „saulės vonioms“. Liepą pajūryje saulė spindi apie 300 val., o rugpjūtį ir birželį – apie 270 val. Šie skaičiai priklauso nuo debesuotumo. Tiksliai mėnesiui numatyti palankias dienas atostogauti yra sudėtinga, tačiau vidutiniai skaičiai parodo tikimybę. Kaip ir kiekvienais metais pasitaikys ir giedrų ir lietingų dienų“, – sakė V. Mačiulytė.
Pasak meteorologės, vadovaujantis ilgalaikių prognozių modeliais, liepos ir rugpjūčio mėnesiais oro temperatūra numatoma įprasta ir artima daugiamečiui vidurkiui (apie 17-18 laipsnių temperatūros), nors liepą egzistuoja didesnio kritulių kiekio tikimybė. „Tuo tarpu rugpjūtis turėtų būti mažiau lietingas nei įprastai“, – pranešė naujieną Viktorija.
Jautresni karščiui – prie vandens telkinių
Pasiteiravus, kaip oras pajūryje skiriasi, tarkim, nuo sostinėje vyraujančio oro, V. Mačiulytė teigė, jog skirtumas išties yra.
„Jūrinis ir miesto mikroklimatas yra labai skirtingi. Vasarą jūra vėsina pajūrio regioną. Dažnai pajūryje debesuotumas yra mažesnis nei likusioje žemyno dalyje, todėl, kaip minėjau, Saulės spindėjimo trukmė ilgesnė. Tuo tarpu mieste tamsūs, antropogeniniai paviršiai stipriai įšyla ir veikia kaip papildomas šilumos šaltinis. Taip pat svarbu ir tai, kad mieste yra nemažai zonų, kur vėjo greitis mažesnis, o tai dar padidina šilumos pojūtį žmogui. Tiems žmonėms, kurie vasarą yra jautrūs karščiui, reikėtų kuo mažiau laiko praleisti mieste ir poilsiauti prie vandens telkinių“, – davė patarimą Klimatologijos skyriaus specialistė.
Įprastai vasarą siaučia stiprūs vėjai, o kartais žaliuojančius medžius ir darže nokstančias daržoves talžo ir didžiulės liūtys. Pašnekovės teiravomės, ar tikėtina, jog įvairių gamtos šėlionių patirsime ir ateinančiomis dienomis.
„Vasaros metu, o ypač popietinėmis valandomis, padidėja škvalo, liūčių, perkūnijos ir krušos tikimybė. Vasarą tai yra gana įprasta, todėl reikėtų sekti orų prognozes, kurios padėtų susiplanuoti laiką pajūryje“, – sakė Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos Klimatologijos skyriaus vyresnioji meteorologė V. Mačiulytė.
„Palangos tilto“ redakcija
Jūsų komentaras:
Taip pat skaitykite
Ekspertai pataria: kokių klaidų vengti planuojant kiemo dizainą?
2024 11 21 | Rubrika: Miestas
Kuriant kiemo dizainą, dažnai siekiama sukurti erdvę, kuri būtų ir graži, ir funkcionali. Tačiau net ir geriausiai apgalvotame projekte galima padaryti klaidų, kurios ateityje sukelia įvairių rūpesčių.
Palangos viešoji biblioteka įgyvendina tęstinį bibliotekininkų kvalifikacijos kėlimo ir kompetencijų ugdymo projektą „Kūrybinis žvilgsnis į rytojų 3“.
Projekto „Kūrybinis žvilgsnis į rytojų 3“ pirmasis mokymų ciklas bibliotekininkams
2022 10 04 | Rubrika: Miestas
Palangos viešoji biblioteka įgyvendina tęstinį bibliotekininkų kvalifikacijos kėlimo ir kompetencijų ugdymo projektą „Kūrybinis žvilgsnis į rytojų 3“.
Palangos viešoji biblioteka organizuoja ir įgyvendina tęstinį kvalifikacijos ir kompetencijų ugdymo projektą bibliotekininkams „Kūrybinis žvilgsnis į rytojų 3“.
Universitetinę ligoninę Klaipėdoje tikimasi įkurti iki metų pabaigos
2022 04 19 | Rubrika: Miestas
Universitetinę ligoninę Klaipėdoje tikimasi įkurti iki šių metų pabaigos.
Policija skelbia, kada ir kokių reidų sulauksime šį mėnesį
2022 02 03 | Rubrika: Miestas
Lietuvos policijos ,,Facebook" paskyroje skelbiama, kada ir kokių reidų sulauksime šį mėnesį.
Planuojant atostogas žvilgsnis į dangų: kokių orų tikimasi įsibėgėjant vasarai
Rasa GEDVILAITĖ, 2017 06 29 | Rubrika: Miestas
Vasarą visi tik ir laukia, kada saulutė daugiau palepins. Juk taip norisi išlėkti prie vandens telkinių. Atostogos be tokių pramogų retam kuriam įsivaizduojamos. Planuojant atostogas ne vienas žvilgteli į orų prognozes, kurios įprastai pasufleruoja, kokia veikla bus galima daugiausiai užsiimti – atvirame lauke ar uždaroje patalpoje. Apie tai, kokie orai nusimato liepą...
Palangos dangų remianti, vietos dvasią sauganti Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčia 1
Livija GRAJAUSKIENĖ , 2013 05 02 | Rubrika: Kultūra
Iš tolo atvykstančius į Palangą pasitinka aukščiausias mūsų miesto akcentas: tobulo grožio neogotikinės Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčios bokštas. 1897-1909 metais statytoji bažnyčia pernai baigta atnaujinti iš išorės. Tačiau, kaip sako jos klebonas Marius Venskus, antrąjį šimtmetį skaičiuojančiai bažnyčiai reikia dar nemažai, kad...
Palangos dangų remianti, vietos dvasią sauganti Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčia
Livija GRAJAUSKIENĖ , 2013 04 29 | Rubrika: Kultūra
Iš tolo atvykstančius į Palangą pasitinka aukščiausias mūsų miesto akcentas: tobulo grožio neogotikinės Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčios bokštas. 1897-1909 metais statytoji bažnyčia pernai baigta atnaujinti iš išorės. Tačiau, kaip sako jos klebonas Marius Venskus, antrąjį šimtmetį skaičiuojančiai bažnyčiai reikia dar nemažai, kad...
Palangos dangų remianti, vietos dvasią sauganti Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčia 1
Livija GRAJAUSKIENĖ , 2013 04 25 | Rubrika: Kultūra
Iš tolo atvykstančius į Palangą pasitinka aukščiausias miesto akcentas: tobulo grožio negotikinės Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčios bokštas. 1897-1909 metais statytoji bažnyčia pernai baigta atnaujinti iš išorės. Tačiau, kaip sako jos klebonas Marius Venskus, antrąjį šimtmetį skaičiuojančiai bažnyčiai reikia dar nemažai, kad ji būtų...