Ruduo ateina su depresija ar bloga nuotaika?

Palangos tiltas, 2015-10-01
Peržiūrėta
2638
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Ruduo ateina su depresija ar bloga nuotaika?

Ruduo – toks metas, kuomet daugelį pradeda kamuoti bloga nuotaika, vis labiau tamsėjantys vakarai verčia vis dažniau likti namuose. Neretai kyla niūrių minčių, kamuoja slogi nuotaika. Dažnas linkęs visus šiuos simptomus skirti rudeninei depresijai. Tačiau ar tikrai įvertiname, kokia pavojinga yra ši liga, ir kaip ją atskirti nuo prastos nuotaikos? Kasmet Europoje spalio 1-ąją minima depresijos diena, kuria siekiama atkreipti dėmesį į vieną labiausiai paplitusių sveikatos sutrikimų Europoje. 2015 metais Europos depresijos asociacija (EDA) skatina žmones labiau domėtis šia liga ir dirbti kartu, kad būtų užtikrintas tinkamas depresijos gydymas ir prevencija.
Daugiau nei 50 milijonų Europos piliečių kenčia nuo psichinės sveikatos sutrikimų tam tikru savo gyvenimo metu. Žmonėms geriau suprasti šį sutrikimą, kreiptis pagalbos dar turint lengvesnę depresijos formą, priimti artimųjų paramą ir sumažinti visuomenėje egzistuojančius stereotipus padeda didesnis informacijos kiekis apie šią ligą.
„Man depresija“ šiais laikais yra dažnai naudojama sąvoka vos pajuntama prasta nuotaika. Tačiau svarbu atskirti šiuos du terminus. Depresija nėra tiesiog geros nuotaikos nebuvimas – tai yra rimtas psichologinis sutrikimas, kuris gali gerokai sumažinti žmogaus gyvenimo kokybę.
Dažniausiai depresija pasireiškia itin slogia nuotaika ar sumažėjusiu įprastinių veiklų domėjimusi ilgiau nei dvi savaites. Taip pat žmogus nebegali įprastai funkcionuoti savo socialinėje, darbo arba akademinėje aplinkoje. Anksčiau dominusios veiklos ir užsiėmimai staiga tampa visai nebeįdomios, o prasta nuotaika išlieka didžiąją dienos dalį. Pakitęs apetitas taip pat daro įtaką – žmogus gali staiga priaugti arba numesti 5 proc. savo kūno svorio. Panašūs pokyčiai pastebimi ir miego rutinoje – pradeda kamuoti nemiga arba nuolatinis noras miegoti. Nenuostabu, kad atsiranda energijos trūkumas ir nuolatinis nuovargio jausmas.
Patariama atkreipti dėmesį ir į psichologinius pojūčius, tokius kaip bevertiškumo ir kaltės jausmai, kurie atsiranda be jokios priežasties, taip pat ir pablogėjusią savo koncentraciją. Ypač reiktų sunerimti, jei atsiranda minčių apie savižudybę.
Depresija išsivysto palaipsniui, keičiantis smegenų cheminiam balansui, kuris vėliau paveikia visą žmogaus fiziologiją. Šiai ligai įtakos padaryti gali ne tik žmogaus genetika, bet ir išoriniai veiksniai, tokie kaip stresas, netektys, tam tikros ligos ir medikamentai bei sudėtingi gyvenimo įvykiai. Dažniausiai tai būna įvairių veiksnių rezultatas. Nors skirtingiems žmonėms ligos priežastys ar net simptomai gali būti pakankamai skirtingi, susirgti depresija yra gana didelė rizika. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, viena iš penkių moterų ir vienas iš dešimties vyrų susidurs su depresija tam tikru savo gyvenimo metu.
Jeigu pastebėjote, kad jūs jaučiatės nusiminęs, patiriate nuolatinį nuovargį, malonumo trūkumą, jaučiate, kad gerokai pakitęs darbo našumas ir patiriate bent kelis iš straipsnyje išvardintų simptomų ilgiau nei 2 savaites, arba jaučiate, kad šių simptomų intensyvumas padidėjo po vaistų vartojimų, būtinai pasikonsultuokite su specialistu.

Klaipėdos visuomenės sveikatos centras

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Spalio 19-20 d. Palangoje vyko antrasis sporto klubo „Jūra“ vykdomo projekto „IV Tarptautinis tinklinio turnyras Palangos auksinis ruduo 2024” etapas, kuriame varžėsi U17 mergaitės, gimusios 2008 metais ir jaunesnės.  


2024 m. spalio 19-20 d. Palangoje vyko antrasis sporto klubo JŪRA vykdomo projekto “IV Tarptautinis tinklinio turnyras Palangos auksinis ruduo 2024” etapas, kuriame varžėsi U17 mergaitės, gimusios 2008 m. ir jaunesnės.  


Nors dabartinė Vyriausybė Šventosios uostui – tarsi bloga pamotė –  Seimo Ekonomikos komitetui prieš daugiau kaip metus vienbalsiai pritarus nutarimui siūlyti Vyriausybei 2022-2024 metų biudžetuose numatyti 12 milijonų eurų Šventosios uosto molų statybai, pinigai nebuvo skirti –vis tik uosto statybos vyksta.


Prasideda fotokonkursas „Auksinis ruduo Palangoje“

"Palangos tilto" informacija, 2019 10 03 | Rubrika: Miestas

Spalio 1 d. prasidėjo fotokonkursas „Auksinis ruduo Palangoje“, truksiantis iki spalio 10 d.


Ruduo – toks metas, kuomet daugelį pradeda kamuoti bloga nuotaika, vis labiau tamsėjantys vakarai verčia vis dažniau likti namuose. Neretai kyla niūrių minčių, kamuoja slogi nuotaika. Dažnas linkęs visus šiuos simptomus skirti rudeninei depresijai. Tačiau ar tikrai įvertiname, kokia pavojinga yra ši liga, ir kaip ją atskirti nuo prastos nuotaikos? Kasmet Europoje...


Viešosios įstaigos Palangos asmens sveikatos priežiūros centras (ASPC) šeimos gydytoja Sigita Didjurgienė – atidi, rūpestinga, komunikabili, maloniai bendraujanti. Ją gerbia ir pacientai, ir kolegos. Ji pastebi, kad prastėja jaunųjų pacientų sveikata ir ragina visus gyventojus dalyvauti valstybės finansuojamose prevencinėse programose. Anot gydytojos, daugelio ligų...


Įpusėjęs ruduo kasdien vis daugiau darbo atneša Palangos komunalininkams – miesto tvarkytojai kas rytą šluoja nukritusius medžių lapus, atnaujina gėlynus bei rengiasi artėjančiai žiemai.


„Kalbant apie kultūros vertybių būklę Palangoje, derėtų pasakyti, jog, palyginti su kitomis savivaldybėmis, situacija pas mus gana gera, – sakė paveldosaugos klausimus kuruojanti Kultūros skyriaus vyriausioji specialistė Kristina Litvinienė. – Didžiosios daugumos objektų būklė yra gera arba patenkinama, ir tik dešimties procentų – bloga“.


Praėjusį penktadienį Stasio Vainiūno meno mokyklos salėje jaunieji kūrėjai ir kiti mėgstantys poeziją susirinko į kasmetinį, jau keturioliktus metus vykstantį, Palangos senosios gimnazijos ir Palangos miesto savivaldybės organizuojamą renginį „Moksleivių poezijos ruduo Palangoje“. Šiemet poezijos šventė skirta paminėti Jono Mačiulio – Maironio gimimo metinėms.


Šiuo metų laiku, kuomet rytmetį žadintuvas skamba tamsoje, o vakaras užklumpa vos parėjus iš darbo namo, vis dažniau mus apninka bloga nuotaika, nuovargis, liūdesys. Tampame abejingi, nedomina susitikimai su draugais, artimaisiais, jaučiamės išsekę, išvargę bei neišsimiegoję. Savaitgalio laukiame ne todėl, kad galėtumėme jį praleisti aktyviai, aplankyti teatrą, pasivaikščioti pajūriu, bet...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius