Matas Baltrukevičius. Savivaldos rinkimai: konservatoriams trūksta ambicijų
Tėvynės sąjunga – Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD) artėjančių savivaldos rinkimų turėtų laukti su nerimu. Atsižvelgdami į tendencijas Seimo rinkimuose, jie save pelnytai gali laikyti didmiesčių partija. Tačiau didžiausias TS-LKD mero valdomas miestas yra Palanga. Didžiausias, kuriame partijos atstovas 2019 m. pateko į antrąjį turą, – Mažeikiai. Be to, nors 2019 m. konservatoriai gavo daugiausia balsų, bet pagal merų postų skaičių (11) keturiais atsiliko nuo Lietuvos socialdemokratų partijos.
Savivaldos rinkimai TS-LKD svarbūs ir kitu aspektu. Jie bus geras jėgų pasitikrinimas, parodantis, kokios dabar yra partijos pozicijos regionuose, artėjant svarbesniems – Seimo – rinkimams. 2020 m. už penkių didžiųjų miestų ribų TS-LKD laimėjo tik šešis mandatus. Vėl suveikė „antrojo turo efektas“ – net devyni partijos kandidatai neišsaugojo po pirmojo turo turėtos persvaros. Tai ilgalaikė partijos problema – ji niekada nebuvo populiari „antrojo pasirinkimo“ reitinguose.
Natūralu, jog pagrindinis prioritetas, kaip ir daugelio partijų atveju, yra didieji miestai. Vis dėlto proveržio tikėtis gana sudėtinga. Kandidatu į Vilniaus merus konservatoriai iškėlė Vilniaus vicemerą Valdą Benkunską, kuris jau 12 metų yra tarybos narys.
Nuo pat pirmojo dalyvavimo savivaldos rinkimuose V. Benkunskas gaudavo aukštas pozicijas partijos sąraše, tačiau dabar turi pirmą galimybę išbandyti save tiesioginiuose mero rinkimuose – prieš tai partija kėlė Mykolo Majausko ir Dainiaus Kreivio kandidatūras. Abu jie liko toli nuo antrojo rinkimų turo. Perrinkimo nesiekiant Remigijui Šimašiui, kova dėl mero posto Vilniuje turėtų būti kaip niekada atvira. Tačiau V. Benkunsko pozicija nėra pati dėkingiausia.
Vicemerai visada lieka merų šešėlyje, kai reikia dalytis nuopelnus. O kratytis atsakomybės dėl nepopuliarių sprendimų yra gerokai sudėtingiau. Savotiškai skamba ir pasirinktas šūkis „Meras be cirkų“, kuris netiesiogiai skleidžia žinutę apie dabartinį Vilniaus miesto lyderį. Tada kyla pagrįstas klausimas, kiek „už cirkus“ yra atsakingas Vilniaus vicemeras.
Aiškaus favorito Vilniuje nėra. Artūras Zuokas yra ryškiausia, nors ir kontroversiškai vertinama asmenybė. Be to, jis paskutinius du kartus didelės intrigos antrame merų rinkimų ture nesukūrė. Lukas Savickas, Rasa Budbergytė ar Tomas Vytautas Raskevičius neatrodo neaplenkiami, tačiau nenustebintų, jeigu V. Benkunskui nepavyktų patekti į antrą turą.
Kaune padėtis dar subtilesnė – meras Visvaldas Matijošaitis galėtų būti lengvas taikinys TS-LKD, nes niekaip nesugeba nutraukti verslo ryšių su Rusija. Ne vienam kauniečiui V. Matijošaitis siejasi su kompleksų atsikratymu – pagerėjo miesto folkloru buvusi miesto gatvių būklė, miesto šūkiu tapo geltonose lentelėse nuolat sutinkamas užrašas „Kaunas tvarkosi“, atidarytas modernus stadionas.
Kauno meras visada pagrindiniu kritikos objektu rinkdavosi ne vienus metus iki tol miestą valdžiusius konservatorius. Kaunas turi patriotiškiausio miesto įvaizdį, su kuriuo V. Matijošaičio verslo istorijos sunkiai dera, o antroji mero kadencija buvo blankesnė. Tačiau TS-LKD trūksta paprasčiausio tikėjimo, kad įmanoma įveikti dabartinį Kauno merą. Kandidatu iškeltas Vytautas Juozapaitis, kurio bene vienintelis ryšys su miestu yra tai, kad jis išrinktas į Seimą Aleksoto-Vilijampolės apygardoje, nors yra gimęs Radviliškyje, o ir iki išrinkimo Seimo nariu gyveno Vilniuje. Į antrąjį turą V. Juozapaitis veikiausiai pateks, bet sunku tikėtis, kad įveiks V. Matijošaitį.
Klaipėdoje mero posto sieks Seimo narys Audrius Petrošius. 2019 m. į Klaipėdos miesto tarybą jis pateko su Vytauto Grubliausko komitetu, o jau po pusantrų metų laimėjo Seimo rinkimus Baltijos vienmandatėje apygardoje. Seime jis nėra ryškus – iš Klaipėdoje išrinktų parlamentarų gerokai labiau matoma yra Ligita Girskienė, kurią į meres kelia „valstiečiai“. Netikėtai svarstantis apie galimybę siekti ketvirtos kadencijos užsiminė Vytautas Grubliauskas, savo sprendimo dar nepranešė, bet veikiausiai dalyvaus rinkimuose ir buvęs uosto vadovas Arvydas Vaitkus. Tad rinkimai žada būti konkurencingi ir A. Petrošius, vargu, ar yra favoritas.
Šiauliuose TS-LKD pozicijos istoriškai nėra stiprios, o Panevėžys tikrai realistiškai gali tapti didžiausiu miestu, valdomu konservatorių. Jų kandidatas Bronislovas Matelis jau dvi kadencijas iš eilės Seimo nariu išrenkamas Nevėžio rinkimų apygardoje, iki politinės karjeros pradžios buvo labai aktyvus miesto visuomeniniame gyvenime. Nors perrinkimo veikiausiai sieks dabartinis meras Rytis Mykolas Račkauskas, kandidatuos kitoje miesto apygardoje į Seimą išrinktas „valstietis“ Deividas Labanavičius, bet B. Matelio galimybės laimėti atrodo realios.
Daugelyje savivaldybių, kuriose TS-LKD prieš ketverius metus laimėjo rinkimus arba buvo arti pergalės, kandidatuoja tie patys asmenys, kurie tą darė ir praėjusiuose rinkimuose. Mažesnėse savivaldybėse rinkimuose dalyvauja dar trys Seimo nariai. Į Šilalės rajono merus keliamas Jonas Gudauskas, kuris 2011–2019 m. jau ėjo šias pareigas, o praėjusiuose merų rinkimuose suklupo antrajame ture. Nuo 2007 m. Kauno rajono mero pareigas einančiam socialdemokratui Valerijui Makūnui iššūkį mes Justinas Urbanavičius. Kėdainių rajono mere sieks tapti Jurgita Sejonienė. Politikė yra gimusi Kėdainiuose, tačiau gimtojo miesto politiniame gyvenime iki šiol nedalyvavo.
Pirma vieta pagal mandatų skaičių ir dviženklis merų skaičius būtų geras rezultatas partijai. Regionuose rezultatai veikiausiai per daug nesiskirs nuo dabartinių. Miestuose milžiniško proveržio tikėtis neverta, tačiau tikėtina, kad bent vieną mero postą per penkis didžiuosius šalies miestus pasiekti pavyks. Tačiau partiją labai riboja per menkas tikėjimas, kad ji gali pasiekti dar daugiau, kurį liudija pasirinkti kandidatai.
DELFI
„Palangos tilto“ redakcija
Jūsų komentaras:
Taip pat skaitykite
Šventosios seniūnė Veronika Skeberdytė įsigijo tvirčiausią ramstį pareigose – naująjį Vietos savivaldos įstatymą
Linas JEGELEVIČIUS, 2023 05 15 | Rubrika: Miestas
Ilgai dantį ant Šventosios seniūnės Veronikos Skeberdytės griežiantys Palangos miesto savivaldybės vadovai kol kas lieka musę kandę. Nuo balandžio 1 dienos įsigaliojus naujos redakcijos Vietos savivaldos įstatymui, dviprasmiškai vertinamai V. Skeberdytei nereikės vasarą dalyvauti naujame konkurse – ji seniūne dirbs neterminuotai. Nors Skeberdytė buvo pašalinta iš TS-LKD dėl galimai...
Naujas vietos savivaldos modelis – kaip dirbs naujai išrinkti merai ir tarybos?
2023 03 15 | Rubrika: Miestas
Nuo balandžio 1 dienos įsigalios nauja redakcija išdėstytas Vietos savivaldos įstatymas, įtvirtinantis naują vietos savivaldos modelį.
Matas Baltrukevičius. Savivaldos rinkimai: konservatoriams trūksta ambicijų
2022 10 31 | Rubrika: Miestas
Tėvynės sąjunga – Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD) artėjančių savivaldos rinkimų turėtų laukti su nerimu.
LSA suvažiavime – ilgalaikiai savivaldos siekiai ir palaikymas Ukrainai
2022 04 20 | Rubrika: Miestas
Valstybinės žemės valdymas miestuose ir miesteliuose bei lankstesnės galimybės vykdyti investicinius projektus suteiktų šalies savivaldybėms daugiau galimybių mažinti regionų atskirtį ir gerinti viešųjų paslaugų kokybę. Tai akcentavo šalies vietos savivaldos atstovai balandžio 20 dieną Vilniuje vykusiame kasmetiniame Lietuvos savivaldybių asociacijos (LSA) narių suvažiavime.
Danas Paluckas: „Į Palangos savivaldos istoriją be abejonės įeis ir dviejų opozicinių frakcijų šioje Taryboje susikūrimas“
Linas JEGELEVIČIUS, 2021 04 13 | Rubrika: Miestas
Balandžio 9 dieną miesto Taryba įveikė savo darbo pusiaukelę – dar po dviejų metų, 2023 pavasarį, rinksime naują miesto Tarybą. Priminsime, kad šioje Taryboje Tėvynės Sąjunga- Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD) turi 15 iš 21 Tarybos mandatų. „Į Palangos savivaldos istoriją be abejonės įeis ir dviejų opozicinių frakcijų šioje Taryboje susikūrimas....
Gydytojų trūksta, bet jauni medikai Palangoje nemato perspektyvų
Rasa GEDVILAITĖ, 2016 09 15 | Rubrika: Miestas
Tai, kad trūksta visos šalies gydymo įstaigose gydytojų, girdėti jau kurį laiką. Gydytojai sensta, o jauni jų pakeisti neatvyksta. Nors Palanga negali būti lyginama su savivaldybe gilioje provincijoje, jauni gydytojai į Palangą neskuba. „Jie čia tikriausiai nemato perspektyvų. Mūsų ligoninė nėra daugiaprofilinė, tad jie ieško kur galėtų geriau save realizuoti“...
Azarto mėgėjų rinkimai nenuvils 2
Alvydas ZIABKUS “Lietuvos ryto” apžvalgininkas, 2016 01 21 | Rubrika: PT redaktoriaus skiltis
Ateinantį rudenį palangiškių laukia kaip niekada įdomūs ir azartiški Seimo rinkimai.
A. Ziabkus: „Per 13 metų esu priverstas išmanyti ir savivaldos reikalus“
2014 10 13 | Rubrika: Miestas
Švenčiant Lietuvos vietos savivaldos dieną, praėjusį penktadienį įvertintos ir apdovanotos didžiausią pažangą atskirose srityse padariusios savivaldybės bei apdovanoti žmonės, prisidėję, kad vietos savivalda taptų stipresnė, efektyvesnė ir artimesnė kiekvienam gyventojui. Pernai laimėjusi „Auksinę krivūlę“ švietimo srityje, šiemet Palanga liko be...
Po rinkimų į Europos parlamentą – pavojaus signalas Palangos konservatoriams
Alvydas ZIABKUS “Lietuvos ryto” apžvalgininkas, 2014 05 29 | Rubrika: PT redaktoriaus skiltis
Gegužę Lietuva gyveno rinkimais: dukart rinkome šalies prezidentą, išsiaiškinome kokios sudėties vienuoliktuką Lietuva siųs į Europos Parlamentą.
Kurhauzas tapo Palangos merų ambicijų įkaitu
Alvydas ZIABKUS, “Lietuvos ryto” apžvalgininkas, 2010 08 29 | Rubrika: Miestas
Palanga sulaukė dar vienų liūdno įvykio metinių. Prieš 8 metus rugpjūčio 25 dieną sudegė XIX amžiaus pabaigoje pirmuoju kurorto viešbučiu ir tuomečių pramogų centru buvęs Kurhauzas. 2002 metais vasaros pabaigoje nuodeguliais ir Palangos gėda virtęs Kurhauzas nepajudinamai stovi iki šiol. Nuo tos dienos Palangą valdė trijų kadencijų miesto tarybos. Per tą laiką...