Palangos tarybos posėdyje pakvipo artėjančiais rinkimais

Livija GRAJAUSKIENĖ , 2014-07-03
Peržiūrėta
2425
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Palangos tarybos posėdyje pakvipo artėjančiais rinkimais

Nors iki rinkimų į savivaldybių tarybas dar daugiau nei pusmetis, ketvirtadienį Palangos miesto savivaldybės tarybos posėdžių salėje klausantis kai kurių tarybos narių pasisakymų galėjo susidaryti įspūdis, jog jie jau rengiasi būsimoms rinkiminėms batalijoms. Pasisakymų, replikų ir šiaip pasikandžiojimų buvo tiek, kad net pasėdy dalyvavę visuomenės atstovai pastebėjo, jog sulig kiekvienu posėdžiu atmosfera salėje kaista, o patys politikai pradėjo raginti vieni kitus ne diskutuoti ir eskaluoti kai kuriuos klausimus, o dirbti miesto ir rinkėjų labui, ir bene labiausiai to reikia kalbant apie Palangos šilumos ūkį.

 

Įkurta liberalų sąjūdžio frakcija

 

Šio šaukimo Palangos miesto savivaldybės tarybos 45-ojo posėdžio darbotvarkėje buvo numatyta svarstyti 38 sprendimų projektus. Ir, kaip retai būna, nei vienas klausimas iš darbotvarkės neišbrauktas, papildomų klausimų taip pat nepridėta.

Iki pereinant prie darbotvarkės klausimų svarstymo į tribūną pasisakyti ėjo ir Tarybos nariai, ir visuomenės atstovai.

Tarybos narys Vytautas Stalmokas informavo kolegas, kad oficialiai įkurta nauja liberalų sąjūdžio frakcija. Joje – visi keturi į Savivaldybės tarybą išrinktieji buvę liberalų ir centro sąjungos nariai: Remigijos Alvydas Kirstukas, Saulius Simė, Sondra Kulikauskienė ir Vytautas Satlmokas, kuris tapo frakcijos pirmininku.

Liberalų sąjūdžio frakcija po praėjusių rinkimų Palangos miesto savivaldybės taryboje egzistavo: tada po šios politinės partijos vėliava buvo išrinkti Arvydas Dočkus, Tomas Žulkus ir Eimutis Židanavičius. Iš frakcijos, o vėliau ir iš partijos pasitraukus T. Žulkui, šis darinys savaime išnyko, nes frakcijoje negali būti mažiau nei 3 nariai. Tuo tarpu liberalų ir centro sąjunga atskiros frakcijos Taryboje neturėjo.

 

Paklausimų lietus

 

Tikras paklausimų lietus pasipylė į tribūną pakilus E. Židanavičiui. Tarybos narys priminė merui Šarūnui Vaitkui, jog dar prieš porą metų jis neva žadėjęs pasirūpinti, kad Palangos bendrojo lavinimo mokyklose būtų įvestos šachmatų pamokos ir parašė, kad meras atsakytų: ar jis palaikąs tokią iniciatyvą ir ar žada padaryti viską, kad nuo kitų mokslo metų tokios pamokos būtų? Ir nors tolki gražu ne miesto meras rūpinasi pamokų tvarkaraščiais, dėstomais dalykais ar popamokine veikla mokyklose, jis Tarybos nariui priminė, kad būtent tarybos narių teisė yra rengti sprendimų projektus. Tad ir E. Židanavičius, kurio parengtų sprendimų projektų kiekis yra, švelniai tariant, nedidelis, gali teikti tokį sprendimo projektą Tarybai, o ši dėl jo balsuosianti.

Eilinį kartą  - rinkimai juk artėja – teirautasi: kas realiai padaryta dėl sutarties su „Litesko“ nutraukimo. Klausta, ar autobusų stoties stebėtojų taryba ir jos pirmininkas žino, kas ir kada įkurdino prekybos ledais vietą prie stoties, kas ten prekiauja, ar prekiaujantys dalyvavo konkurse ir jei ne – ar tai kartais nėra įrodymas, jog proteguojama viena su vienu iš Tarybos narių susijusi įmonė. Ir ketvirtas klausimas, kurį kėlė politikas – dėl detaliųjų planų viešojo svarstymo organizavimo. Mėnesio pradžioj į tokį svarstymą susirinkę palangiškiai, kurių didžioji dalis – garbaus amžiaus žmonės, stumdėsi Gintaro g. 33 pastato pirmojo aukšto fojė, kur nėra vietos padoriai net atsisėsti.

Ironišką padėka išsakė Elena Kuznecova: prieš porą mėnesių ji prašė, kad būtų paneigti teiginiai, neva ji specialiai sabotavusi Tarybos posėdžio darbą. Minimo posėdžio išvakarėse susirgusi politikė į savo prašymą gavo atsakymą: jūs prašote paneigti teiginius, o kokie teiginiai turi būti paneigti?

Paklausimų turėjo ir Danas Paluckas. Jis priminė, jog į 2012-aisiais jo pateiktą paklausimą dėl biokuro katilo buvo atsakyta, jog šis stovėsiąs jau 2014-ųjų sausį. Dabar gi sulaukta liepos, o katilo vis nėra. Kitas paklausimas – kada gi bus atsižvelgta į Vyriausybės atstovės Klaipėdos apskrityje pastabas ir bus suformuotas Kontrolės komitetas?

Meras Š. Vaitkus, patikinęs, jog bus pateikti atsakymai raštu,  priminė, jog dėl to, kad vėluojama įrengti biokuro katilą, didžiąją atsakomybės dalį turėtų prisiimti buvęs „Palangos šilumos tinklų“ vadovas. Šiuo metu rengiamasi pasirašyti sutartį, o pagal ją spalio mėnesį katilas jau turi veikti.

Dėl Kontrolės komiteto vicemeras Saulius Simė priminė, jog iš paties D. Palucko nesulaukia, kad būtų pasiūlyta viena konkreti kandidatūra į jo narius, o Tarybos narys Dainius Želvys priminė, jog jis yra – Tarybos sprendimas dėl jo galioja – ir pasiūlė pačiam D. Paluckui neklaidinti rinkėjų ir nusiimti prie socialdemokratų partijos būstinės kabantį užrašą, jog šis politikas esąs komiteto pirmininkas, kai pirmininku paskirtas Aleksandras Jokūbauskas.

Tiesa, dėl komiteto vis dėlto šiokių tokių problemų esama ir jį reikėtų formuoti iš naujo, juolab kad įsikūrė nauja frakcija Taryboje.

 

Pastabos iš palangiškių

 

Bendruomenės „Palangos santarvė“ pirmininkė Daina Eimanavičienė, kartu su kitais visuomenės atstovais stebėjusi posėdžio „įžanginę dalį“, išsakė palangiškių pastabas.

„Tie, kas domisi Palangos politiniu gyvenimu ir turi galimybę stebėti posėdžių transliacijas internetu – beje, labai ačiū, kad galime tai daryti, - piktinasi tuo, ką mato. Jūs, mūsų išrinkti politikai, ateinate į posėdžius dirbti. Bet stebint juos, kaip ir šiandien, kartais nebeaišku: kas čia vyksta? Jūs nesiklausote pasisakančių, replikuojate, nepagarbiai atsiliepiate ir vieni apie kitus. Susiimkite, pradėkite rimčiau žiūrėti į savo darbą“, - kalbėjo D. Eimanavičienė.

Bendruomenės pirmininkė išsakė ir keletą problemų, kurios neramina palangiškius. Pirmoji – nuo 2009-ųjų besitęsianti istorija dėl užrakintų fizioterapijos kabinetų vadinamojoje Palangos poliklinikoje. D. Eimanavičienė priminė, jog buvo surinkta net 2 tūkst. palangiškių parašų po prašymu, kad šios paslaugos būtų teikiamos miesto centre. Tuo tarpu iki šiol nieko nėra ne tik padaryta, bet net ir pradėta daryti.

„Skambinau ministrui Vyteniui Andriukaičiui. Jis pasakė: neišsprendžiamų problemų nėra, reikia tik norėti jas spręsti. Mes jus išrinkome, tai gal jau laikas būtų spręsti“, - kalbėjo politikams D. Eimanavičienė.

Antroji problema – prasidėjusi daugiabučių renovacija. Pasak bendruomenės pirmininkės, jau būta atvejo, kai darbus norėta pradėti neturint nei techninio projekto, nei statybos leidimo. Šis procesas sustabdytas, bet tik tada, kai patys gyventojai į tai atkreipė dėmesį. Tačiau ar gyventojai tai privalo daryti, ar už renovaciją atsakingi valdininkai bei tie, kas turi prižiūrėti procesą? Papriekaištauta ir dėl to, kad susirinkimai, kuriuose pristatomi projektai, vyksta daugiabučių kiemuose, kur garbaus amžiaus žmonės neturi kur atsisėsti. Taip pat esą keista, kad renovacija pradedama  ne nuo šiluminių mazgų, o nuo fasadų – o juk šildymo sezonas neturks ateiti, tad ar neliks žmonės prie nupjautų radiatorių, kuriuos, beje, gal ne visais atvejais ir pjauti reikia.

Šilumos punktų tema pratęsta ir toliau: pasak bendruomenės pirmininkės, visiškai neaišku, kokiu būdu jų priežiūra iš „Palangos šilumos tinklų“ perėjo „Palangos butų ūkiui“, jeigu nebuvo šaukiami gyventojų susirinkimai ir jiems nebuvo leista išreikšti nuomonės šiuo klausimu. O juk tik gyventojų valia turi būti parenkami šilumos punktų daugiabučiuose namuose prievaizdai.

 

Susikibo dėl investicijų

 

Ilgiausiai – daugiau nei pusvalandį – Tarybos nariai diskutavo Investicijų priežiūros komisijos pirmininkui E. Židanavičiui pristačius sprendimo projektą dėl UAB „Litesko“ filialo „Palangos šiluma“ investicijų į Palangos miesto savivaldybės šilumos ūkį 2013-2016 metų plano patvirtinimo.

Vadinamajame plane numatoma, jog 2013-aiais metais „Litesko“ numato investuoti 80 tūkst. Lt į šilumos apskaitos skaitiklių įsigijimą, 2014-aisias jokių investicijų nenumatoma, 2015-aisiais žada investuoti 750 tūkst. Lt Palangos rajoninės katilinės Klaipėdos pl. 63 skirstyklų rekonstrukcijai bei 2016-aisiais 769 tūkst. Lt BA05 šilumos trasų keitimui.

Pirmasis klausimą sprendimo projekto teikėjui uždavė Mindaugas Skritulskas: kodėl tiekiamame plane numatoma, jog „Litesko“ ketina investuoti daugiau, nei buvo įsipareigoję pagal garsiąją sutartį, kurios terminas baigsis 2016-aisiais?

Pasak E. Židanavičiaus, M. Skritulskas „nepriėmė domėn“, kad visos investicijos „nusidėvi“, kad visos investicijos grįš Savivaldybei, kad svarbu, jog Palangai nebūtų grąžintas nugyventas šilumos ūkis, kad pagal Investicijų komisijos teikimą ir Tarybos priimtus sprendimus dėl investicijų užskaitų „Litesko“ dar ne viską yra investavę, kad Tarybos prerogatyva – tvirtinti ar netvirtinti šį planą.

„Kad“ seriją nutraukęs M. Skritulskas sakė pirmąkart matąs nuomininką, kuris geranoriškai veržtųsi investuoti daugiau, nei buvo sutarta, o dėl „Litesko“ geranoriškumo kyla rimtų abejonių – ar po tų investicijų nepadidės tarifai?

„Litesko“ yra įsipareigoję kasmet atnaujinti dalį tinklų. Galima regzti įvairiausiais sąmokslo teorijas, bet aš nemanau, kad tarifai didėtų“, - sakė E. Židanavičius, pridūręs, jog „Litesko“ ketinanti rekonstruoti tas šilumos trasų atkarpas, kur vamzdžiai nekeisti per 40 metų.

 

Užskaityti jau užskaitytą ir atgaline data?

 

Investicijų priežiūros komisijos  narys D. Želvys savo ruožtu priminė, jog dėl „Litesko“ investicijų užskaitymo buvo priimti trys Tarybos sprendimai, vienas kurių – kad bendrovė turi pervesti 850 tūkst. Lt į Savivaldybės biudžetą, ko ji iki šiol nėra padariusi.Be to, skaitiklių pirkimas jau buvo užskaitytas, o dabar tai norima padaryti antrą kartą.

Dėl galimo „susidubliavimo“ pastabų turėjo ir Vaidas Šimaitis: panašu, kad žmonės susimokės už skaitiklius, o „Litesko“ dar prašys tuos pinigus užskaityti kaip investiciją? Pasak E. Židanavičiaus, tokių abejonių esama, tačiau Taryba galinti šią investiciją iš plano išbraukti.

Dar vienas klausimas, iškilęs V. Šimaičiui: jeigu 2016-aisiais baigiasi sutarties galiojimo terminas, kodėl tiems metams „Litesko“ neplanuojanti jokių investicijų šiemet, žada pulti investuoti beveik 800 tūkst. Lt? Ar paskui dėl to nebus „sukiojamos rankos“ miestui?

Anot E. Židanavičiaus, į visus šiuos klausimus būtų galėjusi atsakyti derybinė grupė, apie kurios sudarymo reikiamybę kalbama jau porą metų, tačiau ji taip ir nesudaryta.

Frakcijos vardu trečiąkart pasisakęs M. Skritulskas atkreipė dėmesį į dar vieną neatitikimą: kalbama apie planą 2013-2016 metams, dabar gi jau 2014-ųjų vidurys. Tad kaip galima tokį dokumentą atgaline data tvirtinti?

E. Židanavičius vėl aiškino, kad planas pradėtas svarstyti dar pernai, tačiau laukta, kol bus įkurta derybinė grupė...

A. Stankus ir S. Simė priekaištavo sprendimo projekto teikėjui, kad į posėdį nepakviesti abiejų suinteresuotų įmonių direktoriai ir nėra galimybės jiems užduoti klausimus.

 

„Litesko“ gudrauja?

 

Į antrąją Tarybos posėdžio dalį atėjęs Aleksandras Jokūbauskas nusprendė savaip paadvokatauti E. Židanavičiui.

„Iš jūsų kalbų susidaro įspūdis, kad šis Tarybos narys yra korumpuotas. Beje, jo atžvilgiu jau yra pradėti tyrimai, kurie turi politinę potekstę. Tačiau, gerbiamieji konservatoriai, jūs į šiuos rinkimus atjojote ant „Litesko“ arkliuko, o kas konkrečiai Palangos šilumos ūkyje pasikeitė nuo 2010 iki 2014 m.? nenukreipkite visų problemų į vieną asmenį, kurį patys paskyrėte komisijos pirmininku, tai neetiška. O problemų yra daug, kad ir tie patys vamzdžiai, kurie negali dūlėti kiauri. O jeigu jie visą tą laiką dūlėjo, sutartis turėjo būti seniai nutraukta“, - gražbyliavo A. Jokūbauskas.

D. Želvys savo ruožtu pastebėjo, jog svarstant šį klausimą negali ir neturi būti politikuojama. Pasak jo, gal dalį planuojamų investicijų ir būtų galima laikyti tinkamomis, tačiau sprendimo projektą koreguoti reikia.

A. Stankus, kuris taip pat yra Investicijų priežiūros komisijos narys, savo ruožtu priekaištavo E. Židanavičiui, kuris esą prastai atlieka komisijos pirmininko pareigas, bet tai gali būti dėl nepatyrimo – tik pirma kadencija jis dirba Taryboje. Pasak ne vieną kadenciją dirbusio politiko, ir „Palangos šilumos tinklų“ vadovai buvo nevykę, ir Savivaldybės specialistai, prižiūrintys šią sritį, savo pareigas vykdė aplaidžiai, todėl ir yra tokia situacija, kokia yra. O kokia ji iliustruoja ir šios dienos sprendimo projektas: juk jau buvo priimtas sprendimas dėl apskaitos prietaisų, o dabar vėl prie jo „knisamasi“, nors akivaizdu, kad „Litesko“ gudrauja.  Pagaliau ne visuomenininkai turi spręsti tokias svarbias ūkio problemas, išties reikalinga darbo grupė, kurioje dirbtų ir teisininkai, ir šilumos ūkio srities specialistai, ir net turto vertintojai, nes gali tekti iš naujo įvertinti Savivaldybės išnuomotąjį turtą. 

 

Investicijų planą atmetė

 

„Galima pajusti, kad rinkimai jau artėja – tai parodė ir paklausimų gausa, ir pradedamos eskaluoti pačios įvairiausios temos, ir, be abejo, klausinėjimai: o kas buvo padaryta dėl šilumos ūkio? - perdavęs pirmininkavimą posėdžiui S. Simei prabilo meras Š. Vaitkus. – Jeigu E. Židanavičius būtų perskaitęs sutartį su „Litesko“ būtų pamatęs, jog derybinė grupė turi įgaliojimus nagrinėti tik sutarties punktus. Kai su mumis buvo šviesios atminties Giedrius Šatkauskas, tokia grupė buvo, tačiau į ją dėl sutarties punktų „Litesko“ nei karto nesikreipė“.

Meras informavo, jog su savivaldybės kontrolieriaus tarnybos specialistėmis peržiūrėjo teikiamą sprendimo projektą ir paskaičiavo, kiek „Litesko“ investicijų būtų galima dar užskaityti. Jis priminė, kad pagal sutartį nuo 2000-ųjų iki 2016-ųjų metų „Litesko“ įsipareigojo į Palangos šilumos ūkį investuoti 15 mln. Lt, iš jų 13,8 mln. Lt į technologijas ir 1,2 mln. Lt šalių susitarimu galėjo pervesti į „Palangos šilumos tinklų“ sąskaitą. Sprendimas dėl tokio pervedimo – kalba ėjo apie 875 tūkst. Lt – buvo priimtas 2011 m., „Litesko“ jo neįvykdė, ir neatmetama galimybė dėl; to kreiptis į teismą. Paskaičiavus, kiek bendrovės investicijų Taryba buvo nusprendusi užskaityti, aiškiai matyti: likutis – 104 tūkst. Lt. Iš to, kas teikiama E. Židanavičiaus pristatytame plane gi aiškėja, kad beveik 1,5 mln. Lt siūloma investuoti virš sutarties.

„Litesko“ viską seniai galėjo padaryti. Kodėl jie suskubo dabar, atgalie data, kas teisiškai neįmanoma, teikti planus 2013-2016 metams?, - retoriškai teiravosi meras. – O dėl šilumos ūkio noriu priminti: mes visi kartu priėmėme sprendimą dėl biokuro katilinės. Kodėl ji dar neveikia – tema, kurią žiniasklaida jau plačiai nagrinėjo. Ir gal būt dar prie jos grįš, nes, gavusi atsakymą iš Viešųjų pirkimų tarnybos dėl nustatytų pažeidimų, STT tebetęsia tyrimą. Šilumos kaina palangiškiams per šiuos metus iš esmės nekilo.  Be to, mes nepasidavėme „Litesko“ spaudimui ir nesutikome, kad palangiškiai kas mėnesį mokėtų po 4 Lt „skaitiklių mokesčio“. Tad gal bent šiuo klausimu nesivelkime į politines diskusijas, sėskime visi prie bendro stalo, juolab kad savo gretose turime du puikius teisininkus – M. Skritulską ir A. Jokūbauską – ir dirbkime kartu.

Taryba „Litesko“ investicijų planą, kuris 1,5 mln. Lt viršijo 2000-ųjų metų sutartyje nurodytą  investicijų sumą, atmetė.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 17 straipsnio 9 ir 12 dalimis, Palangos miesto savivaldybės tarybos veiklos reglamento, patvirtinto Palangos miesto savivaldybės tarybos 2023 m. kovo 29 d. sprendimo Nr. T2-41 „Dėl Palangos miesto savivaldybės tarybos veiklos reglamento patvirtinimo“ 1 punktu, 47.1 ir 48.1 punktais, sušaukiu 10-ojo šaukimo Palangos miesto...


Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 17 straipsnio 9 ir 12 dalimis, Palangos miesto savivaldybės tarybos veiklos reglamento, patvirtinto Palangos miesto savivaldybės tarybos 2023 m. kovo 29 d. sprendimo Nr. T2-41 „Dėl Palangos miesto savivaldybės tarybos veiklos reglamento patvirtinimo“ 1 punktu, 47.1 ir 48.1 punktais, sušaukiu 10-ojo šaukimo Palangos miesto...



Balandžio 28 dieną vykusiame Savivaldybės tarybos posėdyje neeiliniu klausimu buvo svarstomas sprendimo projektas dėl Palangos centre esančio obelisko su sovietine simbolika demontavimo. Už jį balsavo visi posėdyje dalyvavę Tarybos nariai.


Tarybos posėdyje 7 klausimai įveikti per pusę valandos

"Palangos tilto" informacija, 2019 10 31 | Rubrika: Miestas

Šiandien, spalio 31 d., įvykusiame miesto savivaldybės Tarybos posėdyje dalyvavo 16 miesto politikų, kurie svarstė septynis klausimus. 


Trečiadienį, rugsėjo 18 d., Palangos meras Šarūnas Vaitkus dalyvavo Lietuvos savivaldybių asociacijos, kurios viceprezidentu jis yra, posėdyje.


Palangos didžiajame krepšinyje pakvipo perversmu. Krepšinio klubo BC „Palanga“, kuriai pastaruosius keturis metus dirigavo iš Vilniaus atvykęs verslininkas Arūnas Vaitulionis, po nesėkmingo sezono Nacionalinėje krepšinio lygoje (NKL) pernai – komanda liko paskutinė – neliko, nors po jo „Palangai“, NKL sprendimu, buvo palikta...


Miesto Taryboje pakvipo rinkimais?

Linas JEGELEVIČIUS, 2018 06 01 | Rubrika: Miestas

Vakar įvykusiame miesto savivaldybės Tarybos posėdyje, regis, pakvipo rinkimais. Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos Taryboje vardu Dainius Želvys perskaitė net du kreipimusis.


Nors iki rinkimų į savivaldybių tarybas dar daugiau nei pusmetis, ketvirtadienį Palangos miesto savivaldybės tarybos posėdžių salėje klausantis kai kurių tarybos narių pasisakymų galėjo susidaryti įspūdis, jog jie jau rengiasi būsimoms rinkiminėms batalijoms. Pasisakymų, replikų ir šiaip pasikandžiojimų buvo tiek, kad net pasėdy dalyvavę visuomenės atstovai pastebėjo, jog sulig...


Miestui pradėta kenkti stabdant tarybos darbą

Alvydas ZIABKUS “Lietuvos ryto” apžvalgininkas, 2014 03 20 | Rubrika: PT redaktoriaus skiltis

Ar palangiškių išrinkti politikai dar benori būti miesto tarybos nariais? Ar tarybos posėdžiai jiems nevirto nepakeliama našta? Tokie klausimai iškilo praėjusį ketvirtadienį, kai į iš anksto paskelbtą tarybos posėdį iš 21 tarybos nario tesusirinko vos 10 politikų.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius