PVM lengvata šildymui: naikinti, negalima palikti?
Spalio pirmosiomis dienomis Vyriausybė pritarė premjero Algirdo Butkevičiaus ir finansų ministro Rimanto Šadžiaus sumanymui kitais metais atsisakyti pridėtinės vertės mokesčio (PVM) lengvatos šildymui.
Dabar 9 proc. PVM lengvata šildymui galioja tik iki šių metų pabaigos. Standartinis tarifas yra 21 procentas. Manoma, kad lengvatos atsisakymas į biudžetą atneš apie 200 mln. litų.
Socialdemokratų partijos valdyboje taip pat buvo pritarta siūlymui naikinti PVM lengvatą šildymui. Aiškinta, jog toks sprendimas reikalingas, kad būtų subalansuotas biudžetas.
„Situacija yra tokia, kad daugumai, kur šildoma dujomis, šildymo kaina nedidės, nes krenta gamtinių dujų kaina, todėl tas lėšas galima panaudoti racionaliau kitiems dalykams. O ten, kur biokuras, paskaičiuota, kad kaina vidutiniškai didės 3 proc.“, – žiniasklaidai aiškino socialdemokratų partijos pirmininko pavaduotojas Algirdas Sysas.
Dar anksčiau aiškinta, jog dabartinė sistema, kai visiems gyventojams taikomas lengvatinis PVM, esąs socialiai neteisingas, mat lengvata naudojasi tiek mažas pajamas gaunantys gyventojai, tiek turtingieji. Gi panaikinus PVM lengvatą nepasiturintiems bus skiriamos kompensacijos už šildymą.
Pasak Lietuvos prezidentės Dalios Grybauskaitės, pridėtinės vertės mokesčio (PVM) lengvata šildymui gali būti panaikinta su sąlyga, kad šildymo kaina vartotojams nedidės ir Vyriausybė nustatys aiškią kompensacijų tvarką socialiai remtiniems žmonėms.
„Pirmiausia, žinome, kad dujų kaina, ypač šildymui, atpigo nuo liepos mėnesio dėl įvairių priežasčių. Viena iš jų, kad tarptautinės tiek naftos, tiek dujų kainos krenta. Taigi, kad po PVM lengvatos panaikinimo šildymas žmonėms nedidėtų – tai pirma sąlyga. Antra sąlyga, kad būtų užtikrintas kompensacinis mechanizmas socialiai remtiniems žmonėms“, – žurnalistams sakė D. Grybauskaitė.
Vyriausybė, pritarusi 2015 metų biudžeto projektui ir pateikusi jį Seimui, siūlo panaikinti 9 proc. PVM lengvatą šildymui ir teigia, kad socialiai remtinų žmonių kompensacijoms biudžete numatyta 168 mln. litų.
Kaip Vyriausybės siūlymą nuo kitų metų atsisakyti pridėtinės vertės mokesčio lengvatos šildymui bei pateikiamus šį pasiūlymą grindžiančius argumentus vertina palangiškiai?
Vincas Nesteckis, poilsio ir reabilitacijos centro „Pušynas“ direktorius: „Kai girdžiu paaiškinimus dėl PVM lengvatos už šildymą panaikinimo ir kompensacijų nepasiturintiems didinimo, neva taip bus pasiektas socialinis teisingumas, nes dabar PVM lengvata naudojasi visi, tarp jų ir turtingieji, tai labai noriu valdžios žmonių paklausti: ar daug jūs matėte tų turtingųjų, kurie gyventų daugiabučiuose, juolab senos statybos, kur daugiausiai suvartojama šilumos energijos? Ir ar paskaičiuota, kiek lėšų prireiks kompensacijoms mokėti? Juk kiekvienam aišku, kad panaikinus PVM, šildymas šimtu procentų pabrangs. Man kyla ir dar vienas klausimas: kaip bus su tais 280 mln. litų, kuriuos „Lietuvos dujos“, o tikriau visi mes, vartotojai, permokėjome „Gazpromui?“ Teigiama, kad tos permokos bus kompensuojamos „nebuitiniams vartotojams“ – šilumos gamybos ir kitoms didelėms įmonėms – sumažinus 2015–2016 metais parduodamų dujų kainą. Tačiau skamba ir kitas pasiūlymas – kažkokiu būdu tas „sutaupytas“ lėšas perduoti krašto apsaugai. Niekas neneigia, kad šiam tikslui lėšos tikrai reikalingos, bet gal ne tokiu keliu?“
Domininkas Jurevičius, Šventosios seniūnijos bendruomenės tarybos pirmininkas: „Tiesą sakant, aš su centralizuoto šildymo problema beveik nesusiduriu. Tačiau, mano nuomone, valstybė ir ją valdantieji bei visų mūsų gyvenimui įtakos turinčius sprendimus priimantieji turėtų visų pirma galvoti, kaip sudaryti sąlygas, kad žmonės Lietuvoje galėtų dirbti ir užsidirbti. Tad pirmiausia reikėtų galvoti apie darbo vietų išlaikymą, naujų kūrimą bei tokių sąlygų verslui sudarymą, kad tų naujų darbo vietų būtų sukurta kuo daugiau. Ir kad dirbantis žmogus galėtų oriai susimokėti visus mokesčius, ir jam dar liktų lėšų ne mažiau oriai gyventi, o ne kurti nepasiturinčių, paramos, pagalbos ir pašalpų prašančių varguolių visuomenę“.
Vaidas Šimaitis, verslininkas: „Visų pirma prieš pradedant bet kokius svarstymus apie lengvatų naikinimą, o juolab tokioje jautrioje srityje, kaip šildymo kainos, reikia sukurti sistemą, kaip ir kam bus kompensuojama pabrangusi šiluma. O kad brangs, tai savaime suprantama: jeigu gyventojai mokėjo 9 proc. PMV, o prisidės dar 12 proc. iki 21, kaina kils. Tiesa, verslas ir dabar tuos 21 proc. mokėjo, o ir pats lengvatinis tarifas galioja tik iki šių metų pabaigos, tad sprendimą priimti reikės. Gal ir teisinga būtų visiems taikyti vienodą PVM, bet, kaip sakiau, pirmiausia reikėjo paskaičiuoti, kiek lėšų gali prireikti kompensacijoms bei numatyti visą kompensavimo mechanizmą. O tai dabar vėl daroma kaip visada: iš pradžių priimsim sprendimą, paskui žiūrėsim, kaip taisyti jo pasekmes“.
Irena Švanienė, asociacijos „Svetingas šeimininkas“ pirmininkė: „Jau ne kartą įsitikinome, kad kai panaikinamos lengvatos, visos kalbos apie kompensavimą – grynas skiedalas. Aš esu kategoriškai prieš PVM lengvatos naikinimą. Nes pas mus bet kokia kompensavimo sistema neveikia, nėra sukurta tinkamų skaičiavimų. Panaikinus lengvatas gal ir bus užkišta kokia nors „skylė“, tačiau nereikia kvailinti žmonių, kad „kaina beveik nedidės arba didės nežymiai“.
Vitalius Litvaitis, bendruomenės „Palangos santarvė“ narys: „Aiškinimai dėl kažkokio mistinio „socialinio teisingumo“, neva PVM lengvata dabar naudojasi ir mažesnes pajamas gaunantys, ir turčiai, o ją panaikinus neturtingiesiems kompensacijomis bus „išlygintas“ kainos pakilimas, tėra valdančiųjų išsisukinėjimas dėl siūlomų nepopuliarių veiksmų. Labai neigiamai žiūriu į siūlymą naikinti PVM lengvatą. Juk visiems aišku, kas gyvena daugiabučiuose, vadinamose „chruščiovkėse“ ar kiek vėlesniais laikais statytuose, kuriuose šiluma tiekiama centralizuotai – tikrai ne turčiai. Jie turi namus, kotedžus, kurių didžioji dalis ne prie tinklų prijungta. Taip, premjeras sakosi gyvenąs daugiabutyje. Na, ir pas mus Palangoje kai kuriuose daugiabučiuose kai kurie piliečiai įsirengė individualią šilumos apskaitą ir moka mažiau nei likę mirtingieji. Taigi, šis sprendimas, jeigu bus priimtas, kirs neturtingiausiems ir vidutiniokams. O dėl kompensacijų – tikrai nemanau, kad toji sistema bus deramai sutvarkyta. Jokios kompensacijos čia neišgelbės... Netikiu, kad pavyzdžiui, mūsų šeima, nors esame pensininkai, tą lengvatą gautume. O jau ir dabar, prasidėjus šildymo sezonui, sumokėję mokesčius gyvename iš to, ką per vasarą sutaupome. Premjeras tikino: naujų mokesčių nebus. Taip, PVM panaikinimas nebūtų naujas mokestis. Tačiau mokėti mums reikės gerokai daugiau. Taip tiesiog nesąžininga...“
„Palangos tilto“ redakcija
Jūsų komentaras:
Taip pat skaitykite
Prieš kitąmet vyksiančius Seimo rinkimus, Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) siūlo naikinti šiaurės rytų Lietuvoje esančią Molėtų-Širvintų apygarda.
Atkreipiame dėmesį, kad pagal Palangos miesto tvarkymo ir švaros taisyklių 8.1 punkte nurodytus reikalavimus, asmenys privalo nuolat užtikrinti švarą ir tvarką, valyti ir prižiūrėti teritorijas, sklypus, šienauti ir pjauti žolę.. Žemės sklypų savininkai privalo tvarkyti žemės sklypus, o tuo pačiu ir naikinti invazinį augalą – Sosnovskio barštį.
Seimas reaguoja į Tapino tyrimą: imasi naikinti tarybų narių kanceliarines išmokas
2023 06 01 | Rubrika: Miestas
Ketvirtadienį posėdžiavęs Seimas balsų dauguma pritarė siūlymui tarybų nariams mokėti atlyginimą ir naikinti galimybę gauti kanceliarines išmokas. Dėl pataisų Seimas balsuos dar du kartus, svarstymui taikoma skubos tvarka.
86 metų palangiškė Marija: „Senatvei pasiduoti negalima!”
2022 08 04 | Rubrika: Miestas
Senatvei pasiduoti negalima! Reikia judėti, darbuotis, eiti, visur dalyvauti iki paskutinio atodūsio.
Keturios savivaldybės prašo pavaldosaugininkų naikinti sovietinių memorialų apsaugą
2022 04 12 | Rubrika: Miestas
Keturios savivaldybės kreipėsi į paveldosaugininkus, prašydamos įvertinti galimybes naikinti sovietiniams kariams statytų memorialų teisinę apsaugą, kad paminklus būtų galima nukelti.
Už milžiniškus vabalus – pyla direktoriui, verslininkas svarsto palikti Lietuvą
Rasa GEDVILAITĖ, 2016 09 01 | Rubrika: Miestas
„Po tokios patirties Palangoje tikrai galvoju palikti Lietuvą“, – tokie žodžiai nuskambėjo ne iš nusivylusio poilsiautojo lūpų, o jauno verslininko, sumaniusio pasiūlyti kurortui įvairesnių pramogų ir už tai sulaukusio tik kritikos antplūdžio. MB „Uoga LT“ vadovas Vaidas Kvedaras Palangos Birutės parke, prie naujojo tvenkinio, sukūrė edukacinę ekspoziciją...
Kavinė „Banga“: griauti negalima rekonstruoti
Livija GRAJAUSKIENĖ , 2015 02 23 | Rubrika: Miestas
„Griauti negalima rekonstruoti“ – kur šioje frazėje bus padėtas kablelis, kokį sprendimą priims tie, nuo kurių priklausys 1976 metais architekto Gintauto Telksnio projektuoto vėlyvojo modernizmo stiliui priskiriamo kavinės-restorano „Banga“ pastato, esančio J. Basanavičiaus gatvės pradžioje, likimas? Dabartiniai jo šeimininkai siūlo:...
PVM lengvata šildymui: naikinti, negalima palikti?
Livija GRAJAUSKIENĖ , 2014 10 20 | Rubrika: Miestas
Spalio pirmosiomis dienomis Vyriausybė pritarė premjero Algirdo Butkevičiaus ir finansų ministro Rimanto Šadžiaus sumanymui kitais metais atsisakyti pridėtinės vertės mokesčio (PVM) lengvatos šildymui.
Kas galima Jupiteriui, negalima eiliniam jaučiui? 1
"Palangos tilto" informacija, 2012 09 21 | Rubrika: Miestas
Antradienį liberalcentristų kandidatas į Seimą Raimundas Palaitis agitavo miestelėnus Senojo Turgaus gatvėje prie partiniais atributais aplipdyto autobusiuko, nors kelio ženklas šioje gatvėje draudžia bet kokį eismą, išskyrus specialios paskirties transportui.
Meilė - tai muzika: jos negalima apsakyti žodžiais, ją reikia išgirsti
Mokyklos darželio „Pasaka“ direktorės pavaduotoja ugdymui Irma Kuojienė, 2011 04 20 | Rubrika: Kultūra
Balandžio 10 dieną Ukmergės rajono Taujėnų dvare vyko Respublikinė kamerinių ir vokalinių ansamblių šventė-konkursas ,,Šventosios gaida“, kuri vyksta nuo 1999 metų. Keletą kartų konkursas buvo tarptautinis. Šiais metais dalyvavo net 22 kolektyvai iš įvairių Lietuvos miestų ir rajonų. Jame varžėsi dalyviai nuo aštuoniolikos metų. Šventėje-konkurse dalyvavo kameriniai (mažieji –...