Laipiojimas ant skulptūrų – kiekvieno asmeninės kultūros klausimas

Rasa GEDVILAITĖ, 2018-10-22
Peržiūrėta
2166
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Laipiojimas ant skulptūrų – kiekvieno asmeninės kultūros klausimas

Galima laipioti ant skulptūrų ar ne? Tokį klausimą iškėlė į redakciją užsukusi palangiškė Danutė, pastebėjusi, jog itin dažnai kurorto svečiai pageidauja įsiamžinti būtent užsiropšdami ant skulptūrų. „Negi skulptūra yra būtent tam skirta. Juk tam yra vaikų parkai, kur galima palaipioti. O skulptūra juk dėl tokių veiksmų gali būti ir sugadinta“, – nuogąstavo palangiškė.

Vaikams – tarsi žaidimas
Kaip pasakojo moteris, praėjusį savaitgalį, kuris buvo itin gražus, į Palangą atvyko daug svečių. Šie mėgavosi gamtos grožiu, žinoma, vaikščiojo ir po Birutės parką. Pamačiusi, jog paaugliukas ropščiasi ant skulptūros „Eglė – žalčių karalienė“ ir net pasikabinęs ant rankos linguojasi, Danutė neištvėrė ir priėjusi prie tėvų paklausė, kodėl gi jie taip leidžiantys savo vaikui daryti.
„Negalėjau praeiti pro šalį. O jeigu toji ranka nulūš. Ir ne pirmą kartą pastebiu, ypač vasarą, kai daug žmonių būna, jog taip daroma. Tėvai leidžia vaikams karstytis ant skulptūrų visokiausiais būdais. Tad kai priėjau, žinote, ką man tėvas atsakė:aš būdamas jo metų čia taip fotografavausi, tai ir mano vaikas gali. Žmonės tiesiog nesupranta, kad skulptūra nėra žaidimų objektas, ant kurio galima laipioti. Turėtų būti koks parko prižiūrėtojas, kuris pabartų tokius laipiotojus“, – kalbėjo Danutė.
Palangos botanikos parko direktorius Valdas Pakusas pripažino, kad išties labai mėgstama karstytis ant skulptūrų, net ir ant tokių, ant kurių sudėtinga užsiropšti. Pamačius kiekvieną tokį atvejį žmonės yra sudrausminami ir jiems neleidžiama to daryti. Bet reikia suprasti, kad visą parą prie kiekvienos skulptūros neįmanoma pastatyti po darbuotoją, kuris paaiškintų žmonėms, kad skulptūra ne tam skirta, tad belieka kliautis pačių žmonių sąmoningumu.
„Tai – kiekvieno žmogaus supratimas, nuo kiekvieno kultūros priklauso. Tie, kurie supranta, kad negražu taip daryti, to ir nedaro. Ant skulptūros „Eglė – žalčių karalienė“ dar patogu užlipti, tačiau lipa ir ant tų, ant kurių sudėtinga užlipti. Visko esame matę“, – sakė direktorius.
Šalia Skulptūrų parko Vytauto gatvėje gyvenantis Zigmantas Dokšas taip pat pastebėjo, kad skulptūros gali tapti žaidimų objektu vaikams.
„Ypač vaikai, paaugliai labai mėgsta laipioti ant skulptūrų. Žinoma, daugiausiai vasarą, kai privažiuoja poilsiautojų. Esu pats ne kartą draugiškai aiškinęs, kad skulptūros nėra tam skirtos, jos gali ir susigadinti, o juk ir susižeisti vaikas gali. Bet tėvams labai patogu. Jie ateina pasėdėti, atsigeria kavos, o vaikai turi ką veikti – laipioja ant skulptūrų. Kai kurios jų yra ganėtinai jautrios, visko gali nutikti. O svarbiausia, kad vaikas gi gali susižeisti. Bet, matyt, tų skulptūrų jau toks likimas“, – teigė Z. Dokšas.

Kada nusižengimas, o kada ne
Dar šią vasarą vyko diskusija, kodėl ant kai kurių skulptūrų galima lipti, o ant kai kurių ne, kai vienas jaunuolis vaizdo kameromis buvo užfiksuotas užsilipęs Kaune ant „Laisvės kario“. Lietuvos policija buvo paskelbusi netgi jo paiešką.
Visuomenėje kilo diskusija. Vieni džiaugėsi pareigūnų darbu ir smerkė jaunuolį, kiti liko nesupratę – nuo kada Lietuvoje fotografavimasis pasilypėjus ant skulptūros tapo tokiu rimtu teisės pažeidimu?
Komentaruose Lietuvos policija citavo Administracinių nusižengimų kodekso 481 straipsnį „Nedidelis viešosios tvarkos pažeidimas“. „Necenzūriniai žodžiai ar gestai viešosiose vietose, įžeidžiamas kibimas prie žmonių, kiti tyčiniai veiksmai, kuriais siekiama pažeisti viešąją tvarką ir žmonių rimtį, užtraukia baudą nuo trisdešimt iki vieno šimto keturiasdešimt eurų“, – skelbia šis straipsnis.
Pareigūnų teigimu, kiekvienas atvejis yra individualus, tad kada bausti, o kada ne, atsižvelgiama į situaciją. Pareigūnai kiekvienu atveju turi aiškintis konkretų kontekstą, motyvus, vertinti bendrą situaciją ir panašiai.
Tuo tarpupaveldosaugininkai vertindami situaciją kreipia dėmesį į tai, ar objektas yra įrašytas į Kultūros vertybių registrą. Jeigu objektas yra įrašytas į registrą ir tam tikrais veiksmais yra keliama grėsmė kultūros paveldo objektui ar jo vertingosioms savybėms, gali būti taikoma administracinė atsakomybė.
Esama dvejopų nuomonių tarp žmonių. Kai kurie tokius veiksmus vertina neigiamai ir tiki, jog skulptūra reikia grožėtis, bet ne ant jos laipioti, o kiti neįžvelgia nieko blogo, kai kurios šeimos sukuria netgi tokią tradiciją, kasmet fotografuoja prie skulptūrų ar ant jų užsiropščiančius vaikus ar anūkus, regėdami, kaip kasmet keičiasi, auga jų vaikai.

 

Jūsų komentaras:

Palanga 2018-10-23 15:52 (ccc / IP: 90.143.81.188)
O jums sunku pastatyti lentelę su perspėjimu “nelipti” ?

Taip pat skaitykite

Palangos kurorto muziejuje visą rugsėjį eksponuojama tautodailininko Adolfo Teresiaus medžio skulptūrų paroda, dedikuojama Vilui Orvidui.


Vasario 16-oji užima svarbią vietą kiekvieno lietuvio širdyje. Ši diena – ypatinga data Lietuvos valstybės istorijoje, skaičiuojančioje jau antrą tūkstantmetį.


Galima laipioti ant skulptūrų ar ne? Tokį klausimą iškėlė į redakciją užsukusi palangiškė Danutė, pastebėjusi, jog itin dažnai kurorto svečiai pageidauja įsiamžinti būtent užsiropšdami ant skulptūrų. „Negi skulptūra yra būtent tam skirta. Juk tam yra vaikų parkai, kur galima palaipioti. O skulptūra juk dėl tokių veiksmų gali būti ir sugadinta“, –...


Palangoje nauja erdvė – šiuolaikinis skulptūrų parkas

"Palangos tilto" informacija, 2016 07 28 | Rubrika: Miestas

Jau kitą šeštadienį, rugpjūčio 6 d., palangiškius ir miesto svečius pakvies nauja rekreacinė erdvė – šalia meno ir pramogų klubo „Kupeta“ esančiame pušyne, užimančiame kone du hektarus, įkurtas skulptūrų parkas. Tikimasi, labiausiai jį turėtų pamėgti šeimos su vaikais.


Palangoje – pirmasis tarptautinis smėlio skulptūrų festivalis

"Palangos tilto" informacija, 2014 06 27 | Rubrika: Miestas

Pirmą kartą Lietuvos istorijoje rytoj Palangoje prasidės Tarptautinis smėlio skulptūrų festivalis. Menininkai iš Danijos, Vengrijos, Lenkijos, Latvijos bei Lietuvos sukurs milžiniškas, daugiau nei 4 metrų aukščio skulptūras po atviru dangumi, kurias apžiūrėti bus galima iki rugsėjo pradžios. Smėlio skulptūrų parkas įsikurs J. Basanavičiaus gatvės gale esančiame skvere...


Žiūrovų laukia dešimt smėlio skulptūrų  1

„Palangos tilto” informacija, 2013 07 04 | Rubrika: Miestas

Šiandien vidurdienį duris atvers improvizuota smėlio skulptūrų galerija - paroda, kuri įsikūrė J. Basanavičiaus g. 5B, buvusio paviljono „Dorė“ patalpose.


Jeigu pavyks įgyvendinti sprendimą, kuriam po ilgų ir karštų diskusijų vakar pritarė Palangos miesto tarybos nariai, mūsų miesto gyventojai ir svečiai galės grožėtis unikalia Pabaltijo ir Skandinavijos šalyse analogų neturinčia skulptūrų iš smėlio ekspozicija bei grožėtis jų kūrimo procesu, o mažieji, ir ne tik jie, iki vaikų parko galės atvažiuoti pramoginiu traukinuku....


Trečiadienį, dalyvaujant Palangos miesto savivaldybės Tarybos nariui Danui Paluckui, verslininkui Vaidui Šimaičiui ir pastarojo advokatui Giedriui Skrinskai, Vyriausybėje buvo aptartas „Elijos“ klausimas.


Inžinierius, kultūros veikėjas, buvęs ilgametis „Palangos vandenys“ vadovas, knygos „Šimtmečio istorija“ bendraautorius, besirūpinęs skulptūros „Laiminantis Kristus“ atstatymu ir vienas iš Palangos skulptūrų parko įkūrėjų, veiklus ir šiandien: rūpinasi naujai įkurtos bendruomenės „Santarvė“ veikla bei atkakliai kovoja už...


Svarbiausias klausimas: kaip išgyventi?

Dalia JURGAITYTĖ, 2010 01 27 | Rubrika: Miestas

Palangos miesto savivaldybės tarybos Ekonomikos ir finansų bei Švietimo, kultūros ir sporto  komitetai pradėjo svarstyti šiųmečio biudžeto programas. Šįsyk su švietimo ir kultūros programų asignavimų valdytojais po kaulelį narstytas kiekvienas mokesčių mokėtojų litas, skirtas biudžetinėms įstaigoms išlaikyti bei įvairioms programoms įgyvendinti.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius