Su Naujaisiais metais!

Monika ŠIUGŽDAITĖ, 2009-01-28
Peržiūrėta
1563
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Skaičiuoja pagal mėnulį

Nors pagal Mėnulio kalendorių gyvena Kinijos, Vietnamo, Korėjos, Tibeto gyventojai, kalbant apie Naujuosius metus, dažniausiai vartojama sąvoka „kinų Naujieji metai“. Tai – didžiausia pavasario šventė minėtuose regionuose. Tiksli šventės data nustatoma pagal kalendorių, kuriame susijungia mėnulio ir saulės kalendoriaus tradicijos. Pradžioje žmonės laiką skaičiavo matomu Mėnulio judėjimu, tai yra naudojosi mėnulio fazių kaita ir tik vėliau atsirado pagal saulės judėjimą apskaičiuotas kalendorius, kokį naudoja didžioji pasaulio dalis.

Kiekvieni metai kinų kalendoriuje siejami su vienu iš dvylikos zodiako gyvūnų. Atsisveikinę su neramiais 2008-aisiais, kurie atnešė didžiulį žemės drebėjimą, Pekino olimpinės žaidynes ir pasaulinę ekonomikos krizę, kinai iš naujų metų tikisi ramybės, tvirtybės ir sėkmės, kuri vainikuoja sunkų darbą. Būtent tai kinams simbolizuoja Jautis, metų simboliu tapęs po 12 metų zodiako ženklų rato.

 

Triukšmas ir karnavalai – savaitę

Šie naujieji metai visada prasideda per jaunatį ir baigiasi pilnatimi. Kadangi kinų kalendorius nesutampa su Grigaliaus, didžiosios pavasario šventės data pagal visuotinai naudojamą sistemą kasmet išpuola vis kitą dieną, tarp sausio 21 ir vasario 20 dienų. Švenčiama netrumpai – tikroji tradicija sako, kad dvi savaites, tačiau šiuolaikiniame pasaulyje jau tik maždaug savaitę. Dažniausiai tuo metu Kinijoje būna uždarytos visos valstybinės įstaigos, darbuotojai išleidžiami atostogų. Tos dienos pilnos šurmulio, vyksta mugės, karnavalai, skamba muzika ir paleidžiami fejerverkai.

 

Šviesa – laimės simbolis

Pirmasis vakaras prieš Naujuosius vadinamas „Virsmo vakaru“, paskutinioji diena – „Žibintų švente“. Jos metu visame mieste įžiebiami popieriniai žibintai, vaikai nešasi pačių gamintus, namuose taip pat įžiebiamos popierinės puošmenos, kartais – ir žvakės išskaptuotuose moliūguose. Jaunimui – tai proga pažintims. Vis dar tikima, jog susipažinę „Žibintų dieną“ sukurs darnią sąjungą. Spalvingas Naujųjų metų šventimo periodas turi daug tradicijų, prietarų, taisyklių ir yra labai laukiamas – tiek mažųjų, tiek suaugusiųjų.

 

Gąsdina pabaisą

Kinų Naujieji metai siejami su daugybe pasakų, mitų ir legendų. Pasak vienos iš legendų, Nianas (kinų kalba – „metai“) buvo pabaisa, žmogėdra, gyvenusi kalnuose ar jūroje ir kas dvylika metų išlįsdavusi medžioti žmonių. Buvo tikima, kad Nianas bijo triukšmo ir raudonos spalvos, tad pabaisa būdavo gąsdinama fejerverkais ir raudonais papuošimais. Kiniškas žodis „švęsti Naujuosius metus“ pažodžiui reiškia „Niano nuėjimą“. Todėl tradiciniai Naujieji metai pagal mėnulio kalendorių yra pilni triukšmo, raudonos spalvos, fejerverkų, persirengimų.

 

Daug raudonos spalvos

Artėjant šventei kinai tvarko namus, išmeta šiukšles, nereikalingus, pasenusius daiktai. Septynias dienas po Naujųjų stengiamasi nieko nedirbti ir nevalyti, nes bevalant kartu su dulkėmis iš namų gali būti išvalyta laimė. Prieš Naujuosius kinai kerpasi plaukus ir nagus – tradicijos draudžia pirmosiomis Naujųjų metų dienomis naudotis žirklėmis – tai yra nuolatinių barnių ir konfliktų ženklas. Moterys lopo skyles drabužiuose. Ypatingas dėmesys skiriamas kišenėms, kad „neišbyrėtų turtai“. Namuose ant durų kinai kabinamas hieroglifas „fu“, reiškiantis laimę. Jis yra pakabinamas aukštyn kojomis, nes kinų kalboje išsireiškimas „laimė apsivertė“ reiškia „laimė atėjo“. Ant langų ir sienų klijuojami iš raudono popieriaus iškirpti ateinančių metų gyvūno – šiemet jaučio – formos karpiniai. Daug dėmesio skiriama ir šventiniams patiekalams. Ant kinų stalo per Naujuosius metus būtinai turi būti žuvis. Vien žodžio „žuvis“ tarimas kinų kalboje reiškia laimės linkėjimą. Visi šeimos nariai taip pat kartu gamina koldūnus.

 

Varguoliams – valstybės pinigai

Kinai naujuosius metus švenčia su artimaisiais, draugais. Vieni kitiems dovanoja ne dovanas, o raudonus vokus su pinigais. Tradicijos nenurodo tikslios sumos, tačiau kinai vengia skaičių 4, kuris jų kalboje skamba panašiai, kaip „mirk“, ir 250, skambėjimu panašaus į žodį „kvailys“. Raudonus vokus gaus ir vargstantys Kinijos gyventojai. Naujametinei paramos programai vyriausybė skyrė 1,4 mlrd. dolerių. Skurdžiausi kaimų gyventojai gaus po 100 juanių (39 litus), o miestiečiai - po 150 juanių (58 litus). Tai yra dosni dovana, nes prilygsta jų mėnesio pajamoms.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Palanga jau ruošiasi Kalėdoms ir Naujųjų metų sutiktuvėms. Viešbučiai bei kavinės varžosi vieni su kitais, kas gražiau pasipuoš, aiškėja ir šventinės programos bei jų kainos. O vietų apgyvendinimo sektoriuje sparčiai mažėja. Pusė kambarių jau rezervuoti.


Kadangi šiemet rugsėjo 1-oji „iškrito“ sekmadienį, Palanga Mokslo metų pradžią švęs dvi dienas – ir sekmadienį, prasidėjus kalendoriniam rudeniui, ir pirmadienį, kurorto vaikams sugužėjus į mokyklas.


Palangos trečiojo amžiaus universitetas (TAU) trečiadienį, spalio 4-ąją, paskelbė naujųjų mokslo metų pradžią. Mokytis norinčių senjorų kurorte netrūksta, jų kasmet būna apie 500. Tai tik patvirtina, kad tokia veikla yra itin reikalinga ir laukiama. 


Kai naujojo miesto Savivaldybės Tarybos šaukimo naujokai dar nedrąsiai čiupinėja gautus Tarybos narių ženkliukus ir žvalgosi į labiau patyrusius kolegas, Dainius Želvys, atstovaujantis Tėvynės sąjungai – Lietuvos krikščionims demokratams (TS-LKD), daug ką joje galėtų daryti užsimerkęs – 22 darbo Taryboje metus pradedantis miesto politikas pagal darbo Taryboje patirtį...


TAU studentai pradėjo naujuosius mokslo metus

Rasa GEDVILAITĖ, 2016 10 06 | Rubrika: Miestas

Palangos Trečiojo amžiaus universiteto (TAU) studentai antradienį pradėjo naujuosius mokslo metus. Palangos kurhauzo salėje, kur ir vyko šventinis renginys, vos tilpo visi aktyvieji senjorai, pasiryžę energingai kibti į mokslus. Naujuosius mokslo metus pradėjo kiek daugiau nei 380 studentų, kurie mokysis keturiuose fakultetuose: Dvasinės kultūros, Kraštotyros ir turizmo, Menų...


2014-ųjų metų sutiktuvės Palangoje, nors ir itin gausios gero oro priviliotų svečių, specialiųjų tarnybų atstovų tikinimu, buvo vienos iš ramiausių per keletą pastarųjų metų, nors šiemet, skirtingai nei pernai, kurorte linksminosi daug jaunimo. Tačiau šventę aptemdė iškart po vidurnakčio kilęs gaisras.


Nepaliaujanti stebinti šiltais žiemos orais sausio pirmoji savaitė atnešė daugiau siurprizų – antradienį Palangoje griaudėjo perkūnija, sužaibavo, o ketvirtadienį pajūryje siautė iki 30 metrų per sekundę vėtra. 


Praėjusį ketvirtadienį muzikos klube „Vandenis“ susirinkę Socialdemokratų partijos Palangos skyriaus nariai linksmai minėjo Naujuosius metus. Trijų karalių dieną, kuomet su atodūsiu prisimenamos praėjusios šventės, jie surado laiko pabūti visiems drauge ir atšvęsti sėkmingai atliktus darbus.


Didžiausių metų švenčių laukimo pradžią Palanga paskelbė įžiebdama ne vieną šventinę eglę miesto centre, o net keliolika kalėdinių eglučių kurorto šerdyje – J. Basanavičiaus gatvėje.


Su Naujaisiais metais!

Monika ŠIUGŽDAITĖ, 2009 01 28 | Rubrika: Sveikata

Naktis iš sekmadienio į pirmadienį kai kam reiškė Naujųjų metų pradžią ir senųjų metų užbaigtuves. Pagal Mėnulio kalendorių gyvenančios tautos paryčiais griausmingai sutiko Naujuosius metus.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius