Palangos „Pušynas“ po reabilitacijos atgal į frontą išlydėjo šešis ukrainiečius karius (FOTO GALERIJA)

Linas JEGELEVIČIUS, 2022-08-19
Peržiūrėta
1527
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Tomas Julius Žulkus, „Pušynas“ direktorius gavo brangią dovaną: ukrainiečių vėliavą su Palangoje reabilituotų ukrainiečių parašais
Tomas Julius Žulkus, „Pušynas“ direktorius gavo brangią dovaną: ukrainiečių vėliavą su Palangoje reabilituotų ukrainiečių parašais

Palydint ukrainiečių karius po reabilitacijos poilsio ir reabilitacijos centre „Pušynas“ ir besiklausant jų patirtų pasakojimų apie sužalojimus, gomuryje, regis, akimirkai užstrigo kažkoks gumulas: „Smegenų kontūzija. Plėštinė žaizda. Šautinė žaizda kepenyse. Nugaros trauma. Akies sužeidimas. Apkurtimas, komplikacijos,“ – girdėjau. Visiems devyniems vyrams – nuo 22 iki 38 metų.

Vienintelė moteris 18 vyrų grupėje, Svetlana (vardai dėl svečių saugumo – pakeisti – aut.) turi siaubingą istoriją – per Rusijos bombardavimus žuvo jos vyras ir sūnus.

„Regis, ji dar nesuvokia, kas įvyko. Patyrė sunkią kelio traumą, smegenų kontūziją, bet čia pas mus ir ji gerokai atsigavo, pradėjo vaikščioti – pradžioje buvo neįgaliosios vežimėlyje, ėmė gyviau reaguoti į aplinką,“ – „Palangos tiltui“ sakė Tomas Julius Žulkus, „Pušynas“ direktorius.

Po daugiau nei dvejų savaičių Palangoje visi kariai jaučiasi žymiai geriau – išgydė ar apgydė kūno žaizdas bei psichologines traumas.

Sprendimą Lietuvoje reabilitacijos paslaugas suteikti daugiau kaip šimtui Ukrainos karių priėmė Lietuvos vyriausybė – ji apmokėjo jas privalomojo sveikatos draudimo lėšomis.

Į „Pušyną“ atvyko devyni ukrainiečiai, tiek pat – į Palangos reabilitacijos ligoninę, dar šeši– į sanatoriją „Linas.“

Išlydėdamas karius atgal į Ukrainą T. J. Žulkus linkėjo: „Tikime, kad galėjome pagelbėti jums, kuo galėjome. Mums tai buvo nauja ir labai unikali patirtis.“

„Čia – nuostabu: jūra, tokios pušys, niekur neskubantys atsipalaidavę žmonės, jūra. Ačiū jums visiems labai už viską,“ – stebėjosi ir dėkojo Igoris, 30-etis ukrainietis.

Tomui Žulkui pasiteiravus, koks bus tolimesnis ukrainiečių kelias, vienas jų, Aleksandras, sakė: „Grįšime į dislokacijos vietas, imsime ginklus į rankas ir toliau kovosime už Ukrainos laisvę. Tikimės, kad nors trumpam pavyks ir su šeimomis grįžus pasimatyti.“

„Pušyno“ vadovą giliai palietė karių papasakotos istorijos: „Vakare dar visi geria arbatą, naktį įvyksta bombardavimas, ir visi skuba iš griuvenų traukti žuvusiųjų ar sunkiai sužeistų draugų kūnus.“

Kariai į žinomą Palangos sanatoriją atvyko dar saulei nepatekėjus.

„Pradėjome juos skaičiuoti – keturių ar penkių pagal sąrašą pasigedau. Net neramu pasidarė. O pasirodo, kad jie pirmiausia nuėjo į jūrą išsimaudyti,“ – šyptelėjo prisiminęs T. J. Žulkus.

Anot jo, daugeliui karių jūra – didžiausias atradimas.

Kaip pasakojo T. J. Žulkus, pradžioje svečiai buvo itin įsitempę, kai kurie – net karingi: „Vos ne reikalavo duoti ginklus, veržėsi grįžti į Ukrainą. Tačiau netrukus aprimo – nuramino nervus.“

Vykstant reabilitacijai, kai kurie kariai į Palangą pasikvietė savo žmonas ir vaikus – patys apmokėjo už jų apgyvendinimą kurorto viešbučiuose, poilsio namuose ar privačiame sektoriuje.

T. J. Žulkus asmeniškai pasirūpino, kad kariai pamatytų tradicinį auto ralį Palangoje, „Aurum 1006 km“ lenktynes.

„Kariams organizavome ir daugiau įdomių išvykų – ir į Klaipėdos Delfinariumą, ir į Nidą, ir į Gintaro muziejų, Palangos krašto muziejų čia, Palangoje,“ – pasakojo „Pušynas“ direktorius.

Ukrainiečiai Palangoje susitiko ir su meru Šarūnu Vaitkumi, kitais miesto savivaldybės Tarybos nariais.

„Pušyno“ vadovas nežino, ar į sanatoriją reabilitacijai atvyks daugiau sužalotų ukrainiečių kareivių.

„Jeigu bus, rūpinsimės kaip ir jumis,“ – pažadėjo T. J. Žulkus.

Jį kariai iš karo draskomos šalies skubėjo patikinti: „Mes visiems papasakosime, kokie nuostabi yra Palanga ir jūsų reabilitacijos bei poilsio centras.“

Jūsų komentaras:

Pajurys 2022-08-19 15:56 (IP: 162.158.222.245)
Dabar madoi...

Taip pat skaitykite

Šiandien, ketvirtadienį, rugsėjo 12 dieną, Palanga, gausus būrys bičiulių, menininkų, buvusių studentų ir palangiškio genijaus Rolando Rastausko talento gerbėjų su didele meile ir pagarba išlydėjo RoRa – taip buvo žinomas Rolandas –  į Amžinybę. Atsisveikinimas A. Mončio meno muziejuje – vietoje, kuri jam visuomet buvo ypatinga, – pulsavo ramybe, šiluma ir šviesa. RoRa balsu skambėjusios...


Palangiškiui Seimo nariui Mindaugui Skritulskui  pernai pavyko savivaldos naudai pakeisti ar patobulinti šešis įstatymus.


Per pandemiją lietuviai ėmė graibstyte graibstyti būstus Palangoje, Šventojoje ir kitose pajūrio vietovėse. Sėkmė lydėjo ir Palangos NT projektus: „unikalus" titulą pelnė „Vanagupės parkas“, o šiuolaikiškiausio – „Vanagupės pušynas“.


Antradienį, rugsėjo 6 d, Palangos miesto savivaldybės meras Šarūnas Vaitkus padėkojo už nuoširdų darbą ir užtarnautų atostogų išlydėjo kelis miesto garbius pedagogus.


Palydint ukrainiečių karius po reabilitacijos poilsio ir reabilitacijos centre „Pušynas“ ir besiklausant jų patirtų pasakojimų apie sužalojimus, gomuryje, regis, akimirkai užstrigo kažkoks gumulas: „Smegenų kontūzija. Plėštinė žaizda. Šautinė žaizda kepenyse. Nugaros trauma. Akies sužeidimas. Apkurtimas, komplikacijos,“ – girdėjau. Visiems devyniems vyrams – nuo 22 iki 38 metų.


Ilgąjį Joninių savaitgalį leidinio „Auto Bild Lietuva“ vyriausiasis redaktorius Vitoldas Milius įrodė, kad moderniu elektromobiliu jau galima nusigauti ne tik iš Vilniaus į Palangą, bet ir papildomai neįkrovus baterijos grįžti atgal.


Svarstymai dėl Palangos centre tebestūksančio obelisko, šlovinančio žuvusius sovietų karius, įskėlė kibirkščių tarp dviejų įtakingų kurorto konservatorių.


Klaipėdos apygardos teismas pirmąja instancija išnagrinėtoje didelės apimties baudžiamojoje byloje (52 tomai), kurioje kaltinimai dėl didelės vertės UAB „Nidos pušynas“ turto iššvaistymo pareikšti 8 asmenims, priėmė išteisinamąjį nuosprendį.


Penktadienio popietę miesto meras Šarūnas Vaitkus oficialiai atidarė miesto reabilitacijos ligoninės kiemelyje įrengtą aktyvios reabilitacijos centro rekreacijos salą. Atidarymo šventėje taip pat dalyvavo ir sveikinimo kalbas sakė Lietuvos generalinis konsulas Kaliningrade Vaclovas Stankevičius, Rusijos Federacijos generalinis konsulas Klaipėdoje Anatolij Krotkov bei Palangos...


Pagal Europos Sąjungos (ES) Sanglaudos veiksmų programą Palangoje yra įgyvendintas projektas „Neįgaliųjų profesinės reabilitacijos infrastruktūros plėtra Palangos reabilitacijos ligoninėje“.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius