Palangos abiturientų egzaminų rezultatai aukštesni nei šalies vidurkis
Užvakar paskelbus valstybinių lietuvių kalbos ir literatūros, chemijos ir informacinių technologijų brandos egzaminų rezultatus ir paaiškėjus, jog net 12 proc. abiturientų neišlaikė lietuvių kalbos egzamino, žiniasklaidoje nuvilnijo komentarų banga, jog kasmet daugėja mokyklas baigiančių „beraščių“. Tuo tarpu Palangos senoji gimnazija, nors jos abiturientų valstybinio lietuvių kalbos ir literatūros egzamino rezultatai kiek prasteni nei pernai, turi kuo pasidžiaugti: jų rezultatai aukštesni nei šalies vidurkis, o ir kitų egzaminų rezultatai išties puikūs.
Kasmet rezultatai prastėja
Užvakar Nacionalinis egzaminų centras (NEC) paskelbė valstybinių lietuvių kalbos ir literatūros, chemijos ir informacinių technologijų brandos egzaminų rezultatus. Net 12 proc. abiturientų neišlaikė lietuvių kalbos egzamino.
Valstybinį lietuvių kalbos ir literatūros brandos egzaminą visoje šalyje laikė 21 tūkst. 937 kandidatai. Egzaminą išlaikė 88,09 proc. abiturientų, 11,91 proc. nepasisekė. Lietuvių mokyklose šį egzaminą įveikė 88,4 proc. abiturientų, tautinių mažumų mokyklose – 83,7 proc. Šimto balų įvertinimą gavo 1,23 proc. visų laikiusiųjų.
Praėjusiais metais egzamino neišlaikė 9,85 proc. abiturientų, 2012 m. – 7,61 proc., 2011 m. – 8,06 proc.
Pasak NEC direktorės Saulės Vingelienės, egzaminui išlaikyti reikėjo surinkti 30 proc. užduoties taškų. Egzamino vertinimo kartelė, palyginti su praėjusiais metais, šįmet truputėlį kilstelėta. Taip buvo numatyta brandos egzamino programoje.
Valstybiniame lietuvių kalbos ir literatūros egzamine reikėjo atlikti vieną užduotį – parašyti rašinį. Brandos egzaminui buvo pateiktos dvi samprotavimo rašinio ir dvi literatūrinio rašinio užduotys.
Maksimalus šio egzamino įvertinimas – 100 balų, iš kurių 40 proc. skirta turinio vertinimui, 36 proc. – kalbos taisyklingumui ir 24 proc. – teksto raiškai.
Išlaikė 92,6 proc. Palangos abiturientų
Palangos senojoje gimnazijoje valstybinį lietuvių kalbos ir literatūros egzaminą laikė 148 abiturientai. Dar 14 pasirinko laikyti mokyklinį šio dalyko egzaminą.
„Valstybinį lietuvių kalbos ir literatūros egzaminą išlaikė 92,6 proc. mūsų moksleivių. Neišlaikiusieji sudaro 7,4 proc. Ir nors šis rezultatas kiek prastesnis nei praėjusiais metais, išties džiaugiamės, kad gimnazistai pralenkė šalies vidurkį“, – „Palangos tiltui“ sakė Senosios gimnazijos direktoriaus pavaduotoja ugdymui Zinaida Bružienė.
Z. Bružienė paminėjo, jog aukščiausius šio egzamino įvertinimus – šimtukus – gavo dvi gimnazistės: Audrė Alonderytė ir Mingailė Gulbinauskaitė. 13 abiturientų surinko nuo 90 iki 100 balų, o nuo 86 iki 100 balų surinko 22 gimnazistai – nuo praėjusių metų tiek balų surinkę abiturientai įvertinami pagyrimu. Pasak direktoriaus pavaduotojos, tai, kad net 15 proc. Senosios gimnazijos abiturientų verti pagyrimų, yra išties labai aukštas rodiklis.
Paklausta, kodėl, jos nuomone, kasmet lietuvių kalbos ir literatūros valstybinio egzamino rezultatai prastėja ir ar išties mokyklose daugėja beraščių, lietuvių kalbą ir literatūra dėstanti Z. Bružienė sakė matanti dvi pagrindines priežastis.
„Visų pirma – ko gero, nepasakysiu nieko naujo – patys žinome ir pastebime: naujosios technologijos, kompiuteriai bei išmanieji telefonai raštingumo nereikalauja. Kaip sakoma, auga dešiniosios rankos nykščio karta – brauki per ekraną, suspaudai – nzn, db, – ir visiems viskas aišku. Kita vertus, nuo šių metų buvo įvestas vadinamasis „turinio nulio“ kriterijus. Ir jeigu anksčiau moksleivis turinio atžvilgiu galėdavo visiškai į lankas nuklysti, jis galėdavo surinkti papildomų balų už raštingumą, stilių ir panašiai, ir egzaminą išlaikydavo. Dabar gi, net jeigu rašinyje nebuvo nei vienos klaidos, bet jo turinys įvertintas nuliu, egzaminas neišlaikytas. Be to, pats NEC skelbia, jog kasmet vertinimo normos griežtėja ir bus dar griežtesnės – taip siekiama kelti raštingumo lygį. Tačiau mokytojai, kaip ir kasmet, daro ir darys viską, kad kuo geriau išmokytų moksleivius“, – sakė Z. Bružienė, pridūrusi, jog pirmadienį tie gimnazistai, kurie neišlaikė valstybinio lietuvių kalbos ir literatūros egzamino, galės perlaikyti jį mokykliniu lygiu. Ir tai yra vienintelis egzaminas, kurį galima perlaikyti dar šiais metais.
Anglų kalba: 5 šimtukai
Kalbant apie daug aistrų sukėlusį anglų kalbos valstybinį egzaminą, kurio rezultatai buvo paskelbti birželio 17 d., taip pat dera priminti šalies rezultatus.
NEC duomenimis, šįmet Lietuvoje egzaminą, kurį laikė per 17 tūkst. kandidatų, išlaikė 99,2 procento abiturientų. 100 balų įvertinimą gavo 2,15 procento mokinių. Praėjusiais metais egzaminą išlaikė 98,7 proc., šimtukus gavo 5,49 proc. laikiusiųjų. Taigi, šįmet egzaminą išlaikė didesnis procentas kandidatų, tačiau šimtukų buvo du kartus mažiau.
NEC vadovė S. Vingelienė aiškino, kad daug kritikos sulaukusi klausymo užduotis nebuvo per sunki.
„Vadovaujantis statistika galima teigti, kad klausymo dalies klausimų sunkumą lėmė ne įraše skambantis balsas, jo tembras ar tartis, o klausimo formatas ir tai, kurio kalbos lygio mokėjimą tikrino klausimas – mokiniams buvo lengvesni B1 lygio ir tie klausimai, kur reikėjo pasirinkti teisingą atsakymą iš kelių pateiktų. B2 lygio ir tie klausimai, kur reikėjo įrašyti savo atsakymą, mokiniams buvo sudėtingesni“, – sakė NEC vadovė.
Jos tvirtinimu, šių metų egzamine mokinių surinktų užduoties taškų vidurkis siekia 55,6. Praėjusių metų egzamine šis vidurkis buvo 60,89 taško. Taigi, sako S. Vingelienė, šių metų valstybinio brandos egzamino užduotis savo sudėtingumu nedaug skiriasi nuo praėjusių metų užduoties.
„Išties nemaža dalis laikiusiųjų anglų kalbos valstybinį brandos egzaminą rypavo dėl vadinamosios klausymo užduoties, – pripažino Z. Bružienė. – Tačiau, žiūrint į Senosios gimnazijos abiturientų vertinimus, rypauti tikrai nėra ko: iš 125 laikiusiųjų egzaminą tik viena gimnazistė jo neišlaikė. Net 5 abiturientai: Akvilė Dulkytė, Andrius Kleiva, Kipras Paliušis, Antanas Petrauskas ir Julija Reklaitytė, – surinko po 100 balų. 28 abiturientų įvertinimai – nuo 86 iki 100 balų, tad net 22,5 proc. egzaminą išlaikė su pagyrimu. Bendras mūsų abiturientų vidurkis – 62,4 balo, ir tai yra tiesiog neįtikėtinai aukštas rezultatas“.
Chemija ir IT – rezultatai aukšti
Kitų dviejų užvakar paskelbtų valstybinių brandos egzaminų – chemijos ir informacinių technologijų (IT) – rezultatai taip pat palangiškių neliūdina. Jų vertinimai taip pat aukštesni nei šalies vidurkis.
Chemijos valstybinį brandos egzaminą Lietuvoje laikė 3 tūkst.102 kandidatai. Egzaminą įveikė 97,8 proc. visų laikiusiųjų. 100 balų įvertinimą gavo 2,8 proc. kandidatų. Egzamino išlaikymo riba – 16 taškų. Chemijos valstybinio brandos egzamino maksimalus įvertinimas – 100 balų, iš kurių 40 procentų skirta žinioms ir supratimui, 40 procentų – taikymui ir 20 procentų – problemų sprendimui.
Kaip sakė Z. Bružienė, šį egzaminą išlaikė visi Senosios gimnazijos abiturientai (jų buvo 15). Nors „šimtukininkų“ nebuvo, bendras vertinimų vidurkis labai aukštas – 62 balai.
Informacinių technologijų (IT) egzamine, kuris buvo vykdomas elektroninėje egzamino vykdymo sistemoje, Lietuvos mokyklose dalyvavo 2 tūkst. 630 kandidatų. Egzaminą išlaikė 92,2 proc. abiturientų, nepasisekė 7,8 proc. kandidatų. 100 balų įvertinimą gavo 3,2 proc. kandidatų. Egzamino išlaikymo riba – 20 taškų. Informacinių technologijų valstybinio brandos egzamino maksimalus įvertinimas – 100 balų, iš kurių 20 procentų skirta žinioms ir supratimui, 60 procentų – taikymui ir 20 procentų – problemų sprendimui.
Palangos senojoje gimnazijoje valstybinį IT egzaminą laikė 10 abiturientų. Vienam nepasisekė. Nors „šimtukų“ ir šiame egzamine niekas nesurinko, trys abiturientai įvertinti nuo 86 iki 100 balų.
„Jeigu apibendrintume iki šiol paskelbtus valstybinių brandos egzaminų rezultatus, galima sakyti, jog nors stebuklų nebuvo, netikėtų nemalonių dalykų taip pat nėra. Džiugu, kad mūsų abiturientai išlaikė egzaminus geriau nei bendras šalies vidurkis: tai rodo ir bendras išlaikiusiųjų procentas, ir išties aukšti, ir taip pat aukštesni nei šalies vidurkis įvertinimai“, – pasidžiaugė Senosios gimnazijos direktoriaus pavaduotoja ugdymui Z. Bružienė.
„Palangos tilto“ redakcija
Jūsų komentaras:
Taip pat skaitykite
Informacija apie 2023-2024 metų brandos egzaminų bazinę mokyklą
2023 09 11 | Rubrika: Miestas
Palangos miesto savivaldybėje 2023 – 2024 mokslo metų brandos egzaminų bazine mokykla paskirta Palangos senoji gimnazija.
Įteikti brandos atestatai 114 Palangos senosios gimnazijos abiturientų (FOTO GALERIJA)
"Palangos tilto" informacija, 2022 07 21 | Rubrika: Miestas
Gausybės gražių ir švytinčių jaunuolių iškilminga eisena trečiadienį, liepos 20 dieną, papuošė Palangą – įteikti brandos atestatai 114 Palangos senosios gimnazijos abiturientų.
Palangos abiturientai džiugino valstybinių brandos egzaminų sesijos rezultatais
2021 08 18 | Rubrika: Miestas
Palangos abiturientų visų valstybinių brandos egzaminų vidutinis egzaminų įvertinimas yra aukštesnis už visos šalies VBE įvertinimų vidurkį. Lietuvių kalbos ir literatūros VBE laikiusių Palangos abiturientų vidutinis egzamino įvertinimas – 50,2 (šalies – 42,4), anglų kalbos VBE – 74,3 (šalies – 61,1), matematikos VBE – 34,1 (šalies – 31,2), biologijos VBE – 60,3 (šalies –50,7), chemijos VBE –...
Išanalizavo atlyginimus: daugiau nei pusė darbuotojų uždirba mažiau nei šalies vidurkis
"Delfi", 2020 09 10 | Rubrika: Miestas
Pernai vidutinis mėnesinis bruto (prieš mokesčius) darbo užmokestis Lietuvoje sudarė 1 296,4 euro ir, palyginti su 2018 metais, padidėjo 8,8 proc. Didžiausias vidutinis mėnesinis bruto darbo užmokestis išlieka informacijos ir ryšių bei finansinės ir draudimo veiklos įmonėse, kuriose darbo užmokestis 1,8 karto viršijo šalies vidurkį, teigiama Statistikos...
Palangos senąją gimnaziją baigė 79 abiturientų laida
"Palangos tilto" informacija, 2019 07 19 | Rubrika: Miestas
Palangos senosios gimnazijos abiturientams iškilmingai buvo įteikti atestatai. Gimnaziją baigė 79 abiturientų laida, kurią gimnazijos bendruomenė prisimins kaip jautrius, vienas kitam dėmesingus, draugiškus jaunus žmones, labai organizuotas ir kūrybiškas, turinčias neeilinius talentus, didžiules galimybes ateičiai asmenybes. Šiais metais 15 gimnazijos abiturientų...
Paaiškėjo stojamųjų egzaminų rezultatai: kuo „užaugę“ bus palangiškiai? 1
Eglė PALUBINSKAITĖ, 2016 07 28 | Rubrika: Jūros vaikai
Beveik 25 tūkstančiai abiturientų sulaukė kvietimo studijuoti aukštosiose mokyklose. Lietuvos aukštųjų mokyklų asociacijos bendrajam priėmimui organizuoti (LAMA BPO) duomenimis, stojančiųjų skaičius, deja, mažesnis nei pernai. Bet Palangai toli gražu nereikia visų specialybių, tad dauguma abiturientų po studijų į gimtąjį miestą greičiausiai negrįš.
Palangos abiturientų egzaminų rezultatai aukštesni nei šalies vidurkis
Livija GRAJAUSKIENĖ , 2014 07 03 | Rubrika: O man ne dzin
Užvakar paskelbus valstybinių lietuvių kalbos ir literatūros, chemijos ir informacinių technologijų brandos egzaminų rezultatus ir paaiškėjus, jog net 12 proc. abiturientų neišlaikė lietuvių kalbos egzamino, žiniasklaidoje nuvilnijo komentarų banga, jog kasmet daugėja mokyklas baigiančių „beraščių“. Tuo tarpu Palangos senoji gimnazija, nors jos abiturientų...
Tarp apdovanotų geriausių šalies abiturientų – ir palangiškis
„Palangos tilto” informacija, 2013 07 25 | Rubrika: Jūros vaikai
SEB bankas jau aštuntus metus iš eilės tęsia tradiciją apdovanoti geriausiai valstybinius brandos egzaminus išlaikiusius šalies abiturientus. Šiemet savo įsteigtus prizus bankas įteikė 54-iems Lietuvos abiturientams, kurie aukščiausiais balais išlaikė bent keturis valstybinius brandos egzaminus. Tarp jų šiais metais apdovanotas...
Senosios gimnazijos abiturientų vertinimai – aukštesni nei Lietuvos vidurkis 1
Livija GRAJAUSKIENĖ , 2013 07 11 | Rubrika: Jūros vaikai
Pagaliau dvyliktokai gali būti ramūs – trečiadienio rytą paaiškėjo paskutiniai valstybinių brandos egzaminų rezultatai. Deja, jie nudžiugino ne visus : pavyzdžiui, informacinių technologijų egzamino nepavyko išlaikyti net 17 proc. jį laikiusių šalies abiturientų.
Ar galima egzaminų maratoną įveikti be galvos skausmo?
Livija GRAJAUSKIENĖ , 2013 06 10 | Rubrika: Jūros vaikai
Brandos egzaminų tvarkaraštis įsibėgėjo, abiturientų stresas – bent jau taip teigiama tam skirtose respublikinių žiniasklaidos priemonių puslapiuose – pasiekė visas įmanomas ribas. Ar išties egzaminų maratonas kelia tokį didžiulį galvos skausmą? Kaip jaučiasi Palangos abiturientai, kurių per dvylika metų sukauptos žinios dabar tikrinamos?