Savivaldybės šventė pro sukąstus dantis

Alvydas ZIABKUS, „Lietuvos ryto“ apžvalgininkas, 2011-01-17
Peržiūrėta
2070
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

„Kurhauzo problemos sprendžiasi!“ - dar prieš mėnesį triumfavo Palangos savivaldybės internetinė svetainė.

„Savivaldybei – šventė! Pagaliau, po 8 metų, Kultūros ministerija mus išgirdo ir įsiklausė“, - žurnalistams iškilmingai paskelbė Savivaldybės administracijos direktorius Valerijus Kuznecovas.

 

Dar džiugiau šią žinią pranešė miesto valdžios laikraštis: „Palanga švenčia – sutarta dėl Kurhauzo sklypo dydžio“.

Esą pagaliau išsprendęs Kurhauzo problemą, nepraleido progos pasigirti ir prieš Naujuosius metus siauram verslininkų bei miesto įmonių vadovų ratelyje savo veiklos ataskaitą pristatęs miesto meras Vytautas Stalmokas.

Kas gi atsitiko, kad džiūgauja ne tik savivaldybė su meru priešakyje, bet ir švenčia visas miestas? Kažkas pasišovė finansuoti Kurhauzo atstatymą? Jau parengtas projektas ir planuojami statybos darbai?

Deja, pasirodo, lyg vaikams lazdele apie istorinį kurorto pastatą  žemę  braižančių savivaldybės vadovų planams pritarė Kultūros ministerijos valdininkai. Pasirodo, dėl sklypo dydžio – 57 arų sutarta ne su pastato bendrasavininkais Jackomis, nuo kurių didžia dalimi priklauso artimiausia Kurhauzo ateitis, bet su savivaldybės parengtą žemės sklypo ribų planą suderinusiu Kultūros paveldo departamentu. Va tai šventė!

Nuo Kurhauzo „paėmimo“ švenčių praėjo mėnuo. Kur neva išspręstos problemos rezultatai? Kur tolimesni veiksmai: Savivaldybės direktoriaus įsakymas apie suformuotą Kurhauzo žemės sklypą, Savivaldybei priklausančios pastato dalies vertinimas, jo pardavimo aukcionas?

Iš neseniai šventusios Savivaldybės – tyla. Pasirodo, džiūgavimas buvo dirbtinis, miesto valdžios sukeltas triukšmelis prieš rinkimus, ne daugiau.

Iš tiesų, niekas ne tik nepasikeitė, bet dar labiau pablogėjo, nes savivaldybės žingsnis provokuoja naują bylinėjimąsi. Apie pastatą braižomas ir pagaliau su valstybės saugomos teritorijos ribomis sutampantis 57 arų ploto sklypas gal ir įtikino paveldosaugininkus, tačiau tokioms valstybės saugomos Kurhauzo teritorijos dalyboms nepritaria Jackos. Ir tam jie turi rimtą pagrindą.

Pats Kurhauzo pastatas užima 12 arų. Dar 53 arus aprėpia kiemo įrenginiai – šaligatvių plytelių danga. Išeitų, kad Kurhauzo ir jo priklausinių sklypas negali būti mažesnis, nei 65 arai. Jei nuo šio ploto nupjaunami 8 arai, kažkurie abiem pastato bendrasavininkams priklausantys kiemo įrenginiai pateks už Kurhauzo sklypo ribų. Galima būtų numanyti, kad prie Kurhauzo atsisakoma savivaldybės priklausinių dalies. Tačiau, skirtingai nuo pastato, šie įrenginiai tarp bendrasavininkų nėra pasidalinti.

Aišku viena, vos tik pasirodys 54 arų sklypą nustatantis savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymas, jis tuoj bus apskųstas teismui. Kol sulauksime teismų verdikto, ant Kurhauzo griuvėsių „akurat“ švęsime 10 metų gaisro jubiliejų.

Prie Kurhauzo priskirti žemės sklypą Savivaldybė bandė ne kartą. Iš karto po gaisro buvo direktoriaus įsakymas dėl 45 arų ploto. Vėliau – 65,45 arai. Prieš trejus metus – 37 arai. Visus šiuos Palangos valdžios mėginimus panaikino teismai. Priežastys – įvairiausios. Vienu atveju sklypo dydis nebuvo suderintas su paveldosaugininkais, kitu – prieštaravo Palangos specialiajam paminklosauginiam planui, kuris saugomoje paveldo teritorijoje draudžia skaidyti esamus sklypus. Paskutinis teismas nustatė, kad siūlomas sklypas nesutampa su saugomos teritorijos ribomis. Ir lygiai tokia pati Savivaldybės šventė jau buvo, kai 2006 metų rugsėjį 65,45 arų sklypui pritarė Kultūros paveldo departamentas.

Kodėl nuo pat Kurhauzo gaisro Palangos savivaldybė rūpinasi ne kuo skubesniu pastato atstatymu, bet sklypo dalybomis? Gal sakysite, kad prie pastato nenustačius sklypo neįmanomas jo atstatymas?  Aš teigčiau priešingai – jei Kurhauzo atstatymas Palangos valdžiai būtų pagrindinis tikslas, pastatui priklausantis sklypo dydis Savivaldybei būtų nesvarbus. Kodėl valdžia iki šiol nenutraukia beprasmių ginčų ir nesutinka su Jackas tenkinančiu 1,05 hektaro sklypu? Juo labiau, kad jie bendrame sklype prie savo pastato dalies tenori 35 arų. Valdžios atsakymo variantų girdėjome gausybę: neduosime Jackai užsidirbti milijonų, Jacka savo sklypą apsitvers tvora, būdamas sklypo bendrasavininkas Jacka prie fontano savivaldybei neleis nė suoliuko pastatyti, žmonėms nebus galima laisvai patekti prie Vasaros estrados (kokiu būdu ta žmonių laisvė bus apribota – vienas V.Kuznecovas težino).

Valdžios argumentai daugiau nei juokingai. Lygiai taip pat nesuprantamas ir G.Jackos užsispyrimas prie Kurhauzo siekti būtent 1,05 hektaro ploto. Lygiai tokio, koks yra saugomas paveldosaugininkų. G.Jacka baiminasi, kad šalia istorinio pastato esanti erdvė būsianti užstatyta, arba priskirta Vasaros estrados reikmėms, nors nuo šių grėsmių Kurhauzo erdvę sergsti visas Kultūros paveldo departamentas.

Devintus metus nenusileidžia nė vienas, nė kitas. Šių nesutarimų rezultatas – negyjantis Palangos šašas. Kam jis labiau turi rūpėti – savo asmeniniais rūpesčiais gyvenantiems Jackoms, ar visus tuos metus savo valdžios besigėdijantiems palangiškiams?

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite


Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 17 straipsnio 9 ir 12 dalimis, Palangos miesto savivaldybės tarybos veiklos reglamento, patvirtinto Palangos miesto savivaldybės tarybos 2023 m. kovo 29 d. sprendimo Nr. T2-41 „Dėl Palangos miesto savivaldybės tarybos veiklos reglamento patvirtinimo“ 1 punktu, 47.1 ir 48.1 punktais, sušaukiu 10-ojo šaukimo Palangos miesto...


Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 17 straipsnio 9 ir 12 dalimis, Palangos miesto savivaldybės tarybos veiklos reglamento, patvirtinto Palangos miesto savivaldybės tarybos 2023 m. kovo 29 d. sprendimo Nr. T2-41 „Dėl Palangos miesto savivaldybės tarybos veiklos reglamento patvirtinimo“ 1 punktu, 47.1 ir 48.1 punktais, sušaukiu 10-ojo šaukimo Palangos miesto...



Vakar, rugsėjo 10-ąją, mirė Rolandas Rumšas, žinomas pajūrio visuomenininkas, politikas, buvęs Palangos miesto savivaldybės administracijos direktorius, UAB „Solvitera“ direktorius. Jis buvo Lietuvos Socialdemokratinės Darbo partijos rinkimų į Seimą daugiamandatėje apygardoje sąraše.


Žmogus net ir su mažu kompiuteriniu raštingumu pasakys, kad atnaujinta Palangos miesto savivaldybės svetainė www.palanga.lt atrodo, švelniai tariant, itin paprastai, net primityviai. Kaimyninių savivaldybių interneto svetainės yra žymiai labiau vizualiai patrauklesnės, jose lengviau ir mieliau naršyti, jos yra informatyvesnės.


Artėja pirmasis naujos kadencijos savivaldybės tarybos posėdis, kuris įvyks balandžio 14 dieną 9 valandą Kurhauzo salėje. Pirmąjame posėdyje, kaip numato Vietos savivaldos įstatymas, meras Tarybai teiks ateinančius ketverius metus dirbsiančio mero pavaduotojo ir savivaldybės administracijos direktoriaus kandidatūras.


Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT) paskelbė Palangos miesto savivaldybės administracijos 2008-2011 metais vykdytų viešųjų pirkimų tikrinimo ataskaitą. Iš viso patikrinta 12 pirkimų, už daugiau nei 7,5 mln. litų sumą. Tarnyba užfiksavo grubius pažeidimus daugelyje jų. Meras Šarūnas Vaitkus pastebi, kad visi pažeidimai buvo padaryti pirkimus vykdant buvusiai savivaldybės...


  Trečiadienį kelininkų poilsio namai priešais miesto savivaldybę tapo miesto savivaldybės nuosavybe. Pastato perdavimo sutartį pasirašė Palangos savivaldybės administracijos direktorė Akvilė Kilijonienė ir valstybinės įmonės „Klaipėdos regiono keliai“ direktorius Petras Kaučikas. Tikimasi, kad savivaldybės jėgomis parengus pastato renovacijos projektą ir...


Savivaldybės šventė pro sukąstus dantis

Alvydas ZIABKUS, „Lietuvos ryto“ apžvalgininkas, 2011 01 17 | Rubrika: Miestas

„Kurhauzo problemos sprendžiasi!“ - dar prieš mėnesį triumfavo Palangos savivaldybės internetinė svetainė. „Savivaldybei – šventė! Pagaliau, po 8 metų, Kultūros ministerija mus išgirdo ir įsiklausė“, - žurnalistams iškilmingai paskelbė Savivaldybės administracijos direktorius Valerijus Kuznecovas.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius