Mokytis Lietuvoje ar užsienyje?

Palangos tiltas, 2012-04-12
Peržiūrėta
2191
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Mokytis Lietuvoje ar užsienyje?

 Kiekvienais metais dvyliktokams ramybės neduoda daugybė klausimų, susijusių su tolimesniais studijų pasirinkimais. Vieni lieka savo šalyje, kiti bando įsitvirtinti svetur. O kaip žada elgtis Palangos abiturientai? Liks Lietuvoje ar išvyks? Ar išties užsienio universitetai jiems patrauklesni už Lietuvos?

 

Liks Lietuvoje

Palangos senosios gimnazijos dvyliktokė Martyna Jurgutytė jau žino, su kokia mokslo sritimi sies gyvenimą.

„Norėčiau studijuoti sritį, susijusią su matematika“, – sakė mergina.

Ji studijuoti liks Lietuvoje, nes nenori palikti artimųjų.

„Tėvai ir giminės man labai svarbūs ir noriu būti arčiau jų“, – dalijosi mintimis Martyna.

Tačiau kodėl tiek daug jaunų žmonių išvyksta mokytis kitur?

M.Jurgutytė sakė, kad Lietuvoje universitetų absolventai ne visada turi perspektyvų. „Jaunuoliai mano, jog  Lietuvoje nėra gerų galimybių mokytis. Taip pat studentai ne visada gali ką nors pasiekti ateityje čia“, – sakė gimnazistė.

Paklausta, ar po studijų grįš į Palangą, moksleivė minėjo, jog tai priklausys nuo studijų sėkmės. 

 

Planuoja išvykti

Viena iš dvyliktokų, šiemet paliekančių senąją gimnaziją, Akvilė Jonušaitė, taip pat jau žino kokios profesijos norėtų imtis ateityje: „Noriu studijuoti industrinio dizaino inžineriją“.

Mergina pridūrė, kad norėtų studijuoti užsienyje ir pareiškė nuomonę, kodėl ne tik ji, bet ir daugelis kitų jaunų žmonių išvyksta.

„Išvažiuoja dėl to, kad yra nepatenkinti studijomis čia. Teorinių žinių įgauna nemažai, o praktikos – ne tiek daug. Be to, kai kurie jau iš anksto nusistatę, kad čia mokytis blogai“, – sakė mergina.

A.Jonuškaitė teigė, jog Lietuvai jaunų specialistų praradimas yra blogas dalykas.

Paklausus, ar studentui Lietuvoje lengva įgyvendinti svajonę, pašnekovė atsakė, jog tai priklauso nuo pasirinktos profesijos: „Tarkime, svajonę, susijusią su menais, vargiai gali įgyvendinti, bet studijuojant tiksliuosius mokslus – lengviau“.

 

Užsienyje lengviau

Kita pašnekovė, abiturientė Dovilė Gintautaitė, gyvenimą sies su kultūra.

„Planuoju studijuoti Mykolo Riomerio universitete organizacijų vadybą, nes mėgstu bendrauti su žmonėmis. Be to, kultūra man yra labai aktuali ir įdomi“, – pasakojo gimnazistė.

Mergina atviravo, jog planavo išvykti studijuoti į užsienį.

„Iš pradžių buvo įvairių minčių, jog reikia „kelti sparnus“ į užsienį. Bet pamąsčiau, jog būtų labai sunku palikti artimuosius ir draugus. Sunku gyvenimą pradėti kitur, kur nėra į ką atsiremti, paprašyti pagalbos“, – sakė ji.

Dovilė mąstė, kad užsienyje lengviau: „Aš pati mieliau „lėkčiau“ iš čia, nes Lietuvoje nėra tiek studijų programų, kiek užsienyje. Be to, čia mažiau perspektyvų, studijos brangios, galimybių susirasti darbą studijuojant Lietuvoje yra mažai, o pinigų jaunimui visada reikia“.

 

Ateities su Palanga nesieja

Pašnekovė Lina Vonsavičiūtė tikisi įstoti į Estijos sostinės Talino medijos ir filmų mokyklą ir į Palangą grįžti nežada.

„Nemanau, kad čia grįšiu, nes man čia per mažai erdvės ir renginių. Norisi didesnių galimybių ir gaila, kad Palangoje jų nėra daug“, – teigė abiturientė.

Nors į pačią Lietuvą Lina gal ir sugrįš: „Visada sakau, kad negali žinoti, kaip kita diena susiklostys“.

Dvyliktokė mano, jog nemaža dalis jaunimo išvyksta sekdami kitų pavyzdžiu: „Man atrodo, kad didžioji dalis išvyksta dėl to, kad tai lyg didelė banga, susidarytas bendras įspūdis, kad svetur suras laimę ir bus žymiai lengviau“.

Gimnazistės nuomone, šalis svajonių išsipildymui nėra labai svarbi. „Viskas priklauso nuo žmogaus, nuo jo asmenybės“, – sako ji.

 

Pripažįstamas tik „elitas“

Dvyliktokė iš Senosios gimnazijos Kristina Mikulskytė nori studijuoti psichologiją, bet dar nėra rimtai nusprendusi kuriame universitete.

Paklausus, kur norinti studijuoti – Lietuvoje ar užsienyje – mergina atsakė, kad turi du pasirinkimus – mokytis Vilniuje arba Anglijoje.

„Ši šalis man patraukli tapo tik prieš porą mėnesių. Mane žavi Anglijos universitetų metodai ir būdai išmokyti bei parengti puikius specialistus“, – sakė abiturientė.

Kristina, kaip ir kitos pašnekovės, dar negali tvirtai teigti, jog sugrįš į Palangą.

Gimnazistė minėjo, jog nemažai jaunų žmonių išvažiuoja į užsienį, nes ten paprastesnės paskolų gavimo sąlygos, studijų programų pasirinkimas platesnis ir jos įdomesnės, o Lietuvos universitetai negali pasigirti aukštomis reitingų vietomis.

„Manau, Lietuvoje tiek universitetai, tiek kolegijos, tiek aukštosios mokyklos, o ir Lietuvos valdžia nesukuria tokios aplinkos universitetuose, kurioje būtų malonu mokytis“, – atviravo K.Mikulskytė.

Abiturientė mano, jog Lietuva nėra ta šalis, kurioje gali išpildyti svajones: „Jei tavęs nesurado, tai niekaip neprasimuši į plačiuosius vandenis, nes čia pernelyg vertinamas elitas, o paprasti žmonės nustumiami į šalį dirbti atsitiktinius darbus“.

K.Mikulskytės nuomone, tik mažai daliai jaunosios kartos Lietuva suteikia šansų tapti įvertintais.

 

Patirties semsis užsienyje

Kita pašnekovė – taip pat iš Senosios gimnazijos Jurgita Putriutė – ketina studijuoti Anglijoje ir tapti ajurvedos specialiste (tai diagnostika ir gydymas, ajurvedinis masažas, marma terapija, ajurvedinė mityba).

Dvyliktokė renkasi užsienį, nes ten yra galimybė studijuoti tai, ką nori ir su kuo ketina sieti tolimesnę ateitį.

„Anglijoje įgytas diplomas yra vertinamas ir pripažįstamas visame pasaulyje, o studijų programa itin įdomi ir atitinka mano, kaip būsimos studentės, poreikius“, – tikina Jurgita. Jai taip pat svarbu įgyta praktika, todėl pasirinko universitetą, kuris derina akademinį mokymą su praktika.

Moksleivė dar tiksliai nežino, ar po studijų sugrįš į Palangą: „Nespjaunu į galimybę grįžti ir čia panaudoti užsienyje įgytą patirtį, kadangi Palanga išties nuostabus kurortas“.

Nors pati abiturientė minėjo, kad neturi patirties studijuojant Lietuvoje, bet mano, jog mūsų šalyje galima užsigarantuoti miglotą ateitį: „Susidaro įspūdis, jog Lietuvos studentai nėra tinkamai vertinami valstybės. Ir pati sistema su daugybe trūkumų“.

 

Monika URNIKYTĖ, Palangos senoji gimnazija, Moksleivių klubo Jaunųjų žurnalistų būrelio narė

 Straipsnis skelbiamas „Palangos tiltui" vykdant Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondo (SRTRF) projektą „Mes-juros vaikai".

 

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Kalbant sporto terminais, vieni Seimo rinkimų maratono dalyviai jau laukia šūvio startui, kiti dar mankštinasi, o treti dar tik rengiasi įsimesti sportinius batelius į varžybų kuprinę. Kaip Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) informavo „Palangos tiltą“, partijos kandidatų dokumentus turi pateikti VRK, o save išsikėlę kandidatai – apygardos rinkimų...


Kalbant sporto terminais, vieni Seimo rinkimų maratono dalyviai jau laukia šūvio startui, kiti dar mankštinasi, o treti dar tik rengiasi įsimesti sportinius batelius į varžybų kuprinę. Kaip Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) informavo „Palangos tiltą“, partijos kandidatų dokumentus turi pateikti VRK, o save išsikėlę kandidatai – apygardos rinkimų...


Birželio 23 dieną, kuomet visa Lietuva šurmuliavo Joninių sūkuryje, šventojiškiai tvarkė kol kas neveikiantį ir smėliu užneštą uostą. Į Šventąją sugužėjo narai mėgėjai, Lietuvos Šaulių sąjungos Klaipėdos povandeninio plaukimo būrio atstovai, Klaipėdos universiteto archeologai ir kiti povandeninio sporto entuziastai. Jie buvo pakviesti į kasmetinę...


Praėjusį antradienį įvykęs savivaldybės Tarybos posėdis padėjo tašką mieste gyvoms spekuliacijoms dėl „Litesko“ ateities po 2016-ųjų, kuomet baigiasi su šia privačia bendrove Palangos sutartis dėl miesto šildymo. Taryba pakartojo apsisprendimą: sutartis su „Litesko“ nebus pratęsta, o palangiškius po 2016-ųjų šildys savivaldybės įmonė...


Palangos jaunimas auga su kiekvienais metais

Livija GRAJAUSKIENĖ , 2014 01 13 | Rubrika: Jūros vaikai

„Per praėjusius 2013-uosius metus Palangos jaunimas labai stipriai pasistūmėjo į priekį. Kita vertus, kyla ir reikalavimai: manau, visa Palanga turėjo ne vieną progą pamatyti, koks šaunus jaunimas čia auga, tad iš jo šiais metais tikimasi dar daugiau visiems matomos veiklos“, – sako Palangos miesto savivaldybės jaunimo reikalų koordinatorė Laura...


Šiuo metu nemažai daliai moksleivių yra iškilusi sudėtinga apsisprendimo dilema: kur rinktis studijas – Lietuvoje ar užsienyje? Ir kur užtarnautas diplomas reikš daugiau?


Ar tikrai visi suvešėję, nuo vasaros žaros praeivius šešėliu apsaugantys medžiai Žvejų gatvėje yra sukirmiję ir ligoti? Nors gatvės rekonstrukcijoje medžių iškirtimas nėra numatytas, pakako medžiais nepatekintų šios gatvės kelių dešimčių gyventojų prašymų savivaldybei, kad miesto komunalininkai trečiadienį pradėtų mosuoti pjūklais ir versti...


Kol vieni suko galvas prie egzamino, kiti liejo prakaitą

Palangos senosios gimnazijos inf, 2013 06 06 | Rubrika: Jūros vaikai

Pirmadienį visos Lietuvos ir Palangos senosios gimnazijos abiturientai laikė lietuvių kalbos egzaminą.


Kiekvienais metais dvyliktokams ramybės neduoda daugybė klausimų, susijusių su tolimesniais studijų pasirinkimais. Vieni lieka savo šalyje, kiti bando įsitvirtinti svetur. O kaip žada elgtis Palangos abiturientai? Liks Lietuvoje ar išvyks? Ar išties užsienio universitetai jiems patrauklesni už Lietuvos?


Kasmet  Palangoje netenkama daug protingų žmonių, kurie neradę darbo ar dėl kitų priežasčių išvyksta gyventi ir dirbti į užsienį. Palangoje visiems yra skaudžiausia, jog masiškai išvyksta į užsienį jaunimas. Vieni jaunuoliai ieškosi darbo, kiti – išvyksta studijuoti, tačiau Palangos pedagogai baiminasi, jog išvykdamas jaunimas studijuoti į užsienį liks ten gyventi ir savo ateitį sies...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius