Ką suradome,tą ir paliksime

Jau ketvirtas pavasaris, kai mamos dovanotą gėlę – pelargoniją – išnešu į lauką. Noriu, kad ši paaugtų, sustiprėtų, pasilepintų saulės spinduliuose. Pelargonija – ne tik gražius žiedus užauginantis augalas.Jis – mano draugas, –mamos nebėra (iškeliavo į savo kalnelį), o pelargonija gyvenamano namuose...
Misija – būti mama
Motinos diena visame pasaulyje minima skirtingu laiku. Lietuvoje ji švenčiama nuo 1928 m. pirmąjį gegužės sekmadienį.Kartu su lietuvaičiais Motinos dieną mini vengrai,portugalai, ispanai, Pietų Afrikos gyventojai ir rumunai.
Kiekviena tauta turi savą istoriją.Moters – motinos įvaizdis. Ji susijusi suišskirtinėmisvienosar kitos šalies istoriškai susiklosčiusiomis aplinkybėmis: švietimu, kultūra, ekonomika, morale.
Būti mama – garbė ir atsakomybė. Motina –kaip Žemė: vientisa, nedaloma, svarbi visiems ir atskirai kiekvienam iš mūsų.Kokius vaisius ji užaugina, tuo ir džiaugiasi.
Pamenu,mano anyta, žinodama,kad jos liga sunki ir nepagydoma, susiruošusi į ligoninę pasiėmėtik savo trijų sūnų nuotraukas,kurias įsidėjo į maldaknygę, daugiau nieko...Motinos meilę priimame kaip kasdieninę duoną. Galvojame,jog ji niekada nesibaigs. Gyvenimas diktuoja savo sąlygas, o laiko ratas,kaskart atsinaujinęs,nepaliaujamai juda į priekį.Gaila,kad besisukdami šiame kosminiu greičiu lekiančiame laiveatsikvošime tada,kai ant palangės pražysta kažkada mamos padovanota gėlė...
Šeima – medžio šaknys ir šakos
Besidalindama savo nostalgiškais prisiminimais, gavau nuo savo draugės, gyvenančios Anglijoje, elektroninį laišką. Šis laiškas sugrąžino mane į realybę.Ji rašė: „Šeima – tai mūsų šaknys. Iš jų mes išaugome. Ir ne tik tėvai,seneliai, bet ir proseneliai,propropro… seneliai. Mes turime jų genus (faktinis įrodymas – ligų paveldimumas siekia septynias kartas), mes esame jų nemirtingumas, o mūsų vaikaiyra mūsų nemirtingumas(ne kiekvienam duotas nemirtingumas, nekiekvienam duoti Vaikai). Negalime teigti, kad tai yra biologinis nemirtingumas,nes ir talentai ir charakterio savybės irgi kažkiek persiduoda iš kartos į kartą.Todėl ŠEIMA, kurioje gimėme, yra tai,kas jau buvo šimtmečiais iki mums gimstant joje. Tai – tarsi medis: su gilios praeities ir dabarties(praeityje – proproproseneliai, dabartyje – dar gyvi seneliai, tėvai) šaknimis ir su artimesnėmis ar tolimesnėmis šakomis (broliais, seserimis,pusbroliais,pusseserėmis,tetomis, dėdėmis).Ir kiekviena giminė stengiasi saugoti savo medį (sąlyginai vadinkim – medžiu) ir visas jo šakeles, nes nukirtus bet kurią šakelę, visas medis daugiau ar mažiau kraujuoja,kenčia. O ar šakelė gali gyventi be medžio? Gali,jei pati išleidi tokias šaknis, kad jokios audros jai nebaisios. Bet kol išleidžia tokias tvirtas šaknis pati– vėtros ją gerokai aplaužo (jei visai nesulaužo). Bet net išleidusi savas šaknis, šakelė lieka būtent to medžio dalis.Išuosio šakelės išaugs uosio medis,iš obels šakelės–obels medis (tegul ir sulaukėjusios obels su kitokiais obuoliukais,bet obels).
Paradoksas tame,kad šakelė pati pradės tos pačios rūšies naują medį kada nors tapdama to medžio gilia šaknimi. Panašu į filosofiją? Gal,bet tai tikra,tai egzistuoja nepriklausomai nuo to, norim mes to ar ne –tiesiog taip radom,taip ir paliksim”.
P.S.
Parašiusi šias eilutes, nutariau palaistyti gėles („gėlių batus“), kuriuos prieš keletą dienų pasodinau kartu su savo anūkėmis. Nepamiršau ir pelargonijos. Kaip galėčiau, juk ji pražysta per Motinos dieną!
Irena VALUŽĖ
„Palangos tilto“ redakcija
Jūsų komentaras:
Taip pat skaitykite
Seksualinis smurtas Lietuvoje: palieka ne tik fizines, bet ir psichikos žaizdas
2022 10 12 | Rubrika: Miestas
Remiantis Lietuvos statistikos departamento duomenimis, seksualinę prievartą 2020 metais patyrė 19 asmenų.
Siūloma rekonstruotoje „Auskoje“ įsteigti sveikatinimo paslaugų centrą, o teniso kortų vietoje – senjorų globos namus
"Palangos tilto" informacija, 2021 09 23 | Rubrika: Miestas
Unikalioje vietoje – pušynų apsuptyje ir visai šalia jūros esanti „Auska“ bei jai priskirta teritorija bus panaudota sveikatinimo ir socialinėms reikmėms, nusprendė Palangos miesto savivaldybė.
Palangos paplūdimiai šiemet atrodys kitaip - viskas dėl persirengimo kabinų
2020 05 12 | Rubrika: Miestas
Palangoje šią savaitę duris jau atvėrė trečdalis viešbučių. Nors kurorto valdžios sprendimu gali veikti visi viešbučiai, dalis jų svečių dar nelaukia – mat kol kas negali pasiūlyti nieko kito, išskyrus lovą ir pusryčius, nes populiarias sveikatos procedūras sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga vis dar draudžia.
Ką suradome,tą ir paliksime
2018 05 10 | Rubrika: Nuomonės
Jau ketvirtas pavasaris, kai mamos dovanotą gėlę – pelargoniją – išnešu į lauką. Noriu, kad ši paaugtų, sustiprėtų, pasilepintų saulės spinduliuose. Pelargonija – ne tik gražius žiedus užauginantis augalas.Jis – mano draugas, –mamos nebėra (iškeliavo į savo kalnelį), o pelargonija gyvenamano namuose...
Už namelį – po giesmelę
2018 04 14 | Rubrika: Jūros vaikai
Pavasaris – gamtos nubudimo ir paukščių sugrįžimo metas. Beveik visą kovo mėnesį Šventosios pagrindinėje mokykloje vyko akcija „Už giesmelę – po namelį“. Laukdami sparnuočių, mokiniai meistravo jiems namelius – vieni savarankiškai, kiti grupelėmis, treti drauge su tėveliais – ir nešė juos į parodą.
Į hamletišką klausimą – būti ar nebūti – Šventoji dėl uniformų atsakė: „Taip!”
2016 04 15 | Rubrika: Jūros vaikai
Idėja Šventosios pagrindinėje mokykloje įvesti vienodą mokyklinę aprangą subrandinta visai neseniai, nors svarstymai apie tokią galimybę sklandė jau kelerius metus.
Link šimtojo jubiliejaus artėjančio senolio jaunystės paslaptis – meilė paukščiams
2014 09 11 | Rubrika: Nuomonės
Palangoje, ramioje Žemaitės gatvelėje, savo rankomis pastatytame name gyvena 97-erių sulaukęs Jurgis Kuzmickas. Jis – seniausias Lietuvos balandžių augintojas. Į klausimą, kaip sulaukus tokio garbingo amžiaus išlikti tokiu jaunu, senolis, primerkęs savo žydras akis pakelia jas į dangų ir juokdamasis sako: „Ką žinosi, gal suradome eleksyrą amžinai...
NAUJIENŲ PABIROS
2014 01 30 | Rubrika: Miestas
Ceremonija: šiandien, 10 val. Ganyklų gatvėje 30, oficialiai pradedami Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato Palangos miesto policijos komisariato naujo pastato rekonstrukcijos darbai.
Jaukūs ir tvarkingi namai – sieloje harmonija ir santarvė 1
Agnė LEKAVIČIENĖ, 2012 03 09 | Rubrika: Miestas
Veikiausiai kiekvienas sutiks, kad gyvenime visada reikia klausyti širdies. Renkantis būstą taip pat. Tik tuomet namai tampa jaukia tvirtove, kurioje norisi ilsėtis. Tačiau ko imtis tuomet, kai naujuose namuose jautiesi nesmagiai, nejaukiai o nuolatiniu tavo palydovu tampa nuovargis? Pajūryje žinoma gydytoja pulmonologė, radiologė, natūropatė Zofija Tikuišienė mano, kad...
Aplinkos apsaugos komitetas ieškojo galimybių susitarti
Dalia JURGAITYTĖ, 2009 06 03 | Rubrika: Miestas
Praėjusį penktadienį Palangos miesto savivaldybės salėje įvyko Seimo aplinkos apsaugos komiteto išvažiuojamasis posėdis, kuriame dalyvavo dalyvavo komiteto pirmininkas Jonas Šimėnas bei nariai seimūnai Almantas Petkus, Aurelija Stancikienė, Stanislovas Giedraitis, Klaipėdos apskrities viršininkas Arūnas Burkšas, Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos viršininkė...