Palangiškiai minėjo Pasaulinę darbuotojų saugos ir sveikatos dieną
Balandžio 28 d. – Pasaulinė darbuotojų saugos ir sveikatos diena, kuria siekiama atkreipti didesnį visuomenės dėmesį į tą žalą ir skausmą, kuriuos sukelia abejingumas darbo sąlygoms, į darbdavio pareigą pasirūpinti, kad jos būtų saugios ir nekenktų sveikatai. Lygiai taip svarbu, kad ir darbuotojai suvoktų būtinybę patys saugoti save ir laikytis saugaus darbo reikalavimų. Šios dienos proga Valstybinės darbo inspekcijos Klaipėdos teritorinio skyriaus specialistės Eglė Pocienė ir Elena Bagdonavičienė trečiadienį Palangos miesto tarybos salėje įmonių vadovams, specialistams, darbuotojams ir gyventojams vedė nemokamą seminarą apie neblaivumo darbe prevenciją, socialinio dialogo skatinimą, nelegalų darbą ir socialines šio reiškinio pasekmes, apie darbo sutarčių sudarymą, vykdymą bei nutraukimą.
Už saugą ir sveikatą atsakinga įmonės vadovybė
„Pasaulinė darbuotojų saugos ir sveikatos diena – tai proga priminti, kad jokios kompensacijos už blogas darbo sąlygas nėra saugaus darbo kultūros dalis: darbuotojo sveikata nėra prekė ir negali būti perkama. Žūtys, sunkūs sužalojimai, profesinės ligos reiškia žmogiškąsias netektis ir kančias. Tačiau kartu tai – ekonominis nuostolis tiek valstybei, tiek ir kiekvienos konkrečios įmonės veiklai.
Už saugą ir sveikatą pirmiausiai atsakinga įmonės vadovybė ir vis dėlto veiksmingiausių rezultatų pasiekiama, jei jie aktyviai įtraukia savo darbuotojus ir jų atstovus. Nelaimės darbe dažniausiai įvyksta nepakankamai įvertinus arba iš viso neįvertinus visų pavojų ir jų sukeliamos rizikos darbovietėje. Deja, tai – dar silpnoji Lietuvos įmonių vieta“, – sakė Valstybinės darbo inspekcijos Klaipėdos teritorinio skyriaus vyriausioji darbo inspektorė Elena Bagdonavičienė.
Susirinkusiems specialistė pasakojo, kad didžioji dalis nelaimingų atsitikimų darbe tradiciškai įvyksta neturintiems patirties, o dažnai ir profesinio parengimo ar tinkamai nemokytiems darbuotojams – tiems, kurių darbo stažas įmonėje mažesnis negu 1 metai: „Neturinčius profesinių įgūdžių darbuotojus labai svarbu mokyti dirbti saugiai, jiems prižiūrėti darbo metu skirti kvalifikuotus, patyrusius darbuotojus. Norėdami, kad nelaimės darbe aplenktų jūsų įmonę, nustatykite joje vidinę kontrolę – kiekvienas nesaugiai dirbantis darbuotojas turi būti pastebėtas, įspėtas ir imtasi priemonių pavojui pašalinti arba darbuotojas nušalintas nuo darbo“.
Alkoholio žala
Tyrimais įrodyta, kad neblaivumas darbe sudaro realią grėsmę nelaimingiems atsitikimams įvykti, nes tikimybė susižaloti esant neblaiviam padidėja 10-15 kartų.
„Valstybinės darbo inspekcijos atliktų nelaimingų atsitikimų tyrimų duomenimis, 2011 m. mirtinų nelaimingų atsitikimų darbe, kai žuvusieji darbe buvo neblaivūs, skaičius išaugo iki 8 atvejų arba 17 proc. nuo 2010 m. buvusių 7 atvejų arba 14 proc. Daugiausia neblaivių nukentėjusiųjų – statybų sektoriuje dirbantieji asmenys. Beveik visi statyboje sunkūs ir mirtini nelaimingi atsitikimai įvyko neblaiviems darbuotojams nukritus (nuo pastolių iš 12 m, nuo perdangos iš 5 m aukščio, nuo remontuojamo pastato stogo iš 9,5 m aukščio). Jų kraujyje buvo nustatyta nuo 0,45 iki 3,55 promilės etilo alkoholio. Dar po vieną mirtiną nelaimingą atsitikimą darbe, kai nukentėjusieji buvo neblaivūs, įvyko medienos apdorojimo, žemės ūkio, kasybos, prekybos įmonėse“, – sakė E. Pocienė.
Specialistė akcentavo, kad neblaivumas darbe sąlygoja ypatingą grėsmę nelaimingiems atsitikimams įvykti: sulėtėja reakcija, neblaivaus darbuotojo elgesys dažnai būna neadekvatus, neįvertinama situacija bei pavojus, kuris tyko dirbant aukštyje.
„Visais minėtais atvejais, be kitų nelaimingų atsitikimų darbe priežasčių, buvo nustatyta ir saugos bei sveikatos darbe vidinės kontrolės įmonėse stoka. Neblaiviems darbuotojams, kurie kėlė ir kitiems, ir sau pavojų susižaloti, buvo leista dirbti – nebuvo nušalinti nuo darbo, kaip to reikalauja Lietuvos Respublikos Darbo kodekso 123 straipsnis. Bet dar blogiau, kai pats darbų vadovas darbe būna neblaivus – nebelieka moralinės teisės nušalinti neblaivų darbuotoją nuo darbo“, – pasakojo pranešėja E. Pocienė, bei pabrėžė, kad kartais neblaivaus darbuotojo nušalinimas nuo darbo būna tik žodinis.
Nušalinant neblaivų darbuotoją nuo darbo specialistė siūlė vadovautis 2008-05-07 Lietuvos Respublikos vyriausiojo valstybinio darbo inspektoriaus įsakymu Nr. V-132 patvirtintomis Nušalinimo nuo darbo dėl neblaivumo (girtumo) ar apsvaigimo nuo psichiką veikiančių medžiagų metodinėmis rekomendacijomis (Žin., 2008, Nr.55-2113).
Būtinas socialinis dialogas
E. Pocienė pasakojo, kad norint darbe sukurti saugią aplinką, darbdavys su darbuotoju privalo vykdyti socialinę partnerystę. O juk dažnai sudarant darbo sutartį, darbuotojas, norėdamas gauti darbą, sutinka su darbdavio siūlomomis sąlygomis ir sugeba derėtis tik dėl darbo užmokesčio ir tai tik retais atvejais (aukšta kvalifikacija, sudėtinga programa, projektas ir pan.). Kitos, su darbu susijusios problemos, (įmonės finansinė padėtis, valdymas, darbo įrenginių būklė, darbo sąlygos) priimamam į darbą darbuotojui tuo metu atrodo neaktualios, tuo metu svarbiausia – gauti darbą.
Tokioje situacijoje darbuotojas atsiduria akis į akį su darbdaviu ar jį atstovaujančiais asmenimis. „Išsilavinimas, teisinės žinios, patirtis deryboms yra aiškiai ne darbuotojo pusėje. Jeigu ir bandoma derėtis minėtais klausimais, tai daugeliu atvejų neduoda darbuotojui norimų rezultatų. Tokioje situacijoje darbdavys nelabai ir nori derėtis – jam priklauso sprendimo teisė – jis gali pasirinkti kitą darbuotoją, kuris vykdys jo reikalavimus (tarp jų ir neteisėtus). Esant aukštam bedarbystės lygiui, darbuotojui atsiranda baimė prarasti darbą, verčianti susitaikyti su esama situacija, juo labiau, kad kartu dirbantys yra panašioje situacijoje. Tai sukelia įtampą, nepasitikėjimą, stresą“, – kalbėjo moteris.
„Palangos tilto“ redakcija
Jūsų komentaras:
Taip pat skaitykite
Šiemet sveikatos draudimą valstybės lėšomis garantuoja 33 metų būtinasis darbo stažas
2023 05 09 | Rubrika: Miestas
Ligonių kasos sulaukia niekur nedirbančių vyresnio amžiaus gyventojų klausimų, kokios trukmės pensijų socialinio draudimo (darbo) stažas jiems garantuoja sveikatos draudimą, apmokamą valstybės lėšomis.
Lietuviškas prekybos tinklas „Maxima“ kaip ir kasmet vasaros sezonui papildomai ieško apie 600 darbuotojų , kuriems siūlo nemokamą apgyvendinimą Baltijos pajūryje, kasmėnesines premijas bei ypač patogų darbo grafiką.
Nuo balandžio 19 dienos keičiasi Palangos mobilaus punkto darbo grafikas
"Palangos tilto" informacija, 2021 04 16 | Rubrika: Miestas
Padidėjus tyrimų dėl COVID-19 ligos poreikiui, nuo balandžio 19 dienos keičiasi Palangos mobilaus punkto darbo grafikas. Mobili komanda dirbs dviem pamainomis.
Su sveikatos apsaugos ir darbo ministru Savivaldybėje aptarti socialiniai klausimai
2017 08 17 | Rubrika: Miestas
Penktadienį, rugpjūčio 11 d., Savivaldybėje lankėsi ir su miesto vadovais bei socialinės srities darbuotojais susitiko socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis. Kartu su ministru atvyko ministro patarėja Kristina Paulikė bei Valstybinės vaiko teisių apsaugos įvaikinimo tarnybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Teisinės pagalbos ir tarptautinio bendradarbiavimo...
Vyresni darbo ieškantys žmonės įgyja paklausias darbo rinkoje profesijas
2016 09 29 | Rubrika: Aktualios naujienos
Klaipėdos teritorinė darbo birža įgyvendina ESF projektą „Vyresnio amžiaus bedarbių rėmimas“, skirtą padėti 55 metų ir vyresniems darbo ieškantiems asmenims kelti kvalifikaciją, įgyti naujų profesinių gebėjimų ar patobulinti jau turimus.
ESF projektas „Išlik darbo rinkoje“ – naujos galimybės įsitvirtinti darbo rinkoje palangiškiams
Linas JEGELEVIČIUS, 2015 10 22 | Rubrika: Miestas
Nuo 2014 metų sausio 2 dienos Lietuvos darbo biržos įgyvendinamame ESF projekte „Išlik darbo rinkoje“ dalyvavo 118 asmenų, registruotų Klaipėdos teritorinės darbo biržos Palangos skyriuje.
Palangos darbo biržoje – papildomas Jaunimo darbo centras
Livija GRAJAUSKIENĖ , 2013 07 04 | Rubrika: Miestas
Vakar popietę Klaipėdos teritorinės darbo biržos Palangos skyriuje buvo atidarytas papildomas Jaunimo darbo centras (JDC), aptarnausiantis darbo ieškančius ir profesinę karjerą planuojančius jaunus asmenis iki 29 metų amžiaus bei darbdavius, siekiančius įdarbinti jaunimą. Į naujomis spalvomis suspindusią Palangos darbo biržos pirmojo aukšto erdvę, kur įsikūrė JDC...
Palangiškiai minėjo Pasaulinę darbuotojų saugos ir sveikatos dieną
Agnė LEKAVIČIENĖ, 2012 04 26 | Rubrika: Sveikata
Balandžio 28 d. – Pasaulinė darbuotojų saugos ir sveikatos diena, kuria siekiama atkreipti didesnį visuomenės dėmesį į tą žalą ir skausmą, kuriuos sukelia abejingumas darbo sąlygoms, į darbdavio pareigą pasirūpinti, kad jos būtų saugios ir nekenktų sveikatai. Lygiai taip svarbu, kad ir darbuotojai suvoktų būtinybę patys saugoti save ir laikytis saugaus darbo reikalavimų....
Projektas gerins savivaldybės darbuotojų darbo efektyvumą
Ugnė RAUDYTĖ, 2010 09 27 | Rubrika: Miestas
Palangos savivaldybė, norėdama pagerinti savivaldybės administracijos veiklą bei darbuotojų operatyvumą darbe, dar 2010 metų vasario 26 dieną pradėjo įgyvendinti ES struktūrinių fondų programos „Žmogiškųjų išteklių plėtros veiksmų programa“ finansuojamą projektą „ Kokybės vadybos sistemos diegimas Palangos miesto savivaldybės administracijoje“.
Pernai pranešimus apie atleidimą iš darbo gavo beveik 7 tūkst. Darbuotojų
ELTA, 2009 01 17 | Rubrika: Miestas
Per 2008 metus gauti 135 pranešimai apie grupės darbuotojų atleidimus, iš viso įspėti 6922 darbuotojai. Lietuvos darbo biržos duomenimis, tai didžiausias pranešimų skaičius per pastaruosius keletą metų: 2007 metais gauta 60, 2006 metais - 42, 2007 metais - 70 pranešimų. Dažniausia atleidimo priežastis - įmonėms iškeltos bankroto bylos (50 proc.). Kitos atleidimų priežastys - įmonių...