Netiesa, kad šiandien knyga vaikui nebeįdomi
Dažnai galima išgirsti kalbant, kad šiandieninį vaiką sunku atitraukti nuo kompiuterio ar mobilaus telefono ir sudominti jį knyga. Pastaroji, daugelio teigimu, vaikų visiškai nebedomina. Tačiau šiuos žodžius paneigė Palangos viešosios bibliotekos Vaikų literatūros skyriaus darbuotojos.
Vasaros skaitytojas – su privalomų knygų sąrašu
Per mokslo metus vasarą bibliotekoje vyksta gausybė renginių, tačiau ar biblioteka vasarą pamirštama? „Nieko panašaus!“ – teigia Vaikų literatūros l. e. p. vedėja Dovilė Venclovaitė, kuri jau spėjo pati įsitikinti, kad knyga šiuolaikiniam vaikui vis dar svarbi. Pasak laikinosios vedėjos, vasarą bibliotekoje lankytojų dar net daugiau nei per mokslo metus: „Todėl, kad pas mus lankosi ir Palangoje besiilsintys poilsiautojai, ne tik palangiškiai vaikai“. Elektroninis skaitytojo bilietas galioja visos šalies bibliotekose, tad skaitytojai knygas gali skaityti bet kur.
Pagrindinis vasaros skaitytojas į biblioteką keliauja su privalomų per vasarą perskaityti knygų sąrašu: „Kasmet baigiant mokyklą pedagogai mokiniams pateikia knygų, kurias turi perskaityti per vasaros atostogas, sąrašus. Pastebėjome, kad sąrašai kasmet vis ilgėja. Ir jie kiekvienos mokyklos vis kitokie, kas labai stebina“, – pastebėjimais dalijosi vyr. bibliotekininkė Laima Jakevičienė. Ankstesniais metais, pasak bibliotekininkės, vaikai ateidavo su dešimčia ar penkiolika privalomų knygų, šiandien jau sąrašas išsitęsė kone iki trisdešimties. „Tai, manau, jau labai daug“, – pasvarstė vyr. bibliotekininkė.
Palangos vaikų biblioteka – viena turtingiausių
Vaikų literatūros skyriuje atvirajame fonde galima rinktis iš 23 509 egzempliorių. „Dar mūsų padalinys yra Šventojoje ir „Gintaro“ sanatorijoje. Visi apsilankę pirmą kartą išties giria mūsų biblioteką, stebisi knygų ir periodinių leidinių gausa“, – pasidžiaugė pašnekovė. O geros emocijos užplūsta vos užsukus į biblioteką – čia ne tik pasitinka malonios bibliotekininkės, bet ir pati erdvė, kuri yra šviesi ir spalvinga. Džiugesio teikia ne tik spalvingos knygų lentynos, bet ir pačiais įvairiausiais piešiniais tapytos sienos, skaitytoją pasitinkančios vos pravėrus lauko duris.
Vasarą, pasak bibliotekos darbuotojų, per dieną apsilanko vidutiniškai 50-60 lankytojų. O tai yra tikrai nemažai. Tai tik patvirtina, kad biblioteka ir knyga vaikui vis dar reikalinga. Paklausus, ar kurorto svečiai nėra linkę pasisavinti bibliotekos knygų, bibliotekininkė Laima patikino, kad atvykusieji kur kas drausmingesni už pačius palangiškius: „Galvoju, kad turbūt nėra tekę susidurti su skolininku poilsiautoju. Bet ir Palangos vaikai gana drausmingi – skolininkų pasitaiko vos vienas kitas“. Tokiems, pasak laikinosios vedėjos Dovilės, siunčiami ne elektroniniai, o popieriniai laiškai į namus. „Tada labai greit sureaguojama. Bijosi, kad neva juos perduosime antstoliams, tad atneša knygas labai greitai“, – juokėsi vedėja. Moteris pasakojo, kad niekada vaikai už knygos negrąžinimą nėra bauginami ar juo labiau gąsdinami: „Kitos bibliotekos net baudžia piniginėmis baudomis – už kiekvieną pavėluotą dieną vaikas privalo mokėti 0,03 Eur. Mes tokios praktikos netaikome ir džiaugiamės, kad knyga grįžo į biblioteką“.
Vasarą lankosi „etatiniai“ interneto skaityklos lankytojai
Atostogų metu bibliotekoje kasdien lankosi ne tik skaitantys knygas. „Turime tokių, kurie kasdien ateina tik prie kompiuterių. Esame jau praminę juos „etatiniais“ lankytojais, kurie be išimčių užsuka kiekvieną dieną ar net po kelis kartus per dieną“, – pasakojo laikinoji skyriaus vedėja. Tokius lankytojus bibliotekininkės stengiasi atitraukti nuo kompiuterio ekrano ir sudominti knyga. „Bet čia mums tikras iššūkis. Vaikai, sėdintys tik prie kompiuterio yra kažkokie kitokie“, – pastebi D. Venclovaitė. Darbuotojos bando pasiūlyti pavartyti knygą ar žurnalą. „Pavarto, bet labai trumpai ir vėl lekia atgal prie kompiuterio. Šiaip esame numatę, kad leisime vaikams sėdėti valandą, tačiau pasibaigus nurodytam laikui, jie maldaute maldauja, kad tik leistume pažaisti dar bent pusvalandį. Jie mums rimtais veidais sako, kad neišgyventų be kompiuterio. Taip ir išsivysto priklausomybės“, – juokavo laikinoji vedėja. O L. Jakevičienė kaltino ne tik vaikus: „Juk čia yra tik tėvų įtaka. Labai dažnai daromos klaidos, kai į rankas įduodama planšetė, kad tik vaikas neniurzgėtų ir netrukdytų tėvams. Arba dar blogiau, kai vaikai mato pačius tėvelius nuolat įnikusius į kompiuterius ar mobiliuosius telefonus“. Vyr. bibliotekininkė įsitikinusi, kad kokį pavyzdį šeimoje mato vaikas, taip ir neabejotinai pats elgiasi. Tačiau paklausus, kas dažniau renkasi knygą, o kas kompiuterį, bibliotekininkė trumpam sudvejojo: „Mažesnieji dar turbūt skaito vienodai. O vyresniame amžiuje mergaitę retai kada pamatysi prilipusią prie kompiuterio ekrano“.
Vaikų literatūros skyriuje lankosi ir dvyliktokai
Per mokslo metus vaikų biblioteka sulaukia ypatingai daug ikimokyklinio ugdymo auklėtinių. „Labai gražiai bendraujame su Palangos darželiais. Įstaigos mūsų erdvėje rengia įvairias parodas, tačiau įdomiausia, kai patiems mažiausiems rengiamos ekskursijos po biblioteką“, – kalbėjo L. Jakevičienė. Bibliotekininkė su šypsena pasakojo, kaip mažuosius sunku atitraukti nuo knygų. „Tokio amžiaus vaikams įdomu viskas. Namo išduodame tik penkis egzempliorius, tad jie pasimeta, nebežino, kurią imti. Griebia kelias iš karto“, – juokavo bibliotekininkė Laima. Ypač darželinukams įdomu stebėti, kaip elektroniniu būdu skanuojamos knygos, kaip tvarkomos atneštas knygas ir pan.
Klausėme, koks amžius dar tinkamas lankytis vaikų bibliotekoje. „Mūsų lankytojas – iki pat pilnametystės. Yra mokyklinėse programose įtrauktų kūrinių, kuriuos turime tik mūsų skyriuje. O ir patys, jau vyresni mokiniai ateina pas mus savo noru. Juk pas mus knygos ne tik patiems mažiausiems“, – teigė D. Venclovaitė. Būtent vyresnieji jau yra kiek kitokie skaitytojai. „Jie jau labiau renkasi knygas patys. Seka literatūrines naujienas, žino, kada išleidžiamos naujos knygos, tad ateina pas mus jų ieškoti“, – kalbėjo vyr. bibliotekininkė.
Rimtesnę literatūrą skaito vis jaunesni
Visai neseniai dar laikinąsias vedėjos pareigas užimanti Dovilė sakė netikėjusi, kad vaikai šitiek skaito: „Buvau prisiklausiusi nuomonių, kad šiandien vaikai visiškai nebeskaito ir knyga jų nebesudominsi, tačiau pradėjusi dirbti nuomonę kardinaliai pakeičiau. Dar ir kaip skaito!“.
Bibliotekininkė L. Jakevičienė pastebi, kad vis jaunesni skaito tokią literatūrą, kuri anksčiau būdavo skiriama vyresnio amžiaus: „Anksčiau, tarkim, Viljamo Goldingo „Musių valdovą“ ar Ray Bradbury „Pienių vyną“ skaitydavo dešimtoje ar anksčiausiai aštuntoje klasėje, o dabar jau šias knygas ima net šeštokai. Tokie pasikeitimai gana keisti“.
Dar vienas dalykas, paneigiantis nuomonę, kad vaikai nebeskaito: dėl kai kurių naujųjų užsienio rašytojų knygų paauglės mergaitės vos ne mušasi. O patys mažiausieji pamišę dėl knygų herojės Kakės Makės. „Visada yra kokios nors tendencijos, kurios vyrauja tam tikrą laiką. Atsiranda koks kitas herojus, tada vaikus apima nauja manija. Bet labai didelę įtaką daro ir reklama“, – mano l. e. p. vedėja. Populiarumu nenusileidžia ir periodiniai leidiniai: vis dar daugybę metų populiarūs išlieka „Naminukas“, „Flintas“ ar „Bitutė“, o iš naujesnių jaunuolius traukia „Iliustruotas mokslas“ ar „Iliustruotoji istorija“.
Vis labiau populiarėja audio knygos
Gyvename tokiame laikmetyje, kai nuolat visi skubame, lekiame, rankose nuolat mobilusis telefonas, tad nenuostabu, kad važiuodami automobiliu ar autobusu daugelis vis dažniau renkasi audio knygas. „Turime savo fonde ir mes tokių, tačiau dar labai nedaug – apie trisdešimt. Bet pastebime, kad jos vis populiarėja“, – teigia L. Jakevičienė. Pasak moters, galimas ir toks atvejis, kad kai kurios mamos paprasčiausiai tingi skaityti vakarais knygas vaikams: o audio knyga tokioms mamos lyg išsigelbėjimas. Paleidai, o pati užsiimi savais reikalais. Tokios knygos bibliotekoje paklausios, ir nuolat teiraujamasi, gal esama kokių naujų.
Tačiau vis dėlto bibliotekininkė tokių knygų nevertina. „Niekas neatstos popierinės knygos. Tėveliai turėtų kuo daugiau skaityti su savo mažaisiais, rodyti pavyzdį. Juk net yra sukurtas projektas „Augu skaitydamas“, kurio metu organizuojami įvairūs konkursai, skatinantys vaikus leisti laisvalaikį su knyga“, – „Palangos tiltui“ pasakojo vyriausioji bibliotekininkė.
Ne tik knygos
Užsukę į biblioteką vaikai gali užsiimti įvairia veikla, ne tik skaityti knygas. „Turime įvairių stalo žaidimų, organizuojame viktorinas, kurias ypač yra pamėgę mūsų mažieji skaitytojai“, – kvietė užsukti l. e. p. vedėja Dovilė. Jei tik yra galimybė, bibliotekoje organizuojami susitikimai su knygų autoriais: čia jie ne tik papasakoja apie save, bet ir skaito savo kūrinių ištraukas, kas vaikus ypač traukia.
Jau tapo įprasta, kad vaikai savo fotografijų ar piešinių parodas taip pat gali rengti vaikų bibliotekoje. Čia vaikai užsuka paplepėti su bendraamžiais ar turiningai praleisti lietingą dieną. „Ypač daug lankytojų sulaukiame per mokslo metus, kada vaikams yra laisvos pamokos ar joms pasibaigus. Čia dažnai draugai kartu daro ne tik namų darbų užduotis, bet ir vykdo įvairiausius projektus“, – pasakojo vyr. bibliotekininkė, dar kartais vaikų vadinama tiesiog Laimute.
„Juk skaitant tiek daug gali sužinoti!”
Šventojiškė trylikametė Liepa, apsilankanti bibliotekoje beveik kasdien, pasakojo, kad knygos ją supa nuo pat mažens. „Labai mėgstu skaityti, skaitau nuo pat mažens. Ir labai keista, kai draugai sako, kad nemėgsta skaityti – juk tiek daug galima sužinoti“, – sakė mergaitė. Ši skaito viską, tik nelabai mėgsta eilėraščių: „Juos skaitau labai retai. O šiaip patinka viskas – ir detektyvai, ir nuotykiai. Mėgstu pavartyti ir enciklopedijas“.
Mergaitė pasakojo, kad knygas perskaito labai greitai: „Mama kartais net draugiškai pykteli, kad nieko daugiau ir neveikiu, kaip tik knygas skaitau. O bibliotekoje mane jau visos darbuotojos pažįsta ir pasako, kai gauna kokią naują knygą“. Mergaitė pasakojo, kad jai pačios geriausios atostogos yra su knyga: „Mokykloje dažnai girdžiu, kad tokias kaip aš vadina ne pačiais gražiausiais žodžiais, bet galvoju, kad jie net neįsivaizduoja, koks malonumas susidraugauti su knygomis“.
„Palangos tilto“ redakcija
Jūsų komentaras:
Taip pat skaitykite
Vido Bareikio knygos “VB knyga” pristatymo koncertas
2023 11 17 | Rubrika: Ką ir kur veikti Palangoje
Vido Bareikio knygos “VB knyga” pristatymo koncertas
Palangos viešojoje bibliotekoje pristatyta A. V. Želvio knyga
2020 09 18 | Rubrika: Miestas
Rugsėjo 15 d. Palangos viešojoje bibliotekoje miesto bendruomenei pristatyta ilgamečio krašto pedagogo, daugelio palangiškių chemijos mokytojo Algimanto Vincento Želvio autorinė knyga-albumas „Puošybos elementai medinėje Palangos architektūroje”. Leidiniui pratarmę parašė autorius, įvadinį straipsnį „Medinė Palangos architektūra –...
Bibliotekoje pristatyta šeštoji poeto Jono Brazdžionio knyga
"Palangos tilto" informacija, 2019 12 13 | Rubrika: Kultūra
Gruodžio 5 d. popietę Palangos viešojoje bibliotekoje pristatyta šeštoji poeto Jono Brazdžionio knyga „Tarytum vėstančios žarijos“. Jos puslapiuose – autoriaus brandžios mintys apie žmogaus prasmingą buvimą istorijoje ir kasdienybėje, apie gyvenimo trapumą, grožį ir neblėstančią viltį.
Vytautas Kusas pradžiugimo nauju rekordu – mažiausia lietuviška knyga
"Palangos tilto" informacija, 2018 11 16 | Rubrika: Kultūra
Palangiškis menininkas Vytautas Kusas šaliai padovanojo naują rekordą – šią savaitę oficialiai užfiksuota, kad V. Kuso sukurta knyga „Būsenos“ yra mažiausia lietuviška knyga šalyje. Naujasis šio menininko rankomis sukurtas šalies rekordas – eilėraščių knyga „Būsenos“ – yra 8 milimetrų...
Išmoka vaikui: ką aktualu žinoti gyventojams?
2017 12 15 | Rubrika: Miestas
2018 m. sausio 1 d. įsigalioja nauja išmokų vaikams įstatymo redakcija. Universali 30 Eur išmoka vaikui bus mokama visiems vaikams (nuo gimimo iki 18 metų ir vyresniems, jei mokosi pagal bendrojo ugdymo programą (įskaitant ir profesinio mokymo įstaigose besimokančius pagal bendrojo ugdymo programą ir pagal bendrojo ugdymo programą kartu su profesinio mokymo programa), bet ne...
Pakliuvusiems į sūkurį – nauja Jono Brazdžionio knyga
Rasa GEDVILAITĖ, 2017 08 21 | Rubrika: Miestas
Žinomas mokytojas Jonas Brazdžionis šią vasarą išleido jau penktąją savo poezijos knygą, pavadintą „Į sūkurį pakliuvę“. Kaip prisipažino palangiškis, jau ir nebegalvojęs, kad dar viena jo knyga išvys dienos šviesą, tačiau ją išleisti paskatino neeilinė sukaktis – judviejų su žmona Deimantinės vestuvės. Poezijos knyga tapo tarsi...
Netiesa, kad šiandien knyga vaikui nebeįdomi
Eglė PALUBINSKAITĖ, 2016 06 20 | Rubrika: Miestas
Dažnai galima išgirsti kalbant, kad šiandieninį vaiką sunku atitraukti nuo kompiuterio ar mobilaus telefono ir sudominti jį knyga. Pastaroji, daugelio teigimu, vaikų visiškai nebedomina. Tačiau šiuos žodžius paneigė Palangos viešosios bibliotekos Vaikų literatūros skyriaus darbuotojos.
Pristatyta knyga „Pakelti akis“
Rasa GEDVILAITĖ, 2010 04 17 | Rubrika: Miestas
Praėjusio antradienio vakare Palangos viešojoje bibliotekoje susirinko gausus būrys žmonių, norinčių pasidžiaugti ir pasveikinti naujos knygos „Pakelti akis“ kūrėjus. Tai knyga, kurioje nuoširdžiais pokalbiais ir atsiminimais atkuriamas Juknaičių gyvenvietės kūrimas ir vystymas. Malonus susitikimas dar kartą sužadino norą prisiminti tai, kas buvo svarbiausia, taip pat padėkoti už...
Gamtininkės knyga - „Gyvenimo spalvos“
Mindaugas GEDMINAS, 2010 01 06 | Rubrika: Miestas
Paskutinįjį 2009 metų pirmadienį kultūriniams renginiams neabejingoje „Luizos“ kavinėje susirinko kelios dešimtys meninei saviraiškai, fotografijai, dailei, poezijai neabejingų sambūrio VšĮ „Trečiasis amžius“ narių, kuriems aštuntus metus vadovauja Irena Linkauskienė, ne tik iš Palangos, bet ir iš Klaipėdos. Čia iškilmingai pristatyta ypatingai originali, natūrali, dieviškąja poezija...
Respublikinio eilėraščio konkurso „Aš, knyga ir vasara“ laureatės
Birutė Pilibaitienė, Pradinės mokyklos bibliotekininkė, 2009 11 17 | Rubrika: Kultūra
Vasaros pradžioje buvo paskelbtas respublikinis eilėraščio konkursas „Aš, knyga ir vasara“. Jame dalyvavo 1-12 klasių mokiniai. Prasidėjus mokslo metams, Palangos pradinės mokyklos vaikai atnešė savo kūrybą į biblioteką. Atrinkome trylika tinkamiausių pagal konkurso nuostatus eilėraščių ir nusiuntėme rengėjams į Vilnių. Nekantriai laukėme rezultatų ir jie mūsų neapvylė.