Palangos gintaro muziejuje atidaroma tarptautinė gintaro paroda

Palangos tiltas, 2023-05-23
Peržiūrėta
2051
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Fot. Gintarė Grigėnaitė
Fot. Gintarė Grigėnaitė

LNDM Palangos gintaro muziejuje gegužės 19 dieną, penktadienį, 18 val. atidaroma kartu su Vokietijos gintaro muziejumi parengta paroda „Gintaras iš gelmių“, kurioje archeologijos radiniai, istorinės fotografijos ir šiuolaikinio meno kūriniai atskleidžia gintaro gavybos istoriją Juodkrantėje, pasakoja apie čia rastų akmens amžiaus gintaro dirbinių rinkinį ir jų interpretacijas šiuolaikinėje juvelyrikoje. 

Parodoje eksponuojamas vienintelis žinomas originalus šio rinkinio dirbinys – gintaro kabutis ir XX a. viduryje Kuršių marių dugne rasti akmens amžiaus gaminiai – itin reti XIX a. pabaigoje eksportui skirti gintaro vėriniai, kuriuos gamino įmonė „Stantien & Becker“. Lankytojams taip pat pristatoma 12 autorių iš gintaro sukurta juvelyrika: nuo klasikinių gintaro papuošalų reformatoriaus Felikso Daukanto kūrinių iš Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus ir Andrea Wippermann bei Peterio Luisonio dirbinių iš Vokietijos gintaro muziejaus kolekcijos iki specialiai šiai parodai juvelyrės Eglės Čėjauskaitės-Gintalės sukurtų papuošalų.

Unikali gintaro gavybos tradicija

„Šia paroda norime atkreipti dėmesį į unikalią gintaro iš Kuršių marių dugno gavybos ir apdirbimo tradiciją ir pažvelgti į šios tradicijos raišką šiuolaikiniame mene“, – pasakoja LNDM Palangos gintaro muziejaus direktorė ir viena iš parodos kuratorių dr. Sigita Bagužaitė-Talačkienė.

Sembos pusiasalyje gintaras buvo ir tebėra išgaunamas kasant gintaringuosius sluoksnius sausumoje arba gaudant Baltijos jūros išplautus gintaro gabalus. Tačiau XIX a. antroje pusėje pramoninės gintaro gavybos pradininkai, Mėmelio (dabar – Klaipėda) verslininkai Moritzas Beckeris ir Friedrichas Wilhelmas Stantienas pradėjo gintarą kasti Kuršių marių dugne. Gintaro gavybai buvo pasitelktos ne tik plaukiojančios garo žemkasės, bet ir narai. Parodoje lankytojams pristatomi itin reti eksportui paruoštos gintaro žaliavos vėriniai, kuriuos naudojo „Stantien & Becker“ atstovai Palangoje, Kretingoje ir Karaliaučiuje.

Atrastas ir prarastas Juodkrantės lobis

Vienas reikšmingiausių „Stantien & Becker“ veiklos rezultatų yra Kuršių marių įlankoje įmonės darbuotojo, geologo, gintaro ir jo dirbinių tyrinėtojo Richardo Klebso surinktas Juodkrantės lobis. Ilgai manyta, jog visas rinkinys, išskyrus keletą egzempliorių, saugomų Getingeno Jurgio Augusto universiteto Geologijos ir mineralogijos institute bei muziejuje, dingo Antrojo pasaulinio karo metais. Tačiau Ribnice-Damgartene įsikūręs Vokietijos gintaro muziejus pristato dar vieną išlikusį originalų šio rinkinio kabutį. Jis karo pabaigoje kartu su keliomis kitomis vertybėmis iš Karaliaučiaus buvo išvežtas į užsienį, todėl išliko iki šių dienų ir yra pristatomas parodoje „Gintaras iš gelmių“.

„Dosnus Kuršių marių dugnas dar ne iki galo ištyrinėtas. Tai liudija ir LNDM Palangos gintaro muziejaus parodoje pristatomi unikalūs akmens amžiaus gintaro dirbiniai, iš marių dugno iškasti, praėjus beveik šimtui metų po „Stantien & Becker“ veiklos pabaigos. Jei jie būtų rasti anuomet, neabejotinai būtų tapę garsiojo lobio dalimi“, – pažymi dr. S. Bagužaitė-Talačkienė.

Šiuolaikinės baltiškojo gintaro interpretacijos

Parodoje „Gintaras iš gelmių“ eksponuojami juvelyriniai dirbiniai iš Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus, Vokietijos gintaro muziejaus rinkinių ir menininkams priklausantys darbai. Jų autoriai demonstruoja savo požiūrį į senovinį gintaro šventumą, archetipines amuletų formas, surasdami joms vietą šiuolaikiniame pasaulyje. Tai Felikso Daukanto, Solveigos bei Alfredo Krivičių kurti amuletai, Jurgitos Erminaitės-Šimkuvienės neolito dirbinių šiuolaikiška interpretacija, Beatos Zdramytės gintaro ir betono deriniai, taip pat specialiai parodai sukurti Eglės Čėjauskaitės-Gintalės darbai.

„Šiuolaikinių menininkų kūryboje galima rasti tokių pačių bruožų, kurie galbūt vedžiojo ir neolito meistrų ranką: pagarba, susižavėjimas, noras nepažeisti unikalios gintaro formos ir išlaikyti bei paryškinti jo sakraliąją dimensiją. Dvylika autorių siūlo skirtingas požiūrio į senuosius gintaro dirbinius galimybes, tačiau akivaizdu, kad iš amžių mus pasiekianti gintaro šviesa ir sakralumas neišblėsta iki šiol“, – pasakoja parodos kuratorė dr. Jurgita Ludavičienė.

 

Paroda veiks iki 2023 m. rugpjūčio 27 dienos. Parodą išplės ekskursijos ir edukaciniai renginiai.

Lietuvos nacionalinis dailės muziejus – vienas didžiausių nacionalinių meno muziejuų Lietuvoje, kaupiantis, saugantis, tiriantis, konservuojantis, restauruojantis ir populiarinantis nacionalinės svarbos dailės, meno ir kultūros istorijos vertybes. LNDM kolekcija eksponuojama devyniuose padaliniuose Vilniuje, Klaipėdoje, Palangoje ir Neringoje.

 

Organizatorius LNDM Palangos gintaro muziejus 

Parodos kuratoriai: Axel Attula, Sigita Bagužaitė-Talačkienė, Jurgita Ludavičienė

Parodos koordinatorė Regina Makauskienė

Parodos architektas Vladas Balsys

Parodos grafikos dizainerė Loreta Uzdraitė

Pagrindinis parodos partneris Vokietijos gintaro muziejus 

Parodos partneriai: Lietuvos jūrų muziejus, Neringos muziejai

Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba

Rėmėjai: „Amber World“, „Purslai“, „Balzac cafe“, „Gabija“

Informaciniai rėmėjai: LRT, „Mediatraffic“ 

Informaciją teikia LNDM Palangos gintaro muziejaus direktorė dr. Sigita Bagužaitė-Talačkienė, tel. +370 460 53501, el. p. [email protected] 

LNDM Komunikacijos ir rinkodaros skyriaus vadovė Rūta Statulevičiūtė-Kaučikienė, tel. +370 667 08548, [email protected]

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Rugpjūčio 30 d., penktadienį, 17 val. LNDM Palangos gintaro muziejus kviečia išlydėti vasarą parodoje „Paskutinis paplūdimys“. Joje eksponuojamos fotografijos ir tapybos darbai siūlys lankytojams pažvelgti į savo santykį su Baltijos jūra ir atsipalaiduoti kviečiančiu  kurortu, atkreipti dėmesį į vis labiau aktualizuojamas ekologines problemas ir jų keliamą nerimą. Paroda veiks iki 2025 m....


Palangos gintaro muziejuje – dizainerio ir tyrėjo Manto Lesausko paroda. Autorius pristato dizaino objektus, atsiradusius jo atlikto gintaro meninio tyrimo pagrindu.


Rugpjūčio 11-ąją, Kretingos muziejuje visuomenei pristatytas Palangos senovės gintaro rinkinys.


LNDM Palangos gintaro muziejuje gegužės 19 dieną, penktadienį, 18 val. atidaroma kartu su Vokietijos gintaro muziejumi parengta paroda „Gintaras iš gelmių“.


Balandžio 3 d., pirmadienį, 15 val. ant jūros tilto atidaroma Palangos gintaro muziejus  parengta stendinė paroda.


Neringa Poškutė-Jukumienė Lietuvos šiuolaikinėje juvelyrikoje užima unikalią poziciją: ji nesusikoncentruoja į kūnui skirtus objektus ar tuo labiau nekuria papuošalų, o fiksuoja procesus.


Birželio 10 d., penktadienį, 16 val. Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus (LNDM) Palangos gintaro muziejuje atidaroma garsaus prancūzų menininko Pierreʼo Huygheʼo vieno kūrinio paroda „Atkūrimas“.


Sausio 28 d., penktadienį, 16 val. Palangos gintaro muziejuje (Vytauto g. 17) atidaroma juvelyrės Karinos Kazlauskaitės paroda „Organiniai žaidimai. Juvelyrika ir objektai“. Tai devintoji autorės solo paroda, kurioje stebinantys juvelyriniai kūriniai iš neįprastų organinių medžiagų prabils apie žmogaus ir gamtos, gyvūnijos pasaulio ryšius ir bendrabūvį.


Gegužės 18 d., Tarptautinę muziejų dieną, Palangos gintaro muziejuje atidaroma metalo menininkės Vitos Pukštaitės-Bružės personalinė paroda – juvelyrinė instaliacija „Po saule“, kurioje eksponuojami specialiai šiai parodai sukurti naujausi autorės darbai – metalo meno bei autorinės juvelyrikos objektai iš gintaro, emalio, vario, sidabro, geležies...


Lietuvos dailės muziejaus padalinio Palangos gintaro muziejaus viena iš strateginių programų – "Gintaro dizaino tradicijų aktualizavimas". Tęstinis projektas, pradėtas Felikso Daukanto retrospektyvos paroda, pristatė Kazimiero Simanonio ir Petro Balčiaus juvelyriką bei metalo plastiką.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius