Pirmoko kuprinė – pilna, o tėvų piniginė – apytuštė

Eglė PALUBINSKAITĖ, 2016-08-11
Peržiūrėta
2243
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Pirmoko kuprinė – pilna, o tėvų piniginė – apytuštė

Artėjant rugsėjui ne vienoje raštinės reikmenų parduotuvėje, didžiuosiuose knygynuose jau po truputį driekiasi eilės. Skelbiamos nuolaidos rašymo, piešimo reikmenims, tačiau būsimųjų pirmokų tėvai žino, kad mokinio krepšelyje reikia kur kas daugiau visko – sportinės, šokių aprangos, kai kur uniformos ir dar daug visko, tik kažin ar taip jau reikalingo.

Kiekvienas renkasi pagal galimybes
Lankantis didžiuosiuose prekybos centruose mokyklinių reikmenų skyriuose akys raibsta nuo sąsiuvinių, pieštukų ir parkerių įvairovės bei grožio. Specialistai pataria, kad ruošiant pirmoką į mokyklą, geriausia mokyklinį krepšelį pirkti kartu, kad vaikas pats galėtų pasirinkti, kuri priemonė jam labiausiai patinka. Tačiau tokiu atveju piniginė dar labiau gali paplonėti, ypač tada, jei viską rinksitės su mėgstamų animacinių filmukų personažais – tokios mokyklinės prekės daug brangesnės nei įprastos.
Mokyklinių priemonių krepšelis gali kainuoti labai įvairiai. Juk vienas, tarkim, kuprinę renkasi už 15 Eur, o kitam neužtenka ir 50 Eur. Galima rinktis brangias prekes, didelį dėmesį skirti prekiniam ženklui, tačiau galima rinktis ir ekonomiškesnį variantą. Tad ta riba, kiek kainuoja pirmoką išleisti į mokyklą, labai slidi. Tačiau kai aplink nuolat netyla kalbos, kad kainos kyla ne dienomis, o valandomis, greičiausiai ne vieno pirmokėlio tėvelis apie būtiniausių reikmenų krepšelį kalba su nerimu. Tad kiek gali kainuoti į mokyklą išleisti būsimąjį pirmokėlį?

Pirmoko krepšelis
Regis, kiek čia tam pirmokui daug reikia. O pasirodo, pirmos klasės mokyklinių reikmenų sąrašas ganėtinai netrumpas. Nuo svarbiausio – kuprinės, iki sąsiuvinių, įvairių spalvotų, kartoninių popierių ir priešpiečių dėžutės. Neblogą kuprinę galima įsigyti iki 30 Eur, dar labiau taupant ir už 16 Eur, o išleidžiant daugiau, su šiandienos animacinių filmų personažais kuprinė gali atsieiti nuo 47 iki 150 Eur.
Rašymo priemonių pasirinkimas pats įvairiausias, bet visai neprastą parkerį pirmokui galima nupirkti nuo 2,99 Eur, o geriau paieškojus galima rasti ir už 1,99 Eur. Pervertus internetinių parduotuvių siūlomus pasiūlymus ir žinomiausių šalies prekybos centrų reklaminius leidinius, galime daryti preliminarias išvadas, kad visas reikalingas rašymo priemones galima įsigyti už 30 Eur, tačiau renkantis pačias pigiausias prekes juk niekas neatsako už kokybę, tad kur garantija, kad po pirmo mokslo metų mėnesio ar kelių savaičių neteks sakyti, kad taupus moka du kartus.
Pačios pigiausios prekės – sąsiuvinių aplankalai, kurių kainos prasideda nuo 0,15 centų. Aplankalų kainos vadovėliams jau didesnės. Reikalingos ir žirklės, liniuotės, įvairūs klijai, įvairios tekstūros dažai, plastilinas, plonesnis ir storesnis spalvotas popierius, drožtukai, dėklas sąsiuviniams ir t. t.
Tad jei į mokyklą išleidžiate pirmąjį savo vaiką ir namie nėra nieko atlikusio iš brolių ar seserų, teks gerokai papurtyti piniginę. Turinčiam minimalias pajamas, galima bandyti vaiką į pirmą klasę išleisti už 150 Eur, o turintiems didesnes finansines galimybes, sumos neribotos.

Parama iš įvairių organizacijų
Ne viena šalies organizacija, tokia kaip „Gelbėkit vaikus“ ar „Gausių šeimų asociacija“ kasmet prieš rugsėjį rengia paramos akcijas, remiančias sunkiai besiverčiančias šeimas. Prie akcijų nuo 2012 metų prisideda ir prekybos tinklas „Rimi“. „Kasmet bendradarbiaudami su „Gausių šeimų asociacija“ prieš kiekvieną rugsėjį nepasiturinčių šeimų vaikams dovanojame kuprines. Žinoma, jos būna ne tuščios. Pridedame būtiniausių mokymosi reikmenų – rašiklių, sąsiuvinių, aplankalų, pieštukų ir pan.“, – kalbėjo prekybos tinklo „Rimi“ viešųjų ryšių vadovė Giedrė Bielskytė.
Pasak prekybos tinklo atstovės, kuprinės taip pat būna parenkamos kokybiškos, kad po pirmųjų metų netektų mesti lauk: „Tos šeimos, kurioms padeda, gyvena vargingai, tad stengiamės visas dovanas parinkti kuo kokybiškesnes, kad tarnautų kuo ilgiau. Žinoma, nepamirštame ir pačių vaikų norų – atsižvelgiame, kad dovanos būtų ne tik praktiškos, bet ir spalvingos bei žaismingos“. „Gausių šeimų asociacija“ bendrauja su visomis Lietuvos savivaldybėmis, kurios pateikia išsamią informaciją, kam parama reikalinga labiausiai. „Negaliu konkrečiai pasakyti, kiek šeimų jau esame parėmę, tačiau gerai žinau, kad parama pasiekia įvairių šalies miestų šeimas“, – teigė pašnekovė.

Galima prašyti paramos patiems
Sunkiai besiverčiančios šeimos gali pačios kreiptis į miesto Savivaldybę ir prašyti paramos. Palangos miesto savivaldybės Socialinės rūpybos skyriaus vedėja Genutė Kavarzienė teigia, kad mokiniai turi teisę gauti nemokamą maitinimą ir paramą mokinio reikmenims įsigyti tada, kai vidutinės pajamos vienam iš bendrai gyvenančių asmenų ar vienam gyvenančiam asmeniui per mėnesį yra mažesnės kaip 1,5 valstybės remiamų pajamų (VRP). O šiuo metu nustatytas VRP, pagal G. Kavarzienės pateiktus duomenis, yra 102 Eur. „Tad gauti paramą mokinio reikmenims įsigyti gali mokiniai, kurių šeimos pajamos vienam asmeniui per mėnesį yra ne didesnės nei 153 eurai“, – kalbėjo Socialinės rūpybos skyriaus vedėja.
2015 metais paramą gavo 172 Palangos mokiniai (110 šeimų). „Tokių šeimų Palangoje yra, ir labai džiugu, kad sudaroma galimybė bent kiek palengvinti jų finansinę naštą. Žmonės tikrai noriai ir drąsiai kreipiasi“, – pasakojo G. Kavarzienė. Parama nei didelė, nei maža. „Bazinė socialinė išmoka (BSI) šiuo metu yra 38 Eur, tad išmoka vienam mokiniui yra 57 Eurai“, – sumą įvardijo vedėja. Ir pabrėžė, kad išmoka yra vienkartinė, skiriama vieną kartą per vienerius mokslo metus.
Kreiptis dėl paramos mokinio reikmenims galima nuo liepos 1 d. iki spalio 5 d. „Darbo dienomis nuo 8 iki 16 val., išskyrus penktadienius. Šiai paramai iš anksto į priėmimą registruotis nereikia“, – su prašymų teikimo tvarka supažindino G. Kavarzienė.

Tėvai kasmet vis labiau priversti išlaidauti
Socialiniuose tinkluose sukurtose mamų diskusijose nemažai kalbų ir dėl besiartinančio rugsėjo. Vienos mamos nerimauja, kur įsigyti nebrangią sportinę aprangą, kitos, ar verta viską pirmokui pirkti pagal mokyklų pateiktą sąrašą. Nuomonės labai skirtingos. Štai, viena mama, pagal diskusiją galima spręsti, kad į mokyklą išleidžianti savo pirmąjį vaiką, kalba: „Kainos kanceliarinių prekių parduotuvėse labai gąsdina. Baisu, ar sugebėsiu viską supirkti už 300 Eur“. Į tokius pasisakymus buvo ne viena pašaipi reakcija, neva labai norint galima tilpti ir į gerokai mažesnę, 100 Eur sumą. O štai vienas vertingesnių patarimų buvo duotas mamos, kuri į pirmą klasę išleidžia nebe pirmą vaiką: „Mamos, svarbiausiai nepirkite visų brangių priemonių. Matysite, kaip po pirmos savaitės atrodys brangus parkeris, firminė sportinė apranga. Siūlau daugiau investuoti į kokybišką kuprinę, kuri nežalotų vaikų stuburo, o visa kita – ne taip svarbu. Ir patariu, tikrai nereikia visko tiek daug, kiek surašyta rekomendaciniame sąraše. Geriausia, tai apskritai stenkitės kuo mažiau pirkti iš anksto – spėsite tada, kai susakys visą pirmąją savaitę mokytojai“.
Dar viena mama dalijasi pastebėjimais, kad kainos labai stipriai skiriasi: „Atsimenu, kai vaiką leidau į mokyklą dar už viską mokėdama litais, lengvai viską supirkau už 200 litų, o šiemet galvoju, ar pavyks savo berniuką išleisti už 200 eurų, kai kainos pasidarė vienas prie vieno“.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Birželio  9 dieną vyks rinkimai į Europos Parlamentą (EP), kuriuose dalyvauja ir vienintelis palangiškis, Palangos meras, Tėvynės Sąjungos-Lietuvos Krikščionių Demokratų (TS-LKD) Palangos skyriaus pirmininkas, Lietuvos kurortų asociacijos prezidentas Šarūnas Vaitkus.  Jo išrinkimas į EP, nugalint tokius „sunkiasvorius“ bendrapartiečius kaip, pavyzdžiui, Andrių Kubilių, Rasą...


Tiesa nemėgsta daug žodžių. Pažvelkite į šias dvi nuotraukas – į TS-LKD Palangos skyriaus kandidatų bei jo artimiausių ketverių metų plano Palangai pristatymą Kurhauze antradienį, vasario 21 d., susirinko beveik pilna salė, į merų debatus Palangos senojoje gimnazijoje – vos saujelė.


Palangos miesto savivaldybės tarybos sprendimu nuo 2022 m. sausio 1 d. be tėvų globos likusių vaikų poreikiams tenkinti globėjai kiekvieną mėnesį gaus 3 bazinių socialinių išmokų (BSI,   šiuo metu 1 BSI – 42 eurai) dydžio pagalbos pinigus – 2022 m. tai sudaro 126 eurus už kiekvieną globojamą (rūpinamą) vaiką.


Palangos gelbėtojai šią vasarą ne tik sergėjo poilsiaujančiuosius pajūryje, bet ir dažnai tekdavo padirbėti auklėmis – būdavo tokių dienų, kai tėvų neberasdavo apie pusšimtis vaikų. Kadangi šiemet, kaip niekad anksčiau, teko ieškoti itin daug tėvų, kurie nesužiūrėjo savo mažųjų, gelbėtojai ir Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos atstovai...


Artėjant naujiesiems mokslo metams suskumbama pasirūpinti mokykliniu kraiteliu – visomis mokyklinėmis priemonėmis, kurių gali prireikti prasidėjus dar vieniems, o gal pirmiems mokslo metams. O kad būtų kur sudėti visas priemones, pirmiausia reikia pasirūpinti kuprine. Kaip žinia, specialistai kasmet pataria kreipti dėmesį ne tik į kuprinės grožį, bet pirmiausia įsitikinti, kad ji...


Artėjant rugsėjui ne vienoje raštinės reikmenų parduotuvėje, didžiuosiuose knygynuose jau po truputį driekiasi eilės. Skelbiamos nuolaidos rašymo, piešimo reikmenims, tačiau būsimųjų pirmokų tėvai žino, kad mokinio krepšelyje reikia kur kas daugiau visko – sportinės, šokių aprangos, kai kur uniformos ir dar daug visko, tik kažin ar taip jau...


Kuprinė – neatsiejama mokyklinuko įvaizdžio dalis. Tačiau pastaraisiais metais dėl per didelio jų svorio visuomenės sveikatos specialistai skambina pavojaus varpais. Netaisyklinga laikysena, skeleto – raumenų sutrikimai, nugaros skausmai gali išsivystyti dėl nuo žemės neatplėšiamos kuprinės svorio. Dėl vaikų sveikatos sunerimę specialistai ėmėsi akcijos, kurios metu...


Šiemet kurorto piniginė plonesnė

„Palangos tilto“ informacija, 2010 01 16 | Rubrika: Miestas

Miesto Tarybai pirmuoju skaitymu pristatytas šiųmetis Palangos miesto savivaldybės biudžeto projektas. Jame numatyta surinkti 52 mln. 910 tūkst. litų pajamų ir tiek pat skirti asignavimų išlaidoms. Tai yra 24 proc. mažiau, lyginant su praėjusiais metais patvirtintu biudžetu.


Palangos miesto savivaldybę jau pasiekė šalies Finansų ministerijos prognozuojamų kitų metų pajamų rodikliai, kurie optimizmu nedvelkia. Pasak Biudžeto skyriaus vedėjos Reginos Garadauskienės, lyginant su šiais metais, skaičiai liūdni.


Palangos piniginė plonėja

Dalia JURGAITYTĖ, 2009 03 01 | Rubrika: Miestas

Palangos valdžia patvirtino šiųmetį biudžetą ir jo programas. Kurorto piniginė neteikia jokio optimizmo. Nors jos apimtis 70 milijonų pajamų ir tiek pat išlaidų, tačiau politikų pripažinta, kad biudžetas krypsta mažėjimo, o ne augimo linkme.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius