Teisininko komentaras
Laikraščio skaitytojas klausia: parduotuvėje nusipirkau netinkamą prekę, per kiek laiko turiu teisę ją grąžinti?
Teisininkas Vytautas Korsakas atsako: daiktų keitimo ir grąžinimo tvarką reglamentuoja Ūkio ministro patvirtintos Daiktų grąžinimo ir keitimo taisyklės. Jeigu pirkėjui buvo parduota netinkamos kokybės ne maisto prekė ir pardavėjas su pirkėju neaptarė jos trūkumų, pirkėjas turi teisę savo pasirinkimu iš pardavėjo reikalauti pakeisti netinkamos kokybės prekę tinkamos kokybės preke; sumažinti prekės kainą; neatlygintinai pašalinti prekės trūkumus; atlyginti prekės trūkumų pašalinimo išlaidas, jeigu pardavėjas per protingą terminą jų pats nepašalino; pirkėjas taip pat turi teisę reikalauti grąžinti sumokėtus pinigus. Kai nustatytas prekės kokybės garantijos terminas, minėti reikalavimai gali būti reiškiami per visą garantijos terminą.
Svarbu tai, kad prie raštiško prašymo turi būti pridedamas kasos aparato kvitas arba kitas prekės pirkimą-pardavimą iš šio pardavėjo patvirtinantis dokumentas.
Taisyklių 14 punkte numatytos papildomos pirkėjo teisės: „Jeigu pirkėjui nepatinka nusipirktos prekės forma, dydis, spalva, modelis ar komplektiškumas, jis turi teisę per 14 dienų nuo ne maisto prekių pardavimo dienos pakeisti ją analogiška preke“. Jeigu pardavėjas neturi pakeitimui tinkamos prekės, pirkėjas turi teisę grąžinti prekę pardavėjui ir atgauti už ją sumokėtus pinigus. Tačiau ši taisyklė nesuteikia teisės pasikeisti nepatikusių elektros įrenginių: telefonų, televizorių ar kitų elektros ar elektronikos įrenginių (prekių sąrašas yra ilgesnis). Tokias prekes galima grąžinti tik tuo atveju, jei jos yra nekokybiškos, su defektais.
Pavyzdžiui, pirkėja N. Č. kreipėsi į teismą teigdama, kad atsakovo UAB „Makveža“ statybinių medžiagų parduotuvėje įsigijo beasbestinio šiferio, kuriuo uždengė savo gyvenamojo namo stogą. Nepraėjus metams, šiferio lakštai pabalo ir deformavosi. Moteris paaiškino, kad pašalinti stogo dangos trūkumus galima tik stogą uždengus nauja danga, ieškovė prašė nutraukti pirkimo–pardavimo sutartį, grąžinti už šiferį sumokėtus pinigus, priteisti 6120 Lt stogo dangos keitimo išlaidų. Teigė, kad patyrė ir neturtinės žalos, pasireiškusios dvasiniais išgyvenimais ir turėtais nepatogumais, įsigijus netinkamos kokybės prekę. Nagrinėdamas šį ginčą Aukščiausiasis teismas konstatavo, kad vartojimo sutarties instituto specifika reiškiasi ir sutarties nutraukimo ar atsisakymo teisiniame reguliavime, kuris daugeliu atveju suteikia vartotojui teisę atsisakyti vartojimo sutarties ar nutraukti sutartį palankesne tvarka negu kitų sutarčių atveju. Tokio reguliavimo atvejis yra ir CK 6.363 str. 8 d., nustatyta pirkėjo teisė vienašališkai nutraukti vartojimo pirkimo–pardavimo sutartį, kai jam parduotas netinkamos kokybės daiktas. Pirkėjui suteikiama teisė rinktis jam naudingiausią pažeistos teisės dėl netinkamos kokybės daikto pagaminimo (pardavimo) gynimo būdą, tarp jų – ir nutraukti sutartį bei pareikalauti grąžinti sumokėtą kainą. Vartotojas turi teisę spręsti, kurį iš įstatyme įtvirtintų teisių gynimo būdų rinktis. Ginčą nagrinėjantis teismas, įvertindamas vieno ar kito vartotojo teisių gynimo būdo pasirinkimo pagrįstumą, turi atsižvelgti į konkrečias teisiškai reikšmingas aplinkybes ir siekti, kad vartotojo teisių gynimo būdas būtų proporcingas prievolių pažeidimo mastui ir nesukeltų pažeidimui neadekvačių teisinių padarinių. Minėtai pirkėjai buvo grąžinti už šiferį sumokėti pinigai, priteistos 6120 Lt stogo dangos keitimo išlaidos bei priteistas 1000 Lt neturtinės žalos atlyginimas (LAT 2009-06-01 nutartis civ. byloje Nr. 3K-3-256/2009).
„Palangos tilto“ redakcija
Jūsų komentaras:
Taip pat skaitykite
Verslo konkurentas „pakišo kiaulę“ – ar turiu teisę į žalos atlyginimą?
2024 07 10 | Rubrika: Miestas
Nukentėjote nuo nesąžiningų konkurento veiksmų? Nepamirškite įsivertinti, ar turite teisę į žalos atlyginimą.
Plungės apylinkės teismas netenkino neblaivaus vairavusio bei teises laikinai praradusio dvasininko prašymo grąžinti teisę vairuoti anksčiau laiko.
Kas kiek laiko rekomenduojama atlikti remontą?
2021 12 28 | Rubrika: Miestas
Remontuoti būstą ar patalpas gali tekti gan dažnai. Tačiau kas kiek laiko remontuoti – normalu, o kas kiek – per retai ar per dažnai? Aišku, vienareikšmiško atsakymo niekur tikrai nerasime, bet galime pasvarstyti apie tai, kokios tendencijos pasaulyje ir mūsų šalyje yra dažniausios bei kaip remontuoti būtų teisingiausia. Taigi, kas kiek laiko rekomenduojama atlikti remontą?
Lietuvos regionų frakcijos narys Petras Gražulis renka parašus dėl interpeliacijos vidaus reikalų ministrei Agnei Bilotaitei ir prašo atsakyti į klausimus dėl planų uždaryti sanatoriją „Pušynas“. Seimo narys ministrės taip pat klausia, ar ši sutiktų tikrintis melo detektoriumi.
Palangos meras Šarūnas Vaitkus kartu su "Neatpažintas meras" filmavimo komandos narių paskolinta kalyte Sniege kurorte ieškojo šunų vedžiojimo aikštelės. „Dabar turiu dar vieną bėdą – turiu dukrai nupirkti šuniuką“, – juokėsi filmavimo komandos aplankytas meras.
Teisininko komentaras
2013 11 21 | Rubrika: Miestas
Laikraščio skaitytojas klausia: parduotuvėje nusipirkau netinkamą prekę, per kiek laiko turiu teisę ją grąžinti?
Teisininko komentaras
2013 11 14 | Rubrika: Miestas
Laikraščio skaitytojas iš Šventosios klausia: kokia numatyta atsakomybė už „žolės“ (narkotinės medžiagos) laikymą namuose?
Teisininko komentaras 1
2013 10 07 | Rubrika: Miestas
Laikraščio skaitytojas klausia: kai kurie kaimynai yra atsijungę radiatorius nuo centrinio šildymo, ar reikėtų mokėti už šildymą, jei faktiškai būtų nupjauti radiatoriai, o šilumos tiekėjas informuotas apie tai, kad šilumos energija bute nebebus vartojama?
Teisininko komentaras
2013 09 23 | Rubrika: Miestas
Laikraščio skaitytojas klausia: neturėdamas kitame mieste gyvenančio bendraturčio sutikimo ir statybos leidimo atlikau gyvenamojo namo stogo rekonstrukcijos darbus. Ar galima įteisinti savavališką statybą, jei bendraturtis neduoda sutikimo gauti statybos leidimą.
Teisininko komentaras
2013 09 02 | Rubrika: Miestas
Laikraščio skaitytojas klausia: esu išsituokęs, teismas dukros gyvenamąją vietą nustatė su mama. Ar gali buvusi sutuoktinė, neturėdama vaiko tėvo sutikimo, išsivežti vaiką gyventi į užsienį?