Prostatos vėžys – „draugiškas“: greitai neplinta, bet negydomas tampa žudikas
Rugsėjo 15-oji – Tarptautinė kovos su prostatos vėžiu diena. Šią dieną yra skatinama atkreipti dėmesį į padažnėjusius vyrų prostatos ligų atvejus – šia liga serga kone kas trečias vyresnis nei 50 metų vyras. Klaipėdos universitetinės ligoninės Urologijos skyriaus vedėjas Raimundas Venckus kviečia vyrus, kuriems virš 50 metų, nepabūgti kasmet atvykti urologo konsultacijai bei atlikti prostatos specifinį antigeną (PSA).
Prostatos padidėjimas susijęs su vyro amžiumi
Prostatos vėžys – dažniausia vėžio rūšis, diagnozuojama vyrams visame pasaulyje. 20 procentų visų vėžinių susirgimų bei 5 procentai mirčių yra dėl piktybinių navikų. Ankstyva prostatos vėžio diagnozė ir tinkamas gydymas, sako R. Venckus, suteikia didesnę pasveikimo galimybę. Urologai rekomenduoja visiems vyrams, sulaukusiusiems 50 metų, reguliariai tikrintis. Tyrimą galima pasidaryti miesto ligoninėse, privačiose gydymo įstaigose, kai kuriose poliklinikose.
Klaipėdos universitetinės ligoninės Urologijos skyriaus vedėjas R. Venckus dažnas svečias ir mūsų mieste. Specialistas atvyksta konsultacijoms į Palangos pirminės asmens sveikatos priežiūros centrą.
„35 metų sulaukusio vyro kūne pradeda mažėti vyriško lytinio hormono testosterono. Jis mažėja labai palaipsniui. Tad tik apie 50 metus vyrui atsiranda su testosterono sumažėjimu susiję požymiai: nutukimas, sumažėjusi lytinė funkcija, prostatos padidėjimas. Prostatos liauka padidėja ir pradeda spausti šlaplės prostatinę dalį, todėl atsiranda šlapinimosi sutrikimo simptomų“, - sakė R. Venckus.
R. Venckaus nuomone, prostatos padidėjimas yra pirmiausia susijęs su vyro amžiumi: „Ilgą laiką prostatos padidėjimas nebuvo gydomas, nes buvo laikomas amžiaus pokyčiu, kaip, pavyzdžiui, odos raukšlėjimasis senstant ar plaukų žilimas. Tačiau požiūris į prostatos pokyčius vyrui senstant pasikeitė per paskutinius 20 metų“.
Pas urologą privalu eiti ir neturint nusiskundimų
Prostatos vėžys yra toks pat agresyvus, kaip ir skrandžio, pūslės, storosios žarnos ir kitokie vėžiai, tačiau jis ilgiau „nesisėja“, o tuo laikotarpiu jį galima visiškai išgydyti. Tačiau ilgai nenustatytas prostatos vėžys išplinta limfiniais takais į limfmazgius, krauju į kaulus, plaučius, kepenis, smegenis ar net odą ir tampa nebepagydomas. Mirtingumas nuo prostatos vėžio yra antroje vietoje po plaučių vėžio.
R. Venckus „Palangos tiltui“ akcentavo, jog eidamas pas urologą, skundų vyras gali ir neturėti. „Kadangi prostatos padidėjimas ne visad yra gerybinės ligos požymis, būtina išsiaiškinti riziką galimai onkologinei ligai. Prieš 20 metų sukurtas ir pradėtas praktikoje naudoti prostatos specifinio antigeno – PSA – testas. Šis tyrimas labai palengvino ir paankstino prostatos vėžio nustatymą bei padėjo sukurti ankstyvos prostatos vėžio diagnostikos metodiką, kuri sėkmingai yra taikoma ir Lietuvoje“, - laikraščiui kalbėjo R. Venckus, kuris pabrėžė, jog per paskutinius 10 metų prostatos vėžys tapo dažniausia onkologine liga tarp vyrų.
Nors prostatos vėžys neturi specifinių ligos požymių, tačiau šiai ligai ir yra būdingi šie simptomai: pasunkėjęs, skausmingas bei dažnas šlapinimasis, ypatingai naktimis, nemalonus pojūtis dubens srityje, staigus svorio netekimas, kraujas šlapime, besikartojantis skausmas juosmens srityje. Pajutus bent vieną iš šių simptomų būtina kreiptis į gydytoją.
„Vyrui rekomenduojama nelaukti šlapinimosi sutrikimo ir kreiptis pas specialistą profilaktiškai. Tik atlikus kontrolinius tyrimus – PSA, urologinę echoskopiją, prostatos apčiuopą pirštu per tiesiąją žarną – galima tiksliai įvertinti vyro vėžio riziką“, - kalbėjo R. Venckus.
Kada vertėtų sunerimti?
Prostata – kaštono dydžio organas, esantis šalia šlapimo pūslės. Dėl daugelio žalingų veiksnių poveikio supiktybėja prostatos ląstelės. Pradeda formuotis piktybinis auglys – prostatos vėžys. Pavojingiausia tai, kad vėžys auga nepastebimai, ilgai nesukeldamas sveikatos pokyčių, todėl keletą metų vyras gali nė nenujausti sergantis grėsminga liga.
„Jei jūsų PSA normalus, bet prostata didelė ir yra šlapinimosi sutrikimo požymių, vyrams yra būtinas gydymas dėl gerybinės prostatos hiperplazijos. Šio gydymo tikslas – medikamentinėmis priemonėmis sumažinti prostatos liaukos tūrį ir pagerinti šlapinimosi kokybę. Jei jūsų PSA padidintas, net nesant šlapinimosi sutrikimo požymių, būtinas papildomas ištyrimas dėl prostatos vėžio. Atliekama prostatos biopsija, kurios metu paimami prostatos liaukos gabalėliai ištyrimui, vertinant ląstelių piktybiškumo laipsnį“, - kalbėjo Urologijos skyriaus vedėjas R. Venckus.
Kaip apsisaugoti nuo prostatos vėžio?
Prostatos navikas yra dažniausiai pasitaikanti vyrų onkologinė liga, nuo kurios Lietuvoje kasmet miršta daugiau nei penki šimtai žmonių. Ligos atsiradimą įtakoja netaisyklinga mityba bei per didelis gyvulinės kilmės riebalų kiekis. Norint išvengti prostatos vėžio, rekomenduojama valgyti kuo daugiau vaisių, daržovių bei žuvies produktų. Pomidorai, ypač virti, sumažina riziką susirgti prostatos vėžiu. Juose esantis likopenas pasižymi stipriomis antioksidacinėmis savybėmis. Ne vienas mokslinis tyrimas įrodė, jog pagrindinė prostatos vėžio profilaktikos priemonė – tinkama dieta.
Klaipėdos universitetinės ligoninės Urologijos skyriaus vedėjas R.Venckus akcentavo, jog tikslių rekomendacijų kaip apsisaugoti nuo prostatos vėžio, šiuo metu nėra. „Yra nurodoma, jog tikimybė susirgti priklauso nuo odos spalvos (juodaodžiai serga dažniau nei baltaodžiai), nuo mitybos (japonai Japonijoje serga žymiai rečiau nei japonai, kurie gyvena JAV ir valgo įprastą amerikietišką maistą). Pasirodo informacijos, jog vartojant kai kuriuos vaistus mažėja rizika sirgti prostatos vėžiu“, - laikraščiui kalbėjo R. Venckus, kuris pabrėžė, jog patikimiausias apsisaugojimo nuo prostatos vėžio būdas – reguliarus apsilankymas pas urologą.
R. Venckus ragina visus vyresnio amžiaus vyrus netingėti ir ateiti pasitikrinti: „Įvertinus prostatos ligą yra galimybė skirti adekvatų gydymą, o nustačius prostatos vėžį ankstyvojoje stadijoje daugeliu atveju ši liga pilnai išgydoma“.
Tačiau jis sako, kad reikia atkreipti dėmesį, kad ūminiu prostatos uždegimu dažniau serga jaunesni vyrai.
„Palangos tilto“ redakcija
Jūsų komentaras:
Taip pat skaitykite
Lapkritį KUL atveria žalią koridorių vyrams
2024 11 05 | Rubrika: Miestas
Klaipėdos universiteto ligoninės (KUL) gydytojai urologai visą lapkritį, kuris skirtas kovai su vyrus dažniausiai užklumpančiu prostatos vėžiu, ženkliai didina tikslinių konsultacijų skaičių.
Paramos ir labdaros fondas „Mamų unija“ 16 metų globoja vėžiu sergančius vaikus ir jau ištisą dešimtmetį kviečia įmones, darbo kolektyvus, ugdymo įstaigas, kaimynų ir bendraminčių bendruomenes, verslų savininkus lapkričio 6 d. kartu paminėti Pyragų dieną.
Sėklidžių vėžys: reta, bet pavojinga jaunų vyrų liga
2024 04 19 | Rubrika: Miestas
Onkologinis susirgimas – diagnozė, kurią gali išgirsti ir jauni žmonės. Sėklidžių vėžys net gi vadinamas jaunų – 15-50 metų – vyrų onkologine liga.
Pasunkėjęs ir skausmingas šlapinimasis vyrams: tai išduoda ne tik apie prostatos vėžį
2023 11 21 | Rubrika: Miestas
Lapkritis – tai vyrų sveikatos mėnuo, o viena dažniausiai aptariamų ligų – prostatos vėžys. „Eurovaistinės“ vaistininkė Jovita Aleknienė pasakoja, kad vyrai, susidūrę su tokiais simptomais kaip dažnas, pasunkėjęs ir skausmą sukeliantis šlapinimasis, iš karto sunerimsta, kad tai gali būti prostatos vėžys.
Gydytoja įspėja: dalis vyrų prostatos vėžio diagnozę išgirsta per vėlai
2023 11 09 | Rubrika: Miestas
Skaičiuojama, kad prostatos vėžys – dažniausia vyrų piktybinė liga Lietuvoje. Ši liga kasmet diagnozuojama apie 2 tūkst. vyrų ir nusineša per 500 gyvybių.
Istorija iš gyvenimo: prostatos vėžys neaplenkia ir stipriausių
2023 09 15 | Rubrika: Miestas
59-erių kaunietis Algirdas Jakimavičius atviras – jei galėtų laiką atsukti atgal, į savo sveikatą žiūrėtų kitaip.
Artėjančių mokslo metų pradžios proga rugsėjo 1 diena Palangos apžvalgos ratas dovanoja 50 % nuolaidą visiems moksleiviams
"Palangos tilto" informacija, 2022 08 31 | Rubrika: Miestas
Turime jums gerą žinią! Artėjančių mokslo metų pradžios proga rugsėjo 1 diena Palangos apžvalgos ratas dovanoja 50 % nuolaidą visiems moksleiviams Maloniai kviečiame pasitikti mokslo pradžią ir rudens sezoną mūsų apžvalgos rate. #palangosapzvalgosratas
Vyrai turėtų labiau rūpintis savo sveikata
2015 09 17 | Rubrika: Sveikata
Vėžys – viena dažniausių ligų Europoje, nusinešanti daugelio žmonių gyvybes. Kasmet rugsėjo 15 d. minima Tarptautinė prostatos vėžio diena, kuria siekiama atkreipti dėmesį į dažniausią vyrų onkologinę ligą Lietuvoje. 2014 m. prostatos vėžiu sirgo 300 vyrų, o prevencine programa, kuri yra nemokama, pasinaudojo tik 29 proc. Moterys apie sveikatos problemas linkusios...
Palangiškės stebuklas: ketvirtos stadijos vėžys po ketverių metų kovos atsitraukia 3
2015 05 21 | Rubrika: Sveikata
Palangiškė Rasa Rojienė (31 m.) paneigė visas medicinos vadovėlių tiesas – ketvirtos stadijos vėžiu susirgusiai moteriai gydytojai prognozavo tik kelis mėnesius gyvenimo, bet ji jau ketvirtus metus džiaugiasi kiekviena išaušusia diena, o užpernai net pagimdė sveiką sūnų. „Man sakė, kad liko gyventi nedaug. Bet nereikia planuoti savo mirties. Yra prognozės ir...
Prostatos vėžys – „draugiškas“: greitai neplinta, bet negydomas tampa žudikas
Agnė LEKAVIČIENĖ, 2011 09 15 | Rubrika: Sveikata
Rugsėjo 15-oji – Tarptautinė kovos su prostatos vėžiu diena. Šią dieną yra skatinama atkreipti dėmesį į padažnėjusius vyrų prostatos ligų atvejus – šia liga serga kone kas trečias vyresnis nei 50 metų vyras. Klaipėdos universitetinės ligoninės Urologijos skyriaus vedėjas Raimundas Venckus kviečia vyrus, kuriems virš 50 metų, nepabūgti kasmet atvykti urologo...