Palangoje įvyko konferencija „Medinio paveldo išsaugojimas ir atgaivinimas“

Palangos tiltas, 2016-05-19
Peržiūrėta
2349
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos direktorė Diana Varnaitė.
Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos direktorė Diana Varnaitė.

Palangos kurhauzo salėje (Grafų Tiškevičių al. 1) vyko konferencija „Medinio kultūros paveldo išsaugojimas ir atgaivinimas“, kurioje dalyvavo kultūros paveldo objektų savininkai, restauratoriai, architektai, istorikai, paveldosaugininkai ir kt. Konferenciją vedė Palangos kurorto muziejaus direktorius Jūratis Viktoras Liachovičius.
Renginio pradžioje sveikinimo žodžius tarė Palangos miesto savivaldybės meras Šarūnas Vaitkus ir Kultūros viceministras Romas Jarockis. Kalbėta apie kultūros paveldo, ypač medinio, priežiūros ir tvarkymo svarbą bei apie paveldo reikšmę tiek vietos gyventojams, tiek miesto svečiams. Pasidžiaugta, kad jau restauruotas Kurhauzas, Tiškevičių rūmai, kuriuose veikia Gintaro muziejus, sutvarkytas Birutės parkas, baigiama restauruoti vila „Anapilis“, o eilėje laukia dar ne vienas kultūros paveldo objektas, kuriuose planuojami tvarkybos darbai.
Prie sveikinimo žodžių prisidėjo ir Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos direktorė Diana Varnaitė, kuri skaitė pranešimą „Kultūros paveldas kaip plėtros išteklius“. D. Varnaitė pabrėžė, kad labai svarbus yra bendradarbiavimas tarp įvairių socialinių partnerių – kultūros paveldo objektų savininkų, įmonių, architektų, kontroliuojančių įstaigų ir pan. Kultūros paveldas nėra atsinaujinantis išteklius, todėl svarbu jį tinkamai saugoti ir tvarkyti. Kiekviena intervencija turi tik padidinti kultūros paveldo objekto vertę, bet ne ją sumenkinti. Buvo pateikti gerieji pavyzdžiai iš visos Lietuvos, kaip tinkamai tvarkomi kultūros paveldo objektai.
Palangos miesto savivaldybės Kultūros skyriaus vyriausioji specialistė Kristina Litvinienė kalbėjo apie kultūros paveldo apsaugą Palangos mieste bei savivaldos ir vietos bendruomenių vaidmenį. Pristatyti Palangos kultūros paveldo objektai, įvykę ir vykdomi projektai, 2013 m. Europos paveldo dienų renginiai „Grafų Tiškevičių epochos ženklai Palangoje“ bei pažintinis turas „Tiškevičų bulvaras“. K. Litvinienė kvietė aplankyti savivaldybės internetinės svetainės www.palanga.lt skiltį ,,Kultūra“, kurioje pateikta visa aktuali informacija, susijusi su kultūros paveldu, bei neseniai sukurtą socialinio tinklo „Facebook“ profilį „Palangos kultūros paveldas“.
UAB „Šiltas namas“ architektas Igoris Pasko konferencijos dalyviams papasakojo apie vilos „Anapilis“ restauravimo ir pritaikymo visuomenės poreikiams projektavimo darbus, atliktus istorinius, konstrukcijų tyrimus ir kt. Apie minėto projekto įgyvendinimą bei atliktus vilos restauravimo darbus kalbėjo UAB „Pamario restauratorius“ direktorius Aldas Kliukas.
Antrąją konferencijos dalį pradėjo Vilniaus dailės akademijos lektorė Maja Ptašek, kuri skaitė du pranešimus „Palangos architektūros stiliaus ypatumai Lietuvos kurortų kontekste (Druskininkai, Neringa, Smiltynė, Giruliai, Varėna)“ bei „Palangos medinės architektūros tapatumas Baltijos regionų kurortams (Jūrmala, Narva Joesuu, Sestroreckas)“. Pateikta įdomių istorinių faktų, archyvinių nuotraukų, pasiūlymų dėl Palangos kultūros paveldo objektų saugojimo.
Vėliau Kauno technologijos universiteto Architektūros istorijos ir paveldo tyrimų centro mokslo darbuotoja dr. Rasa Bertašiūtė papasakojo apie medinio kultūros paveldo saugojimo ypatumus – medinę architektūrą, autentiškumo išsaugojimą, tyrimų svarbą, tradicinius amatus ir pan. Taip pat R. Bertašiūtė pristatė Medinio paveldo konservavimo, tyrimų ir mokymo centrą. Iki 2016 metų pabaigos bus užbaigti centro bazės – buvusio Aristavėlės dvaro rūmų pastato – tvarkybos darbai. Šis centras bus vienintelis Lietuvoje, atliekantis kompleksinius taikomuosius medinės architektūros tyrimus. Jame bus vykdomi inovatyvūs neardomieji kultūros paveldo tyrimai, naudojant šiuolaikines technologijas, o centro darbuotojai teiks praktines konsultacijas medinių paveldo objektų savininkams/valdytojams ir informuos visuomenę apie kultūros paveldo tyrimų reikšmę, svarbą ir reikalingumą.
Konferenciją užbaigė Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos Apskaitos, paveldotvarkos planavimo skyriaus vedėja Bronislava Raupėnienė, kuri skaitė pranešimą „Privačių kultūros paveldo objektų tvarkybos galimybės“. Pristatytos tvarkybos darbų rūšys, papasakota apie reikalavimus atliktų darbų išlaidų kompensavimui, reikalingus pateikti dokumentus ir pan. 2006–2015 metais kompensacijos išmokėtos 69 privačių kultūros paveldo objektų savininkams (valdytojams): 22-jų dvarų, 13-kos sakralinių objektų (katalikų, evangelikų liuteronų, stačiatikių), 6 malūnų, 28-ių kitų (gyvenamųjų namų, butų, pramoninių ir kitos paskirties pastatų) objektų savininkams. Daugiau informacijos apie valstybės saugomų nekilnojamojo kultūros paveldo objektų tvarkomųjų paveldosaugos darbų išlaidų kompensavimą galima rasti internetinėje svetainėje www.kpd.lt (http://www.kpd.lt/lt/pagrindinis-meniu/paslaugos.html).
Po konferencijos visi dalyviai buvo pakviesti į ekskursiją po Palangos kurhauzą ir restauruojamą vilą „Anapilis“. Ekskursiją vedė Palangos kurorto muziejaus direktorius J. V. Liachovičius bei UAB „Pamario restauratorius“ direktoriaus pavaduotojas statybai Algimantas Zokaitis.
Visi konferencijos dalyviai buvo kviečiami praktiškai išbandyti darbą su medžiu. Užsiėmimus dirbtuvėse (Druskininkų g. 17) vedė tautodailininkas Linas Žulkus.
Renginių metu pristatytas projektas „Vilos „Anapilis“ restauravimas ir pritaikymas visuomenės poreikiams“, finansuojamas pagal Europos Ekonominės Erdvės finansinio mechanizmo 2009–2014 m. periodo Kultūros ir gamtos paveldo išsaugojimo ir atgaivinimo programą. Projekto įgyvendinimo laikotarpis – 2014.08.14-2016.08.31. Projekto vykdytojas – Palangos miesto savivaldybės administracija. Bendra projekto vertė – 874 457,92 Eur, paramos suma – 699 566,33 Eur. Pagrindinis projekto tikslas – gerinti visuomenės požiūrį ir didinti supratimą apie kultūros paveldą, jo reikšmę ir svarbą, siekiant jį išsaugoti ir perduoti ateities kartoms. Restauruotoje viloje „Anapilis“ įsikurs Palangos kurorto muziejus.

Palangos m. sav., „Palangos tilto“ inf.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Birželio 17 d. Palangos Šventosios pagrindinės mokyklos iniciatyva Palangos kurorto muziejuje vyko tarptautinė 5–8 kl. moksleivių konferencija ,,Kurortų pėdsakais“. 



Spalio 15 dieną Palangos senojoje gimnazijoje vyko regioninė socialinių mokslų mokslinė konferencija žaismingu pavadinimu „Palangos šimtmečio labirintais“, skirta paminėti Palangos šimtmečiui. Ta proga mokyklos fojė eksponuojama Kurorto muziejaus ruošta Palangos istoriją atspindinti paroda, kurią visą savaitę iki konferencijos ir po jos galėjo apžiūrėti gimnazijos bendruomenė ir svečiai. 


Populiari miesto interneto svetainė www.palangoje.info ieško pirkėjo - parduodama už 2 500 eurų.


Palangos kurhauzo salėje (Grafų Tiškevičių al. 1) vyko konferencija „Medinio kultūros paveldo išsaugojimas ir atgaivinimas“, kurioje dalyvavo kultūros paveldo objektų savininkai, restauratoriai, architektai, istorikai, paveldosaugininkai ir kt. Konferenciją vedė Palangos kurorto muziejaus direktorius Jūratis Viktoras Liachovičius.


Kovo 21 dieną į Palangą atvyko gausi kultūros bei istorinio paveldo specialistų ir Seimo narių komanda. Tai buvo planinė Valstybinės kultūros paveldo komisijos išvyka, siekusi susipažinti su kurorto paveldo objektų šiandienine būkle, numatyti priemones jų apsaugai nuo galimų negatyvių objektų savininkų veiksmų, taip pat ir savivaldybės ar jai pavaldžių įstaigų bei įmonių...


Praėjusių metų pabaigoje Seime vyko konferencija „Lietuvos tautinis paveldas: dabartis ir perspektyvos“. Šios konferencijos metu buvo įteikti tautinio paveldo produkto sertifikatai ir dviem Palangos miesto riešinių mezgėjoms Birutei Čepienei bei Mildai Zubernienei. Jų mezgamų riešinių sertifikavimas yra jų daugelio metų darbo įvertinimas.


Praėjusį trečiadienį lopšelyje-darželyje „Nykštukas“ įvykusi Mini konferencija „Išeinu į mokyklą“ suteikė galimybę priešmokyklinių grupių vaikų tėveliams išrinkti tinkamiausią mokyklą savo atžaloms. Į ją susirinkę trijų mokyklų atstovai pristatė savo mokymo įstaigas, tikėdamiesi, kad rugsėjo mėnesį jų mokinių gretas papildys ir patys mažiausieji.


Bus vertinami pasiūlyti paveldo objektai

Dalia JURGAITYTĖ, 2009 08 29 | Rubrika: Miestas

Liepos pabaigoje posėdžiavusi Palangos nekilnojamo kultūros paveldo vertinimo taryba ketina atlikti penkių pasiūlytų kultūros paveldo objektų istorinius ir fizinius tyrimus.


Naujausi kurorto kultūros paveldo istorijos tyrimai

„Palangos tilto“ informacija, 2009 05 30 | Rubrika: Miestas

Palangos miesto viešojoje bibliotekoje įvyko antroji konferencija, skirta kurorto kultūros paveldo klausimams aptarti. Gausiai susirinkusius forumo dalyvius pasveikinęs miesto vadovas Vytautas Stalmokas teigė, kad žinant Palangos kultūros paveldo priešistorę ir jos naujausių tyrinėjimų duomenis, stiprėja tikėjimas, jog pajūrio kurortas bus išsaugotas.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius