Masinė gyventojų evakuacija: kaip ji vyktų ir kas užtikrintų saugumą?

Palangos tiltas, 2025-04-14
Peržiūrėta
919
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Mobilizacinės sistemos patikrinimo pratybos „Vyčio skliautas 2024“.  Greta Skaraitienė/BNS Lietuva nuotr.
Mobilizacinės sistemos patikrinimo pratybos „Vyčio skliautas 2024“. Greta Skaraitienė/BNS Lietuva nuotr.

Augant geopolitinėms įtampoms ir kylant įvairioms grėsmėms, vis dažniau kalbama apie tai, kaip Lietuva yra pasiruošusi ekstremaliosioms situacijoms ir galimai masinei gyventojų evakuacijai. Šis procesas reikalautų ne tik valstybės ir savivaldybių institucijų, bet ir nevyriausybinių organizacijų bei pačių žmonių pasiruošimo. 

Evakuacijos planai ir savivaldybių atsakomybė

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento (PAGD) direktorius Renatas Požėla pabrėžia, kad kiekviena Lietuvos savivaldybė turi patvirtintą ekstremaliųjų situacijų valdymo planą, kuriame numatyta, kaip organizuoti gyventojų evakuaciją. „Šiuose planuose aprašyta, kas ir kokia tvarka organizuoja iš ekstremaliosios situacijos židinio iškeldintų žmonių laikiną apgyvendinimą bei gyvybiškai būtinų paslaugų suteikimą“, – teigia jis.

Iš visų šalies savivaldybių yra gauta ir susisteminta informacija apie jų pasirengimą evakuoti ir priimti evakuotus gyventojus, jų apgyvendinimą, maitinimą, kitų būtinųjų paslaugų teikimą. Taip pat nustatyta, kiek ir kokio transporto savivaldybės turi, kokiais maršrutais, kiek gyventojų ir į kokias savivaldybes būtų vykdoma evakuacija. Bendradarbiaujant su Lietuvos kariuomenės atstovais, identifikuotos 27 evakuojančios ir 24 priimančios savivaldybės.

Savivaldybės, įvertinusios nacionalinę rizikos analizę, planuoja prevencines priemones ir gyventojų apsaugomuosius veiksmus. Kiekviename regione vertinamos specifinės rizikos, tokios kaip branduolinės ar pramoninės avarijos, potvyniai, pavojai valstybės saugumui. Nustačius, kad esant pavojui gyventojus reikėtų evakuoti į kitą savivaldybę, jų merai sudaro bendradarbiavimo sutartis, užtikrinančias koordinuotą veikimą. Gyventojams, kuriems reikėtų laikino prieglobsčio, iš anksto numatyti kolektyvinės apsaugos statiniai, kurių sąrašas viešai skelbiamas pasirengimo ekstremalioms situacijoms svetainėje LT72.

Gyventojų informavimas ir transportavimas

Efektyvus gyventojų perspėjimas apie gresiantį pavojų yra vienas svarbiausių evakuacijos aspektų. Pasak R. Požėlos, tam yra naudojamos kelios priemonės: „Gyventojai apie ekstremaliąją situaciją būtų įspėjami siunčiant perspėjimo pranešimus į mobiliuosius telefonus, įjungiant sirenas, perduodant informaciją per LRT televiziją ir radiją, taip pat skelbiant ją savivaldybių interneto svetainėse.“ Kai kuriais atvejais, pavyzdžiui, jei evakuoti reikėtų atokiau gyvenančius žmones, gali būti pasitelkiami specialūs pasiuntiniai, kurie asmeniškai perduotų informaciją.

Evakuacijos metu gyventojų perkėlimui būtų naudojamos savivaldybių transporto priemonės. Esant didesniam mastui, planuojama pasitelkti ir geležinkelių transportą. Tačiau, kaip teigia PAGD vadovas R. Požėla, viena didžiausių problemų yra pažeidžiamų asmenų – žmonių su negalia, senyvo amžiaus žmonių, mažamečių vaikų – evakuacija: „Pagrindinis dėmesys organizuojant gyventojų evakavimą valstybės lygiu bus skiriamas būtent šių žmonių apsaugai, nes jiems reikalinga speciali pagalba“. Kita problema – žmogiškųjų išteklių trūkumas. Masinės evakuacijos metu reikia didelio savanorių ir specialistų įsitraukimo, tačiau jų skaičius yra ribotas. Be to, kritiškai svarbi yra evakuacijos registracija.

Raudonojo Kryžiaus vaidmuo

Lietuvos Raudonasis Kryžius (LRK) glaudžiai bendradarbiauja su atsakingomis institucijomis. LRK komandos pirmiausia padėtų savivaldybėms įrengti evakuacijos punktus ir laikino apgyvendinimo vietas, kur žmonėms būtų suteikiama pirmoji medicininė ir psichologinė pagalba.

„Svarbu, kad žmonės evakuacijos punktuose ne tik gautų fizinės pagalbos, bet ir jaustųsi saugūs. Didelį dėmesį skirtume žmonių su negalia evakuacijai ir jų poreikių užtikrinimui“, – sako LRK Krizių ir ekstremalių situacijų valdymo departamento reagavimo vadovė Vytautė Stankevičienė.

Evakuacijos vietose būtų dalijamos higienos priemonės, maistas, vanduo, drabužiai ir kiti būtiniausi daiktai. Taip pat LRK rūpintųsi evakuojamų gyventojų registracija. Pasak V. Stankevičienės, evakuacijos atveju galėtų būti naudojamas pagalbos numeris 111, kuris veiktų kaip informacijos ir registracijos centras. 

Evakuacijos metu reikėtų ne tik standartinės humanitarinės pagalbos, bet ir pagalbos, pritaikytos individualiems žmonių poreikiams. Pavyzdžiui, anot LRK atstovės, vieniems gali reikėti specifinių vaistų, kitiems – specialios dietos ar socialinės pagalbos. 

Didelį dėmesį LRK skiria ir psichologinei paramai. Raudonasis Kryžius taip pat organizuoja įvairius mokymus, skirtus gyventojų švietimui apie pirmąją pagalbą ir civilinę saugą. V. Stankevičienė pabrėžia, kad kiekviena šeima turėtų būti pasirengusi galimai evakuacijai ir iš anksto aptarti šeimos veiksmų planą. Reikėtų žinoti, kur ir kaip vykti evakuacijos atveju, kaip tarpusavyje palaikyti ryšį nutrūkus mobiliajam ryšiui ir pan. Būtina turėti išvykimo krepšį su būtiniausiais daiktais.

Masinė evakuacija – sudėtingas procesas. Nors valstybė turi parengusi evakuacijos planus, jų įgyvendinimas, pasak pašnekovų, priklauso ir nuo kiekvieno žmogaus sąmoningumo.

Daugiau detalios informacijos apie pasirengimą ekstremaliosioms situacijoms galima rasti Lietuvos pasirengimo ekstremaliosioms situacijoms interneto svetainėje LT72.lt, o nuo šiol – ir už ES lėšas sukurtoje mobiliojoje programėlėje LT72. Esant interneto ryšiui, atidarius programėlę išmaniajame įrenginyje duomenys kiekvieną kartą yra išsaugomi ir atnaujinami. Paskutiniai duomenys vėliau rodomi net ir be interneto ryšio. 

 

PASITIKRINK ŽINIAS (KRYŽIAŽODIS, ATSAKYMAI APAČIOJE)

1.Būtiniausių daiktų ir priemonių, skirtų greitai kiekvieno šeimos nario evakuacijai ekstremaliųjų situacijų metu, visuma – Išvykimo....

2.Mažoms žaizdoms ir įbrėžimams apsaugoti skirta priemonė, kuri turėtų būti pirmosios pagalbos rinkinyje.

3.Trumpasis perspėjimo ..., gaunamas į mobilųjį telefoną.

4.Garso signalas, naudojamas perspėti gyventojus apie gresiantį pavojų ar ekstremaliąją situaciją.

5.Statinys, skirtas trumpalaikei (iki kelių valandų) gyventojų apsaugai kilus oro pavojui.

6.Gresiant ar susidarius ekstremaliajai situacijai, rekomenduojama turėti vandens ir ... atsargų bent 72 valandoms.

 

Atsakymai:

1.Krepšys

2.Pleistras

3.Pranešimas

4.Sirena

5.Priedanga

6.Maisto

Informacija parengta bendradarbiaujant su Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerija. 

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Augant geopolitinėms įtampoms ir kylant įvairioms grėsmėms, vis dažniau kalbama apie tai, kaip Lietuva yra pasiruošusi ekstremaliosioms situacijoms ir galimai masinei gyventojų evakuacijai. 


Sekmadienį dviračių take Palanga–Karklė susidūrė 5 dviratininkai.


Seimo salėje opozicija ir pozicija neretai – kaip dvi aikštingos katės, tačiau Seimo krepšinio komanda suburta iš valdančiosios daugumos – jai atstovauja ir klaipėdietis, Lietuvos liberalų sąjūdžio frakcijos narys Andrius Bagdonas – ir opozicijos parlamentarų, – tvirta.


Šis tęstinis projektas sudaro galimybes gerinti visuomenės saugumą, stiprinant projektą įgyvendinančių įstaigų tarpusavio bendradarbiavimą, tobulinti įstaigose dirbančių ir betarpiškai visuomenės saugumą užtikrinančių darbuotojų įgūdžius.


Moterys nori ne tik auginti vaikus, o vyrai – ne tik „daryti karjerą“. 


Palangoje prieglobstį ir saugumą pagaliau radusi ukrainietė Alina į Palangą atvyko iš karo nuniokoto Palangos miesto-partnerio Bučos. Jo kelionės nebuvo lengva.


Tačiau surašinėtojai į gyventojų namus nebeateis. Tradicinis gyventojų ir būstų surašymas, kai gyventojai surašomi juos lankant namuose, tampa istorija. Naujas būdas leis greičiau įvertinti gyventojų skaičių ir sutaupyti valstybės lėšų. Lietuvos statistikos departamentas kas dešimtmetį vykdomą gyventojų ir būstų surašymą atliks naudodamas jau sukauptus...


Jau netrukus sunkiasvorių mašinų kaušai įsmigs į žemę – kurorte jau artimiausiu laiku prasidės šilumos trasų modernizacija, kurią vykdys rangovas iš Plungės – UAB „Plungės lagūna“. Jam pristatyti miesto šilumos įmonė „Palangos šilumos tinklai“, modernizacijos užsakovė, kovo 15 d. pakvietė ne tik žurnalistus...


Ukmergė parodė, kaip ginami gyventojų interesai

Šarūnas Vaitkus, Palangos miesto savivaldybės meras, 2010 06 05 | Rubrika: Miestas

Palangiškius engiančią sutartį su “Litesko” nutraukti bijantiems ir milijoninėmis kompensacijomis žmones gąsdinantiems Palangos politikams pavyzdį parodė Ukmergės rajono taryba. Balandžio pabaigoje į neeilinį posėdį susirinkę šio rajono tarybos nariai vardiniu balsavimu nusprendė vienašališkai nepasibaigus terminui nutraukti sutartį su rajono šilumos tinklus išsinuomojusia privačia...


Mero telefonas prieš vaikų saugumą

Šarūnas VAITKUS, Palangos miesto savivaldybės tarybos narys, 2010 05 22 | Rubrika: Miestas

Kokia pinigų suma Palangos savivaldybei yra per didelė? Pasirodo, apie 50 mln. litų biudžetą skaičiuojančio miesto savivaldybei pustrečio tūkstančio litų yra nepasiekiama suma. Tiek pinigų skubiai reikia Palangos pradinės mokyklos elektros instaliacijai atnaujinti ir įžeminimui įrengti. Dabar esanti sena instaliacija neatlaiko modernių mokyklos virtuvės įrengimų elektros poreikio. Neseniai...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius