Sunkiasvorės kuprinės lengvėja kasmet

Monika ŠIUGŽDAITĖ, 2009-03-28
Peržiūrėta
1557
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

„Palangos tiltas“ domėjosi, ką ir kaip nešiojasi vaikai, keliaudami į mokyklą. Posakis, kad „mokslo ant pečių nenešiosi“, negalioja – moksleiviai su savimi tampo po keliolika kilogramų sveriančias kuprines. Tiesa, ne visi.

 

Svoris – pagal dienas

Rankinėmis svarstyklėmis kuprinės buvo sveriamos trijose Palangos mokyklose: Senojoje gimnazijoje, Vlado Jurgučio vidurinėje ir Pradinėje mokyklose. Atsitiktine tvarka buvo svertos tiek mažiausiųjų, tiek ūgtelėjusių vaikų kuprinės. „Negerą dieną pasirinkote, ateikite rytoj – va tada bus ką sverti“, - tikino ne vienas kalbintas moksleivis. Kuprinėse karaliauja vadovėliai storais viršeliais, šūsnys sąsiuvinių ir milžiniški kiekiai kanceliarinių priemonių.

 

Nešiojasi ir žaislus

Pasirodo, net patys tėvai dažnai renkasi madingą daiktą, vietoj patogaus ar tinkamo vaikui. „Neseniai užėjo tokių pieštukinių mada – net kelis šimtus gramų sveriančias pieštukines galite atrasti kas antro vaiko kuprinėje. Nors nėra būtinos, yra lengvesnių ar patogesnių, išvaizda nugali, vaikai nori – tėvai perka“, - pasakojo Pradinės mokyklos pavaduotoja neformaliam ugdymui Loreta Dumčienė, rodydama į įvairiaspalves „puošmenas“. Mažieji mokinukai į kuprinės deda ne tik knygas, kanceliarines priemones, bet vienas kitas – ir mylimą žaislą, buteliuką sulčių ar priešpiečius. Vaikai prisipažino, jog kuprines ir nešiojamas knygas dažniausiai patikrina patys tėvai – kad vaikai netemptų milžiniško svorio. Jei svoris didokas, jie stengiasi į mokyklą vaikus atvežti automobiliu.

 

Mada lemia svorį

Optimalus pilnos kuprinės svoris pradinukams neturi viršyti 10 procentų jų kūno svorio. Pradinės mokyklos rezultatai paliudijo, kad retas nustatytą normą viršija. „Pradinukams yra paprasčiau – nebūtinas knygas jie palieka po suolu, nesinešioja. Jiems pats džiaugsmas – kuprinė apskritai“, - šyptelėjo L.Dumčienė, sveriant skirtingas kuprines. Vieniems vaikams nupirktos kuo patogesnės, mažos kuprinės, kiti tempia madingais raštais, spalvinga atributika margintas nemažas kuprines. „Aš jos labai norėjau, tėveliai ir nupirko“, - sakė smulkutė pirmokė, ant svarstyklių kabliuko kabindama gerokai per didelį savo mokyklinį krepšį. Su knygomis jis svėrė 3 kilogramus, be knygų – 1,2 kilogramo. Pirmokai, dažniausiai besinešiojantys pratybų ir paprastus sąsiuvinius, o knygas paliekantys mokykloje, leido pasverti savo vos iki 1,5 kilogramo sveriančius krepšius. Tik minėtoji mergaitė turėjo kuprinę sveriančią tris kilogramus, ir vienas berniukas – poros kilogramų nešulį.     

 

Vaikų nešulius tikrina rūpestingi tėvai

Su metais mokykloje, augo ir kuprinių svoris. Antrokai nešiojosi 2 – 3 kilogramus sveriančias kuprines. Tiesa, jose taip pat netrūko papildomų daiktų – tai knygos „šiaip paskaityti“, tai žaisliukas, tai nemažos užrašų knygelės. Todėl akivaizdžiai kito ir svoris – nuo 1,8 kilogramo iki 3,1.

Ketvirtokai, jau dažniau besinešantys namo knygas tikino, kad kuprinės jiems nesunkios. Čia mokyklinių „nešulių“ svoris kito nuo 1,8 kilogramo iki beveik keturis kilogramus sveriančio krepšio. „Mane visada tėvai prižiūri, tikrina ir prašo namo knygas parsinešti – turbūt, kad neapgaudinėčiau ir paruoščiau namų darbus, mokyčiausi“, - šmaikštumą demonstravo vienas ketvirtokas.

 

Priprato prie sunkių nešulių

Tačiau peržengus Pradinės mokyklos slenkstį, normos dingo – tiek Vlado Jurgučio mokykloje, tiek gimnazijoje teko sverti rekordinių nešulių. „Kaip jūs panešate viską?“, - klausėme. „Pripratome. O kur dėsies, kai mokytis reikia. Tai čia tik kuprinė – kūno kultūros apranga kitur“, - sakė moksleivės, keliaujančios į 8 klasę ir atitinkamai 8 kilogramus tempiančios su savimi. Vaikams, vyresniems nei 12 metų, rekomenduojama neštis ne daugiau nei 15 procentų savo kūno svorio ant pečių.

Šeštos klasės V.Jurgučio mokyklos auklėtiniai nešėsi apie 4,5 – 5 kilogramus sveriančias kuprines. „O kiek sveri?“, - klausėme šeštoko Gvido. Pagal svorį vaikinas nešėsi leistiną svorį ant nugaros, tačiau juokavo, kad būna ir gerokai „sunkesnių dienų“.

 

Knygos vienodos, svoris – skirtingas

Septintokai svėrė 4 – 6 kilogramų svorio kuprines. Aštuntokų duomenys stulbinančiai pakito. Apsilankius 8d klasėje, „Palangos tiltas“ svėrė tiek 4 – 5 kilogramų svorio kuprines, tiek 7, 8 ir net 11 kilogramų nešulius. Tokį „rekordinį“ svorį ant nugaros tądien nešėsi tik 60 kilogramų sveriantis moksleivis – aštuntokas Žvaigždynas. Tautvilas nešėsi 7,4 kilogramo, Albertas – 8, Rūta – 7 kilogramus, o Kristina – 4,6 kilogramo sveriančias kuprines. Kodėl taip drastiškai skiriasi klasės draugų nešiojami svoriai, niekas negalėjo atsakyti – visi nešioja tiek, kiek atrodo būtina.

 

Vietoj kuprinės – krepšiai ir rankinės

Stebina tai, jog vyresni moksleiviai ne visad nešioja gigantiškus nešulius. Kuo vyresnis moksleivis – tuo mažesnes kuprines nešasi. Tokia išvada peršasi pasvėrus vyresniųjų klasių moksleivių „mokslo naštą“. Kuprines keičia rankinės, svoris ženkliai mažėja. „Stengiamės nesinešioti visko, tik tai – ko būtinai reikia. Dalinamės našta su suolo drauge“, - teigė dvi Senosios gimnazijos gimnazistės. „Svoris labai skiriasi dėl tos dienos pamokų, dėl to – ar reikia aprangos kūno kultūrai, ar ne, ar reikia papildomų priemonių, ar ne. Būna ir labai sunkių kuprinių dienos“, - sveriant nuo 2 iki 5 kilogramų sveriančias kuprines pasakojo gimnazistai. Tądien vos su viena knyga atėję abiturientai rodė vos 1,5 kilogramo sveriančius krepšius – penktadienį jie laiko informacinių technologijų įskaitą.

 

Daugėja sveikatos problemų

V.Jurgučio mokyklos direktorė Laimutė Benetienė pasakojo, jog vienas iš sprendimų, kaip palengvinti mokinių naštą yra rakinamos spintelės. „Tačiau kol spinteles perka patys tėvai – o tokių nėra daug, vaikai su savimi nešiojasi viską, ko reikia“, - teigė ji.

Tyrimų dėl nešiojamo per didelio svorio ir rezultato – stuburo iškrypimų, laikysenos sutrikimų, galvos skausmo ir net žarnyno veiklos sutrikimo būta nemažai. Tačiau niekas nesikeičia – vadovėliai kaip buvo, taip ir tėra spausdinami ganėtinai dideli, visi – reikalingi, sąlygų mokyklose palikti daiktus – taip pat nėra. Apie du komplektus vadovėlių vaikams – namuose ir mokykloje, taip pat lieka tik pasvajoti. Vienintelis pasiūlymas pagelbėti vaikams – racionaliau dėlioti tvarkaraštį, atsižvelgiant į krūvį ir knygų kiekį, bei skatinti moksleivius nešioti kuprines – ne per petį permetamas ir itin miestuose populiarias rankines, o kuo lengvesnes, iš natūralių medžiagų siūtas kuprines, sveriančias ne daugiau nei 700 gramų.

 

„Vaikštančios kuprinės“

Šis „Palangos tilto“ tyrimas tik apžvelgė esamą padėtį, iškėlė svarstytiną klausimą. Per pastarąjį dešimtmetį Lietuvoje užregistruojama vis daugiau stuburo problemų turinčių vaikų, vis daugiau nusiskundimų pernelyg dideliu krūviu – tiek mokymosi, tiek fizine prasme.

Tad kol nebus pokyčių visoje mokyklinėje terpėje, tol matysime „vaikštančias kuprines“ – vaikus, lyg kupranugarių karavanai dykumose, tempiančius už save kelis kartus didesnes kuprines.       

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Rugsėjo 27-ąją, Seimo narys Mindaugas Skritulskas, kuris yra kandidatas į 2024-2028 Seimą Mėguvos vienmandatėje rinkimų apygardoje, Seimo Antikorupcijos komisijoje davė paaiškinimus dėl jo tariamo dalyvavimo Palangos apžvalgos rato versle. „Mindaugas aiškiai papasakojo, kaip buvo kurpiama ši rinkiminė „istorija,“ – po posėdžio įraše Facebook komentavo Palangos meras ir M. Skritulsko...


Palangos mokyklose naujus mokslo metus pradeda 2165 moksleiviai, pagal mokinių skaičių didžiausia – „Baltijos“ pagrindinė. Pirmokėlių turėsime 177, dvyliktokų – 132. Ikimokyklinio ugdymo įstaigose bus lavinami 840 Palangos vaikučiai. Mūsų miesto pedagogų šeimą sudarys 230 bendrojo, 110 ikimokyklinio bei 83 neformaliojo ugdymo pedagogų.  Palangos miesto meras Šarūnas Vaitkus liko...


„Apsaugok mane“ – jau 25-erius metus gyvuojanti socialinės atsakomybės akcija, kurios metu kasmet rugsėjo mėnesį visi šalies moksleiviai yra nemokamai apdraudžiami nuo nelaimingų atsitikimų keliuose. 


Metų ratas atneša rugsėjo 1-ąją – gražią ir šviesią mokslo ir žinių šventę, nuo kurios prasideda dar vieni pažinimo, tobulėjimo ir ateities kūrimo metai.


Alina D. karo apimtą šalį paliko su penkiais vaikais. Iš Zaporižės į Lietuvą keliavo su pusantrų metų sūneliu Artūru, devynerių Kirilu bei savo trim nepilnamečiais broliais, kurių globėja tapo anksti mirus tėvams: Romanu (14 m.), Vladiku (15 m.) ir Aleksandru (16 m.). Svetingų raseiniškių namuose su gausia šeima prisiglaudusi 32-ejų metų moteris sako, kad nėra nieko geriau už ramų dangų...


„Lietuvos draudimas“ tęsia „Apsaugok mane“ tradicijas: rugsėjį Palangos miesto savivaldybėje visi moksleiviai bus apdrausti.


Palangos Vlado Jurgučio pagrindinė mokykla startavo su nauju, tėvelių iniciatyva užgimusiu, karjeros ugdymo pamokų ciklu. Pamokos kitaip leido jauniesiems palangiškiams patirti mokymosi džiaugsmą netgi už savo ugdymo įstaigos ribų. Spalio 17 dieną Palangos Vlado Jurgučio pagrindinės mokyklos 1b klasės mokiniai, lydimi Rimos Kontrimaitės, pradinio ugdymo mokytojos metodininkės, lankėsi...


Nenumaldomai artėjant naujiems mokslo metams, ne tik pirmokai, bet ir vyresni moksleiviai jau baksnoja tėvams į pašonę – laikas pirkti kuprines, parkerius ir kitas reikalingas prekes. Tačiau žengiant mokyklos laiptais link dvyliktos klasės, „Palangos tilto“ korespondentas įsitikino, mokyklinėms prekėms išleidžiama mažiau – į paskutiniąsias klases...


Sunkiai suvokiama, tačiau kasmet Lietuvoje dingsta tūkstančiai šalies gyventojų. Ne išimtis ir Palanga. Palangos policijos komisariato kriminalinės policijos skyriaus vyresnysis tyrėjas Vaidas Vaškys teigė, kad šiuo metu Palangoje yra trys be žinios dingę žmonės. „Visi iš jų yra vyrai. Kriminalinės policijos pareigūnai visuose miestuose padeda vieni kitiems dirbti, tad į paieškas yra...


Sunkiasvorės kuprinės lengvėja kasmet

Monika ŠIUGŽDAITĖ, 2009 03 28 | Rubrika: Miestas

„Palangos tiltas“ domėjosi, ką ir kaip nešiojasi vaikai, keliaudami į mokyklą. Posakis, kad „mokslo ant pečių nenešiosi“, negalioja – moksleiviai su savimi tampo po keliolika kilogramų sveriančias kuprines. Tiesa, ne visi.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius