Regionas Laidoje „Brydės“ pasakos apie istorinės Palangos savitumą

"Palangos tilto" redakcija, 2019-10-23
Peržiūrėta
2085
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Kaip atrodė vikingų laikų Palanga? Ar galima šį kurortą vadinti kuršių miestu? Kuo domėjosi, kuo vertėsi ir kokią kultūrą propagavo žmonės, gyvenę Palangoje XII amžiuje, – apie tai bus pasakojama jau šio šeštadienio istorinėje dokumentikos laidoje „Brydės“ per BTV televiziją.

Pasak laidos kūrėjų, archeologų išžvalgytos Palangos miesto teritorijos ir aptikti radiniai byloja apie buvusias keturias gyvenvietes seniausiame Lietuvos mieste.

Vaikščiojant po Birutės parką, kopiant į kalną ar apžiūrint nuo neatmenamų laikų stūksinčią koplytėlę, dažnas net neįtariame, kokio senumo paslaptį slepia ši sakrali vieta. Archeologas Vladas Žulkus, lydėjęs laidos filmavimo grupę ieškant senujų laikų Palangos, praskleis rastų artefaktų šydą.

„Nerimsta aistros dėl laivų uosto vikingų laikmečio Palangoje. Buvo jis ties Ronžės upe, ar ne? Beje, istorikai daro prielaidą, kad šiame kurorto mieste reikėtų ieškoti buvusios pastatytos pirmosios Kuršo bažnyčios. Ankstyvaisiais viduramžiais žmonės tikėjo gintaro akmens galia. Tačiau gintaro gavyba, kasant jį iš žemės gelmių, pradėta tik XIX a. antroje pusėje. Archeologų sukaupti duomenys byloja, kad XII a. gintaru prekiauta daugiau”, – rašoma laidos kūrėjų pranešime spaudai.

„Radome 77 neapdirbtus gintaro gabalėlius. Akivaizdu, kad žmonės juos saugojo duobėse, o vėliau parduodavo pirkliams“, – teigė V. Žulkus, pasakodamas apie to laikmečio žmonių verslus.

Gintaro pramonė Palangoje klestėjo pirmosios Nepriklausomybės metais, netgi sovietmečiu. Tuomet buvo prestižas puoštis gintaro dirbiniais. Tai simbolizavo aukštesnę padėtį visuomenėje, pasiturintį asmens gyvenimą. Ar gintaro apdirbimo tradicijos šeimose bus tęsiamos ir po kelių dešimtmečių – jau abejojama. Tautodailininkai susirūpinę šio amato tradicijų išsaugojimu ir populiarinimu.

„Manau, kad reikia mūsų vaikams daugiau edukacinių programų. Įskiepyti meilę stebuklingam gintarui galima organizuojant edukacinius užsiemimus mokyklose, šeimose“, – laidoje „Brydės“ svarstys palangiškė tautodailininkė Jolanta Liutikienė, prisimindama savo mamos, gintaro apdirbėjos Palangos dailės kombinate, darbą.

Apie magišką gintaro galią, kuri geba kiekvieną, prisilietusį prie šio akmens, susargdinti gintarlige ir kaip laidos kūrėjai patys gaudė gintarą jūroje, – laidoje „Brydės“ jau šį šeštadienį, 10 val., per BTV televiziją. Laidos kartojimas bus rodomas spalio 27-ąją, sekmadienį, 10 val. per INFO TV televiziją. Po transliacijos laidą bus galima rasiti lnk.lt mediatekoje.

Projekto prodiuserė ir laidos autorė – Danguolė Bunikienė.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Palangoje atidaryta Lietuvos nacionalinio muziejaus paroda  „Kas išsigando Šliūpo?“ , parengta pagal Miglės Anušauskaitės komiksų knygą. 


Naujojo, 36-ojo Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro (KVMT) sezono pradžioje spalio mėnesį žiūrovai išvys sceniniam gyvenimui atgimstančią Broniaus Kutavičiaus (1932–2021) operą „Lokys“, skirtą 90-osioms kompozitoriaus gimimo metinėms.


Gegužės 31 d., 18 val. Trakuose vyks interaktyvaus ir spalvingo Klimato muziejus atidarymo šventė.


Netrukus Palangos burmistro Jono Šliūpo muziejuje karaliaus jaunieji palangiškiai ir jų šeimos nariai – gegužės 29 d. 12 val. į nuotaikingą popietę kviečia knygų vaikams autorė Daiva Molytė-Lukauskienė.


Gegužės 15 d. Antano Mončio namuose-muziejuje ir jo prieigose atidarytos dvi fotografijų parodos: „Antanas Liutkus (1906-1970). Antanas Mončys Prancūzijoje“ ir „Antanas Liutkus (1906–1970). Palanga (1937–1938)“ , susietos dviejų žinomų asmenybių vardais bei draugyste, užsimezgusia ir puoselėta Antano Liutkaus šeimos namuose Pietų Prancūzijoje, į...


Kaip atrodė vikingų laikų Palanga? Ar galima šį kurortą vadinti kuršių miestu? Kuo domėjosi, kuo vertėsi ir kokią kultūrą propagavo žmonės, gyvenę Palangoje XII amžiuje, – apie tai bus pasakojama jau šio šeštadienio istorinėje dokumentikos laidoje „Brydės“ per BTV televiziją.


Gegužės 27 d. visuotiniame asociacijos „Klaipėdos regionas“ narių susirinkime ketverių metų kadencijai išrinktas naujas asociacijos prezidentas, kuriuo tapo Palangos miesto meras Šarūnas Vaitkus. 


Palangiškiams pasakos apie onkologines ligas

"Palangos tilto" informacija, 2019 02 03 | Rubrika: Sveikata

Pagalbos onkologiniams ligoniams Asociacijos (POLA) direktorius Virginijus Šaulys vasario 9 d. lankysis Palangoje ir pasakos apie vėžinius susirgimus. Jis keliauja per Lietuvą, skaitydamas paskaitų ciklą „Ir sveikam, ir kovojančiam su liga“.


Palangos miesto meras Šarūnas Vaitkus kartu su Klaipėdos meru Vytautu Grubliausku bei Neringos vadovu Dariumi Jasaičiu antradienį dalyvavo tiesioginėje LRT radijo laidoje, kurios metu diskutavo apie prasidedantį kurortinį sezoną bei visų trijų pajūrio miestų pasirengimą vasarai.


Lietuvos marketingo asociacijos (LiMA) Klaipėdos skyriaus ir Klaipėdos regiono savivaldybių asociacijos „Klaipėdos regionas“ iniciatyva, parengtas 14-os priemonių rinkodaros idėjų planas, padėsiantis pritraukti turistų srautus į pajūrio regioną. Plane siūlomos rinkodaros priemonės vasario 11 d. pristatytos Klaipėdos regiono savivaldybių merams.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius