Mokykla, kur klasėse pagal amžių sėdi vos ne mama su sūnumi

Vaidilė GEDMINAITĖ, 2016-03-03
Peržiūrėta
2403
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

 Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centro Palangos skyriaus vadovė Rasa Polat
Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centro Palangos skyriaus vadovė Rasa Polat

Profesinio rengimo veiklai Palangoje – penkiolika. Nors daugelis moksleivių Lietuvoje ketina siekti aukštojo išsilavinimo, neretai atsitinka ir kitaip. Kovo 5 dieną penkiolikos metų sukaktį švęsiančio europinį pripažinimą įgijusio Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centro Palangos skyriaus vadovė Rasa Polat pasakojo, jog jos vadovaujama įstaiga neretai sulaukia ir profesijos pasimokyti pageidaujančių aukštųjų mokyklų absolventų. „Pas mus gimnazistų klasėse būna ir taip, kad pagal amžių sėdi vos ne mama su sūnumi“, – sakė Palangos skyriaus vadovė.

Švenčia 15 metų sukaktį
Pokalbio pradžioje Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centro Palangos skyriaus vedėja R. Polat iš karto patikslino: „Esame centro skyrius Palangoje“. Palangos skyrius įkurtas 2001 metais daugiašalės sutarties tarp Lietuvos Respublikos Švietimo ir mokslo ministerijos, VĮ „Baltijos poilsio namų“ ir VšĮ Kauno paslaugų verslo darbuotojų profesinio rengimo centro pagrindu. 2001 metų kovo 5 dieną Palangoje, „Vyturio“ viešbutyje, bendradarbiaujant su poilsio namais „Baltija“, buvo atidarytas netrukus penkiolikos metų sukaktį švęsiantis Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centro Kurorto verslo skyrius. Jame pradėtas vykdyti trečio lygmens pagal ISCED smulkaus verslo organizatoriaus (specializacija – kurorto verslo organizatorius) rengimas.
2013 metais oficialiai pakeistas VšĮ Kauno paslaugų verslo darbuotojų profesinio rengimo centro pavadinimas. Nuo tada centras imtas vadinti Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centru. „Tai ne nauja pradžia, tai – ilgo, sunkaus, kruopštaus, atkaklaus darbo tąsa, kartu tai ir didelis įsipareigojimas išlikti kokybiška, aukščiausių standartų siekiančia mokymo įstaiga“, – tikino Palangos skyriaus vadovė R. Polat ir pridūrė, jog per penkiolika darbo metų baigimo diplomai įteikti daugiau nei 450 absolventų.

Įkurta asociacija
2002 metais įkurta asociacija „Ateities specialistų klubas“, kuri, kartu su besimokančiais, nuolat projektuoja jaunimo poilsį ir užimtumą, vykdo projektus ir tokiu būdu skatina besimokančiuosius bendrinančiai viešajai veiklai. Siekiant suburti jaunimą bendrai veiklai, projektų metu buvo pasirašytos bendradarbiavimo sutartys su Palangos miesto mokyklomis, kitų miestų savivaldybėmis bei organizacijomis.
Palangos skyriaus vedėja pasakojo, jog idėja sukurti tokią asociaciją kilo iš moksleivių iniciatyvos kažką veikti, organizuoti. „Asociacija įsikūrė antraisiais darbo metais. Moksleiviai inicijuoja sumanymus, rašo projektus, vykdo apklausas, tarkime, kaip Palangos jaunimas supranta poilsį ar panašiai, bei aiškinasi kaip tinkamai pasirinkti profesiją, gauti rezultatai visuomenei pristatomi leidinukuose. Į projektinę veiklą įtraukiamas ir kitų Lietuvos kurortų jaunimas. Šioje veikloje moksleiviai dalyvauja savo noru, jokios prievartos nėra“, – į pokalbį įsijungė projekto vadybininkė ir profesijos mokytoja Diana Intienė. Pasak pašnekovės, į šią veiklą jaunimas įsitraukia tada, kai yra motyvuojamas: „Įsitraukia, kai ne „nuleidžiama iš viršaus“, bet jie patys organizuoja. Mokytojas čia yra labiau pagalbininkas. Mūsų bendruomenė nėra didelė, todėl to pasiekti lengviau. Padedame mokiniams atsiskleisti, atrasti savo galimybes – ypač Palangos skyriuje tai lengviau padaryti dėl formuojamo nedidelio grupių skaičiaus".

Stoja ir su aukštuoju išsilavinimu
Palangos skyriaus veiklos aplinka skatino nuolat tobulinti mokymo programas, jų turinį ir paskirtį derinti prie specifinės kurorto aplinkos ir reikalavimų. Ši aplinka įpareigojo ir kartu su moksleiviais svarstyti poilsio reikalus. Tuo pagrindu nuo 2009 metais pradėta vykdyti trečiojo lygmens pagal ISCED poilsio paslaugų agento profesinio mokymo programa, skirta poilsio kokybei kurorte projektuoti.
Šiuo metu skyriuje, turinčiame 190 mokinių ne tik iš Palangos, bet ir iš kitų miestų bei rajonų, vykdomos dvi profesinio mokymo programos: poilsio paslaugų agento ir higieninės kosmetikos kosmetiko. Vadovė teigė, jog ateityje planuojama moksleiviams pasiūlyti ir daugiau programų. Nebaigusiems vidurinės mokyklos mokiniams yra sudaromos galimybės greta kvalifikacijos įgyti ir vidurinį išsilavinimą. Dirbantiesiems sudarytos galimybės mokytis nuotoliniu būdu ir taip derinti darbą su mokslu. R. Polat pasakojo, jog įstaiga nuolat sulaukia ir dešimt klasių baigusių moksleivių, tačiau nemaža dalis yra tokių, kurie mokytis ateina jau baigę dvylika klasių ar net aukštąjį mokslą. „Nemažai ateina ir turinčių aukštąjį mokslą. Kai esi vyresnis, lieka du keliai: arba turi tobulėti anksčiau pasirinktoje srityje, bet šis kelias reikalauja didelių investicijų, arba reikia rasti naują sritį – čia pakankamai greitai pasiekiama rezultatų. Turinčių aukštąjį išsilavinimą ateina nemažai, tai tikrai nėra išimtys“, – vadovei antrino D. Intienė.
Svarstydamos, kodėl profesinį mokymą renkasi vis daugiau aukštąjį išsilavinimą įgijusių žmonių, pašnekovės teigė, jos šie moksleiviai paprastai turi labai daug teorinių žinių, o profesinio mokymo centre sudarytos puikios sąlygos įgyti praktinių įgūdžių, kurie labai reikalingi dirbant. „Pas mus atėjo mokytis dvi merginos su aukštuoju išsilavinimu, jau turinčios savo nekilnojamojo turto agentūrą – jos norėjo įgyti praktinių įgūdžių“, – pasakojo D. Intienė ir pridūrė, jog mokymo įstaigoje moksleiviams organizuojama tikrai nemažai praktinės veiklos: „Higieninės kosmetikos mergaitės išmoko daryti makiažus, tai darė juos krepšinio komandos šokėjoms".
Praktinius įgūdžius mokyklos ugdytiniai tobulina moderniose, visą reikiamą įrangą turinčiose klasėse. Įstaigos vadovė patikino, jog šiuo metu sudarinėjamas kainynas, ir netrukus centro higieninės kosmetikos kosmetiko mokymo programos moksleivės savo paslaugas už mažesnę nei įprasta kainą pasiūlys miesto gyventojams bei svečiams.

Padeda atrasti save
Nuskriausti nelieka ir kiti įstaigos moksleiviai. Pašnekovės pasakojo, jog poilsio paslaugų agento programa orientuota į Palangos kurortą, siekiant, kad specialistai sugebėtų kitaip pasiūlyti paslaugas kurorte. Mokymą grindžiant besimokančiųjų įtraukimu į aktyvią mokymosi veiklą, skatinant naujų mokymo formų atsiradimą, nuo 2004 metais rengiama konferencija „Projektuojantis turizmas“. Mokymo įstaigos pedagogai padeda išgryninti moksleivių turimus sumanymus – neretai atsitinka taip, kad ugdytinių baigiamieji darbai vėliau tampa jų verslais.
Profesijos mokytoja D. Intienė prisiminė buvusio savo ugdytinio sėkmės istoriją: „Atvyko pas mus mokinys iš Kauno. Jis norėjo kuo greičiau tapti nepriklausomas nuo tėvų, todėl siekė kuo greičiau atidaryti savo įmonę. Būdamas septyniolikos metų jis jau pradėjo teikti valymo paslaugas. Jei jaunuolis turi sumanymą, mes padedame jam jį įgyvendinti. Pagal tai, kas mokiniui įdomu, mes padedame jam pasirinkti veiklos kryptį". Kalbėdama apie moksleivius, atvykusius mokytis po dešimties klasių, pašnekovė tikino, jog pasimokę profesijos porą mokslo metų jie sako, jog mokykloje buvo pakankamai sunku save realizuoti, o mokantis profesijos tam sudaromos puikios sąlygos: moksleivis sugalvojo, parašė projektą, verslo planą, ir sulaukia mokytojų pagalbos jį įgyvendindamas. „Pas mus yra kitoks požiūris į mokinius, kitoks ryšys tarp mokytojų ir mokinių – kartais netgi būna taip, kad užsimiršę jie mokytojus pradeda vadinti vardais“, – kalbėjo pašnekovė.
R. Polat pasakojo, jog jau stojantys jaunuoliai yra apklausiami kuo jie domisi, kokių turi pomėgių, ir vėliau, atsižvelgdami į mokinių atsakymus, mokytojai stengiasi juos orientuoti, padėdami pasirinkti veiklos kryptį. „Nuo pirmos dienos jie skatinami planuoti savo ateitį”, – sakė pašnekovė.

Sieja šiltas ryšys
Kad mokytojus ir mokinius sieja šilti tarpusavio santykiai, patvirtina ir tai, jog neretai į mokymo įstaigą užsuka ir ją jau baigę ugdytiniai. „Pas mus baigia tėvai, paskui jie atveda čia savo vaikus“, – šypsojosi R. Polat.
Daugelis šio skyriaus mokytojų yra Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centro absolventai.
„Pas mus tikrai gera mokymo aplinka – kalbu ne vien apie baldus. Tas ryšys tarp mokytojų ir mokinių yra mūsų išskirtinumas, – vadovei antrino D. Intienė ir pridūrė, jog į ugdymo įstaigą neretai patenka bendrojo lavinimo mokyklose nepritapę mokiniai bei tie, su kuriais sutarti mokyklose buvo sudėtinga. – Pas mus buvo nemažai tokių, kurie mokyklose nėra mėgstami, jų paklausėme, kaip jie įsivaizduyoja save po dvidešimties metų, tai iš pradžių šie moksleiviai sakė, kad mokslai jiems nesvarbūs, kad jiems rūpi tik pinigai, tačiau, praėjus pusei metų, jie jau susidomėjo mokslu ir siekia, kad pažymių vidurkis būtų kuo aukštesnis. Su daugiau dėmesio reikalaujančiais mokiniais stengiamės rasti bendrą kalbą, raktą į jų širdis, sudominti per jų mėgstamą veiklą. Dažniausiai pavyksta. Su jaunu žmogumi reikia kalbėtis kaip su sau lygiu, o ne kaip su nieko neišmanančiu. Visaip būna, kartais prireikia daugiau laiko, bet tas dėmesys mokiniui padaro savo. Pirmais metais būna visaip, antrais – jau lengviau, o trečiais – visai lengva“.
Pasak pašnekovės, įstaiga nesusidūrė su atvejais, kai moksleiviai tyčia gadina mokyklos turtą, tačiau mokslo metų pradžioje naujokai paprastai „patikrina“ mokytojus. „Sunkiau yra bendrųjų dalykų mokytojams – jie įsprausti į rėmus, tenka išdėstyti programą, paruošti egzaminams. Profesijos mokytojas gali mokiniams įdomius dalykus integruoti į pamokas”, – sakė D. Intienė.
Įstaigos vadovė neslėpė, jog pasitaiko atvejų, kai moksleiviai nebaigia mokslų, tačiau patikino, jog paprastai tai būna susiję su jaunuolių išvykimu gyventi ir dirbti į užsienį. „Bet kad taip nutiktų dėl drausmės, nepasitaikė“, – tikino R. Polat.

Dalyvauja šventėse
Palangos skyriaus mokiniai ir mokytojai kiekvienais metais dalyvauja Palangos miesto savivaldybės organizuojamose „Palangos stalo“ ir „Palangos stintos“ šventėse. Profesijos mokytoja tikino, jog tai ugdytiniams suteikia nemažai patirties ir supratimo, kad norint ką nors įgyvendinti vien gerų norų nepakanka – tenka apgalvoti daugybę dalykų, kurie iš pradžių buvo praslydę pro akis. „Pernai mūsų mokiniai dalyvavo šventėje „Palangos stinta 2015“: teko pasiskirstyti atsakomybėmis, paruošti verslo planą, skaičiuoti, kiek reikės pinigų, numatyti biudžetą, parengti ataskaitas – viską teko apgalvoti. Galiausiai iš uždirbtų pinigų moksleiviai, kaip būsimieji verslo paslaugų agentai, turėjo susiplanuoti kelionę į Anykščius bei Zarasus. Po dalyvavimo toje šventėje net mokiniai, turintys praktikos versle, sakė, kad buvo sudėtinga – reikėjo įvertinti susiklosčiusią situaciją ir greitai priimti sprendimą. Atrodė, pakanka pastatyti palapinę, o pasirodo, kad to per maža – reikia apgalvoti aprangą, palapinės apipavidalinimą, klientų pritraukimą ir panašias smulkmenas. Tie, kurie ateina iš aukštųjų mokyklų, sako, čia kartais dar sunkiau negu aukštojoje, kadangi sumanymus reikia įgyvendinti praktikoje“, – šypsojosi D. Intienė.
Norėdamos išskirti skirtumus tarp aukštąjį išsilavinimą turinčių savo ugdytinių su dar ir dvylikos klasių nebaigusių moksleivių, abi pašnekovės sutarė, jog mėnesį pasimokę profesijos moksleiviai daugmaž susilygina. „Vyresni žmonės turi daugiau darbinės praktikos, o šiaip labai didelio skirtumo nėra. Tie, kurie ateina po aukštojo, turi didesnę motyvaciją. Jie žino, ko siekia, turi žinių, jie visur įsijungia, dar ir jaunesnius įtraukia į veiklą“, – kalbėjo D. Intienė. „Pas mus gimnazistų klasėse būna ir taip, kad pagal amžių sėdi vos ne mama su sūnumi“, – pridūrė R. Polat.
Kurorto verslo skyriaus organizuojamas konkursas-paroda „Gintarinės Kalėdos“ jau tapo gražia tradicija ir džiugina ne tik mažuosius konkurso dalyvius, bet ir visus Palangos miesto gyventojus bei svečius. Šis renginys yra įtrauktas ir į Palangos miesto savivaldybės kalėdinių bei naujametinių renginių sąrašą.
Skyriaus mokiniai aktyviai dalyvauja kraujo donorystės ir socialinės paramos akcijose, teisinių žinių konkurse „Temidė“, čia nuolat organizuojamos vasaros stovyklos vaikams ir jaunimui.

Vadovaujasi krikščioniškomis vertybėmis
Ugdymo įstaigos vadovė teigė, jog pagrindas čia yra krikščioniškos vertybės. Puoselėdami krikščioniškas tradicijas, kurioms skiriamas ypatingas dėmesys, skyriaus mokiniai ir mokytojai jau ne vienerius metus organizuoja adventines popietes. Jau tapo tradicija, kad tokios popietės organizuojamos ne tik skyriuje, bet ir Klaipėdos Jūrininkų ligoninės Palangos departamento medicininės slaugos ir palaikomojo gydymo ligoniams bei Palangos socialinių paslaugų dienos centro neįgaliesiems.
2015 metais lapkričio 3 dieną skyriaus teritorijoje pašventinta Šv. Ignaco Lojolos vardo koplytėlė. Skyriaus vadovė pasakojo, jog vieną kartą per mėnesį šioje koplytėlėje aukojamos šv. Mišios, o jei kas nors iš bendruomenės narių jaučia poreikį čia pasimelsti vienumoje, koplytėlė atrakinama ir ne pamaldų metu. Kelis kartus per savaitę prieš pamokas visi norintys dalyvauja susikaupimuose, tačiau tai nėra privaloma.
Pasiteiravus, ar ugdytiniai verčiami priimti įstaigoje puoselėjamas vertybes, pašnekovės patikino, jog prievartos šioje srityje tikrai nėra: „Krikščioniškos vertybės – tikėjimas, viltis ir meilė – yra kaip pamatas. Pas mus puoselėjamos pamatinės pažangos vertybės: atvirumas kitokiam požiūriui, bendradarbiavimui, naujovėms, prisiimant atsakomybę už savo veiksmus, moralumą ir aktyvų rūpinimąsi ne tik savimi, bet ir savo aplinka, bendruomene, šalimi. Centras yra atviras įvairaus tikėjimo žmonėms“.
Mokyklos auklėtiniai kasmet išsirengia į piligriminį žygį į Šiluvą. Nors siekiama sudaryti sąlygas į žygį leistis pirmakursiams, kasmet jų gretas papildo ir keletas antrakursių bei trečiakursių. Keliauti į piligriminį žygį moksleiviams nėra privaloma – tiesiog sudaromos galimybės. Taip pat sudaroma galimybė kartu su cento jaunimu dalyvauti Pasaulio ir Lietuvos jaunimo dienose „MAGIS“.

Pelnė europinį pripažinimą
Mokiniai ir skyriaus darbuotojai nuolat turi galimybę tobulintis užsienyje, dalyvaudami tarptautiniuose projektuose ir mainų programose ne tik kaip projektų teikėjai, bet ir kaip partneriai. Per penkiolika darbo metų suorganizuota daugybė projektų: „Nuo idėjos iki verslo“, „Pažink profesiją gyvai“, „Jaunas. Aktyvus. Veiklus“, „Paslaugų pardavimų kompetencijų ugdymas vadovaujantis ES paslaugų sektoriaus įmonių patirtimi“, verslumo projektas „Enterprising Education“, „NordBalt Business Plan“ ir kt. Mokymo centras yra įgijęs europinį pripažinimą bei sertifikuotas „International Education Society“, tad kiekvienas mokinys, baigęs pasirinktą profesinio mokymo programą ir sėkmingai išlaikęs kvalifikacijos egzaminus, be profesinio diplomo turi galimybę gauti ir tarptautinį sertifikatą.
R. Polat teigė, jog absolventams, norintiems toliau mokytis, suteikiamos galimybės tęsti studijas Šv. Ignaco Lojolos kolegijoje, o vėliau siekiantiems universitetinio bakalauro laipsnio – Klaipėdos universiteto tęstinių studijų institute.
Nuo 2014 metų bendradarbiavimo sutarties pagrindu su Šv. Ignaco Lojolos kolegija Palangoje yra vykdoma Svetingumo vadybos studijų programa. Tai puiki galimybė poilsio paslaugų agento programos absolventams tęsti studijas, taip sudarant galimybes sutrumpinti studijų trukmę ir sumažinti kainą.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Palangoje veiklą pradėjo pirmoji mieste tarptautinė privati „Baltic International School“ mokykla. Iki tol įstaiga veikė kaip darželis, o nuo šiol, plečiantis veiklos apimtims, jau veikia kaip pradinio ugdymo mokykla, skelbiama pranešime žiniasklaidai. 


Dirbtinis intelektas dabar yra „ant bangos“, išgyvena aukso amžių – todėl tai didžiulis mūsų tiriamosios veiklos pripažinimas.


Dainius Dundulis, prekybos tinklo „Norfa“ savininkas, naujaisiais metais, ko gero, vis dažniau linksniuos žodį „Palanga“ – joje, pačiame centre, Bangų gatvėje, prie „Senukų“, suplanuota pirmoji kurorte „Norfa“ parduotuvė. Ir ne bet kokia – joje bus įrengti uždari teniso kortai. Žurnalas „Lietuvos pajūris“, laikraščio „Palangos tiltas“ turinio partneris, kalbėjosi su D. Dunduliu.


Lietuvos Respublikos Seimo narys Antanas Vinkus vakar, vasario 20 d., Seime susitiko su Čiunės Sugiharos sūnumi Nobuki ir Izraelio ambasadoriumi Lietuvai Yossefu Levy. Nobuki Sugihara atvyko į tėvo atminimui skirtos parodos atidarymą Seime.


Profesinio rengimo veiklai Palangoje – penkiolika. Nors daugelis moksleivių Lietuvoje ketina siekti aukštojo išsilavinimo, neretai atsitinka ir kitaip. Kovo 5 dieną penkiolikos metų sukaktį švęsiančio europinį pripažinimą įgijusio Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centro Palangos skyriaus vadovė Rasa Polat pasakojo, jog jos vadovaujama įstaiga neretai sulaukia...


Artėjant vienai iš pačių gražiausių pavasario švenčių – Motinos dienai – mintys skrieja pas mamas. Būti motina – neabejotinai prasmingas ir pasiaukojimo reikalaujantis kelias, tačiau džiaugsmo ir ašarų kiekvienai mamai Dievulis atseikėja skirtingai. Vienintelė palangiškės Inos Sudimtienės dukra Danielė – ypatingas vaikas. Nors supantį...


Kodėl į darželius vaikučius ne visada atlydi ir iš jų namo parsiveda ne mama ar tėtis, o močiutės, seneliai, kiti dėdės ar tetos? Ar todėl, kad tėvai prieš darbą ar po jo nesuspėja laiku to padaryti, ar todėl, kad tas darbas – svečioje šalyje, ir vaikutis auga su jį globojančiais artimaisiais?


Politikus turime rinkti ne pagal grožį, o pagal protą  34

Alvydas ZIABKUS “Lietuvos ryto” apžvalgininkas, 2012 08 16 | Rubrika: PT redaktoriaus skiltis

Vasara – nėra pats tinkamiausias metas politinėms temoms. Tačiau sugrįžti prie politikos verčia kilęs nesveikas ažiotažas po išsakytos nuomonės apie socialdemokratų kandidato į Seimą Dano Palucko padarytą administracinį pažeidimą.


Muzikos mokykla už šilumą mokėjo nuompinigiais

Dalia JURGAITYTĖ, 2010 04 04 | Rubrika: Miestas

Palangos miesto savivaldybės Kontrolės ir audito tarnybos specialistės, atlikusios S.Vainiūno muzikos mokyklos finansinės atskaitomybės patikrinimą, įstaigos veikloje esminių pažeidimų nenustatė. Tačiau kontrolieriai konstatavo, kad mokykla už muzikos instrumentų nuomą surinktus per 8,6 tūkst. litų panaudojo ne pagal paskirtį, o sumokėjo už pastato šildymą. 


„Gal kam nors mano istorija padės? Juk ne aš viena esu turėjusi problemų su savo vaiku“, - teigė palangiškė mama, nuoširdžiai ir atvirai papasakojusi istoriją apie savo dukros paaugliškas bėdas, ieškojimus ir motinišką nerimą.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius