Vaikai sveikos mitybos įgūdžių mokosi ir augindami svogūnus bei pipirmėtes
Lapkričio 8-ąją minėsime Europos sveikos mitybos dieną, kurios tikslas skatinti žmones sveikai maitintis bei atidžiau stebėti savo racioną. Netaisyklinga mityba ir žalingi įpročiai yra pagrindiniai rizikos faktoriai, sąlygojantys aukštą mūsų šalies gyventojų sergamumą ir mirtingumą. Sveikatos specialistai sutinka, kad sveikos mitybos įgūdžių turi būti mokoma jau lopšeliuose-darželiuose.
Saikinga mityba
Mityba – vienas svarbiausių veiksnių, lemiančių žmonių sveikatą. Ja dažniausiai imame rūpintis tik tuomet, kai maistas tampa nebe vaistas, o priešas. Taigi, pirmiausia išmokime jausti saiką. Saikingumas ir mityba pagal sveikos mitybos piramidę yra vienas iš pagrindinių veiksnių, vedančių link geresnės savijautos, įsitikinusi miesto lopšelio-darželio „Gintarėlis“ medicinos darbuotoja – dietistė Rūta Čeriaukienė.
„Maisto racioną turi sudaryti įvairūs produktai: grūdiniai produktai, daržovės, vaisiai, pieno produktai, mėsa, žuvis, riebalai, saldumynai. Žinoma, pastaruosius reikia vartoti saikingai, ypač vaikams. Dabar populiaru vartoti kuo ekologiškesnius maisto produktus, tačiau jų kaina atitinkamai didesnė. O ir ūkininkai kartais manipuliuoja, vadindami savo produktus ekologiškais. Džiaugiamės, jog bene pirmieji Palangoje pradėjome tiekti vaikams kalakutieną“, – „Palangos tiltui“ sakė R. Čeriaukienė.
Maisto įvairovė, kuo šviežesni produktai bei jų sudėtis, kuriuose yra kuo mažiau konservantų, dažiklių ir saldiklių, optimalus maisto kiekis, saikingas cukraus, druskos vartojimas – tik dalis sveikos mitybos taisyklių. Sveikos mitybos įpročių ugdymas turi būti diegiamas nuo pat mažens, tačiau mokytis tinkamos mitybos niekuomet nevėlu. „Mūsų ikimokyklinio ugdymo įstaiga dalyvauja programoje „Pienas vaikams“. Bendrovė „Žemaitijos pienas“ mums tiekia natūraliai saldintus jogurtus, varškę, pieną”, – teigė dietistė.
Ji pabrėžė, jog „Gintarėlyje“ vaiko sveikata yra ugdoma kompleksiškai, apimant dešimt komponentų: savęs pažinimą, higieną, šeimą ir sveikatą, žalingų įpročių prevenciją, saugos įgūdžius, sveiką mitybą, ekologinį ugdymą, psichinę sveikatą, fizinį aktyvumą bei ligų prevenciją.
Apsauga nuo ligų
Nesaikingos ir neracionalios mitybos pasekmė – viršsvoris, nutukimas, širdies ligos, cukrinis diabetas. Riebus maistas didina cholesterolio koncentraciją kraujyje, todėl siaurėja ir kemšasi kraujagyslės. Vartojant daug baltymų, ypač gyvulinės kilmės, didėja pavojus susirgti ne tik širdies kraujagyslių, bet ir įvairiomis inkstų ligomis. „Mūsų mokyklose, ikimokyklinio ugdymo įstaigose trūksta dietistų, kurie padėtų vaikams įsisąmoninti sveikos mitybos taisykles. Galbūt dėl to, jog dietologija ne toks lengvas mokslas“, – sakė R. Čeriaukienė, kuri mielai prisideda prie darželyje rengiamų sveikatos projektų.
Pedagogai ypatingą dėmesį skiria vaikų fiziniam lavinimui: rytais vedamos rytmetinės mankštos, 2-3 kartus per savaitę vyksta judesių lavinimo valandėlės, du kartus per metus yra organizuojamos sporto ir sveikatos savaitės, į kurias mielai įsitraukia ir mažųjų tėvai.
„Su auklėtiniais spalio 27 dieną dalyvavome tarptautiniame vaikų, mokinių, pedagogų ir visuomenės sveikatos priežiūros specialistų konkurse „Sveikuolių sveikuoliai“. Sveikata – pati didžiausia žmogaus vertybė. Išauginti sveiką, gerai fiziškai ir psichiškai išsivysčiusį vaiką yra ne tik menas, bet ir nuolatinis darbas“, – pabrėžė dietistė.
„Darželinukai turi būti maitinami pagal sudarytą mitybos planą. Mūsų įstaigoje mažesnieji maitinami keturis kartus dienoje, vyresni – tris. Atitinkamai esame apskaičiavę, kiek kalorijų privalo suvartoti vaikai. Ne mažiau svarbu – ir fizinis aktyvumas, kurio metu yra „sudeginamos“ su maistu gaunamos kalorijos. Tėvai privalo rūpintis vaiko svoriu. Pastebėjus mitybos sutrikimus: viršsvorį, nutukimą arba priešingai – organizmo nualinimą būtina kreiptis į šeimos gydytoją“, – laikraščiui kalbėjo R. Čeriaukienė.
Subalansuota mityba
Subalansuota mityba nereiškia, jog valgyti reikia vien daržoves. Mityba neatsiejama nuo žmogaus gyvenimo būdo. To, kuris kasdien dirba sunkų fizinį darbą, mityba turi būti visai kitokia nei to, kuris dirba sėdimą darbą, mažai juda ir panašiai. Tiesiog reikia žinoti, jog kalorijų perteklių reikia panaikinti sporto klube ar bent jau valandos trukmės pasivaikščiojimu.
„Vaikams duodame tik suderintą maistą. Prie mėsos ar paukštienos patiekalų bulvių, makaronų nepatiekiame. Garnyrui naudojame įvairias troškintas, virtas daržoves. Svarbu, jog baltymai nebūtų maišomi su riebalais“, – „Palangos tiltui“ pasakojo „Gintarėlio“ direktorės pavaduotoja ugdymui Milda Kucevičienė.
Pavaduotoja pabrėžė, jog tėvai yra patenkinti sveikos gyvensenos darželio kryptimi, tačiau ne visuomet sveikos mitybos taisyklių laikosi namuose: „Tėvai noriai dalyvauja sveikų kepinių šventėse. Jų metu dalinasi sveikų patiekalų receptais, degustuoja. Taip pat mokome ir vaikus: kartą savaitėje organizuojame arbatos gėrimo valandėles, kurių metu vaikai ne tik atlieka įvairius kvėpavimo pratimus, bet ir susipažįsta su vaistiniais augalais, sužino jų gydomąsias savybes. Mokome vaikus gaminti sveikuoliškus sumuštinius su daržovėmis. Manome, jog šiuolaikinė visuomenė yra nutolusi nuo gamtos, tinkamai neįvertina jos teikiamų gėrybių, šeimos mažai keliauja ir dažnai nemoka tinkamai joje elgtis. Pažeista harmonija su gamta yra viena pagrindinių ligų priežastis. Todėl su vaikais gamtoje dažnai renkame maistines žoleles. Auginame svogūnus, česnakus, pipirmėtes“, – akcentavo M. Kucevičienė.
Taigi, sveika mityba – tinkamos kiekybės, kokybės ir režimo laikymasis. Ir atminkite, jog „gyvename ne tam, kad valgytumėm, o valgome tam, kad gyventumėm“.
„Palangos tilto“ redakcija
Jūsų komentaras:
Taip pat skaitykite
Gyvenimo įgūdžių programą Palangos progimnazijoje ves tikybos mokytoja, direktorė mano, kad klausimų apie gėjus ir transeksualus neiškils
Linas JEGELEVIČIUS, 2023 10 01 | Rubrika: Miestas
Kai Širvintos savo mokyklose uždraudžia Gyvenimo įgūdžių programos dėstymą, o Belgijoje dėl jos buvo padegtos bent keturios mokyklos, Palangoje ji cunamio nesukėlė. Programoje lytiškumo temoms – ir apie įvairias seksualines orientacijas, gėjus, lesbietes ir transeksualus – skirta apie 10 procentų jos turinio. Palangos progimnazijoje dviprasmiškai vertinamą programą ves...tikybos mokytoja.
Mindaugas Skritulskas: „Mielos mamos, tegul mūsų meilė ir dėkingumas sušildo Jūsų širdis, būkite sveikos ir laimingos!“
"Palangos tilto" informacija, 2023 05 07 | Rubrika: Miestas
Jūsų kuriami santykiai visada išlieka žmogiškai šilti ir taurūs, o pagarba ir meilė mamai yra vertybės, kurios visuomet lieka gyvenimo dvasiniu pamatu ir tvirtybės šaltiniu. Tegul mūsų meilė ir dėkingumas sušildo Jūsų širdis, būkite sveikos ir laimingos! Su Jūsų švente! Mindaugas Skritulskas Lietuvos Respublikos Seimo narys
Bendruomeniniai šeimos namai lapkričio mėnesį kviečia į Tėvystės įgūdžių paskaitas tėvams
Dainius Kepenis: sveikos gyvensenos mokosi vis daugiau žmonių
2015 10 08 | Rubrika: Sveikata
Paskutiniais metais vėl pastebimas vis didesnis domėjimasis sveika gyvensena, žmonės tampa sąmoningesni, ieško informacijos, mokosi, šviečiasi, imasi sveikatingumo praktikų. Galima sakyti, sveika gyvensena dalyje visuomenės tampa gera mada. Nevyriausybinių organizacijų iniciatyva Seimas 2013 metus buvo paskelbęs Sveikatingumo metais. Nevyriausybiniame sektoriuje kilusi nauja...
Supratimas apie sveiką mitybą vaikui turi būti išugdytas nuo pat mažumės
2015 02 12 | Rubrika: Sveikata
Mokyklinio amžiaus vaikai neretai skundžiasi skrandžio skausmais, virškinimo sutrikimais; aktuali ir nutukimo problema. Pastebima, kad dėl netinkamos mitybos užklumpančios ligos neaplenkia ir per mokyklos slenkstį dar neperžengusių vaikų. Atsparumą virškinimo sistemos ir kitiems sveikatos sutrikimams lemia nuo pat mažens išugdyti mitybos įpročiai.
Sveikai maitinsitės – būsite sveikesni
Parengta pagal Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro informaciją, 2013 11 21 | Rubrika: Sveikata
Europos sveikos mitybos diena kasmet lapkričio 8-ąją minima nuo 2007-ųjų. Šiemet, Sveikatingumo metais, Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras šia proga dar kartą ragina visus atkreipti dėmesį į ypatingą tinkamo maitinimosi svarbą sveikatai, suprasti sveikos mitybos pagrindus, pagrindinių maistinių medžiagų reikšmę, išmokti pasirinkti tinkamus...
Sveika mityba – sveikas gyvenimas
2013 11 07 | Rubrika: Sveikata
Lapkričio 8 d. minima Europos sveikos mitybos diena. Minint šią dieną norime priminti, kad sveika mityba padeda kiekvienam žmogui jaustis gerai, būti energingesniu, sveikesniu. Norėdami sveikai maitintis turėtumėte pradėti nuo suvokimo, jog svarbu yra ne tik tai, ką Jūs valgote, bet ir kaip valgote. Norėdami pradėti sveikai maitintis turėtumėte atkreipti dėmesį į šias...
Norint gerai žaisti futbolą, reikia ir sveikai maitintis
Viktorija ŠIMKUTĖ, 2012 06 22 | Rubrika: Sveikata
„Be mitybos nepasieksi maksimumo“, – sako FK „Palanga“ komandos narys Paulius Lapas, kuris pastarosiomis savaitėmis „prilipęs“ prie televizoriaus ekrano, nes vyksta Europos futbolo čempionato kovos. Nuo praėjusių metų Paulius žaidžiantis Palangos kamondoje džiaugiasi, jog turi puikią galimybę aktyviai ir nuolat sportuoti bei tuo pačiu užsiimti, ko...
Palangos vaikų darželių valgiaraščiai mitybos specialistams abejonių nekelia 1
Agnė LEKAVIČIENĖ, 2011 12 01 | Rubrika: Miestas
Šalyje nuskambėjus žiniai, jog Kauno miesto ir rajono vaikų mokyklinio ir ikimokyklinio ugdymo įstaigose vaikų maitinimui skiriamas nepakankamas dėmesys, nusprendėme pasidomėti mažiausiųjų maitinimo padėtimi mūsų miesto darželiuose. „Visi ugdymo įstaigų pateikti valgiaraščiai yra suderinti ir patvirtinti“, – laikraščiui sakė Klaipėdos visuomenės...
Vaikai sveikos mitybos įgūdžių mokosi ir augindami svogūnus bei pipirmėtes
Agnė LEKAVIČIENĖ, 2011 11 03 | Rubrika: Sveikata
Lapkričio 8-ąją minėsime Europos sveikos mitybos dieną, kurios tikslas skatinti žmones sveikai maitintis bei atidžiau stebėti savo racioną. Netaisyklinga mityba ir žalingi įpročiai yra pagrindiniai rizikos faktoriai, sąlygojantys aukštą mūsų šalies gyventojų sergamumą ir mirtingumą. Sveikatos specialistai sutinka, kad sveikos mitybos įgūdžių turi būti mokoma jau...