Palangos policijos vadas – apie poilsiautojų saugumą: davė naudingų patarimų

Palangos tiltas, 2024-06-17
Peržiūrėta
1548
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

tv3.lt nuotr.
tv3.lt nuotr.

Lietuvos pajūryje įsibėgėja vasaros sezonas, kuris su kiekviena diena pritraukia vis daugiau saulės bei jūros išsiilgusių poilsiautojų. Prasidėjus vasarai kyla ne tik oro temperatūra, bet ir nusikalstamumo skaičiai pajūryje. Pakanka pasižvalgyti po praėjusių metų statistiką.

Jei birželį vagysčių buvo registruota vos 6, tai liepą jau 23, o rugpjūtį – 18. Kalbant apie narkotines medžiagas, praėjusiais metais blogąja prasme išsiskyrė rugpjūtis, nes tada pradėta net 14 ikiteisminių tyrimų, kai liepą ir birželį kartu sudėjus tokių buvo 9. 

Apie prasidėjusį sezoną ir laukiančius iššūkius plačiau papasakojo vos šio birželio pradžioje Palangos miesto policijos komisariato viršininko pareigas pradėjęs eiti Kęstutis Bončkus. Tiesa, vadinti naujoku pajūryje K. Bončkaus negalėtume. Karjerą 1996 m. Palangos policijoje pradėjęs pareigūnas čia yra išdirbęs jau apie du dešimtmečius.

Pradėjote dirbti Palangos policijos viršininku iškart po sezono atidarymo. Kokie pirmieji įspūdžiai? – pasiteiravome K. Bončkaus.

Pirmasis įspūdis – jokių drastiškų pasikeitimų, naujovių. Tos pačios problemos, tie patys pranešimai bei iššūkiai, kokie buvo ir anksčiau dirbant šiame komisariate. O pagrindinis iššūkis – Palangos gyventojų ir poilsiautojų saugumas, kuris aprėpia labai daug. 

Mūsų darbas yra užtikrinti, kad žmonių poilsis būtų komfortiškas, jog jie nepatirtų vagysčių, kad galėtų ilsėtis ir negirdėtų triukšmo, jog žmonės galėtų saugiai pasivaikščioti po miestą – tiek vakare, tiek naktį.

Nuo 1996 metų dirbate policijoje. Kaip per kelis dešimtmečius pasikeitė saugumo situacija Palangoje? 

Situacija yra kardinaliai pasikeitusi. 1996 metai buvo dar pakankamai „laukiniai“. Tais laikais būdavo ženkliai daugiau nusikalstamų veikų, kurios būdavo ir sudėtingesnės. Vagystės, didelės vertės turto ar automobilių vagystės. Vagystės iš gyvenamųjų namų.

Daug tų iššūkių būdavo. Tie patys poilsiautojai būdavo kitokie. Jie nebuvo itin drausmingi. Basanavičiaus gatvėje jie elgdavosi labai grubiai. Muštynės kildavo ties kiekvienu kampu. O šiais laikais žmonės yra gerokai sąmoningesni. 

Jie taip pat labiau saugo savo turtą, todėl sumažėjo vagysčių. Taip pat tų pačių viešosios tvarkos pažeidimų turime mažiau. Pasikeitusi situacija Palangoje, jei lygintume dešimtmečiais. Gal per pastaruosius 5 metus tokių ryškesnių pokyčių neįžvelgtume.

Kokia ryškiausia Basanavičiaus gatvės problema policijos akimis? 

Daugiausia sulaukiama pranešimų dėl triukšmo, kai žmonės negali ilsėtis. Susidėliosiu pirminius darbus ir bandysiu susitikti su Basanavičiaus gatvėje esančių pasilinksmino įstaigų vadovais. Aiškinsimės, kokiomis priemonėmis jie bandys suvaldyti triukšmą. Tikimės rasti bendrą kalbą. 

Kiek pareigūnams tenka dirbti paplūdimio zonoje? 

Įprastai reaguojame į iškvietimus. Bet nuo praėjusio penktadienio jau skiriame specialiai pareigūnus, kurie patruliuotų paplūdimyje. Jie dirba kartu su policijos rėmėjais. Važiuoja automobiliu, eina per paplūdimio zoną. Mums priklauso visas paplūdimys nuo Nemirsetos iki Šventosios.

Kuo Šventoji skiriasi nuo Palangos iš policijos perspektyvos? 

Nelabai yra skirtumo. Mums Šventoji yra ta pati Palanga. Gal tik žmonių koncentracija mažesnė, todėl mažiau sulaukiame pranešimų. Bet dirbame tarsi viename mieste. Anksčiau sakydavo, kad Šventoji labiau tinka šeimoms su vaikais, o Palanga – jaunimo pasilinksminimams. Dabar tokio kontrasto nebelikę. 

Kuo išskirtinis policijos pareigūnų darbas pajūryje? 

Pagrindinis uždavinys visur yra tas pats – žmonių saugumas. Poilsiautojai vartoja alkoholį, apsvaigę jaučiasi drąsūs, lipa į vandenį, nepaiso gelbėtojų. Atsiranda grėsmė nuskęsti. Išgėrę asmenys gelbėtojų neklauso. 

Dėl ko dažniausiai baudžiami poilsiautojai? 

Kiekvieno tikrai nenubausi. Žiūri pagal situaciją. Kai žmogų perspėji ir pasikalbėti su juo bei matai, kad asmuo reaguoja ir klausosi, tai galima apsieiti įspėjimu. Bet yra tokių, kurie nesiklauso ir nereaguoja, tada tenka išrašyti ir baudų dėl viešosios tvarkos pažeidimų. 

Ar turite problemų su girtais vairuotojais? 

Taip, turime. Taip pat, kaip ir visoje Lietuvoje. Per pirmus 5 šių metų mėnesius sustabdytas 31 girtas vairuotojas.

Kokias esmines klaidas daro poilsiautojai, dėl ko vėliau nukenčia nuo ilgapirščių? 

Poilsiautojai paplūdimiuose ar automobiliuose palieka daiktus be priežiūros arba pamiršta prirakinti dviračius. Metai iš metų tas pats kartojasi. Patariame saugoti savo daiktus. Nepalikti jų be priežiūros. Jei einate maudytis, tegul kažkas prižiūri tuos daiktus. Kai yra daug žmonių vienoje vietoje, rankinę laikyti prie savęs, kišenėse nelaikyti vertingų daiktų. Jei turite didesnį kiekį grynųjų, tai juos paskirstyti per keletą vietų.

Kokie nusikaltimai įprastai vykdomi? 

Iš prekybos centrų vagystės vykdomos, net ir didesnės vertės. Dažniausia vagiamas alkoholis, dešros, sūriai. Būna, kad nusikaltimus vykdo organizuotoje grupėje. Pavyzdžiui, vagystės iš paplūdimio. Prieš kurį laiką tokius nusikaltimus vykdydavo paaugliai. Jie iš poilsiautojo panosės rankinę nugvelbdavo ir čia pat kopose iškratydavo jos turinį, pasiimdami tai, kas vertinga. Pavyko tuos veikėjus sugaudyti. Arba automobilių detalių vagystės. Ten taip pat veikiama grupėje. 

Ar policijos pareigūnai gaudo čeburekų pardavėjus? 

Jei su jais pareigūnai susiduria ir patruliuodami mato vykdomą prekybą, tai sustabdo, pakalbina. Kiekvienas iš jų turi turėti leidimą prekiauti viešoje vietoje. Tokį leidimą gali išduoti savivaldybė. Mano žiniomis, nė vieno tokio leidimo savivaldybė nėra išdavusi. Net jei turi asmuo išsiėmęs individualią veiklą, tai dar nereiškia, kad jis veikia legaliai. Tai tik pasako, jog asmuo atitinką vieną iš keliamų reikalavimų.

Kokia situacija su narkotinėmis medžiagomis ir jų plitimu. Ypač tarp jaunų žmonių. Kiek ryški ši problema? 

Ta problema yra ir ji kasmet auga. Tam su metais skiriame dėmesį, todėl ir tie skaičiai didesni. Sieju augančius skaičius su aktyviu policijos darbu, nes jei jų negaudysi, tai ir nepamatysi realios situacijos. Dirbame su vaikais. Vykdome reidus, atliekame prevenciją. 

Vien praėjusį savaitgalį pradėjome 7 ikiteisminius tyrimus dėl disponavimo narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis. Įprastai Basanavičiaus gatvėje, bet kartais ir atsitiktinai sustabdytame automobilyje surandame draudžiamų medžiagų.

šaltinis: tv3.lt / aut. Audrius Bareišis

Jūsų komentaras:

Kefyro mėgėjas 2024-06-20 10:04 (IP: 162.158.172.191)
Tas prie kefyro irgi turi teisę į poilsį. Jaunimui yra ir daugiau normalių barų kur galimą smagiai praleisti laiką. Bet nereikia eiti į tokius kurie toliau metro,euro ir savęs nemato nieko. Dar ir alaus atskiesto įpils.

kurortas 2024-06-19 17:26 (IP: 172.69.52.138)
visem pagal skoni ir galimybes nekurortas sedeti namose ir prisimiti prie kefyro butelio jaunas dienas

Kas yra kurortas 2024-06-18 19:40 (IP: 162.158.222.243)
Besaikis alkoholio vartojimas, " Kuvaldinė" muzika - čia skaitosi kurortas.Yra Palangoje Ir normalių barų bei pasilinksminimo vietų negu vieno sezono " girdyklos".

konkurentui 2024-06-18 18:04 (IP: 172.69.52.140)
sumaisei kurorta su seneliu namais

Dėl triukšmo 2024-06-18 08:53 (IP: 162.158.222.102)
Kalbą kažkas gerai paruošė. Bet ar tai atitiks tikrovę greitai galima bus įsitikinti. Po praeitų savaitgalių ( kas liečia dėl triukšmo suvaldymo j.Basanaviciaus gatvėje) ,tai tik gražios kalbos. Klausymas : Kodėl policijos ekipažui atvykus į triukšmo vietą ( po 24:00 valandos) nėra išjungiama muzika o tik prisukama, kas sėkmingai netrukdo vėl pagarsinti jai išvykus. Čia kalba eina apie lauko terasas adresu Basanavičiaus 16 ir Basanavičiaus 24a? Priminimas: Lauko terasoje tokiu paros metu apsoliučiai negalima jokia muzika ( čia neina kalba ar garsi ar tyli). Gal visiems turėtų būti vienodai taikomi įstatymai tiek gatvės muzikantui tiek barui kuris yra lauko terasoje. Būtų malonu kad į tai rimtai pažiūrėtų. Bet manau stebuklų neįvyks bus lygiai tas pats kaip ir pernai.

Taip pat skaitykite

Lietuvos pajūryje įsibėgėja vasaros sezonas, kuris su kiekviena diena pritraukia vis daugiau saulės bei jūros išsiilgusių poilsiautojų. 


Ketverius metus policijos sistemoje tarnaujantis Mantas Elzbergas sako, kad tapti policininku nebuvo vaikystės svajonė – po mokyklos buvo nutaręs siekti kitos profesijos. 


Lapkričio 28 d. (antradienį) 17 val. Palangos viešosios bibliotekos renginių salėje Palangos policijos pareigūnai kviečia bendruomenę susitikti prie kavos/arbatos puodelio ir pasikalbėti


Visą vasarą, kai į Palangą pailsėti plūsta žmonės ne tik iš visos Lietuvos, bet ir užsienio šalių, poilsiautojų saugumui ir viešajai tvarkai užtikrinti pasitelkiamos gausios policijos pajėgos – talkinti vietos kolegoms atvyksta pareigūnai iš visos Lietuvos.


Nors kai kurie kolegos žurnalistai Algirdą Budginą, Palangos miesto policijos komisariato viršininką, dėl jo tvirto stoto ir rūsčių veido bruožų pravardžiuoja vikingu, pats kurorto vadas savo pravardės nė neslepia. „Bugis. Ji man „prilipusi“ nuo mokyklos laikų“, – šypsojosi A. Budginas. Rūsčiu savęs jis taipogi nevadina: „Esu draugiškas ir mėgstu sveiką humorą“. Šį mėnesį ketvirtąsias darbo...


Atrodo kaip vikingas, – įvertiname su kolega, kai Palangos policijos viršininkas Algirdas Budginas, trumpam pertraukęs pokalbį, ima bendrauti su pavaldiniu. Tvirtas stotas, dar tvirtesnis balsas – tikro vado įsikūnijimas. Pradėję pašnekesį nuo to, kiek sveria pareigūno liemenė, netrukus imame plepėti apie tai, per kiek laiko jis baseine įveikia kilometro atkarpą...


Poilsiautojai Palangoje ir visame Lietuvos pajūryje jau senokai mėgsta vasarą važinėtis dviračiais, tačiau ne visada tai daro atsakingai ir saugiai. Tęsdama liepos viduryje pradėtą akciją Lietuvos kelių policijos tarnyba kartu su „ERGO Insurance“ Lietuvoje ir „Velomaratonu“ Klaipėdoje, Palangoje ir Nidoje surengė tris draugiškus reidus. Akcijos metu buvo...


Nesaugiai, be priežiūros palikti daiktai, nuolat vilioja ilgapirščius. Atrodo, nusisuki tik sekundei – o rankinės, kuri buvo padėta šalia – nebėra. Vasarą nuo vagišių vis daugiau nukenčia užsieniečių. Kartais dėl neapdairumo, o kartais ir dėl naivumo. Sveiki atvykę į Palangą !


Alvydo Katkausko, naujojo Palangos policijos komisariato viršininko, karštą vasaros pavakarę po darbo brendančio į jūrą nepamatysite. Viršininkas sako, kad nėra labai didelis saulės mėgėjas, bet tikina, kad, tapęs kurorto policijos vadovu, nors ir nesikels gyventi į kurortą, jame praleis labai daug laiko. Net po oficialių darbo valandų. „Jeigu eidamas J. Basanavičiaus gatve susidursiu su...


Vos pusantrų metų Palangos policijai vadovavęs, iš Pasienio policijos departamento į policiją dirbti atėjęs Jurgis Kažys, regis, įklimpo iki kaklo į bėdą - ketvirtadienio vakarą, įtariama, neblaivus kurorto policijos viršininkas padarė avariją, po kurios jis gali netekti savo darbo. Apie 21 valandą 30 minučių Klaipėdos policijos budėtojai sulaukė vienos moters skambučio, kuri išgąstingai...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius