Nuo karo Ukrainoje pradžios kraujo donorų padaugėjo dukart
Karas Ukrainoje nepaliko abejingų ir kraujo donorų – pirmąją savaitę nuo karo pradžios Kauno klinikų Kraujo centras sulaukė 2 kartus daugiau neatlygintinai kraują norinčių paaukoti žmonių nei įprastai. Nors šiuo metu situacija stabilizavosi ir donorų skaičius lieka įprastas, o kraujas nėra vežamas į Ukrainą, donorai skatinami aukoti dažniau – trumpą galiojimo laiką turintis kraujas yra itin reikalingas pacientams.
Kauno klinikų Kraujo centre vidutiniškai per metus atliekama apie 12 tūkstančių kraujo donacijų. Aktyvių donorų skaičius yra gerokai mažesnis.
„Šiuo metu Kraujo centras patenkinta apie 80 proc. visų Kauno klinikoms reikalingų kraujo komponentų poreikio. Kai trūksta kraujo ir jo komponentų, informuojame tiek esamus kraujo donorus, tiek visuomenę apie kraujo trūkumą“, – komentuoja Kauno klinikų Kraujo centro donorų organizatorė Kristina Bervinskaitė.
Pasak jos, labiausiai pasigendama kraujo donorystės pastovumo, kad žmonės aukotų kraują dažniau, ne vien tada, kai paskelbiama apie jo trūkumą. Situacija kardinaliai pagerėtų, jei esami donorai aukotų kraujo ne kartą, bet 2-3 kartus per metus.
„Būna atvejų, kai atvežus į klinikas stipriai nukraujavusį pacientą, turimi kraujo rezervai yra iškart sunaudojami. Kadangi kraujas ir jo komponentai turi trumpą galiojimo laiką, didesnių atsargų negalime sukaupti – trombocitai galioja tik 5 paras, kraujas – 40 parų. Todėl aktyvi kraujo donorystė yra reikalinga nuolat“, – aiškina K. Bervinskaitė.
Kraujo donorystė – ir įmonių iniciatyva
Kraujo donorystei įtakos turėjo ir pandemija – gerokai sumažėjo Kraujo centro rengiamų mobilių išvažiuojamųjų akcijų į įmones, kurių metu kraują aukoja įmonių darbuotojai.
„Iki pandemijos per mėnesį surengdavome bent 20 tokių mobilių akcijų, dabar jų būna apie 13. Verslo inicijuojamos kraujo donorystės akcijos itin reikšmingos Kraujo centrui – su kai kuriomis įmonėmis ir organizacijomis bendradarbiaujame jau ne vienerius metus“, – sako K. Bervinskaitė.
Tarp didžiausių kraujo donorų Kaune įvardijama pakuočių ir etikečių gamintoja „Aurika“, kurios darbuotojai nuo 2018 metų paaukojo jau 222 donacijas – apie 100 litrų kraujo.
„Tikime, kad geri darbai suvienija komandą. Kiekvieną kartą prie kraujo donorystės akcijos prisijungia vis daugiau mūsų kolegų – į kovo mėnesio akciją užsiregistravo 56 įmonės darbuotojai, iš kurių 40 darbuotojų kraujas buvo tinkamas. Tarp jų – ne tik naujokai, bet ir senbuviai, kraujo aukojantys praktiškai kiekvienais metais“, – sako „Aurika“ generalinio direktoriaus pavaduotoja Janina Lagunovienė.
Įmonėse organizuojamos kraujo donorystės akcijos dažniausiai vyksta jų patalpose – jei donorų susirenka mažesnis skaičius, jie kviečiami atvykti į Kraujo centrą.
„Išties patogu, kai darbuotojai gali paaukoti kraujo be papildomų išvykų. Tuo labiau rodomas pavyzdys ir likusiems darbuotojams – galbūt vienais metais likę stebėtojais, kitą kartą nuspręs prisijungti prie savanorių kraujo donorų. Būtent nuolatiniai kraujo donorai ir skatina tęsti šią gražią akciją įmonės viduje“, – tvirtina „Aurika“ atstovė.
Pasak jos, darbuotojai itin noriai aukoja kraujo bei ragina tą daryti ir kolegas – jei prireikia, ir už rankos palaiko, kad būtų drąsiau. Praeitą savaitę vykusios kraujo donorystės akcijos metu buvo surinkta 20 litrų kraujo – su tokiu kiekiu galima išgelbėti net 120 gyvybių.
Donorų aktyvumą lemia ir sezonas
Karas Ukrainoje paskatino kraujo donorus aktyviau aukoti kraują – klausiama, ar galima aukoti kraujo nuo karo nukentėjusiems ukrainiečiams. Tačiau šiuo metu kraujo komponentai nėra gabenami už Lietuvos ribų.
„Šiuo metu Kauno donorų aukojamas kraujas naudojamas tik Kauno klinikose gydomiems pacientams. Pertekliaus neturime, kad galėtume dalintis su kitais – išskirtiniais atvejais, jei Nacionalinis kraujo centras neturi resursų, padedame kitoms klinikoms. Kasdien donorų paaukoto kraujo dėka išgelbėjama virš 50 gyvybių – patekusių į nelaimingus atsitikimus, operuojamų ligonių bei gimdyvių, taip pat onkologinėmis ligomis sergančių pacientų. Vis dėlto nuolat stengiamės užtikrinti pakankamas kraujo komponentų atsargas tam atvejui, jei šalyje staiga išaugtų jų poreikis“, – teigia Kraujo centro atstovė.
Kraujo centro duomenimis, aktyviausi kraujo donorai būna rudens ir žiemos metu, kiek mažiau jų sulaukiama vasarą. Šventinis laikotarpis, kaip Kalėdos ar kitos didesnės šventės, taip pat paskatina didesnį kraujo donorų aktyvumą.
Pasak Kraujo centro donorystės akcijų organizatorės K. Bervinskaitės, sveikas žmogus gali aukoti kraujo kas 60 dienų, moterims rekomenduojama tą daryti ne dažniau kaip 4 kartus per metus.
„Kiekvieną kartą įvertiname kraujo donoro būklę, matuojame hemoglobino kiekį kraujyje ir kitus parametrus. Svarbu, kad prieš duodant kraujo žmogus gerai jaustųsi, būtų pailsėjęs ir sveikas, nestokotų skysčių. Taip pat atsižvelgiama ir į donoro svorį – jis turi būti ne mažesnis nei 50 kg“, – sako ji.
Kraujo donorais gali tapti tik pilnamečiai asmenys, įprastai kraujo donorams taikomas amžiaus cenzas iki 65 m. Vienos donacijos metu surenkama 450 ml kraujo, po jos rekomenduojama atsisakyti sunkios fizinės veiklos, vartoti daugiau skysčių ir valgyti saldumynus. Įprastai donorai po kraujo davimo gali tęsti savo dieną be didesnių trukdžių.
„Palangos tilto“ redakcija
Jūsų komentaras:
Taip pat skaitykite
Nacionalinis kraujo centras kviečia dovanoti kraujo
2024 05 16 | Rubrika: Miestas
Nacionalinis kraujo centras gegužės 20 d., pirmadienį, kviečia dalyvauti neatlygintinos kraujo donorystės akcijoje.
Lapkričio 16 d. Savivaldybėje vyks kraujo donorystės akcija
2023 11 09 | Rubrika: Miestas
Nacionalinis kraujo centras lapkričio 16 d., ketvirtadienį, kviečia dalyvauti neatlygintinos kraujo donorystės akcijoje.
Liepos 3 d. Savivaldybėje vyks kraujo donorystės akcija
2023 06 29 | Rubrika: Miestas
Nacionalinis kraujo centras liepos 3 d., pirmadienį, kviečia dalyvauti neatlygintinos kraujo donorystės akcijoje.
Sausio 25 d. Savivaldybėje – kraujo donorystės akcija
2023 01 24 | Rubrika: Miestas
Nacionalinis kraujo centras sausio 25 d., trečiadienį, kviečia dalyvauti neatlygintinos kraujo donorystės akcijoje.
Gegužės 10 d. Savivaldybėje – kraujo donorystės akcija
2022 05 04 | Rubrika: Miestas
Nacionalinis kraujo centras kviečia padovanoti kraujo – gegužės 10 d. nuo 10 val. iki 15 val. Palangos miesto savivaldybėje vyks Kraujo donorystės akcija.
Nuo karo Ukrainoje pradžios kraujo donorų padaugėjo dukart
2022 03 23 | Rubrika: Miestas
Karas Ukrainoje nepaliko abejingų ir kraujo donorų – pirmąją savaitę nuo karo pradžios Kauno klinikų Kraujo centras sulaukė 2 kartus daugiau neatlygintinai kraują norinčių paaukoti žmonių nei įprastai. Nors šiuo metu situacija stabilizavosi ir donorų skaičius lieka įprastas, o kraujas nėra vežamas į Ukrainą, donorai skatinami aukoti dažniau – trumpą galiojimo laiką turintis kraujas yra itin...
Vasario 8 d. Palangoje – kraujo donorystės akcija
2017 01 19 | Rubrika: Miestas
Vasario 8 d., trečiadienį, nuo 10 val. iki 15 val. Palangos miesto savivaldybėje (Vytauto g. 112, II aukšte) vyks kraujo donorystės akcija, prie kurios prisijungti kviečiami visi kurorto gyventojai. Akciją organizuoja VšĮ Nacionalinio kraujo centro Klaipėdos filialas. Dovanojantiems kraują bus nemokamai atlikti kraujo tyrimai dėl pavojingų hepatitų B, C virusų, sifilio ir ŽIV....
Savivaldybėje kraujo donorystės akcija pranoko organizatorių lūkesčius
2016 03 17 | Rubrika: Sveikata
Trečiadienį, kovo 16 dieną, Palangos miesto savivaldybėje vykusios kraujo donorystės akcijos sėkmė pranoko organizatorių – VšĮ Nacionalinio kraujo centro Klaipėdos filialo darbuotojų – lūkesčius. Per keturias valandas sulaukta 39 donorų.
Dėl gripo padaugėjo darbo medikams
"Palangos tilto" informacija, 2013 01 17 | Rubrika: Sveikata
Sergančiųjų gripu ir ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis antrąją metų savaitę padaugėjo. Palyginti su pirmąja metų savaite, sergamumas šiomis ligomis gerokai didesnis.
Kurorte – kraujo donorystės akcija
„Palangos tilto“ informacija, 2010 08 23 | Rubrika: Miestas
Praėjusį ketvirtadienį Palangos centrinėje aikštėje Nacionalinis kraujo centras surengė Gerumo popietę – kraujo dovanojimo akciją.