Pirmasis derybininkų susitikimas su „Litesko“ – dalykiškas ir teikiantis viltį

Linas JEGELEVIČIUS, 2015-11-05
Peržiūrėta
2045
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Pirmasis derybininkų susitikimas su „Litesko“ – dalykiškas ir teikiantis viltį

Praėjusį penktadienį dvi valandas vykęs pirmasis susitikimas su „Litesko“ atstovais Palangos miesto savivaldybės derybininkus – vicemerą Rimantą Antaną Mikalkėną ar UAB „Palangos šilumos tinklai“ direktorių Artūrą Mažrimą – nuteikė viltingai: „Susidarė stiprus įspūdis, kad „Litesko“ gerai suvokia, jog pasibaigus sutarčiai su miestu kitų metų birželį, ji nebus pratęsiama, o visus klausimus geriau išspręsti dalykiškai ir taikiai“.
„Litesko“ susitikime atstovavo UAB „Dalkia“, valdančios UAB „Litesko“, komercijos direktorius Rimantas Germanas, „Litesko“ Palangos filialo „Palangos šiluma“ direktorius Rimantas Kregždė, taip pat „Dalkia“ teisės departamento direktorius, kiti atstovai.
R. A. Mikalkėnas po susitikimo atsakė į „Palangos tilto“ klausimus.

– Koks jums liko pirmasis įspūdis iš pirmo susitikimo su „Litesko“ derybininkais?
– Geras, teigiamas. Kalbėjomės tik grynai ūkiniais ir techniniais klausimais – dėl įmonės darbuotojų perėmimo, licenzijų, net kuro pirkimo – prie didžiausių klausimų, pavyzdžiui, investicijų užskaitymo, prieisime šiek tiek vėliau. Bet pirmasis susitikimas buvo dalykiškas, konstruktyvus, net pasakyčiau, kad draugiškas. Atrodė, kad yra abiejų pusių suvokimas, jog sutarčiai pasibaigus, ji nebus pratęsiama ir reikia viską dalykiškai išspręsti. O tų klausimų – labai labai daug.
– Kieno iniciatyva vyko susitikimas?
– Palangos savivaldybės. Žinia, sutartis dėl miesto šildymo baigiasi kitų metų birželio 1 dieną, todėl kalbėtis – pats laikas. Mes pasiūlėme susitikti Palangoje, jie geranoriškai sutiko. Pirmasis susitikimas buvo labiau apžvalginis – tarėmės, nuo ko procesą pradėsime ir kokius žingsnius jame atliksime. Bendru sutarimu pirmiausia dėmesį sutelksime grynai ūkiniams dalykams – kaip perimti Palangos „Litesko“ žmones, dėl licenzijų ir panašiai. Apie finansinius, investicijų ir kitus dalykus kalbėsime vėliau.
– Vadinasi, iš anksto aptartų klausimų nebuvo?
– Ne, nebuvo.
– Ar galėtumėte detalizuoti, apie ką konkrečiai buvo kalbama pirmojo susitikimo metu?
– Kaip minėjau, buvo aptarta daug klausimų. Sutartyje numatyta, kad perimant „Litesko“, einamųjų metų skolas turės dengti savivaldybė. Žinoma, jokios kalbos apie kokias nors sumas negali būti, nes jos pasimatys tik kitų metų birželį. Aš kėliau klausimą, kad nebūtų dirbtinų, „pripūstų“ skolų, kaip sakau. Kalba pirmiausia ėjo apie paslaugos teikimą ir gyventojų skolas. Skolos – normalus dalykas, jos buvo „Litesko“ perimant šilumos ūkį, jos bus ir mums atsiimant jį.
– Ar savivaldybė turi kokį nors mechanizmą užtikrinti, kad skolos nebus, kaip jūs sakote, „išpūstos“?
– Patys suprantate, mes į jų, kaip ir bet kurio kitos savivaldybės bendrovės, buhalteriją lysti negalime ir savo žmogaus pas juos nepasodinsime. Paprašėme, kad mums pateiktų už kiekvienus metus gyventojų skolų vidurkius. Abi pusės sutiko, kad ir šiais metais skolos turėtų būti panašios į ankstesniųjų metų. Tikrai neturėtų kas nors radikaliai pasikeisti. Kalbėjome, pavyzdžiui, ir apie beviltiškas skolas. Kur jos bus „pakabintos“? Išreiškėme pageidavimą, kad mums ir su jomis leistų kiek galima anksčiau susipažinti. Kad žinotumėme vidurkius ne perimdami įmonę, o gerokai anksčiau. Geriausia, kad tuos skaičius mes jau pamatytumėme kitų metų pradžioje. Derybininkai iš Vilniaus ir šiuo klausimu buvo geranoriški: sakė, kad surinks ir pateiks mums tokius vidurkius anksčiau.
– Ar buvo paliesti „karšti“ klausimai, pavyzdžiui, dėl investicijų užskaitymo? Ar buvo sutarta, kada bus apie juos šnekama, juolab, kad ir laiko iki sutarties galiojimo pabaigos lieka visai nedaug?
– Ne, jie kol kas nepaaiškėjo, prie jų bus prieita vėliau. Kaip sakiau, dabar pirmiausia aiškinomės dėl skolų, o šis klausimas savivaldybei yra labai svarbus, nes joms padengti turėsime kažkur numatyti finansus. Dar anksti sakyti, ar tai bus paskola, ar biudžeto pinigai. Žinoma, vėliau savivaldybė tuos pinigus atsiims, kai patys pradėsime teikti šildymo paslaugą mieste.
– Ar, kalbant apie skolų uždengimą, kalbama apie penkiaženklius skaičius?
– Tikrai tai ne tie skaičiai – milijono tikrai nesiekia. Juk ir „Litesko“ Palangoje dirba ne vienerius metus ir siekia dirbti subalansuotai. Kaip ir kiekviena kita miesto įmonė, teikianti viešas paslaugas, jie išieško skolas ir daug dirba tuo klausimu. Be skolų nedirba nė viena įmonė. Mūsų dėmesio lauke buvo skolos paskutinių metų laikotarpyje ir, žinoma, už šį šildymo sezoną.
– Kokiais kitais klausimais abiejų šalių derybininkai šnekėjo?
– Apie Palangos „Litesko“ darbuotojus, kuriuos mums reikės perimti. Kaip mes juos perimsime? Kokiomis sąlygomis? Juk miestas turės perimti visus jų darbuotojus – pagal įstatymus ir sutartis. O jų – nemažai. Koks bus jų mokos fondas? Iš kur, pavyzdžiui, savivaldybės įmonė „Palangos šilumos tinklai“ paims pinigus, reikalingus jų algoms? Tokias lėšas miestui jau dabar reikia numatyti. Sutarėme, kad jie mums iki Naujųjų metų pateiks darbuotojų sąrašus su atlyginimais, kad mes galėtumėme tam savo pinigus planuoti. Tai – labai svarbu, nes lėšos tam, kaip ir bet kam, turi būti planuojamos. Klaidų čia negali būti, nes žmogui reikia mokėti atlyginimą laiku, o „Litesko“ darbuotojai, jų dauguma, turi didelę darbo patirtį. Atkreipkite dėmesį, kad savivaldybė perims „Litesko“ vasarą, kai netiekiama šildymo paslauga, tai yra tuomet, kai įmonė negeneruoja lėšų.
Nemažai laiko skyrėme ir klausimui dėl turto perėmimo. Irgi sudėtingas klausimas, čia ne tas pats, kad tik buhalteriai suvestų visus galus savo popieriuose ir tu jį gali pasiimti. Pirmiausia reikia su juo susipažinti – ir kuo anksčiau, o ne birželio 15-ąją, kai baigiasi sutartis. Sutarėme, kad mums tai leis padaryti, ir kuo anksčiau. Dabar pas juos vyksta inventorizacija, kai ji pasibaigs, sieksime su jų valdomu turtu susipažinti. Dar vienas klausimas: ką mes imsime iš jų trumpalaikio įsigyto turto? Čia kalbu apie medžiagas, kurą „Litesko“ sandėliuose. Ką mes imsime, ko ne, ko mums reikia, ir, jeigu imsime, svarbiausia, kokiomis sąlygomis mums perleis? Sutarėme, kad „Litesko“ pateiks mums tam tikrus dokumentus, kad neperimtumėme to, ko mums nereikia. Šiame klausime yra įvairių niuansų. Pavyzdžiui, dėl mazuto, kurio jie turi sukaupę katilinėms. Mazutas yra privalomas laikyti kaip atsarginis kuras pagal Energetinės inspekcijos reikalavimus. Kaip mes jį perimsime? „Litesko“ perka jį per biržą, reikia labai preciziškai išsiaiškinti, ar mes galime perimti paprasta buhalterine tvarka tokiu būdu perkamą kurą. Matote, kiek daug įvairių niuansų, kuriuos reikia išsiaiškinti.
– Kokių dar yra probleminių dalykų?
– Yra klausimų dėl „Litesko“ sutarčių su tiekėjais – dujų, įvairių medžiagų, kito kuro. Jie jas perka ne per „Litesko“, o yra sudarę sutartis su tiekėjais, perka centralizuotai. Tos sutartys automatiškai mums nepereis – jas reikės iš naujo pasirašyti. Vadinasi, savivaldybės įmonei „Palangos šilumos tinklai“ reikės ieškoti naujų tiekėjų ir pasirašinėti sutartis. Kol kas neaišku, kokios kainos ar sąlygos naujose sutartyse bus. Žodžiu, „Palangos šilumos tinklams“ reikės stipriai padirbėti dabar. Juolab, kad natūralu, naujos siūlomos kainos ar pirkimo sąlygos gali savivaldybės netenkinti.
Kitas probleminis klausimas – licencijos. Pradedant licencija bendrajai veiklai ir baigiant specifinėmis licencijomis siauriems dalykams. Įsivaizduokite vėl, kiek naujų sričių atsiranda mūsų įmonei („Palangos šilumos tinklams“), kuri šiandien turi apie penkis darbuotojus, o perėmus „Litesko“ darbuotojus, – nuo valytojos iki direktoriaus – turės jų arti 50. Pabrėžiu: labai kvalifikuotų žmonių. Kaip reikės visus juos licencijuoti? Kokia bus jų licencijavimo tvarka? Kaip ir kada turėsime licencijuoti įrengimus? Turėsime apie ką pasikalbėti su Energetikos inspekcija, kaip licencijavimas vyksta. Tai turės išsiaiškinti – kaip ir kitą techninį darbą, „Palangos šilumos tinklai“.
– Ar savivaldybei pakaks teisinių, techninių žinių perimant Palangos „Litesko“? Ar ketinate dalį konsultacinių, teisinių paslaugų pirkti?
– Kol kas nematau jokio poreikio, kaip jūs sakote, teisinėms paslaugoms. Labai tikiu, kad jų išvis neprireiks. Man atrodo, kad labiau reikės „pasikausčiusių“ techninių darbuotojų. Pirmiausia turime patys išsiaiškinti, ko mums reikės: kaip vykdysime kuro pirkimus – per biržą kaip „Litesko“, ar ne, koks turės būti licencijavimas ir panašiai. Kol kas laiko tam turime – žinome, iš ko ir ką perka „Litesko“, todėl galėsime lygintis su jais ką nors patys pirkdami. Žinoma, ir tikimės jų geranoriškumo paaiškinant kai kuriuos dalykus.
– Ar spėsite viską padaryti laiku, nes iki sutarties pabaigos lieka labai mažai laiko?
– Turime spėti. Alternatyvų čia mes neturime.
– Kas dar jus neramina?
– Visa apskaita: sąskaitų dalykai, pinigų surinkimas ir taip toliau. Jie tai daro savo vidinėje apskaitos sistemoje, mums teks iš jos išeiti ir savąją sukurti. Patiems ar teks prašyti, kad kiti tai padarytų už mus – dar reikia nuspręsti. Juk ir patys „Litesko“ mums sakė, kad perėmę iš savivaldybės šilumos ūkį, jiems reikėjo apie trijų mėnesių viską „sustyguoti“, „įsieti“. Atsakymus kuro biržoje ar Energijos inspekcijoje galbūt galima gauti per dieną ar dvi – šių klausimų išsiaiškinimas užtruks ilgiau nei dieną.
Užsiminėme ir apie „Litesko“ investicijas į šilumines trasas naujajame rajone, tam buvo panaudoti europiniai pinigai ir dėl to atsiranda tam tikri priežiūros reikalavimai, kuriuos mes perimsime.
– Kokius dar namų darbus privalo atlikti abi pusės iki kito susitikimo? Ar aišku, kada jis įvyks?
– Kaip minėjau, dabar svarbiausias klausimas – kiek reikės savivaldybei pinigų perimant „Litesko“ darbuotojus, įsigyjant medžiagas, kurą ir taip toliau, kad galėtumėme veiklą pradėti jau 2016-ųjų birželio 16-ąją. Dabar itin svarbu surinkti tikslius jų veiklos duomenis. Sieksime tai padaryti iki sausio vidurio, ir „Litesko“ pažadėjo, kad mums pagelbės – su duomenimis, pakonsultuodama. „Litesko“, kaip jūs sakote, namų darbai – mums pateikti tokią prašomą informaciją ir jie sutiko tai geranoriškai padaryti. Tai – geras ženklas.
– Ką jau šiandien gali daryti „Palangos šilumos tinklai“, perimdami miesto šilumos ūkį į savo rankas?
– Pakankamai daug: aiškintis dėl licencijavimo, kuro įsigijimo. Įmonės laukia iššūkis – juk nėra į ką kitur pasižvalgyti, kaip tai daroma. Mums patiems reikės praminti kelius. Svarbu, kad „Litesko“ supranta, kad jie savo veiklos Palangoje negalės tęsti ir, kartoju, buvo geranoriški pirmajame susitikime. Turime labai daug ką dabar padaryti, ir pirmasis derybininkų susitikimas nuteikė viltingai, kad viską išspręsime dalykiškai.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Jau spalio 3 dieną krepšinio aikštelėse užvirs 7BET-NKL komandų kovos. Palangai atstovaus ir mūsų visų palaikymo lauks Palangos „Olimpas“. Pirmadienį, rugsėjo 30 dieną, Palangos kurorto muziejuje įvyko susitikimas su „Olimpo“ vadovais ir krepšininkais.


Palangos valdžiai supaprastinus lošimo namų steigimo tvarką, kurorto viloje-galerijoje „Ramybė“, Vytauto gatvėje, šių metų pabaigoje turėtų įsikurti pirmasis kazino Palangoje. Į pastato atnaujinimą jo savininkai ruošiasi investuoti apie 1,5 mln. eurų.


Būna, kai radijo eterio direktore tampama po karštos maldos, kai žurnalistika – ne darbas, o tarnystė. Ir būna radijo klausytojų, kurių esminis bruožas – ištikimybė. Apie visa tai ir dar daugiau kalbamės su krikščionybės, ypač – krikščioniškos muzikos, klišes jau 8-erius metus laužančios radijo stoties XFM eterio direktore Gabriele Krulyte, naujienų ir visuomenės temų redaktoriumi...


Palangos oro uoste sutiktas pirmasis lėktuvas po rekonstrukcijos

"Palangos tilto" informacija, 2021 10 23 | Rubrika: Miestas

Baigus Palangos oro uosto aerodromo rekonstrukciją – spalio 21 dieną, ketvirtadienį, pasitiktas pirmasis reguliarus keleivinis lėktuvas, kuriuo atvyko keleiviai iš Kopenhagos, Danija. Pirmą ir simbolinį tiesioginį skrydį vykdė oro bendrovės „SAS - Scandinavian Airlines“ lėktuvas.


Žinoma, koronavirusą mes įveiksime, nors jis laikinai sutrikdė ne tik Palangos, Lietuvos, bet ir viso pasaulio ritmą. Vienintelis Palangos laikraštis "Palangos tiltas" ieško inspiruojančių, viltį teikiančių drąsių palangiškių istorijų.


Bergeną iš Palangos oro uosto pakilo pirmasis lėktuvas

"Palangos tilto" redakcija, 2019 10 30 | Rubrika: Miestas

Šiandien (spalio 30 d.) iš Palangos oro uosto pakilo pirmasis oro bendrovės „Norwegian“ lėktuvas, kuris simboliškai atidarė tiesioginę oro jungtį su Bergeno miestu (Norvegija).


Bibliotekoje vyko susitikimas su Rūta Oginskaite

"Palangos tilto" informacija, 2019 09 26 | Rubrika: Kultūra

Rugsėjo 19 d. Palangos viešojoje bibliotekoje vyko susitikimas su rašytoja Rūta Oginskaite, knygos „Gib a kuk. Žvilgtelėk“ autore. Gib a kuk – žydiškas posakis, reiškiantis „Žvilgtelėk“. Jauki ir asmeniška teatro ir kino kritikės Rūtos Oginskaitės šeštoji knyga – tai dvylika žvilgsnių į Grigorijaus Kanovičiaus...


Ketvirtadienį, gegužės 24 dieną, Palangos baseine įvyko neeilinis renginys – Palangos miesto baseinas kartu su Lietuvos plaukimo federacija ketvirtadienį kurorto moksleivius pakvietė į baseine vykusį renginį „Olimpinės paslaptys“. Čia mokinių laukė susitikimas su vienais iš geriausių Lietuvos plaukikų – Danu Rapšiu, Andriumi Šidlausku bei Deividu...


Praėjusį penktadienį dvi valandas vykęs pirmasis susitikimas su „Litesko“ atstovais Palangos miesto savivaldybės derybininkus – vicemerą Rimantą Antaną Mikalkėną ar UAB „Palangos šilumos tinklai“ direktorių Artūrą Mažrimą – nuteikė viltingai: „Susidarė stiprus įspūdis, kad „Litesko“ gerai suvokia, jog pasibaigus sutarčiai su miestu...


Įvyko susitikimas-diskusija „2011-Pasauliniai veterinarijos metai“

Palangos miesto VMVT Vyriausioji veterinarijos gydytoja-inspektorė Marija Valauskienė, 2011 05 06 | Rubrika: Miestas

Palangos miesto savivaldybės administracijos švietimo skyriaus salėje, pažymint 250-ąsias veterinarijos profesijos metines, vyko susitikimas-diskusija „2011-Pasauliniai veterinarijos metai“.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius