Liepos 18 d. atidengiama memorialinė lenta, skirta Adomui Mickevičiui

Palangos tiltas, 2024-07-16
Peržiūrėta
568
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Liepos 18 d. atidengiama memorialinė lenta, skirta Adomui Mickevičiui

Minint 200-ąsias pasaulinio lygio lietuvių ir lenkų poeto Adomo Mickevičiaus apsilankymo Palangoje metines, liepos 18 d. 11 val. ant pastato, kuriame žymusis romantizmo atstovas buvo apsistojęs (Vytauto g. 35), bus atidengiama memorialinė lenta.

Tą pačią dieną, liepos 18 d., 20 val. Palangos kurhauzo koncertų salėje įvyks Adomui Mickevičiui skirtas koncertas „Mickevičius dainose“. Jo metu publikai koncertuos talentingi Lenkijos muzikantai – Renata Drodz (sopranas) bei pianistai Artur Jaron ir Magdalena Trzebinska.

Liepos 19 d., penktadienį, 16 val. Palangos kurorto muziejus pakvies į renginį „Pokalbiai apie Adomą Mickevičių“. Alicija Dzisevič (Vilniaus universiteto Adomo Mickevičiaus muziejus) kalbės tema „Adomo Mickevičiaus jaunystė: darbai, poilsis ir meilė“, Eduardas Budrys (Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešoji biblioteka) – tema „Adomo Mickevičiaus kūryba kaip metafizinis epochos atspindys“.

Kviečiame dalyvauti.

 

Žymusis poetas, vienas žymiausių romantizmo atstovų, Palangoje lankėsi 1824 m. vasarą. VU bibliotekoje saugomi su šia kelione susiję dokumentai: A. Mickevičiaus 1824 m. liepos 14 d. prašymas VU rektoriui J. Tvardovskiui leisti 4 savaitėms, rekomendavus gydytojams, išvykti gydytis „maudynėmis jūroje“ į Palangą, taip pat Kauno apskrities mokyklos direktoriaus Stanislovo Dobrovolskio (1773–1857) tos pačios dienos raštas J. Tvardovskiui, kuriame pranešama, kad A. Mickevičius išvyko į Palangą gydytis pablogėjusios sveikatos „maudynėmis jūroje“.

Palangos pirmosios fotografės Paulinos Mongirdaitės (1865–1924) gyvenimo ir kūrybos tyrinėtoja kretingiškė Jolanta Klietkutė rašo, kad 19 a. pabaigoje, kai Mongirdų šeima Palangoje, Memelio g. 7 (dabartinė Vytauto g.), įsigijo namų valdą iš kelių medinių namų, vietiniai žmonės teigė, kad seniausiame jų 1824 m. vasarą poilsiavo poetas A. Mickevičius. Tai 1907 metais įkvėpė fotografę išleisti atviruką, kuriame šalia namo nuotraukos įkomponuotas ir poeto portretas bei posmelio iš poemos „Konradas Valenrodas“, kuriame minimas Palangos vardas, fragmentas.

Nuo 1824 m. Palangą valdžiusi grafų Tiškevičių giminė, kurdama Palangos kurortą, poeto buvimo joje neužmiršo. Taip Palangoje 19 a. pabaigoje–20 a. pradžioje atsirado ir dvi vilos, pavadintos jo poemų herojų vardais „Aldona“ iš poemos „Konradas Valenrodas“ ir „Gražina“ iš to paties pavadinimo poemos.

Jūsų komentaras:

Lentelė ant namo, kurio nebuvo? 2024-07-16 14:26 (IP: 162.158.102.95)
Palangos savivaldybė sugeba nustebinti ir įvairiai įvairias datas įamžinti. To pastato, „kuriame žymusis romantizmo atstovas buvo apsistojęs (Vytauto g. 35)” seniai seniai nebėra. Jis buvo nugriautas dar prieš antrąjį pasaulinį karą. Vietoj to nugriauto pastato G. Milašius apie 1940 metus pastatė mūrinį kino teatrą, dabartinįjį klubą „Ramybė”, ant kurio dabar ir bus kabinama atminimo lentelė. Lentelę, ant pastato, kuriame niekada joks A. Mickevičius nepoilsiavo, Palangos savivaldybė pakabins, o grafų Tiškevičių atsiradimo Palangoje 200 metų jubiliejaus liepos 13 dienos taip ir nepastebėjo…

Taip pat skaitykite

Ketvirtadienį, liepos 18 d., Palangoje atidengta memorialinė lenta, skirta prieš 200 metų Palangoje viešėjusiam ir čia sveikatą stiprinusiam pasaulinio lygio lietuvių ir lenkų poetui, dramaturgui, publicistui bei visuomenės veikėjui Adomui Mickevičiui. 


Minint 200-ąsias pasaulinio lygio lietuvių ir lenkų poeto Adomo Mickevičiaus apsilankymo Palangoje metines, liepos 18 d. 11 val. ant pastato, kuriame žymusis romantizmo atstovas buvo apsistojęs (Vytauto g. 35), bus atidengiama memorialinė lenta.


Su mokytoja Kostancija Strikiene galima atsisveikinti Palangos laidojimo namuose rytoj, pirmadienį, liepos 15 d., nuo 14.00 val., mišios už ją bus aukojamos antradienį, liepos 16 d., 9 val., o laidotuvės – 12 val. antradienį. Prisimindamas Mokytoją, „Palangos tiltas“ skelbia beveik prieš du metus su ja įvykusio pokalbio/interviu ryškiausias dalis.


Palangos taryba apsisprendė – dvigubina vadinamąjį pagalvės mokestį. Nuo liepos 10 poilsiautojams teks mokėti ne 1, o 2 eurus.


Sausio 27 d., penktadienį, kviečiame paminėti Tarptautinę Holokausto aukų atminimo dieną ir atidengti atminimo lentą kurorte stovėjusioms sinagogoms.


Pirmadienį, minint Vietos savivaldos dieną, Palangoje, prie S. Dariaus ir S. Girėno gatvės 35 – ojo namo, atidengta paminklinė lenta, skirta pagerbti palangiškį knygnešį, ilgametį Palangos valsčiaus viršaitį Feliksą Paulauską. 


Nemokamos projekto „Kompleksinių paslaugų šeimai organizavimas ir teikimas Palangos miesto savivaldybėje“ veiklos liepos mėnesį


Projektas „Žmonės sportuoja“ vėl sveikinasi su visais aktyvaus laisvalaikio mėgėjais ir kviečia nuo liepos 1 d. jungtis į treniruotes gryname ore. 


Į „Palangos tiltą“ užėjęs palangiškis Aloyzas piktinosi, kad moderni Palanga nėra tokia moderni


Palanga įamžino žinomo Lietuvos kompozitoriaus, pedagogo bei dirigento Juozo Karoso atminimą – ketvirtadienį Birutės al. 5 esantis namas, kuriame daugiau nei 20 vasarų (nuo 1958 m. iki 1981 m.) gyveno ir kūrė J. Karosas, paženklintas atminimo lenta.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius