Palangiškiai turėjo galimybę mokytis piešti smėliu

Eglė PALUBINSKAITĖ, 2016-06-20
Peržiūrėta
2439
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Užimtumo specialistas Dovydas Lukaitis rodė, kaip reikia piešti.
Užimtumo specialistas Dovydas Lukaitis rodė, kaip reikia piešti.

Penktadienį Palangos miesto viešojoje bibliotekoje miesto gyventojai turėjo galimybę išmokti piešti smėliu, sužinoti, kas yra smėlio animacija ir terapija.

Kiekvienas gali kurti smėlio šedevrus
Renginį organizavo Palangos socialinių paslaugų centras, o užsiėmimą vedė centro psichologė Jelena Bachlina ir užimtumo specialistas Dovydas Lukaitis. Ekrane buvo rodomi filmukai, kuriuose įamžinti Socialinių paslaugų centro lankytojų darbai, demonstruojama, kaip gimsta meno kūriniai. Viskam reikalingas šviesos staliukas, ant kurio pilamas smėlis, o jei aplinkiniai nori stebėti, kaip kuriamas paveikslas, tam ir yra kamera, kuri iškart visą procesą rodo ekrane: tai ir yra didžiausias efektas, kai visi turi galimybę matyti, kaip piešiama.
Psichologė pasakojo, kad smėlio animacijos kūrimo metu žmogus, neturintis visiškai jokių meninių sugebėjimų, gali sukurti tiesiog šedevrus. „Labai dažnai laikomasi nuomonės, kad piešti gali tik menininkai, dailininkai, tad mes sudarome galimybę kurti visiems“, – pasakojo psichologė. Pati Jelena, smėliu piešianti jau metus, šio meno išmoko žiūrėdama mokomuosius filmukus ir skaitydama specialią literatūrą: „Labai daug domėjausi, lankiausi ne viename seminare. Ir negaliu pasakyti, kad šiandien jau piešiu puikiai. Tokio dalyko galima mokytis nuolat“.
J. Bachlina pasakojo, kad dažniausiai smėlio animacija užsiima profesionalūs dailininkai: „Tik iš pažiūros atrodo, kad tai labai lengvas darbas, tačiau reikia išmokti labai daug techninių dalykų, kad vaizdas keistų vaizdą, kad kūrinio kūrimas įgautų siužetą“.

Per smėlio piešinius galima išreikšti save
Gyvename pajūryje, kur balto smėlio – į valias, tad, regis, juo piešti galėtų mokėti kiekvienas. „Šiuo tikslu šiandien ir atvykome, kad parodytume, jog smėliu galima ne tik vaikščioti ar iš jo statyti pilis“, – pasakojo psichologė. Pasak moters, smėlio animacija leidžia žmogui išreikšti save: „Piešdamas žmogus gali į kūrinį sudėti tuo metu jį užplūdusias vidines emocijas, jausmus. Per vaizdus kuriamas pasaulis“.
Socialinių paslaugų centro lankytojai turi galimybę ne tik piešti smėliu, bet ir dalyvauti smėlio terapijoje. „Smėlis gali jungti daug veiklų. Žmogus, jau vien turėdamas rankose smėlį, jaučiasi kitaip, o kai su juo dar gali ką nors nuveikti – dar smagiau“, – teigė pašnekovė. Smėlio terapija pasaulyje taikoma jau daugiau nei 75 metai, o ja naudojasi ne tik psichologai, bet ir psichiatrai. Pasak specialistės, smėlio terapija primena žaidimą smėlio dėžėje. Skirtingai nei smėlio animacijos kūrime, terapijai reikalinga dėžė, kurios dugnas dažniausiai būna nudažytas mėlynai, kad būtų galima kurti povandeninį pasaulį. Kol pacientas kuria vaizdinius, psichologas ar psichiatras gali bandyti išsiaiškinti, kas glūdi žmogaus pasąmonėje. „Mes pamatome žmogaus būseną, net nebereikia jo klausinėti“, – apie terapijos specifiškumą pasakojo psichologė Jelena.

Smėlio piešinys – akimirka
Jau pats smėlis, byrantis tarp pirštų, yra labai trapus, tad piešiniai, kurti iš smėlio – labai trapūs ir laikini. „Jie trunka akimirką. Čia ne paveikslas, kurį galima pakabinti ir grožėtis. Vienintelis tokio meno kūrinio įamžinimas – filmavimas ar fotografavimas“, – įsitikinusi psichologė. Ir iš tiesų, kuomet kalbėjome su moterimi, užimtumo specialistas D. Lukaitis piešė, tačiau kaskart užmetus akį jau galėjai išvysti vis kitą vaizdą. „Viena iš pagrindinių idėjų tokios animacijos ir yra, kad vaizdas keistų vaizdą, tačiau tai reikalauja labai gero techninio pasirengimo“, – atskleidė pašnekovė.
Socialinių paslaugų centro lankytojai dažnai piešia eilėraščių ar pasakų motyvais. Tačiau prikalbinti žmogų piešti smėliu ne taip jau paprasta. „Dažnai bijomasi blogo įvertinimo, jei kas pasako kokią repliką, tuoj pat viskas pirštais sujaukiama ir piešinys dingsta“, – sakė psichologė.
Beje, specialus, piešimui skirtas šviesos staliukas „priima“ ne bet kokią medžiagą: galima piešti tik kvarciniu smėliu, kuris nebraižo stiklinio paviršiaus. Yra galimybė piešti kava, manų kruopomis. Ir, pasirodo, iš pradžių nėra taip paprasta. Tiems, kurie iškart bijo piešti rankomis, pasiūloma naudotis teptuku ar trafaretu.
Renginio metu smėlio paveikslą bandė sukurti ir palangiškė Jūratė su dukra Daniele: „Esame mačiusios daug vaizdo filmukų, kuriuose vaizduojama, kaip gimsta tokie šedevrai, bet prisilietus pačiai neatrodė taip paprasta“. Moteris su dukra bandė įsijausti į povandeninį pasaulį.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Nacionalinė M. K. Čiurlionio menų mokykla priims 44 vaikus ir dešimt mokytojų iš Charkivo Muzikos licėjaus, kad jie pirmą kartą galėtų susitikti ir muzikos mokytis „gyvose“ pamokose.


Lietuvos pajūrio krantai ir toliau bus pildomi smėliu, stiprinami iš žabų supintomis tvorelėmis – šios ir kitos priemonės numatytos krantotvarkos programoje, kuri apima laikotarpį iki 2032-ųjų.


Palanga pildys paplūdimius iš jūros iškastu smėliu

"Palangos tilto" informacija, 2019 11 25 | Rubrika: Miestas

Palanga rengiasi papildyti centrinius paplūdimius iš jūros iškastu smėliu. Iš viso planuojama platinti beveik 2,5 kilometro ilgio pajūrio atkarpą į abi puses nuo Palangos tilto.


Palangiškiai turėjo galimybę mokytis piešti smėliu

Eglė PALUBINSKAITĖ, 2016 06 20 | Rubrika: Miestas

Penktadienį Palangos miesto viešojoje bibliotekoje miesto gyventojai turėjo galimybę išmokti piešti smėliu, sužinoti, kas yra smėlio animacija ir terapija.


Krantotvarkos specialistai: Palangos paplūdimiai smėliu maitinti ne veltui

„Palangos tilto“, Palangos m. sav. inf., 2013 06 10 | Rubrika: Miestas

Palangoje lankęsi krantotvarkos specialistai konstatavo – sprendimas paplūdimius maitinti smėliu visiškai pasiteisino. „Pradėjus šiuos darbus būta daug nuomonių, tarp jų ir tokių, neva smėlio atvežimas į paplūdimius tėra „pinigų plovimas“. Tačiau šiandien, kai vertiname rezultatus, niekas nebereiškia pretenzijų“, – po kurorte...


Ką daryti, kad mokykla moksleiviams taptų įdomesnė, kad jie ne vien semtųsi žinių privalomose pamokose bei galėtų save atskleisti užklasinėje veikloje? Atsakymu į šį klausimą galėtų būti ketvirtadienį „Baltijos“ pagrindinėje mokykloje vykusi Jaunojo tyrėjo diena, kuri organizuota mokytojų Reginos Burvienės ir Danguolės Baranauskienės iniciatyva.


Ar išties Palangos gyventojai galimai permokėjo už šildymą, nes jiems buvo apskaičiuota per didelė vienos kilovatvalandės kaina? Būtent tai, be kita ko, nurodo teisininkų atliktos preliminarios Palangos savivaldybės ir bendrovės „Litesko“ sutarties audito išvadas.   Prašys kompensavimo Kurorto valdžia buvo pasirašiusi sutartį...


Sunku įsivaizduoti Palangos kurortą be banguojančios Baltijos jūros, auksinio paplūdimio, Birutės parko. Jūra visuomet turėjo įtakos ir tebeturi čia gyvenusių žmonių gyvenimo būdui, dvasinei kultūrai bei pragyvenimui. Palangos istorijos audros, kaip ir jūros bangos, Baltijos neaplenkė. Štai ir dabar, pirmosiomis sausio dienomis pajūryje šėlusi vėtra paliko pėdsaką mūsų...


Trečiadienį miesto meras Šarūnas Vaitkus turėjo atsakyti, ko gero, į kol kas sunkiausius klausimus jam dirbant meru – kiek pasaulyje yra gyventojų, kodėl meras turi tiek daug darbo ir iš kur atsiranda lopšelių-darželių auklėtojos.


Paplūdimio ruože netoli Botanikos parko burzgia galinga technika, dėmesį traukia įspūdingo dydžio vamzdžiai, o visą darbų aikštelę saugo pasamdyti akylūs saugos tarnybos vyrukai. Jie, beje, tik po derybų leido trumpai šnektelėti su paplūdimyje dirbančiais belgais - ruošiamasi paplūdimio maitinimo darbams. Paplūdimių maitinimas smėliu – itin brangus malonumas. Laimei, Palangos savivaldybės...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius