Palangiškiams pristatoma laiškų iš Sibiro kolekcija

„Palangos tilto” informacija, 2013-02-04
Peržiūrėta
2031
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Palangiškiams pristatoma laiškų iš Sibiro kolekcija

Nuo šiandien iki vasario mėnesio pabaigos palangiškiai ir miesto svečiai, kuriems svarbi istorinė atmintis, Palangos miesto savivaldybės viešojoje bibliotekoje turi progą susipažinti su filatelisto Juozo Urbono kolekcija „Sibiro laiškai“, kurioje pateikiama filatelinė medžiaga − pašto vokai ir pašto atvirutės, pašto antspaudai, cenzūros atžymėjimai, pašto pinigų perlaidos ir siuntinių siuntimo bei kiti pašto dokumentai.
Parodoje eksponuojama medžiaga apima teritoriją nuo Archangelsko, Komių žemių, Vidurinės Azijos bei Kazachstano iki Vakarų ir Rytų Sibiro, Jakutijos ir Tolimųjų Rytų, taip pat didelę dalį Lietuvos vietovių.
Sibiro laiškai − tai laiškai iš kalėjimų, iš skirstymo punktų ir trėmimo vietų. Išlikę pačių tremtinių ranka parašyti laiškai, leidžia bent bendrais bruožais susidaryti tremties sąlygų lageriuose vaizdą.
Prieš dešimtmetį pradėjęs rinkti kolekciją, parodos ,,Sibiro laiškai“ autorius Juozas Urbonas rėmėsi lietuvių tremtinių ir politinių kalinių filateline medžiaga, kuri atspindi ir Lietuvos pašto istoriją. Kolekcijos „Sibiro laiškai“ tikslas – parodyti Lietuvių politinių kalinių ir tremtinių pašto ypatybes GULAG‘o sąlygomis.
Sibiro laiškuose, užrašuose, pranešimuose, parašytuose tremties laikotarpiu, yra daug vertingos informacijos apie paprasto žmogaus padėtį „didžiojoje“ valstybėje. Tai istorinis šaltinis, rašytinis paveldas.
GULAG‘as neturėjo savo pašto ir nebuvo paskelbta jokių specialių vokų ar atvirukų. GULAG‘o laiškus galima nustatyti tik iš adresų ar kitų ženklų ant vokų, bei laiškų turinio. Pirmieji laiškai buvo parašyti vagonuose ir išmesti pro langą, kad juos radę žmonės išsiųstų užrašytu adresu. Laiškai, nors ir režimo sąlygomis, „keliavo“ iš Lietuvos ir atgal, tarp lagerių. Vienas kitas laiškas buvo išsiųstas ir į užsienį. Tai ypač reti laiškai, pasiekę mūsų dienas. Nemaža dalis jų saugoma muziejuose bei įvairiuose archyvuose. Šie reti vokai, atvirlaiškiai ir laiškai leidžia bent bendrais bruožais susidaryti tremties sąlygų lageriuose vaizdą. Jie ypatingi tuo, kad sugebėjo sugrįžti atgal į Lietuvą.
Kita laiškų dalis – tai laiškai į Sibirą, į GULAG‘ą. Likę Tėvynėje giminaičiai bei artimieji keisdami išsiuntimo vietas ir būdus siuntė žinutes, siuntinius bei pinigines perlaidas. Išlikę filateliniai dokumentai ir pašto medžiaga parodo rūpestį ir paramą artimiesiems, atsidūrusiems toli nuo Tėvynės.
Vėlesniame laikotarpyje jų laiškai iš Sibiro užplūdo valstybės vadovus, respublikinių bei sričių įstaigų viršininkus su prašymais dėl artimųjų reabilitavimo bei sugrąžinimo į Lietuvą. Iki mūsų dienų išliko vienetiniai pavyzdžiai apie prašymų įteikimą adresatams.
Mūsų dienas pasiekė labai mažai tremties laiškų tarp lagerių. Tai ypatingi vienetiniai egzemplioriai, išsaugoti ir grįžę į Lietuvą.
Dauguma laiškų parašyta plunksnakočiu ir rašalu, retai – paprastu ar spalvotu pieštuku. Cheminis pieštukas buvo uždraustas, tačiau išliko ir taip parašytų laiškų. Rašomąja mašinėle rašyti lageriuose laiškai yra labai reti.
Šioje parodoje pateikiama tik dalis turimos kolekcijos „Sibiro laiškai“. Visa kolekcija, 250 lapų apimties, buvo pristatyta 2012 metų birželio mėnesį Vilniaus miesto centriniame pašte.
Nuo 2008 metų kolekcija pristatoma Lietuvoje bei tarptautiniuose konkursuose. Europos filatelijos parodoje Antverpene 2010 metais kolekcija įvertinta Paauksuotu medaliu. Tarptautinėje parodoje Gardine 2011 metais apdovanota Didžiuoju aukso medaliu.
,,Visa kolekcijoje esanti medžiaga yra svarbi ir įdomi, nieko negaliu išskirti. Galbūt kol kas vienintelis žinomas laiškas, sulankstytas į „trikampį“, siųstas 1943 metais liepos 8 dieną į Lietuvą per „fronto“ liniją. Laiškas išsiųstas pašto vagonu iš stoties Ribnica (Komi) į Mažeikius. Tai rečiausias vokas, esantis kolekcijoje. Kai kurie vokai, adresuoti iš Magadano, kolekcijoje rodomi pirmą kartą“, – rašo parodos autorius filatelistas Juozas Urbonas.

 

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) informuoja, kad rinkėjams pradedami platinti pranešimai apie rinkimus. Šiemet rinkėjai turėtų gauti iš karto du lapelius. 


„Lietuvos paštas“ šiomis dienomis pranešė apie, anot įmonės, sėkmingą sandorį: už kiek daugiau nei 600 tūkst. eurų  viešojo aukciono būdu atseit sėkmingai pardavė buvusias pašto patalpas Palangoje, Vytauto g. 53. Tokia žinia neliko nepastebėta kurorto mero Šarūno Vaitaus. Jo nuomone, visuomenės interesas šiuo atveju turėjo būti keliamas į pirmąją vietą. Deja, taip neatsitiko.


Lietuvos paštas pranešė, kad viešojo aukciono būdu sėkmingai pardavė buvusias pašto patalpas Palangoje. Vytauto g. 53 įsikūrusios patalpos parduotos už kiek daugiau nei 600 tūkst. eurų. Gautas lėšas bendrovė investuos į strateginius projektus: veiklos modernizaciją, pašto skyrių atnaujinimą ir darbo sąlygų gerinimą. 


Šiandien, balandžio 21 dieną Lietuvos paštas Palangoje duris atvėrė naujame pagal modernią koncepciją įkurtame skyriuje. Nuo šiol palangiškiai aptarnaujami adresu Malūno g. 10, prekybos centre „Rimi“. Naujose patalpose didelis dėmesys skirtas klientų patogumui, skyrius dirbs ilgiau.


„Ką pasakytumėte Karaliui Mindaugui? Už ką padėkotumėte Gabrielei Petkevičaitei-Bitei? Kuo jus įkvepia Juozas Miltinis? Ką apie šiandieninę Lietuvą papasakotumėte Vincui Kudirkai?“ – į šiuos klausimus atsakyti Lietuvos moksleivius kviečia Vasario 16-ąją prasidėjusi akcija „Laiškas istorijai“. Palangoje pašto dėžutė pastatyta prie...


Pakilusi į mūšį, kad būtų ir toliau išlaikytas Palangos pirmasis paštas Klaipėdos plente, Palanga sulaukė žaibiškos susisiekimo ministro Roko Masiulio reakcijos: kitą antradienį, 11 val., ministerijoje įvyks pasitarimas Palangos pašto skyriaus klausimu.


Regis, dar visai neseniai laiškų rašymas ranka buvo įprastas ir nieko nestebinantis dalykas. Šiais laikais tai skamba tarsi tikra egzotika, o ypač jaunosios kartos atstovams. Ranka rašytų laiškų nebegauname, patys jų nerašome, o ką ir bekalbėti apie kadaise buvusius ir dabar tik romantiškai įsivaizduojamus pašto karvelius. Spalio 9-ąją...


Palangiškiams pristatoma laiškų iš Sibiro kolekcija

„Palangos tilto” informacija, 2013 02 04 | Rubrika: Kultūra

Nuo šiandien iki vasario mėnesio pabaigos palangiškiai ir miesto svečiai, kuriems svarbi istorinė atmintis, Palangos miesto savivaldybės viešojoje bibliotekoje turi progą susipažinti su filatelisto Juozo Urbono kolekcija „Sibiro laiškai“, kurioje pateikiama filatelinė medžiaga − pašto vokai ir pašto atvirutės, pašto...


Į redakciją kreipėsi net keletas žmonių, piktindamiesi užplūdusiais laiškais. „Didysis žaidimas“, „išskirtinė galimybė laimėti“ – tokie žodžiai pasitinka kiekvieną, kuriam į rankas patenka „išpūstažandis“ vokas, kviečiantis įsigyti knygą bei suteikiantis „išskirtinę progą tik Jums“ laimėti automobilį bei piniginius prizus.


Varpinė pašto ženkle

Gediminas GRIŠKEVIČIUS, 2009 01 21 | Rubrika: Kultūra

Pamažėl rimstant mano linksmai spalvingo gyvenimo Pūgai, tilstant plojimams tikrai ne „Vienišo vyturio teatre“, kur baigia ryškėti mažne visų klounų perukų spalvos, tarsi varpas grūdų sandėlyje siela išmoko atskirti, atsijoti ir tai, kam tikrai verta likti Likimo nišoje „TIKRA“.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius