Palangos botanikos parke – Joninės tarpukario stiliumi

Palangos tiltas, 2022-06-17
Peržiūrėta
1927
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Palangos botanikos parke – Joninės tarpukario stiliumi

Palangos Jono Šliūpo muziejus tęsia praėjusiais metais gimusią tradiciją minėti pirmojo miesto burmistro vardines ir birželio 23 d. vakarą kviečia praleisti skambant tarpukario šokių muzikai, atliekamai Palangos pučiamųjų orkestro. Palangos botanikos parko rotondoje 18.30 val. vyksiančiame renginyje „Orkestro vasara: Joninių gegužinė burmistro Jono Šliūpo stiliumi“ apie vasarvidžio šventimo tradicijas pasakos etnologė ir tautosakininkė Gražina Kadžytė, o vasarotojai kviečiami puoštis tarpukariu madingais aksesuarais ir lavinti šokių žingsnelius.

Grafų Tiškevičių pradėta orkestrinės muzikos tradicija Palangos botanikos parke gyvuoja jau antrą šimtmetį, o šios tradicijos puoselėtojo „Palangos orkestro“ vasaros koncertai tapo neatskiriama romantiškų vakarų kurorte dalimi. Šiųmetis Joninių išvakarėse parko rotondoje nuskambėsiantis koncertas bus dedikuotas tarpukariui – laikotarpiui, kai Palanga tapo populiariu kurortu, o vasaras čia leisdavo ir švenčių madas diktuodavo visos Lietuvos elitas. 

Joninių gegužinėje šiuos laikus kviesianti prisiminti etnologė G. Kadžytė džiaugėsi, kad belaukiant ilgiausios vasaros nakties senąjame parke skambės būtent pučiamųjų instrumentų muzika: „Palangos burmistras Jonas Šliūpas 1933-1939 metais ne kartą žurnalistams yra kartojęs: „nors tie vasaros orkestro koncertai yra brangus malonumas, bet jie išliks visą laiką“. Šį vasarvidžio metą, Joninių, Jonų vardinių, išvakarėse, kuomet taip gera šokti, žaisti, džiaugtis, mums ypatingai brangus pučiamųjų orkestrų tradicijos paveldas, išugdytas ir skambiai besiskleidžiantis XXI a. Palangoje. Jis vertas įtraukti į nacionalinį Nematerialiosios kultūros paveldo vertybių sąvadą.“

Botanikos parko rotondoje skambant tarpukario suktiniams ir fokstrotams svečiai bus kviečiami įsikurti jaukiam piknikui ant žolės, moterys ir merginos raginamos puoštis skrybėlaitėmis ir ano laikmečio stiliumi rištomis skarelėmis, o drąsiausios poros galės suktis kurorto šokių salėse karaliavusių šokių žingsneliais. „Talkinant Jums, supratingai, ištikimai ir žaismingai publikai - palangiškiams ir kurorto svečiams - mes galime pasikartoti Lietuvos kultūros istorijos pamokas ir pakartoti ypatingąsias kurorto vasarų akimirkas“, - patirti kitokias Jonines kvietė etnologė G. Kadžytė.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Palangos Jono Šliūpo muziejus tęsia tradiciją minėti pirmojo miesto burmistro vardines ir kartu su „Palangos orkestru“ kviečia birželio 23 d. vakarą praleisti skambant tarpukario melodijoms.


KU botanikos sodo, šiemet švenčiančio įkūrimo 30-mečio jubiliejų, komanda krykštauja iš džiaugsmo – tikrą dovaną kolektyvui įteikė čia augantis ginkmedis (Ginko biloba). 


Palangos Jono Šliūpo muziejus tęsia praėjusiais metais gimusią tradiciją minėti pirmojo miesto burmistro vardines ir birželio 23 d. vakarą kviečia praleisti skambant tarpukario šokių muzikai, atliekamai Palangos pučiamųjų orkestro.


Tūkstantinės baudos už draudimo vyrams ir moterims maudytis kartu nepaisymą yra vienas keisčiausių tarpukariu besimezgusios poilsiavimo kultūros atributų. Apie šią ir kitas to meto kurortavimo tradicijas rašoma leidyklos „Lapas“ išleistoje dr. Viltės Migonytės-Petrulienės monografijoje „Weekendų miestai ir priemiesčiai. Kaip buvo kuriami modernūs kurortai tarpukario (1918–1940) Lietuvoje“.


Palangoje viešėjęs Tomas užsuko ir į vieną lankomiausių šio kurorto objektų – botanikos parką. Vyras sako, liko nemaloniai nustebintas dėl ten pastebėtų medžių kirtimų ir rastų pjuvenų krūvos. Tuo metu vykdyti medžių kirtimų jau nebebuvo galima dėl prasidėjusio paukščių perėjimo. Parko direktorius informavo, kad visi kirtimai atlikti iki kovo 15 d.


Palangos miesto savivaldybė purtosi minties leisti jūroje ar Botanikos parke barstyti mirusio žmogaus kremuotų palaikų pelenus, tačiau Valdas Pakusas sakė „Palangos tiltui“: „„O kas gali užtikrinti, kad ir dabar kur nors parke nėra išbarstyti kieno nors pelenai?“ Skaitykite visą straipsnį penktadienį „Palangos tilte“.


Botanikos parke pušys kertamos dėl sanitarijos

Eglė PALUBINSKAITĖ, 2016 02 29 | Rubrika: Miestas

Į „Palangos tilto“ redakciją kreipėsi sunerimęs skaitytojas: Palangos botanikos parke kertamos šimtametės pušys, kurios, iš pažiūros, neatrodė nudžiūvusios, sutręšusios ar dar kitaip pažeistos. „Palangos tiltas“ pasidomėjo, ar išties yra taip.


Palangos Birutės parke tęsiami restauracijos darbai  1

„Palangos tilto“, Palangos m. sav. inf., 2013 09 16 | Rubrika: Miestas

Palangos Birutės parke pradėti projekto „Palangos botanikos parko istorinės dalies restauracija ir pritaikymas viešosioms reikmėms, II etapas“ antrojo etapo darbai. Jie vienoje iš gražiausių kurorto erdvių užvirė praėjusią savaitę.


Palangos Botanikos parke – itin reta viešnia

Lidija Umbrasienė, 2011 07 05 | Rubrika: Miestas

Birželio 30 dienos rytą Palangos botanikos parke, šalia senojo tvenkinio, pastebėjau retą žąselę – baltaskruostę berniklę (Branta leucopsis). Nebaikštus paukštis vejoje lesinėjo žolę. Kiauktelėjusi prikimusiu balsu, žąselė nužingsniavo prie tvenkinio atsigerti. Atsigaivinusi vėl grįžo žoliauti. Nors paukštis buvo šalia tako, bet praeinant nenuskrido...


Palangos botanikos parke – nauji gyventojai

Monika ŠIUGŽDAITĖ, 2009 05 09 | Rubrika: Miestas

Visais laikais visame pasaulyje esantys parkai buvo faunos ir floros globėjai. Čia žydėdavo įdomiausi augalai, buvo auginami įvairiausi gyvūnai. Įspūdingą istoriją menantis Palangos botanikos parkas – ne išimtis. Neseniai į parką atkeliavo nauji gyventojai.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius