Palangiškiui rašytojui R.Rastauskui – Nacionalinė premija

Rasa GEDVILAITĖ, 2010-12-08
Peržiūrėta
2108
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Pirmadienį Kultūros ministerijoje buvo paskelbti Nacionalinių kultūros ir meno premijų laureatai, tarp kurių ir palangiškis rašytojas Rolandas Rastauskas. Jį nuspręsta apdovanoti už žaismingos ir ironiškos eseistikos būtį pasaulyje, už sakinio eleganciją. Kaip pats rašytojas paminėjo, labiausiai jį nudžiugino tai, jog buvo atkreiptas dėmesys į eseistiką, kurios plotmėje „nardo“ ne tik jis, bet ir kiti žymūs Lietuvos rašytojai.

 

Premijomis siekiama įvertinti reikšmingiausius Lietuvos ir pasaulio lietuvių bendruomenės kūrėjų kūrinius, sukurtus per pastaruosius septynerius metus, ilgametį kūrėjų kūrybinį indėlį į kultūrą ir meną. Veiklos stoka nesiskundžiantis R.Rastauskas, kitaip vadinamas RoRa, išties pasižymi ne tik dėmesį prikaustančia kūryba. „Manau, jog reikia skirti premiją už pastarųjų penkerių metų veiklą, už gyvenimo nuopelnus. Svarbiausia – dabartinė nominantų veikla, o ne praeities. Šiemet komisijai turėjo būti labai sunku išrinkti laureatus, nes buvo daug nominantų“, - teigė R.Rastauskas, pats pripažinęs, jog niekas nebūtų pasikeitęs, jei jis šios premijos ir nebūtų gavęs, tačiau vilties, žinoma, turėjo. Pirmadienio popietę Kultūros ministerijoje paskelbti šeši 2010 metų Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatai, išrinkti iš 13 kandidatų.

Kasmet teikiama ne daugiau kaip šešios Nacionalinės kultūros ir meno premijos, kurių kiekvienos dydis – 104 tūkst. litų. Viena premija teikiama už viso gyvenimo nuopelnus Lietuvos kultūrai ir menui.

Esė pasižymi autoriaus minčių laisvumu, savo išmonės pateikimu, tačiau visuomet jaučiant saiką, vengiant nereikalingo manieringumo ir arogancijos. R.Rastausko eseistika įvertinta už žaismingumą ir ironiją, tačiau ir eleganciją. Jo paties nuomone, tai, jog buvo įvertinta eseistika, jam didžiulė pagarba, ir ne tik jam, kaip autoriui, bet ir kitiems. Eseistikos ištakose buvo ir tokie Lietuvos rašytojai kaip Vaidotas Daunys, Gintaras Beresnevičius, todėl tai – savotiška dovana visiems propaguotojams.

„Kuriu su ironija, nes norisi apie rimtus dalykus kalbėti ne pačiu tragiškiausiu tonu. Juk ir taip Lietuvoje juodumo – per akis. Būti lietuviu, visų manymu, tai būti raudotoju, o aš nepriklausau tai raudotojų kastai“, - pasakojo R.Rastauskas apie savo kūrybos tėkmę. Neveltui, jo kūryba sulaukė palankių atsiliepimų, gal tai ženklas, jog lietuviams ima patikti ne tik raudos.

Pats rašytojas teigė, jog labiausiai visgi iš savo darbų vertina pirmąją savo esė rinktinę „Kitas pasaulis“. Tuomet pasirodžiusi rinktinė sulaukė ne ką mažesnio susidomėjimo ir iš skaitytojų rato. Kaip gi gali nežavėti pasaulis, toks artimas kiekvienam iš mūsų, netgi kitoks, tokį kaip pavaizdavo R.Rastauskas, dvelkia tokia ironija, kurioje gausu ir nuoširdumo.

„Mano veikla neapsiriboja eseistika, aš taip pat leidžiu poezijos rinkinius, verčiu pjeses, rytoj vykstu į Vilnių kaip naujos meno tarybos narys, taigi, mano veiklos laukas – platus“, - keletą savo veiklos sričių aprėpė rašytojas. Šiuo metu „Metų knyga“ pretenduoja tapti ir paskutinioji R.Rastausko esė rinktinė „Privati teritorija“, kuri, kai kurių kritikų nuomone, gali būti laikoma natūralia premijomis įvertinto ir skaitytojų pamėgto „Kito pasaulio“ tąsa. „Galbūt šįkart jau ir nebelaimėsiu, jog nebūtų per daug“, - pajuokavo rašytojas, tačiau, juk viltis niekuomet neišnyksta, juo labiau, jog vertinama originali kūryba, kaip žinia, R.Rastauskas – savo srities specialistas, ne kartą įvertintas ir pagerbtas.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Sulaukęs 69-erių metų, mirė palangiškis rašytojas Rolandas Rastauskas. R. Rastausko ryšiai su Palanga ir pajūriu buvo labai gilūs – jis baigė Palangos senąją gimnaziją, dėstė Klaipėdos universitete, daugelį metų rašytojas Palangoje ne tik gyveno ir kūrė, bet ir puoselėjo kultūrinį gyvenimą. o jo literatūros vakarai – susitikimai su skaitytojais – visuomet tapdavo švente literatūros gurmanams.


Palangos miesto savivaldybės administracija skelbia 2024 m. kultūros bei meno projektų atrankos konkursą.


Vaikų rašytojas Tomas Dirgėla, gimęs ir augęs Palangoje, gerbėjus stebina neįprastomis idėjomis, pavyzdžiui, rašydamas knygą prekybos centre, ryšio operatoriaus salone, subūręs vienintelę pasaulyje vaikų rašytojų muzikos grupę, ėmėsi dar vienos išskirtinės idėjos.


Kai mokytojai ir kai kurie tėvai pavirkauja dėl prastos šiandienos mokinių gimtosios kalbos, vienas buvęs palangiškis, rašytojas Tomas Dirgėla, iš rašymo pelnosi duonai.


Pranešama, kad Palangoje pirmadienį buvo patvirtintas vienas naujas koronaviruso atvejis, kurorte šia liga šiuo metu serga 71 palangiškis.


Pirmadienį popiet popiet "Palangos redakcija" sulaukė labai liūdnos žinios - 16 val. mirė visiems gerai dėl savo linksmų plaučių, pokštų ir aštrios plunksnos žinomas rašytojas, publicistas, visuomeninkas Gediminas Griškevičius. Pastaraisiais metais jis kovojo su sunkia liga, tačiau, net ir prašomas artimųjų, pasirinko labiau pasyvų ligos gydymo...


Kurorto kultūros ir meno darbuotojai paminėjo Kultūros dieną

"Palangos tilto" informacija, 2019 04 20 | Rubrika: Kultūra

Palangos kultūros ir meno srities darbuotojai turiningai paminėjo pasaulinę Kultūros dieną. Balandžio 14 d. Nepriklausomybės aikštėje tradiciškai buvo iškelta Taikos vėliava, o po šios ceremonijos kurorto kultūros ir meno darbuotojai išvyko į turiningą ekskursiją. Ekskursijos metu aplankyta Žemaitijos sostinė Telšiai, Alkos muziejus, Plungės...


Kai 2015-ųjų pavasarį, visuomenei pristatant renovuotą Gintaro muziejų, Palangos meras Šarūnas Vaitkus MalgožataiOmilanovskai (MalgorzataOmilanowska), tuometinei Lenkijos kultūros ministrei, užsiminė, kad ji jau savo darbais užsitarnavo Palangos miesto Garbės pilietės vardą, mokslininkė,kalbinama „Palangos tilto“, prisipažinotuomet maniusi, jog didžiausio Lietuvos kurorto...


Žodžiais sunkiai nusakomos „erdvios“ asmenybės Palangą ir jūrą ypatingai mylėjusio aukštaičio, iškiliojo Lietuvos intelektualo, valstybininko ir švietėjo, patriotiškojo literato Juozo Tumo-Vaižganto (1860–1933) memorialinis butas-muziejus Kaune irgi yra neeilinė vieta, kur susibėga ir XXI amžiaus talentai, asmenybės, poetinės (ir ne tik!) srovės...


Pirmadienį Kultūros ministerijoje buvo paskelbti Nacionalinių kultūros ir meno premijų laureatai, tarp kurių ir palangiškis rašytojas Rolandas Rastauskas. Jį nuspręsta apdovanoti už žaismingos ir ironiškos eseistikos būtį pasaulyje, už sakinio eleganciją. Kaip pats rašytojas paminėjo, labiausiai jį nudžiugino tai, jog buvo atkreiptas dėmesys į eseistiką, kurios plotmėje „nardo“ ne tik jis...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius